Patozi i shkruan Ruçit: Të nisim përpjekjet për reformën zgjedhore. Bylykbashi e Gumi, negociatorë

16 Shtator 2011, 12:35Politika TEMA

Partia Demokratike caktoi Oerd Bylykbashin dhe Viktor Gumin, si negociatorë për të eksploruar dhe shqyrtuar me opozitën modalitetet e ngritjes së Komisionit Parlamentar të Reformës Zgjedhore. Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Astrit Patozi, iu drejtua sot me një letër homologut të tij, Gramoz Ruci, ku e njoftonte zyrtarisht për vendimin.

Në letrën e tij, vlerësohej se “një muaj pas daljes së raportit përfundimtar të OSBE/ODIHR-it për Zgjedhjet Vendore të 8 majit në Shqipëri, është koha më e përshtatshme që të nisim bashkarisht përpjekjet për një reformë zgjedhore cilësore, që të përgatisë si dhe kur duhet zgjedhjet politike të vitit 2013. Ne jemi të gatshëm që të nisim pa humbur kohë kontaktet, në mënyrë që ky proces i rëndësishëm të marrë udhë sa më shpejt”.

Por bashkë me emrat e të ngarkuarve nga Partia Demokratike, Patozi i kërkon Rucit që të dy palët t’i drejtohen me një ftesë të përbashkët OSBE/ODIHR-it dhe Komisionit të Venecias që të asistojnë të gjithë procesin e reformës. Kreu i grupit të PD shkruan se “do të ishte në interesin e të dy palëve dhe të vetë procesit që ne t’u drejtoheshim me një ftesë të përbashkët OSBE/ODIHR-it dhe Komisionit të Venecias që ata të shqyrtonin mundësinë për të asistuar Komisionin Parlamentar të Reformës Zgjedhore në të gjitha etapat e tij”.

“Duke besuar në mirëkuptimin tuaj, mbetem me shpresë se do të ketë një bashkëpunim të shpejtë dhe luajal mes forcave tona politike për këtë çështje”, mbyllet letra e Patozit.

13 komente në “Patozi i shkruan Ruçit: Të nisim përpjekjet për reformën zgjedhore. Bylykbashi e Gumi, negociatorë”

 1. shpulla says:

  Pergjigjia nga Komisioni i Venecjas ishte i qarte, Fajin nuk e ka kodi zgjedhor por ju qe e keqperdorni ate. Pra ju genjeshtare qe doni te laheni me shuren tuaj.

  1. Vlora says:

   qe, vertet te kete zgjedhje te sakta, nuk duhet te zhvillohen nga qeveria e berishes.
   sa te jet ne kembe berisha, gjithmone do ta gjej menyren per te vjedhur.

   1. vinny says:

    Tit Patozi, kur do na vish prap knej ka Franca te blesh nonji kostum e parfum te vjedhur ?

 2. dritan74 says:

  DHE DO PERSERITET HISTORIA SE POPULLI KAQ MEMORIE KA.DHE PRAP RUCI QE NUK I KA RENE AKOMA EEEE-JA E SALARISE PAS CDO FJALE DO TJA NUMBDEROJE(KESHTU FLET AI)SALIUT SE SI AI JU A FUTI PER TE SATEN HERE.DHE RAMA PAS TIJ DO PERPLASE GRUSHTET NE FOLTORE DUKE BERTITUR SE KETU NDAHEN DY BOTE.JO ORE KETU NDAHET DYSH PASURIA DHE JETA E KETIJ POPULLI QE KA NGELUR NE DORE TE KETYRE PALACOVE QE ZGERDHIHEN DHE SKERMITEN ME URDHER TE REGJIZORIT.TURP

 3. Albann says:

  Patozi i shkruan leter dashurie Rucit…..Opozita ka pranuar qe do bashkepunoje per gjithcka…C eshte kjo leter drejtuar Rucit….Te gjitha iniciativat mund te shpalosen ne seancat parlamentare apo grupet e punes ne parlament…Pse duhet kjo leter..Per tu hedhur sy njerezve apo nderkombetareve shiko se PD po ndermer iniciativen per ndryshime ne parlament!!! ?
  .
  I dashuri im Ruci
  E di qe do vish ne oren 9 Pm tek dhoma jone e motelit…Por ma ka mare malli shume shume…s po duroj dot sa te te shoh…….A ka mundesi te takohemi me pare??? E di qe je i zene me pune ,por s po duroj dot..Te lutem eja
  Te puth ne te dy faqet
  Patoska jote e dashur….

 4. geno says:

  Astrit Patozi ka filluar te dergoj letra te hapura, se kur ishte ne Kavaje dergonte letra te mbyllura me pseudonimin Fatos Ballshi

 5. Latif Dreqi says:

  ” o Dropull c’gezim qe ke / leter dergon Enveri..etj etj”

 6. Qytetari says:

  PER TY E KAM ZOTI GUMI: MENDOVA SE KUR ERDHE TY NE PUSHTET NE PERFUNDIMISHT DO TE SHPETONIM SEPSE ME NE FUND ERDHI DITA QE BREZI YNE PO MERTE STAFETEN,TI E DI MIR SI MERRET STAFETA SEPSE QE FEMIJE E KE PRAKTIKUAR KETE LLOJ SPORTI. POR PATA NJE ZHGENJIM TE MADH.TI NUK KE KURAJO TE KUNDERSHTOSH MAFJEN E KORUPSJONIN QE PO RRI NE KRAHUN TEND DHE THEM ME BINDJE TE PLOTE QE NE NUK KEMI PER TU BERE EDHE DISA BREZA,SEPSE STAFETEN QE berisha PO TA LE TY EDHE TY DO T’UA LESH FEMIJEVE TE TU,KESHTUQE EDHE ATA KETE RRUGE DO TE NDJEKIN. ME VJEN KEQ KER TY QE JE ZHYTER NE KETE LLUM …!

 7. GRAMOZ NEVERIJA says:

  Po te me japi te drejten zoti te vras dy hale ne shqiperi ata do jene Berisha dhe Ruci ,,biles kete te parin
  do ta vrisja vetem me nje plumb (nuk do ta torturoja se eshte krimimel ..por i ndershem e pranon se eshte i tille) kurse ndyresiren ruci do ta fusja ne nje fuci bitumi dhe ti dilte shpirti avash avash se shkeli mbi gjakun e 21 janarit dhe po tallet me to:
  heronjte e 21 janarit i vrau berisha per te paren here,i rivrau arvizu kur tha burre shteti
  dhe heren e trete i vrau gramoz ruci qe tall lesht me gjakun e e tyre..ndyresire ..

 8. usho says:

  leter me ke cu
  o atje ne kufi
  me paske harru
  o gramoz o gru
  vetem per nje gje jam dakort me berishen kur i tha GRAMOZ MAVRIUT se ju veshet fustan ne 98′
  o gramoz te ka shkatrru sala sikur me qene bordello..

 9. nela says:

  Mos ma shani patriotin se eshte i mire i shkreti

 10. scorpione says:

  Kryeparlamentarja ))) Politikanet ./././. & poplli shqipcar (!)

  Kryecarja e parlamentit ; Nigjoni ktu ju-uu te tan , ka nodh nji turp i madh , asht gjet ne Parrlament nji Kondom !!!

  Politikanet “Ah” vertet ?!
  Poplli shqipcar ” hi hi hi ” !

  Kryecarja e P(?)… perseri , e c’ka asht ma e keqja I PERDOR (°°)

  Politikant “Oh” !!!
  Poppli shqicar “hi hi hi ” ( sa mir)

  Krye P(?)…i …kishte dhe nji vrime mooreee.

  Politikant ” HI HI HI ” ……….

  Poplli shqipcar “Oh” ne te mjeret !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 11. paraziti says:

  dy me ku.vat… te kapme e keni.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje