Pesë gjeneralët më brilantë të të gjitha kohërave (Skënderbeu në vend të katërt)

16 Maj 2014, 18:28Politika TEMA

Portali “SiliconIndia” ka bërë një renditje të pesë gjeneralëve ushtarakë më të mëdhenj të të gjithë kohërave. Mes tyre është edhe Skënderbeu, që mban vendin e katërt.

 

Aleksandri i Madh: Mbreti i Maqedonisë dhe pushtuesi i Perandorisë Persiane, Aleksandri i Madh konsiderohet si një prej gjenive ushtarakë më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Ai ishte frymëzim për të tjera pushtime të mevonshme.

Ai lindi në kryeqytetin e Maqedonisë së lashtë në vitin 356 Para Krishtit. Ishte biri i Filipit, Mbretit të Maqedonisë dhe Olimpias, princeshës së Epirit fqinj.

Pavarësisht mosmarrëveshjeve, ai e udhëhoqi ushtrinë e tij në fitore të njëpasnjëshme në territoret persiane, në Azinë e Vogël, në Egjipt dhe nuk pësoi asnjë humbje. Fitorja më e madhe e tij ishte Beteja e Gaugamelas, që tani ndodhet në veri të Irakut, në vitin 331 Para Krishtit. Mbreti i ri i Maqedonisë, lider i grekëve, sundoi Azinë e Vogël dhe u bë faraon i Egjiptit dhe mbret i madh i Persisë kur ishte vetëm 25 vjeç.

 

Napoleon Bonaparti: Lideri ushtarak francez dhe perandor, Napoleon Bonaparti ishte një nga sundimtarët më të mëdhenj që ka njohur bota. Ai njihej edhe si Napoleoni I dhe pushtoi shumicën e Europës në fillim të shekullit të 19-të. Lindi në Korsikë dhe shumë shpejt ngjiti shkallët ushtarake gjatë Revolucionit Francez.

I mprehtë, ambicioz dhe një strateg ushtarak, Napoleoni udhëhoqi me sukses beteja ndaj koalicioneve të ndryshme të vendebe europiane dhe zgjeroi perandorinë. Megjithatë, pas një pushtimi katastrofik francez të Rusisë në vitin 1812, Napoleoni abdikoi nga froni dy vjet më vonë dhe u mërgua në ishullin Elba. Në vitin 1815 u kthye për pak në pushtet. Pasi humbi në Betejën e Vaterlosë, ai abdikoi sërish dhe u dërgua në ishullin e Shën Helenës, ku vdiq në moshën 51- vjeçare.

 

Xhingis Khan: Një luftëtar dhe sundimtar i madh mongol, Xhingis Khan e nisi nga asgjë për të krijuar një nga perandoritë më të mëdha që ka njohur njerëzimi, duke shkatërruar fiset në verilindje të Azisë. Pasi bashkoi fiset nomade në rrafshnaltën e Mongolisë, ai pushtoi hapësira të mëdha në Azinë qendrore dhe në Kinë.

Kur ishte vetëm 20 vjeç, nisi të ndërtojë një ushtri të madh me qëllim shkatërrimin e fiseve individuale dhe bashkimin e tyre nën sundimin e tij. Ai ishte i suksesshëm: Perandoria Mongole ishte më e madhja në botë përpara Perandorisë Britanike dhe zgjati deri në vdekjen e tij.

Suksesi i shpejtë i ushtrisë mongole i dedikohet kryesisht taktikave brilante ushtarake të Xhingis Khan, si dhe faktit që ai kuptonte motivimet e armiqve. Shumë njerëz u masakruan gjatë pushtimeve të tij. Megjithatë ai lejoi lirinë fetare për subjektet e pushtuara, hoqi torturën dhe krijoi të parin sistem ndërkombëtar të postave.

 

Skënderbeu: I vlerësuar si heroi kombëtar në Shqipëri, Skënderbeu ishte një prej sundimtarëve ushtarakë që arriti të dëbojë turqit otomanë nga vendi i tij për mbi dy dekada, duke ndalur përpjekjet e Turqisë për të përhapur Islamin në një zonë të dominuar nga katolikët romanë.

I rrëmbyer nga turqit otomanë kur ishte i vogël, ky luftëtar shqiptar i lirisë u rrit nën Islamin dhe u trajnua si një gjeneral brenda radhëve të ushtrisë turke.

Si komandant i princëve vendas në Shqipëri, ai shkaktoi një revoltë në vendin e tij në vitin 1444 dhe arriti të ndalë përpjekjet e shumta të osmanëve për të marrë përsëri Shqipërinë dhe për ta vendosur atë nën sundimin mysliman.

 

Atila i hunëve: Mbreti i shekullit të 5-të në Perandorinë Hune, Atila, është një nga sundimtarët më të sukseshëm barbarë. Ai bashkoi fiset e mbretërisë hune dhe thuhej se ishte një sundimtar i drejtë i popullit të tij. Ai njihej megjithatë si agresiv dhe i pamëshirshëm gjatë fushatave për zgjerimin e perandorisë së tij. Ai shkatërroi toka të tëra nga Deti i Zi deri në Mesdhe dhe mbolli frikë në të gjithë Perandorinë Romake. Ai nuk arriti megjithatë kurrë që të pushtonte Konstandinopojën dhe Romën dhe la pas një familje të ndarë kur vdiq në vitin 453.

163 komente në “Pesë gjeneralët më brilantë të të gjitha kohërave (Skënderbeu në vend të katërt)”

 1. futja pordhes says:

  ne fakt keta indianet e profesioneve te ndryshme kane shume njohuri per gjeneralet europian…

  1. feniks says:

   1-GJENERALI ME I FAMSHEM NE BOTE ESHTE,
   – JOSIF VISARIONOVIC …….STALINI,qe shpartalloi murtajen naziste ne Luften e Dyte Boterore,me te Madhe,me te Pergjakeshme ne historine e NJEREZIMIT!!!
   2-Gjenerali i Dyte ne bote eshte Gjergj Kastrioti,SKENDERBEU,qe luftoi i PAMUNDUR me SULLTANET E TURQISE,PERANDORINE ME TE FUQISHME TE KOHES duke shpetuar Europen dhe KRISHTERIMIN nga ZHDUKJA TOTALE!!!
   Sot Europa do te ishte e gjitha MYSLIMANE,po te mos ishte Skenderbeu yne!!!
   3-Gjenerali i TRETE ne bote eshte ENVER HOXHA,qe CLIROI Shqiperine pa ndihmen e asnje ushtari te huaj,duke mbajtur te gozhduar ne Shqiperi 4 DIVIZIONE NAZISTE,aq te nevojshme ne FRONTIN E LINDJES!!
   Te gjithe te tjeret,le te lexojne TRIMERITE e ketyre te treve dhe te ngushellohen!!!

   1. Titi says:

    Kot ky Stalini!Jo po Enveri,mos ja fut po… kot tani.

    1. A'''''''' says:

     Nuk mund te krahesohen kurre keta palaço,me Gjergj Kastriotin.Keta ishin te gjithe pushtues,dhe kane masakruar mijra njerez te pafajshem dhe kane zhdukur e shfarosur popuj te tere ne ekspeditat e tyre pushtuese.E shumta mund te quhen pushtues te medhenj.Gjergj Kastrioti,beri nje lufte mbrojtese ne vendin e vet,kunder barbareve osmane.Evropa kurve,qe nuk na i njeh kete merite ne shqiptareve,sot do te ishte duke e ngritur bythen perpjete,po te mos ishte per Gjergj Kastriotin qe ndali hovin e turqve ne kohen e kulmit te fuqise se tyre. Nuk besoj se historia boterore mund te gjeje nje vigan si Kastrioti qe ta krahesoje me te.Keta qe kane krahesuar ketu me siper nuk i afrohen as deri tek thoi i gishtit te vogel.Ti rezistosh fuqise ushtarake me te forte te kohes,me nje grusht burra,eshte e jashtzakonshme,Nqs ne shqiptaret kemi diçka per tu krenuar,ky eshte Gjergj Kastrioti pa diskutim.

     1. khfjfijgbjhhiufsgurjifr anticensurë says:

      A””””
      në këtë shkrim ka në treguar renditjen e gjeneralëve më të mirë në bazë të aftësisë së tyre ushtarake!!
      jo në bazë të qëllimeve të tyre!!
      je pushtues a çlirues nuk ka rëndësi!!
      po të mrësh si shëmbull vlersimin e koeficientit të zgjuarsisë IQ nuk mund të thuash psh: për një person me IQ 190, që ka zënë vëndin e parë në mes të pjesmarrësve në një konkurim,se është më i dobët se ai që e ka IQ 160, sepse i pari qënka kriminel!!
      në këtë rast flitet për koeficientin e zgjuarsisë dhe jo për vlersimin juridik të veprimtarisë së tij,moralisht dhe juridikisht!!
      apo jo o A”””””??

      1. ilir says:

       ore cfare lesh gjenerali renegat Skenderbeu, po me cfare ushtrie aman, Gjeneral i ciles ushtri, “ushtrise” se leckamaneve qe zbriste prej shkembit si ne nje lufte guerrile dhe linte si hajvan ne fushe beteje djemte me spikatur te ketij derisa ne fund te luftimeve te tij Skenderbeu shpetoi bycen e vet dhe familjes se tij, beri lufte princerit e tjere, nuk ishte mbret qe ta keni te qarte kete pune, ishte vetem kryetari i nje beselidhjeve e cila u prish shpesh here, nuk arriti te mbromte as token e Dukagjineve, as te Muzakajve, as te Moisi GOlemit etj etj, por mbeti ne Kruje ne tre rrethime si pasoje e te cilit iu vrane 60 mije djem lule duke e shfarosur kete toke nga trimat dhe duke i bere bder osmaneve per te pase nje pushtim sa me lehte kur te vinte koha pasi Mehmeti mori Konstandinopojen….e kuptuar ore laraska sa tru mpire na kane bere keta 100 vite….

       1. Leskoviku says:

        Ka edhe njerez injorant si ky komentuesi ILIRI.KY LLOJ SPECIE DO JETE NDONJE NGA ATA HOXHET E KOSOVES QE THOTE SE SKENDRBEU NUK DUHET TE JETE HERO KOMBETAR SE KA VRAR TURQIT.MORTJA QE NUK I HA SA ME PARE KETA LLOJE NJERZISH QE I RENDOJN KOT TOKES SE MJERE.

       2. alexander says:

        Po kush ishte? Mustafa kemali ati i turkoshakeve, apo suli i madh emrin e te cilit ke, Murati emrin e te cilit i ke ven xhamive ne forme penisi? Apo bin ladeni dhe mullah omari ,keta ke ne mendje ti se te dhembin syt kur klikon ne google dhe shkruhet: Gjergj kastrioti KALORES I KRISHTERIMIT

       3. ertan says:

        ilir cfar quan ti ushtri. te gjith specialistet ushtarak thon qe ai permbysi standartet dhe rregullat e luftimit ne mesjet. ne ate kohe ushtria perqendrohej ne nje pike psh ne keshtjell, dhe mposhtej ndersa skenderbeu perqendrohej ne disa pika e lodhte kundertsharin pastaj e shkaterronte. ckupton leckaman normalisht qe te paret qe hidhen ne lufte te varferit jane te pasurit bejne qejf. po thua qe nuk ishte mbret por dokumentet latine per mbret e njihnin dominus albania zot i shqiperis. luftonte kunder princerve te tjere kur ata tradhtonin betimin e tyre ne beselidhjen e lezhes. nelufte gjithmon do kete humbje te jeteve te njerzve, prapseprap osmanet do ti vrisnin ata edhe pa luftuar skenderbeu duke i cuar si jenicer ne vende te tjera per interesate sulltani. edhe xhorxh washingtoni renegat ishte se tradhtoi ushtrin britanike por krijoi kombin amerikan. e njejta gje eshte.

        1. Kristina Vathaj says:

         Dakord me ju ertan,ai iliri gabon rende se ajo gje qe ai ka thene eshte racizem klasor ka quajtur te varfrit rreckamane,shume fjale te gabuara ka thene

       4. Dardan says:

        Kush je ti mor koler e kolerave qè nuk njef as cip e as dinjitet njerèzor ju kuptoim mir qè ini osman por bota e plerosur juaja ka mbaruar qè zaptuat pronat e tè tjerve si qèn endazak pasi tè till ini or tè veremosurit e osmanve ,si grek si serb si malezez dhe si maqedons jeni njè far ,fara juaj èsht far osmani far kolere qè e njef bota e qytetèruar ,nè djall do tè shkoni se atje e kini vendin or tè pa udh e tè pa bindur pèr shekuj me radh u shkri fshi e u pafshim nè fer.

       5. Kristina Vathaj says:

        Por pse more ti pasi vdiq Skenderbeu ra fuqia e Shqiperise,ne nje lufte ka gjithmone te vrare.Duhet te jeni me te informuar…Gjergj Kastrioti eshte heroi yne kombetar

     2. Saimir says:

      Mè bèhet shum qeifi qè dègjoi njè realitet,dhe kètu duket patrioti qè ka gjak shqiptari,jo pèr tu mburur por pèr tè ncier nè pa realitetin e padiskutushèm tè legjendarit tè madh Gjergj Kastrioti Skènderbeu duke qèn njè shkall yjnore e tè gjitha kohrave qè nuk do tè pèrsèriten mè kur, aftèsit e Skènderbeun jan tè mbinatyrshme dhe tè paharitshme dhe ata qè kan bèr kèto vlersime nuk jan gjè tjetèr veçse jo pèrçmus tè sè vèrtetès,ne jemi krenar qè jemi shqipètar dhe jemi tè lumtur kur gjith bota na ka zili pasi e kemi treguar veten si shqipètar kudo dhe pèr kètè na urein shum ata qè nuk na kan aritur dot pèr tè qèn si ne dhe kjo èsht ajo urejtje qè kan patur tè pa udhèt e kèsai bote,roft shqipèria me njerès tè ndershèm dhe tè sinqert si Zoti Edi Rama.

     3. Kristina Vathaj says:

      Mendoj qe edhe keta i meritojne ata vende por duhet vleresuar me shume Gjergj Kastrioti sepse ai ka mbrojtur vendin e tij dhe nuk ka pushtuar

    2. ARBEN says:

     Ne konferencen e Jaltes ne seancat qe , zhvilloheshin Stalini e kishte bere zakon qe te vinte ne oren fiks. Dhe kur hynte ai ne salle te gjithe te tjeret pjesmares ngriheshin ne kembe, kjo si duket i xhelozoi Churchillin dhe Rooseveltin dhe te dy vendosen qe ne seancen e radhes te mos ngriheshin ne kembe kur te hynte Stalini. Por cfar ndodhi ne momentin qe Stalini hyri ne salle ata ne menyre instiktive u ngrite. Ky pra ishte autoriteti i gjeneralisimit te madh qe shpetoi boten nga kolera naziste.

   2. Sokrati says:

    O BO BO CA SKANDALI QE JE FENIKS.
    Stalini eshte diktatori me i madh dhe kete e tregon lufta e klasave qe u aplikuan ne BRSS nga ky kriminel.
    Stalini u largua nga fronti i luftes plot 10 dite,u mshef ne Siberi kur trupat SS ju afruan Moskes.
    Sa i perket Skenderbeut une ndihem krenar por vetem per sa i perket realitetit dhe nuk jam dakort kur thua se Europa do ishte sot e gjitha muslimane ne se nuk do ishte Skenderbeu.
    Gj K Skenderbeu vdiq ne vitin 1468 e bashke me te edhe Kruja e me vone Shkodra(11 vjet pas vdekjes).Mbas vdekjes se Skenderbeut kush i pengoj turqit te pushtonin Europen dhe pse edhe mbas pushtimit te Kostandinopojes aty vazhdon edhe sot te jete kryeqendra e ortodoksise .
    feniks ti vazhdon me idiotesine tende ta quash Enverin nje ushtarak kur ne realitet ai nuk ka qen aspak i tille.Ne Konferencen e Labinotit komandant i ushtris nac-cli u zgjodh Spiro Moisiu dhe komisar politik Enveri.Kjo eshte realiteti dhe jo mendja jote e deformuar.

   3. - homeri- says:

    –stalini — eshte gjeneralizem mbi gjeneralet .. ai ne kohen moderne krijoji perandorin me te madhe ideologjike , duke e shtrire ate nga lindja aziatike deri ne zemren e euroqpes , …drejtoi dhe fitoi me lufte dhe me diplomaci..

    1. kuq e zi says:

     z. homeri
     artikulli flet per gjenerale qe ishin ne beteje dhe jo sekretar partie a po m’kupton???
     pra as stalin as hitler apo cercill ktu flitet per njerez ne fushen e nderit
     p,sh ne luften e 2-te gjermania skishte hitlerin si gjeneralin me te mire por e.romel pra skenderbeu i dha shah per 25 vjet perandorise osmane njelloj sikur zogu apo enveri te bllokonte italine dhe gjermanine bashke keshtu kupton me mire situaten e skenderbeut

    2. kuq e zi says:

     nejse si perfundim nonen atyre qe kane bere ket renditje se na percane na bene corbe

    3. Kristina Vathaj says:

     E kjo ju duket bukur.Te besh si ka bere Stalini duke i djegur ne furra njerezit nuk e di se pse levdohet apo per djallezirat e tij.Mos ndoshta keni qejf te keni Stalinin drejtues ndoshta atehere do ta kishit kuptuar

   4. Korabi says:

    A u pjerdhsh me gjithe Stalin ti, qe conte ushtaret mish per top. Gjithsesi luften e BSRSS e udhehoqi Zhukovi dhe jo Stalini. Stalini ishte nje psikopat njelloj si Hitleri.

    1. Leskoviku says:

     Te gjithe ata qe flasin kundra Stalinit,duket qe nuk e njohin mire,ose jane kundershtar injorant.STALINI ishte dhe do te ngelet nder shekuj STALINI I MADH,se e madhe ishte dhe vepra e tij.Ai eshte heroi i madhe i BRSS-ke.Ai i tregoi botes se populli sovjetik nen udheheqjen e tij shpartalloi bishen me te eger te ushtrise se hitlerit dhe vete hitlerin.Ai me ideologjine e tij te drejt e te paster beri dhe ndergjegjesoi popujt sovjetik dhe ushtrine e tij,aq sa ushtari me emrin e STALINIT ne goje,hidhej me terbim kunder pushtuesit hitlerian,pa marre parasysh jeten ne rrezik.Cdo gje per atdheun.Por sote disa injorant flasin kodra pas bregut,duke hedhur poshte çdo sakrifice sublime te STALINIT dhe ushtrise se tij.Megjitheate lisi nuk tundet nga nje ere e forte,se i ka rrenjet e thella ne token e tij.

     1. Kristina Vathaj says:

      Duhet ta njihni me mire historine zoteri

   5. Andon says:

    Enveri I pari, I cili I shpartalloi italianet, Gjermanet, I vetem fare.
    Gjithashtu, Enver hoxha ishte me fame qe ne Nentor te 1912, ne ngritjen e flamurit.
    Doni “prova” ja ku e keni degjoni me kujdes ne 1:09:27
    http://m.youtube.com/watch?v=t-yjIucKwmU
    LOL
    “Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the former.”
    Albert Einstein

   6. tafili says:

    feniks,po sali vucidolin mose e harrove gje valle.

   7. joel shkodra says:

    Kane qene gjenerale ne zyre. Nuk kane shkrehur asnje arme.

   8. arber says:

    TE LUMTEMENDIA DHE DORA

   9. historiani i ri says:

    Bravo Feniks por ke harruar dhe

    1-Arben Imamin
    2-Agim Shehun
    3-Rapush Xhaferin
    4-Bujar Nishanin[gjeneral-kapter i klasit te pare]
    5-Ahmet Zogollin

   10. erion says:

    Gjenerali me i madh i te gjitha koherave ne luftrat e brendshme civile per marrjen dhe ruajtjen e pushtetit jane Stalini dhe Enver Hoxha. Enver Hoxha ka vrare dhjete fish me shume shqiptare se ckane vrare gjermanet e italianet gjate Luftes se Dyte Boterore.

   11. lym kepi says:

    1.Ky Stalini para luftes vrau rivalet e tij kurse pas luftes vrau nja 50 miljone persona(brenda BS)
    2.Ky Gjergj Kastrioti luftoi per te marre sa me shume toka per familjen e vret(vrau dhe ca princa shqipetare) dhe u perdor nga VAtikani
    3.Ky Enveri vrau te gjithe intelektualet se ja kishte friken

   12. Tironsi2 says:

    Enveri ishte studenti me i dobet dhe problematik ne fakultetin francez.Ai ishte piun i Titos,Milladinit,Mugoshes dhe diktator i eger per kombin e vet.

   13. altin says:

    je gabim sepse gjenerali pare duhet te jet Skenderbeu sepse ai beri jo vetem per popullin tone por edhe evropen keshtu qe ai duhet te mare vendin e par edhe lavdin qe i takon jovetem kaq por po te maesh ne konsiderim Ruset ishin shume kurse Skenderbeu 12mij ushtar kishte

    ndryshimi madhe

   14. Kristina Vathaj says:

    Per Gjergj Kastriot Skenderbeun jam dakord per fjalet per keta dy te tjeret jo se jane ne kundershtim me ate qe Gjergj Kastrioti ka bere

  2. Kiu Gremi says:

   Sala do behet gjeneral mbi morra.

  3. Adriatik says:

   Gjergj Kastrioti ca mendimi kishte per 5 here ne dite allahu ekber ?

   1. Ilir Hoti says:

    Tek ne besimi dhe idea jane private si ne te gjithe Europen e civilizuar.,jo si erresiren tuaj majmuno-demos..E gjithe bota e di figurat e Kombit Shqiptare -pervec majmuneve-tuaj qe nuk na interesojne fare perradhat tuaja te vdekura

   2. vlonjati says:

    Pervec Skenderbeut, 4 te tjeret,ishin pushtues, kete cilesi, nuk e thone ne vleresimin e tij, ai e perdori zgjuarsine dhe aftesite ushtarake ne sherbim te vendit dhe popullit te tije, jo per te pushtuar dhe vrare popuj te tjere. Ky eshte nje ndryshim i madh midis Skenderbeut dhe 4-shes

    1. Kristina Vathaj says:

     Po jam dakord me vlonjatin

   3. kaçaku says:

    Po ti toporosh cilin ke hero, notis faqanaqis???

   4. Muhamet says:

    Aaa ska pas te aj, kush nuk o kthy ne krishterizem aj ja ka hjek flamen.

  4. tafili says:

   ti futja nji ashtu dhe je me rregull ore zoteri

  5. Sokrati says:

   Me vjen mire nga ky percaktim dhe ndjehem mjaft mire kur shof se Aleksandri I Madh e Skenderbeu jane shqiptare ne racen e tyre.
   Thone se edhe Napoleon Bonoparti ka ne dejet e tij gjak shqiptari pamvaresisht se lindi ne Korsike .

  6. DinPaku says:

   Sipas Robert DAngely Napoleoni lind ne nje familje arbereshe te te Korsikes dhe Aleksandri pa dyshim qe kishte nene Ilire.

 2. ardi-mamurrzaku says:

  mendoj qe SKENDERI meriton me shume se vendi 4,nese kishte do kishte ushtrine francese,apo ate te aleksandrit,do ishte gjenerali me i madhi i te gjithe kohrave.
  per mua mbetet me mi madhi i te medhenjve.

  1. Korabi says:

   Aleksandri nuk eshte se kishte ndonje ushtri gjigande, ai ishte perhere ne inferioritet numerik me kundershtaret, keshtuqe ishte gjeni i luftes. Edhe Gjergj Kastrioti i tille ishte per ne permasa me te vogla.

   1. ardi-mamurrzaku says:

    E ke gabim mor korab.
    ALEKSANDRI kishte nje ushtri qe shkonte nga 40000 deri ne 50000.
    ndersa SKENDERBEU kishte nga 15000-20000 e duhej te luftonte kunder ushtrive me 100.000-150.000…

  2. Basha i Gjetajve says:

   …… dhe me i lavdishmi nder te lavdishmit !

  3. Basha i Gjetajve says:

   …… dhe me i lavdishmi ndër të lavdishmëve !

  4. Kristina Vathaj says:

   Dakord me ju ardi shume dakord

 3. tani-deutschland says:

  I gjashti do te ishte Sali Berisha ,por mbaroi lista

  1. hhahahahahahahahhhahaha
   mos fol me per gjithe vitin se e ke qajt plako

  2. Beriiiishua says:

   pppffff sa inaq qe me vjen ? duhet mofifikuar lista, le te jet kesaj rradhe me 6 vete se sbehet kjameti

   1. Llumi i Vlores! says:

    Saliu e ka fajin, vellezer! Te forrcojme unitetin!

    1. ortes says:

     Ben me mire te FORCOSH …SUMEN!!!

  3. Basha i Gjetajve says:

   …… Po, por ne ushtrinë e të vdekurve !

 4. elinor says:

  Genghis Khan?

  1. i papame ka qene
   pse s te pelqeu vendi i 3 ??

  2. Blue Jasmine says:

   @ elinor
   E para me asht nana ( ne kete rast babai), i treti me je ti ( Khan) ?

 5. baffo says:

  SKENDERBEU ne vend te 4 po SALI BERISHA apo ky nuk hyn ke gjeneralet ky hyn ke KRIMINELET

  1. Basha i Gjetajve says:

   Per Saliun pikes i ke rene, hyn te kriminelët !

  2. tafili says:

   ky hyn ke .aret.

 6. baffo says:

  JO ne vitin 1944por ne vitin 1494 ok respekte

  1. 1 prilli says:

   Jo po ne 1594. Fillo lexoje dhe njehere historine e klases se 4 fillore. Megjithate krenari e madh qe nder 5 me te medhenjte dy jane krenaria e Epirit!

 7. Stef Staku says:

  ANALIZE : Faleminderit per njohjen e meritave te Skenderbeut. Eshte nje krenari edhe per ne.

 8. vlonjati says:

  Po Edi Rama?

  1. Tironsi2 says:

   Ky eshte gjeneral i avionve te droges dhe tritolit me telekomande.policia e Rames dhe Tahirit vrasin me anajper te semurit mental dhe sjapin pergjegjesi.

  2. armiri says:

   Edvini eshte me i madhi ! Te tjeret ,sic thote ai vete, jane injorante ! E kuptoni kete filozof ju apo jo ! – Hajde pra, rrofte Rama !

 9. STAVRI says:

  BAFFO – e ka shume mire vitin redaktori SKENDERBEU mbreteroi per 25 vjet 1444-1467 beji mire llogarit ok?respekte

  1. Kaon says:

   ooo Stavri ti nuk di llogari per vete e as histori or lum…
   1444-1467 bejne 23 vjet, lexo dhe ti historin e klases se katert..
   1443-1468 bejne 25 vjet, Georgios Kastrioti vdiq me 1468, 17 janar.

   1. A'''''''' says:

    Jo Georgios,por Gjergj,or trim.Mos e ngaterro k”in me dollarin.

   2. KOSOVO IS ALBANIA says:

    Jo po Giovani ke Aldo dhe Xhiakomo hahahahaha ju greket e keni fiksim ti bleni heronjte po ju ka rene bytha ne uje dhe ju shkoi gjithe ai mundim kot ja ndryshuat Shabanit emrin ja vut Sabanis hahahahaha sa te dhjere jeni bere per gjynah palikari hahhahahah

 10. STAVRI says:

  viti 1467 eshte viti i vdekjes se SKENDERBEUT .AI nuk arriti te rronte vitin 1494

  1. Niku says:

   Saktesisht mendohet se ka vdekur me 1468 ,po nejse ,duhet te jemi krenare per kete vleresim te larte qe i behet Skenderbeut .

  2. Rajub says:

   Skenderbeu vdiq me 17 Janar 1468 iashte 63 vjec.Ne e njohim shume pak te madhin Skenderbe,lexoni Skenderbeun eqe ka shkruajtur Harry Hodkinson i bazuar nga arkivat me serioze te shteteve te europes qe ta vleresoni ashtu sic duhet.

 11. v4vendetta says:

  Nese Gjergj Kastrioti nuk do te luftonte per Arberine, me siguri Europa do ish pushtuar nga sulltan pashai.
  Keshtu per EU, Skenderbeu eshte ne vend te pare.

  1. Rajub says:

   Eshte mese e vertete ushtria e Skenderbeut nuk i kalonte 15000-20000 ushtare ne nje kohe kur ushtrite Turke ishin djetefishin me te medha ne numur por taktika e luftes se te strategut Skenderbe qe sulmonte ne mes te nates ose ne mes te dites ne befasi i corodiste dhe tmerronte Turqit.Fale zgjuarsise dhe aftesive strategjike te Skenderbeut hordhite Turke u bllokuan per 25 vjete kohe kjo e mjaftueshme e dhene Europes per te shpetuar nga zgjedha otomane .Pra ishte sakrifica dhe qendresa tejskajshme e Shqipetareve per te cilen do te paguanin edhe cmimin me te shtrenjte mbas pushtimit,te tradhetuar edhe nga europa njekohesisht.

  2. Shqiptari says:

   Cfar thu me trap Arberia as nuk ka pas egzistu ndonjehere ne harten Europiane dhe as ne ate boterore.Ne kohen e Skenderbeut e gjithe ballkani perandimor ka qene nen harten Otomane.Skenderbeun desh me e perdor mish per top Vatikani dhe ja beri vlerat me te medha sec i kishte.

 12. jeronim de reda says:

  Napoleoni shkoi per ne rusi me 300.000 ushtare. U kthye me me pak se 100.000. Pra me shume se 200.000 luftetare i humbi.
  Sikur te kishte Heroi yne 50.000 ushtare, ai sigurisht qe do te hynte si fitimtar ne Stamboll. Prandaj une jam i bindur se heroi yne duhet te jete para napoleonit.

 13. Orjona says:

  Cfare idiotsirash, po Skenderbeun tone se llogarit njeri, se maksimumi nje byth vend arriti te kontrollonte. Mjafton nga pershkrimi siper per te kuptuar diferencen se sa i vobeket eshte ky i joni me ata qe kane sunduar gjysmen e Botes secili.

  1. Genci says:

   Orjona te Kishte Skenderbeu ushtrite e ketyre kishte pushtu Boten!!

   1. A'''''''' says:

    Te drejte ke moj Orjona.Idiotesi eshte te krahesosh nje njeri si Gjergj Kastrioti,qe me nje grusht burra i beri balle superfuqise ushtarake te kohes,me keta te tjeret qe shkaterruan gjysmen e botes.Mbas 500 vjetesh,ca si puna jote do te nxjerrin Hitlerin gjeneral te madh,sepse pushtoi gjithe Evropen.

  2. Hamzai says:

   Ju e njihni shume mire Skenderbeun, me siguri je adoloshente 500-vjecare.

   1. Rajub says:

    O Hamza ishte xhaxhai jot more sa shpejt e harrove kur te carmatosi ne dy luftim,po nuk te vrau se te kishte nip sado qe ti e tradhetove

  3. mono says:

   Lista eshte pak subjektive, por besoj eshte zgjedhur per shkak se ka luftuar kunder superfuqise se kohes. Eshte sikur te sulmoje Amerika nje shtet te vogel dhe te mos e pushtoje dot. Perandoria otomane ishte superfuqia e kohes, renditja eshte subjektive por ai mbetet strateg i jashtezakonshem!

  4. Basha i Gjetajve says:

   Ti Orjona nuk je e jona je e turkut dhe duhet te quhesh Orturkja!

  5. Rajub says:

   O zonja oriona sa per dijeni ti qe dike kaq shume per Skenderbeun pse nuk vjene ne Londer jo me shume se vjete i ngriten monumentin ne mes te londres moj vajze,pak te duket ty kjo moj”mbeske e Kastrioteve”

 14. mali says:

  Listë kot!Asnjë gjeneral nuk është nga Tërbaçi.

 15. F A N T O M - 16 says:

  A thua per kete e jepe pelqimin i ashtuquajturi prof Milazim Krasniqi, Shefqet Krasniqi, Mamel Krasniqi dhe Naim Ternave. Te ju thurin kengen “rapi shqiptare”. Nen dirigjim te Sali Sulltan Berishes.

 16. VETERANI says:

  Sa cudi me vjen ! Si ka mundesi qe Skenderbeun e II nuk e kane zen me goje fare!? Eeeeeee ,po se u kujtova ,nuk lejohen dy vleresime nga nje vend. PO SKENDERBEU i II ka kohe sa te zbuloi edhe disa avion droge…….

 17. sazan says:

  Lindi ne vitin 356 aleksandri i madh dhe pushtoj veriun e Irakut ne vitin 331. Gazetar vari lesht. te pa pergjegjshem

  1. Kaon says:

   o sazan, mire qe jeni injorant dhe te paditur por ofendoni dhe te tjeret, me pare meso duke ptetur me te ditur se ty pastaj komento.
   jane vite para eres sone dhe numerojne mbrapsht deri tek viti 1 i eres tone, mesove dhe nje gje te re.

  2. arsen says:

   ore bir…
   Deri ne vitin 0 kur u kryqezua Krishti Epokat njihen ose para Krishtit ose pas Krishtit. Era e Vjeter, ose Era e Re
   Qe te shkosh ne vitin 331, je me afer viti 0….Pra e ke kaluar 350
   Pra???
   Ca note e ke pas historine?

  3. Bobo says:

   O Sazan ka lind para krishtit. Vitet vijne duke zbritur ne ate periudhe. Lexo pak para se te kritikosh

  4. mira2000 says:

   Hahahahahahahah sa kom qesh.Eshte mir te jesh DUMB si zotrote se edhe argetohemi (per sazanin jo karaburunin)

   1. Jani sufllaqja says:

    avash se mos te shpeton ndonje e mbush poturret

  5. librazhdi says:

   OOO Sazan ,po vitet “nen zero” apo si quhen ato para Krishtit numerohen ne kah te kundert !- P.sh. -5,-4,-3,-2,-1 e pastaj pas lindjes se Krishtit 1 2 3 4 5 etj etj deri sot.Prandaj gazetari eshte plotesisht ne rregull.

 18. agostin says:

  Si ka mundesi qe per vlersimin e Gjergj Kastriotit,nuk jane pyetur Shefqet Krasniqi dhe hordhite e tije islamike?

 19. Ali Baba says:

  VITET LLOGARITESHIN NE ULJE NE ATO KOHE SAZAN DERI NE LINDJEN E KRISHTIT.

 20. P.D says:

  O Sazo,ke vajtur ti per lesh jo gazetari,po te shpjegon para krishtit ,si nemroheshin vitet para krishtit o Sazan.

 21. kazaku says:

  per aleksin e makedonijas kan harru me shkru qe ishte bythqi.
  me targen BQ mas bythe

 22. avni says:

  mendoj se shqipetaret kishin mundesine te zbrapsin otomanet ,ose te pakten te mbronin nje pjese te madhe te territoreve arberore gjate asaj kohe,mirepo ashtu sikurse gjate se kaluares shqiptaret ishin te percare,dhe vetem nje numer i vogel i ishte pergjigjur pozitivisht kushtrimit te te madhit gjergj kastrioti per lufte kunder otomaneve nomad,otomanet kane qene fatkeqesia e popujve te ballkanit ,jane otomanet pikerisht keta qe percane ballkanasit dhe futen belane ndermjet popujve ballkanike,pasojat e atij pushtimi shumeshekullor po i vuajne akoma popujt e ballkanit,vetem merreni nje shembull konkret,prej kroacise e sllovenise ne veri te balllkanit ku turku ishte vetem per pak kohe,gjerat qendrojne me mire,ndersa prej bosnjes,duke mberthyer,serbine,malin e zi,kosoven shqiperine,maqedonine,shume prapambeturi edhe ne kulture e mentalitet edhe ne zhvillimin infrastrukturor e industrial!

  1. Rajub says:

   O Avni djali ndoshta ke te drejte turku futi percarje po eshte edhe vete geni gjenetik i ballkanit qe nuk gjen derma edhe para Turqeve luftrat ndermjet vendeve ballkanike kane qene te vazhdueshme

 23. agostin says:

  O Sazan!Vitet para Krishtit vijne drejt zeros ne zbritje,d.m.th nga 356 drejt331 gjer ne vitin zero,pastaj vjen kalendari i ri pas Krishti,ose epoka jone.

 24. korigjimi says:

  Nuk esht gabim i gazetarit or mik por gabim shtypi se ai 3 duhet te jet 8 dmth 381 pra sic thot gazetari, Aleksandri isht 25 vjec dhe del vet gabimi !

 25. dido says:

  356 Para krishtit 331eshte me pas,eshte ne regull gazetari

 26. gjini says:

  Shume krenare duhet te ndjehen shqiptaret ,nder pese ma te medhajt e Botes dy jane iliro-shqiptare: Aleksandri i Madh dhe Gjergj Kastrioti-Skanderbeu.

 27. Bazarhesap says:

  Po ai salauddin al ayubi qe shkateroi gjithe ushtrite e evropA krishtere???

  1. Blue Jasmine says:

   Ai ju vinte hakut juve jenicereve arabe, jua hiqte mjekren me gjithe lekure!!!

   1. Bazarhesap says:

    Une kam Mehmet (The Conqueror) Pushtusi qe ju ndryshoj genet ? !!!

    1. edison- says:

     ne nuk na ndryshoi gene mehmeti – ti po duket po flet per vete

  2. Genci says:

   Ti Bazarhesapi je si ai komentusi Sazani me larte!! jeton ne Angli han buken e kaurrve dhe ben davane e turku!!

 28. gjini says:

  Krenare duhet te ndjehen shqiptaret, nder pese ma te medhajt e Botes dy jane iliro-shqiptare: Aleksandri i Madh dhe Gjergj Kastrioti-Skanderbeu.

 29. arsen says:

  Mos haroni edhe nje fakt historik.
  Babai i Aleksandrit (qe cilesohet si i pari) Filipi….ka rrenje ilire dhe ka folur shqip.
  A e dini kuptimin e emrit Aleksander?….Shumekush po, por ata (sidomos kosovaret filoturq) qenuk e dine …do te thote:
  A-LEK-SI-NE-ENDER
  Kur lindi Aleksandri, Filipi priste te lindte djale…E mori ne duar beben dhe tha:
  A-lek-sander do ta kete emrin!
  Mesoni o te paudhe rrenjet e vjetra te Ilireve dhe te shqipetareve!
  Mjaft me turqizmat dhe osmanllinjte!

  1. Toni KS says:

   pastaj Filipi e kish pas pi nje caj te rusit me limon :-). Gjuha qe flasim sot ka rrjedh nga nje gjuhe antike protoshqipe por nuk mund te themi se Filipi foli shqip.

  2. demokrat says:

   A-LE-KSI(SI)-ANDER

  3. hkaghiufsgurjifr anticensurë says:

   o ceno
   mo ja fut pordhës!
   maksimumi mund ta ketë thënë babai i sandrit të parë,por jo filipi!
   aleksandri i madh ishte i III i aleksadërve të asaj familje!!
   megjithatë flm për shpjegimin sipas mëndjes sënde të emrit të sandrit të modh!!

  4. Enver A Millaku says:

   O arsen,ti nuk po e din si e ka emrin Aleksndri e i sulmon kosovaret qe nuk e din.
   Aleksander e ka kuptimin se A-LE-KSI-ANDER,ka lind si ne anderr qe nana e vet Olimpia pretendon qe Aleksandrin e ka lind me Filipin si bashkeshort por me Zeusin i paraqitur si gjarper ne krevat te saj.
   Emri i vertet i Aleksandrit eshte MIRJAMUN,e jo zotroti si mendoni ju.

 30. MonsieurA says:

  Gazetari e thote shume qarte “… [per Shqiperine] zone e dominuar nga katoliket romane “. Kjo tregon edhe nje here prejardhjen katolike te shqiptareve si pjese integrale e kontinentit europian.

  1. mono says:

   Besoj se kane qene shumica ortodokse, vete familja e tij ishte ortodokse, ai u martua ne manastirin ortodoks te Ardenices.

 31. kampioni says:

  I katerti Skenderbeu?Po sh mire nuk bie nga kategoria te pakten.

 32. avni says:

  cfare aleksandri or vla,po leka i madh edhe pse ishte me origjine ilire,ai me ekspediten e tij me shume mund te jete idhull,idol neper atovende aziatike sesa ”pushtues”leka i madh ndoshta ka zvillu nje beteje ne gaugamela,por tjera beteja asnje,sepse ne ate kohe deri ne indi mbase nuk ka hasur ne popullsi lokale,kur ka hase ne popullsine indiane eshte kthyer mbrapshte sepse ska pasur popuj shume ne ate kohe 300 vite para krishtit,me shume mund te jete nje itinerar ,shetitje e tij me ekspediten e tij sesa ”lufte” pushtuese e ekzagjeruar nga shrkimtaret e greqise se lashte!!

  1. un says:

   O shok ok kane gjetur letra dhe kisha greke ke ato vendet.Eshte shkruar nga istorian te lashte grek eshte me fakte qe shkoi atje

  2. un says:

   Dhe ke nje dokumentare te national geographic kam par qe ato popuj kane akoma fjale greke ne gjuhen qe flasin

  3. palladium says:

   Qeke palle. Kaq shume luftoi saqe e hoqen qafe vete gjeneralet e tij me shume gjasa. Kur pushtoi Persine dhe mbreti ju dorezua i tha qe pertej ke vec mbreterira me nga 2 300 mije ushtare. Aleksandri deshte te vazhdonte por u ndalua. Ekspedite thote. Pse dele kan qene mbreterit asokohe ?

 33. Kico says:

  E para : Si quhej kryeqyteti i “Maqedonise” se lashte? Se FYROMIT kryeqytetin ia bene shqipetaret! E dyta: Po, sic thone disa komentues, po Skenderbeu i dyte i Shqiperise ku eshte??? Ai qe mbajti plot 4 divizione gjermane e ushtrine e duces krejtesisht pa ndihma nga aleate??? E treta : Po Stalini ku eshte qe sharroi 82 divizione nazi-fashiste e qe me sakrificen e 18 milione ruseve ngriti flamurin sovjetik ne maje te Berlinit? Prandaj ju keshilloj ta shikoni mire ate listen koti fare e ta rregulloni!!

 34. fiku says:

  Te gjithe “shqiptare” qekan keta.

 35. Toni says:

  E kane egzagjeruar me vendin e 4 por, ne cdo listed Skenderbeu eshte mes 20-30 vendeve te para, respekte!

 36. mark says:

  te faleminderit qe na e zbukurove historin

 37. jam says:

  Skenderbeu duhet te ishte i pari sepse ne dallim nga keta te tjeret ka nje vecori unike,luftonte per te mbrojtur vendin e tij dhe jo per te vene nen zgjedhe pupuj te tjere.Kush lufton per te nenshtruar pupuj te tjere nuk ka vlera.

 38. lou says:

  Skenderbeu eshte gjenerali me i madh qe ka nxjere historia,sepse ka bere nje lufte te drejte per lirine e vendit e te popullit te tij e me gjere,ndersa te tjeret jane pushtues e mizore.Historia eshte sjelle keq me Skenderbeun,sidomos Hollivudi.

 39. maximus says:

  ne fakt ne duhet te krenohemi si komb, sepse nga keta 5, 3 prej tyre jane shqiptar, ALEKSANDRI I MADH, NAPOLON BONOPARDI(babai shqiptar) dhe GJERGJ KASTRIOTI, eshte per te ardhur keq sepse kemi ndrequr boten dhe vendin tone e kemi katandisur si mos me keq.

  1. un says:

   Po edhe xhekins Han kolombi Arturi akili dhe pizaro.Te gjithe shqiptar ishin!S dini c flisni

 40. abu amar albanistani says:

  Allahu e ka denuar Skenderin me flaket e Xhehnetit
  Ne jemi Arnaute, nuk jemi Arberesh as Ilire, por jemi pasardhes te denje te perandorise Otomane, e cila do te ringrihet perseri, duke perfshire Kosoven, Bosnjen, Maqedonine dhe Shqiperine. Duhet medoemos te bejme Xhihad dhe te kthehemi ne protektorat te atdheut ame Turqise. Perandoria Osmane do te ringrihet perseri, me e forte se kurre
  Me shume per Skenderin do shifni ne videon e meposhtme
  http://www.youtube.com/watch?v=MojSQujSZ9Q
  La ilahe ilAllah
  Muhamed Resulallah!

  1. Korcar says:

   Ore po shko mo pirdhu andej nga Siria ti more mbeturine Otomane plehre e qelbur xhihadist i dhjere,shko merja ne goje Turqve,ketu shkruajne VETEM SHQIPTARET DHE JO MBETURINAT E SPERMAVE OTOMANO ARABE . NEVE JEMI PASARDHES TE DENJE TE ILIREVE-ARBERVE JEMI PASARDHESIT E DENJE TE PIRROS-ALEKSANDRIT- GJERGJ KASTRIOTIT (SKENDERBEUT). Ti meqenese je nje permbledhje spermash otomano-arabo-turko-indiane.te grisesh bythen qe ketu

 41. kosovari i zhgenjyer nga Sali Berisha says:

  Nese do te zgjerohet lista ndonjèher SALI KAPIDANI do tè jetè gjenetali mè i madh itè gjitha………….,mushkonjave…!

 42. kosovari i zhgenjyer nga Sali Berisha says:

  Pardon”gjenerali”-llapsus

 43. Ali Baba says:

  JA KE FUT KOT AVNI JA KE FUT KOT PO TE THOSHE NE SAHARA KISHE TE DREJTE.ALEKSANDRI KA PUSHTUAR SIRINE,IRAKUN,AFGANISTANIN,IRANIN,EGJYPTIN QE ISHIN POPUJ TE ZHVILLUAR E ME USHTRI ME TEKNOLOGJI TE LART PER KOHEN E ATEHERSHME ,POR ALEKSANDRI ISHTE STRATEG LUFTE SHUM I ZOTI SE SI I PUSHTOI ATO TOKA LEXO HISTORINE .KREJT BOTA E VLERSON ALEKSANDRIN SI STRATEG LUFTE ME I PREGATITUR NETE GJITHA HISTORINE E NJERZIMIT.

 44. Drenusha says:

  3 nga keta te 5te kane gjak shqiptari!

 45. GEZIM LEKA says:

  BUDALLAJT ME TE MDHEJ NE BOTE JAN SHQIPTARET.
  SKENDERBEU PASKA LUFTUAR ME SHPETUAR EUROPEN DHE E SHKATRROI POPULLIN E VETE,
  BURRAT ME TE FORTE I MBYTE NE LUFTA TE KOTA, PA ASNJE SHPRESE PER TE FITUAR.
  TE TJERET QE MUJTEN ME IKE, IKEN PERTEJ DETIT DHE HUMBEN NE ITALI, SICILI, KALABRI….
  AJO SHQIPERI E VOGEL QE KISHTE MBETE NGA MASAKRAT E SLLAVO GREKVE,MBETI NE PLEQ E PLAKA E NDENJE FEMI.
  NGA ATA VAZHDOJ JETA…..
  PRA, SKENDERBEU LUFTOI ME SHPETUR EUROPEN DHE E SHKATRROJ POPULLIN SHQIOTARE!!!
  PRA, EDHE ENVERHOXHA E SHKATRROJ POPULIN SHQIPTARE ME SHPETUAR RUSIN E STANINIT, DUKE I PAMUNDESUAR USHTRIN GJERMANE ME SHKUAR NE RUSI PAR TA SHKATRRUAR ARMIKUN ME TE MADH TE POPULLIT SHQIPTARE, RUSIN PA SLLAVISTE QE NA KA RREZIKUAR, NA RREZIKON DHE KA ME NA RREZIKUR GJITHMON…..

  1. Kastriot forever says:

   Sa shkon e merr helm tek shefket krasniqi, më mirë të shkosh e të marrësh ilaçe kundër budallallëkut tek një mjek psikiatër.
   Pastaj shko edhe në shkollë e ,të paktën, mëso të shkruash shqip.
   Nëse edhe këto nuk të pëlqejnë, futja vrapit për tek shtëpia e gjyshit tënd çaush turk në Anadoll, e mos u kthe më në tokat shqiptare të pushtuara prej tij.

  2. hkaghiufsgurjifr anticensurë says:

   gzimo
   e ke fillu mirë:
   trimat u vanë në luftë,të mënçurit o hikën o u bënë me turkun,kurse budellenjt mebetën në shqipëri!ti je nga këta të fundit që ke trashëguar budallallëkun!!
   e gëzofsh dhe i pafsh lezetin!

 46. sokoli says:

  Veç Gjergj Kastriotit-Skenderbeut,qe jemi dakord qe eshte shqiptare,dhe Lekes se Madh(Aleksandri i madh) qe te pakten eshte gjysma shqipetare per nga e ema Olimpia qe ishte nga Epiri shqipetare,por qe ka hamendje deri diku bindese qe edhe nga i ati(ne te zeze) ishte nga Epiri,por harrohet shpesh ai gjeneral i famshem i kohes se vjeter me te cilin identifikohet Epiri,Pirro i Epirit qe ne te gjitha antologjite konsiderohet si nder gjeneralet me te medhenj te koherave dhe gati pushtoj Romen ,dhe qe perdori se pari elefantet ne betej,ka
  mbetur qe nga koha e tije shprehja e famesheme “beteja e Pirros”..

 47. demokrat says:

  Aleksandri, Pirro, Gjergj Kastrioti, Kostandimi i Madh, . Tre kater nga nje gjak, te kater nga nje rrace hyjnore qe i dha botes perendite, gjuhen, forcen e besimit me papet dhe hyjnoren Shen Tereza, forcen e mendjes dhe te krahut. Pasardhesit bastarde rreken duke kerkuar vetveten sa nper shkretetirat e Arabise aq dhe duke mohuar gjuhen,racen, kombin.Shqiptaret sulmohen dhe mbahen me sa munden ne erresire dhe ne konflikt ndermjet tyre, qe kurre mos te jene te vetedijshem per vlerat qe kane, shqiptaret jane si puna e ujkut, nuk e dine forcen e tyre.

 48. nardone says:

  per mendimin tim duke i pare faktet e historise ne nje tjeter kendveshtrim them se ne vend te pare si strateg duhet te jete i madhi heroi yne kombetar Skenderbeu pse ,sepse ai kishte ne disponicion vetem 8000 ushtare kundrejt 100-200 mije turqve dhe per 25 vjet nuk humbi asnje beteje,kjo e dallon ate nga strateget e tjere,ai mbetet nr.1 ne bote.

 49. lulzimi says:

  Per mendimin tim dhe nje pjese te madhe Kosovare ,Sali Berisha eshte dhe duhej te radhitet para Skenderbeut,vjen koha qe historia duhet rishikuar_

 50. kaurri says:

  Hindiani ne fund te botes e vlereson kaurrin me emnin Gjergj, kurse po(rdh)itikanet tane e mshefin bustin e tij, sa here vjen “kardashi” Erdogan per vizite, se po na “fyhet rende” miku prej Ankaraje.

  Rrespekt per kulturen mâ te vjeter ne bote, ate hindiane!

 51. asllani says:

  Keni harruar Hanibal Barken dhe Jul Cezarin.Per mendimin tim i dyti dhe i treti respektivisht.Vete Hanibali e vendoste veten pas Aleksandrit dhe Pirros (nga ky i fundit mori frymezimin per te pushtuar Romen me elefante).Lufta ka strategji dhe taktika.Po ti marrim vecas takticieni me i mire ka qene Hanibali.Strategjisti me i mire ka qene Cezari.Aty ku shkelte Temujini,Atila dhe Aleksandri mbillej dhune, terror dhe plackitje.Aty ku shkelte Cezari mbillej qyteterim dhe besnikeri fisesh lokale.

  1. hkaghiufsgurjifr anticensurë says:

   llane a me të vërtet e ke aaa??
   çezari mbillte kulturë??
   aleksandri??
   napoleoni??
   e kështu me rradhë…..!
   ata me të vërtetë kanë mbjellur kulturën e shkatërrimt të vëndeve të pushtuara dhe kanë grabitur për vëndet e tyre!!
   aleksandri me të vërtetë ndërtoi disa aleksandri,por të paktë janë ata që flasin për ato që shkatërroi!çezari e napoleoni po të njëjtën gjë bënë!!
   anglia,spanja,e portogalia të njëjtën gjë bënë në periudhat e sundimit të tyre!!amerika të njëjtën gjë bën sot!!
   të gjithë nuk ka në pasur faj,kanë menduar për lavdinë e tyre!fajin e kanë pasur shërbëtorët që kanë punuar për ta!!kuislingët e përhershëm të popujve të pushtuar!!
   aspirantë të tillë kemi këshilltarin e ramës,shkrel mavrinë!!

 52. THE EAGLES says:

  NR 1. IN OFFENSIVE ACTIONS
  ALEKSANDRI I MADH ILIR
  GJENERALI ME I MADH NE BOTE NE OPERACIONET USHTARAKE SULMUESE.

  NR 1. IN DEFENSIVE ACTIONS
  GJERGJ KASTRIOTI ARBER
  GJENERALI ME I MADH NE BOTE NE OPERACIONET USHTARAKE MBROJTESE.

 53. THE EAGLES says:

  NR 1. IN OFFENSIVE ACTIONS
  ALEKSANDRI I MADH ILIR
  GJENERALI ME I MADH NE BOTE NE OPERACIONET USHTARAKE SULMUESE.

  NR 1. IN DEFENSIVE ACTIONS
  GJERGJ KASTRIOTI ARBER
  GJENERALI ME I MADH NE BOTE NE OPERACIONET USHTARAKE MBROJTESE.

 54. asllani says:

  Ky klasifikim verteton ate qe historia boterore e kan cilesuar rracen shqipetare si rrace luftetare. dhe naimi jo me kot ka perseritur ceshte shqipetari kur shkruan :”Te ka bere perendia Luftetar,cou, mos rri, por cou Shqipetar” Ve re se shumica ende nuke keni te qarte se kur flasim per ballkanin duhet te dini se Iliret Epirotet dhe Maqedonasit ishin nje popull kishin nje gjuhe dhe merreshin vesh midis tyre .ashtu sikurse para 100vjetesh i thoshim Gege (iliria e dikurshme dhe toske (Epiri) Aleksandri jo vetem nga ema Olimbija qe ish nga fisi Mollosve por edhe i ati Filipi jo vetem nga e ema qe ishte dhe ajo mollose gjysja ish nga fisi Ilir. Themistokliu orator e ligjevenes ne athinen e lasht dhe bashkmoshatar me filipin deklaron se Filipi nuk ka asnje lidhje gjaku me gjakun grek.Dhe Pirrua i Epirit nuk eshte grek sic duan greket qe gjith personalitetet te jene grek, por eshte nje gjak me Olimbin te emen e Aleksandrit, pra eshte me gen shqipetar. Dhe Napoloni eshte Arberesh nga sicilia te paret gjyshrit ishin Arvanitas nga Mani i Poleponezit.Skenderbeun nuk ka nevoj te tregojme se bota e deshmon se kush eshte . Betejat i bejne komandantet gjeneralet ne fushen e betejes Stalini nuk ka marr pjes ne esnje betej e ka drejtuar nga Kremlini.Enveri nuk e zbrazi nje here por e kaloj jeten nder shalet e grave . Italianet i shporri gjermani dhe gjermanet i mundi Aleanca neper Shqiperi ata kaluan dhe sigurisht kush i goditi ne ecje ata ju kundervun.

  1. hkaghiufsgurjifr anticensurë says:

   llane
   e paske mbyll me kakë!!
   me të vërtet nuk ishin partizanët ata që shkatërruan gjermaninë naziste,as italinë fashiste,por mos më thuj se shkun tuj lujt kukamçefti!
   vet gjermanët dhe italianët e pranojnë atë që kanë hequr në shqipëri!!dhe për çudi nuk lavdërojnë asnjëherë bashkpuntorët e tyre shqiptarë(tradhëtarët)!!për të vetmen arsye se tradhëtari nuk rrespektohet asnjëherë,ai vetëm përdoret!
   gjermanët po të mos kishin pasur ndihmën e shqiptarëve bashkpunëtorë të tyre,kishin për të “kaluar”shpejt e shpejt nëpër shqipëri!skishte për tu zënë bytha vënd askund!
   njerzit e mi që kanë luftuar në atë kohë kundër të dyve,nazi-fashistëve,bënin këtë vlersim për ta!!
   italianët= gallatë
   gjermanët=vështirë për ti vënë përara,por sapo i vije si kapje dot më!
   bashkpuntorët shqiptarë(tradhëtarët si quhen me fjalorin e vjetër)=aty fillonte lufta!!aty pësonim humbjet më të mëdha!!
   kështu o llane!
   pavarsisht se propaganda shtetrore 45 vjeçare u përpoq ti denigronte në trimëri tradhëtarët,ata që kishin luftuar kundër tyre;pavarsisht se u vranë dhe i vranë;nuk i hodhën poshtë trimërinë,guximi ashtu si dhe budallallëkun,injorancën dhe tradhëtinë!!ndryshe nga ti sot që ke trashëguar këto të fundit!!

 55. altin says:

  3 nga keta gjeneral jan shqipetar edhe ai qe vrau Atilen ishite shqipetar keshtu qe 4 me te miret jan shqipetar

 56. Beno says:

  Po mbret sot eshte ai qe e perqane dhe e vret popullin e vet dhe ai
  eshte Sali Berisha

 57. VL.HAS says:

  Komentuesi i dyte “feniks” nga je dhe kush je ? Gjithesesi pikes i ke rene . Te tjeret le te komentojne si te duan , ty pushka top t’u beft !

 58. skypetari says:

  po gjeneral Rrapush Xhaferi ca vendi ka ??????

 59. Te bashkuar says:

  Leka, lideri i Grekeve ? Oh gazetar te shitur dhe te pa mesuar, turpi i botes, te çmendur.

  1. jani says:

   E do te turqve ti?

   1. Fisnik Pepa says:

    O jani,lerua grekeve se keshtu u pelqen disave si puna jote pffff çfare debilash

 60. Te bashkuar says:

  Te gjithe u bashkuan, vetem Iliret u perçane. Te varfer si me pare e deri tani ?

 61. Enver A Millaku says:

  Kjo renditje me gezon,tre prej tyre paskan gjak shqiptari Aleksandri i Madh,Napoleoni dhe Skenderbeu. Nga kjo neve shqiptaret duhet te mburremi sepse e paskemi sundua boten,e jo te behemi mendjemedhenj !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje