Gjyqtari Nikola Ricoli shpjegon penalltinë në Francë-Gjermani

8 Korrik 2016, 21:03Sport TEMA

Gjyqtari italian, Nikola Ricoli, ka dhënë versionin e tij rreth gjysmëfinales të Euro 2016 që ai drejtoi, mes Francës dhe Gjermanisë, e sidomos episodin e shumëpërfolur të penalltisë në minutat e fundit të pejsës së parë.

“Ai ishte një episod i vështirë, edhe për faktin që duhet përfshirë efekti surprizë. 99% e njerëzve nuk e kanë parë atë episod, fatmirësisht, unë isha në pozicionin e duhur për ta gjykuar si rast dhe mora këtë vendim”, shpjegoi ai prekjen e topit me dorë nga Bastian Shvajnshtajger, moment i cili u vlerësua gjerësisht si pika e kthesës së këtij takimi, shkruan Panorama Sport.

“Jam shumë krenar që kam drejtuar një ndeshje të tillë. Nga ana tjetër, kishte edhe shumë përgjegjësi, pasi ishte ndeshja më e rëndësishme e Europianit, ishin përballë dy skuadra me emër e traditë. Jam 100% krenar për atë që dhashë.

Nuk do të jem në finale? Për mua kjo ndeshje ishte maksimumi. Nga ky turne del një imazh shumë i mirë i kombëtares italiane, por edhe një imazh i mirë i gjyqtarëve italianë”, deklaroi Ricoli për “Sky Sport”.

13 komente në “Gjyqtari Nikola Ricoli shpjegon penalltinë në Francë-Gjermani”

 1. Cani bir k...e says:

  po mire o budall..kur nuk e pane 99% e njerezve ti pse e dhe ?haha

 2. Kafsha says:

  Ik or fundërrinë!

 3. Arber says:

  Gabel pipino -italian,nuk mund te condicionosh nje ndeshje te ketij niveli niveli,me nje penallti te paqene,e bere beli inferioritetin tuaj,e te kampionatit italian,plot me simulime,nje arbiter tjeter,sidomos l’inglese nuk do ta jepte kurre,Prishi Prishinje finale e nuk ja la ndeshjes te vendoste,pty zagar.

  1. Illyrians says:

   “condicionosh”??? Ca dmth?? O italiano, meso ndonje fjale shqip po pate kohe..
   Penallti e paqene?? I njihni rregullat e futbollit ju apo i ngaterroni me ato te volejbollit. Prekja e topit me dore ne zonen tende eshte penallti e paster, ashtu siç ishte penallti ajo e Mullerit..

  2. Illyrians says:

   e Shvajshtegerit, doja te thoja..

 4. laqo says:

  ricoli eshte nje gjygjtar i mire ,por ne ate ndeshje gaboi, ndoshta ,ndoshta edhe me dashje

 5. demokrati says:

  Italia Franca vs Gjermani 2me 0. Referi italian u soll si tifoz hatermbetur i Italise, ajo qe ai beri ishte nje vrasje kirurgjikale e Gjermanise pas masakrimit qe iu be ne ndeshjen direkte me Italine. Nese futbollit do ti hiqet edhe ai minimum ndershmerie ne gjykim atehere mos te cuditemi kur ne kampionatin boteror te dale ne finale Rusia me Kinen.

 6. Palla says:

  Ik or bythqir italion futi nai pal makarona ne mylle halen

 7. logjika says:

  Te shashe dhe ofendosh nje arbiter korrekt, eshte injorance tifozlleku
  Penalltia ishte 100% dhe merita me e madhe e gjyqtarit italian ishte se e dha penalltine sepse shpesh gjyqtaret e anashkalojne rregulloren dhe kjo eshte ne dem te skuadres tjeter. Goli eshte gjithmone rastesi per ate qe e peson dhe gjithmone merite per ate qe e ben. E pra, pavaresishte lojes ne fushe, ne fund vendos se kush ben golin per fitoren. Po mund te thuash qe dhe goli dyte i Griezman ishte kot. Po triblimi aq i bukur qe i beri francezi mbrojtesit gjerman si ishte? Po refleksi i futjes kembes dhe shtyrja e topit ne rrjete e Griezman si ishte? Prandaj Franca e meritoi, Gjermania ben loje shume konfuze, mbajtje topi dhe pa asnje rezultat. Keshtu i ka bere te gjitha ndeshjet gjate ketij sezoni. Mua tek gjermani me ka pelqyer vetem ndeshja me Brazilin ne kampionatin botror dhe nje fitore rezultative dhe e shkelqyer e tij. Ka lojtar shume te mire, por ka nje mungese taktike shume te dobet dhe kjo eshte faji i trajnerit. Me kujtohet nje here loste Shqiperia me Gjermanin dhe shqiptaret u bene gardh ne mbrojtje e ata nuk po çanin dot. Atehere trajneri Gjerman, Shen, u thote lojtareve: lereni te sulmojne shqiptaret. Ata u terhoqen , shqiptaret po sulmonin dhe u kerdisen ne gola nga gjermani. Pra, Albitrimi ishte korrekt, loja korrekte, penalltia dhe goli korrekt, ndersa taktika e vendosur nga trajneri shume e dobet. Mori ate qe meritonte.

 8. z says:

  o cani…[email protected]
  nuk sinjalizoj Rizoli, por sinjalizuan penalti ata qe ishin nen hije,dhe ishte 99%

 9. Illyrians says:

  Shqypot e mjere jane tifoza, por jo sportive, (perveç se injorante ne kulm), duhet te jesh sportiv perpara se te jesh tifoz. Penalltia ishte 100% e paster, kurse shqypot thone qe nuk ishte penallti, si duket e ngaterrojne futbollin me basketbollin te shkretet. Franca fitoi 2 me 0 dhe kishte edhe raste te pastra per te bere gola te tjere. Gjermanet veç mbajten topin gjate gjithe lojes dhe kaq.. Meritoi te kalonte ne finale skuadra qe luajti me mire dhe me zgjuarsi, pra Franca. Kurse shqypot le te vazhdojne me mendesi komplotiste, shohin komplote gjithandej. Sa te mjere..

 10. liku--Kush me shan per debat nuk ia mban says:

  Ky evropian eshte projektuar per Francen , akoma nuk po e kuptoni ?
  France-Portugali eshte ndeshja finale e evropianit me te dobet dhe me anti-futboll qe kam pare ndonjehere.
  Ndeshjet me te bukura ishin ato ku luanin skuadrat e vogla apo debutuese qe luftonin fort , megjithese ne disa raste nuk moren ate qe meritonin.
  Ndersa skuadrat e medha me shume se tek spektakli , e kane mendjen tek rezultati statistikor I ndeshjes , dhe patjeter tek perfitimet.
  Tifozet jane gjithmone te humburit.

 11. sonar287 says:

  Kur shqypove nuk u ecen ashtu sic deshirojne gjithcka del se ka te beje me konspiracione, hahaha!
  Gjyqtari? Pse jo arbitri?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje