FOTOT/ Kjo perlë gjendet në Shqipëri…

11 Shkurt 2017, 10:48Turizëm TEMA
FOTOT/ Kjo perlë gjendet në Shqipëri…

Kjo ujëvarë spektakolare gjendet në Shqipëri.

Ajo quhet ujëvara e Sotirës dhe ndodhet rreth 16 kilometra larg Gramshit.

Për të arritur në zonën e ujëvarës duhet të ecësh më pak se një orë.

Emrin Sotirë e ka marrë nga fshati ku edhe ndodhet ujëvara, që dikur ka qenë me 120 shtëpi, ndërsa sot vetëm 20 prej tyre janë të banueshme.

Ujëvara me një lartesi gati 100 metra buron nga mali i Tomorit.

Ajo është e rrethuar nga lëndina dhe pyje që i japin më tepër hijeshi të gjithë zonës.

Por, nëse do të kishte një infrastrukturë dhe promovim më të mirë, ajo mund të kthehej në një nga destinacionet e rëndësishme turistike në vend.

11 komente në “FOTOT/ Kjo perlë gjendet në Shqipëri…”

 1. Grigor says:

  Aresyeja që ky shkrim përmban nje frymë zbulimi për diçka që ka qenë e ditur vazhdimisht eshte se qe nga vitet 60′ qe mbaj mend une dhe deri me sot, moda nuk eshte te vizitosh zonat rurale (demek fshatrat), por t’a pish kafen e mëngjezit si pordhac ne Tirane.
  Te jesh nga rrethet apo nga fshati gjithmone ka qene nje lloj turpi, ndersa kush e kishte shtepine ne Tirane, mburrej dhe mburren si Tironca.
  Ky mentalitet fshataresk Jo vetem i Tironcave por edhe i një pjese te madhe te popullit ka bere qe fshatrat shqipetare po rrenohen, sidomos ne zonat malore, dhe e tere Shqiperia lindore po zhvendoset ne Ultesiren Perendimore, duke e bere Tiranen Jo me kryeqytet por nje gje te stergjatur qe ka nje koke dhe dy tentakula. Koka eshte Tirana dhe dy tentakulat zgjaten deri ne Vlore dhe Shkoder.
  Kjo levizje demografike rrumpallë vjen si pasoje e shtetit rrumpallë Berisho-kinez qe u krijua pad vitit 1992.
  Prandaj nuk gjen me Tironca ne Tirane. Ata fshataret e Sotires I kane braktisur tokat dhe kane shkuar ne Tirane, Durres apo diku tjeter, njesoj si Mul Shishtaveci, apo edhe shume te tjere.
  Do thoni ju, e ç’rendesi kane keto qe thua? Kane, sepse jane karakteristikat tona si popull. Ne, afrikanet, aziatiket dhe çdo popull i prapambetur nuk ndertojme dot demokraci, por duam te shkojme atje ku eshte e ndertuar gati. Anglezet, franceze dhe me pak vendet e tjera perendimore, emigruan ne Amerike dhe formuan shtete demokratike si Kanadaja dhe SHBA. Emigruan ne Australi dhe formuan edhe atje shtet demokratik.
  Ndersa ne gjenerojme vetem korrupsion nepermjet ryshfeteve.
  Kur te na vije turp nga vetja, do jemi gati per demokraci. He per he nuk kemi turp. E shesim voten per dy thase miell.

  1. Angelo says:

   O fig duhet te kesh parasysh nje gje: peshku i madh eshte ber i madh duke ngrene te vegjlit dhe te dobetut dhe jo duke i perkedhelur. Ndaj ata anglezet e tu pse nuk bene shtetodern dhe ne Indi e Pakistan?

   1. ☆Gopisti i NSHRAK-ut☆ says:


    Ne
    Shqipet e Demokarizueme
    Nuk i begenisim Ujëvarat, kështjellat …
    rrëketë…
    Ne shqipet e Ndërkombetarizueme
    E hedhim Nalt e ma Nalt
    Shurrën përpjetë!
    ???

   2. Grigor says:

    Eh mor Anxhelo, Jane ca si te thella keto pune. Ne Pakistan nuk e bene sepse gjeten atje koka shqipetaresh qe akoma nuk e dine çfare eshte demokracia. Nuk e dine dhe nuk e duan. Sa per Indine mos fol kot sepse ata me sa munden e perhaps kulturen e tyre atje dhe India, nje shtet me popullsi sa Kina eshte i konsoliduar. Megjithate ti duhet te shikosh dy gjera:
    – Kudo ku ka emigruar dhe Ku ka pushtuar Anglia, ka lene mbrapa zhvillim. Shiko Singaporin, Hong Kongun dy nga kater dragojte e Azisë. Australine, Kanadane dhe SHBA-te t’i thashe.
    – Edhe ne Argjentine, te cilen nuk e pushtuan, por shkuan per te punuar atje, inxhinjeret angleze perhapen futbollin. Akoma klubet argjentinase mbajne emra angleze si River Pleit, Bocca Juniors, Newell Old Boys, etj.
    Shiko pastaj vendet qe kane qene koloni e Spanjes apo Frances, si psh Meksika, Salvadori, Kolumbia, apo Algeria ne Afrikë.
    Puna nuk eshte se çfare bene Anglezet, por pse nuk e beme ne. Ne akoma presim, te na e bejne te tjeret.
    Une bashke me vellain kemi shkuar ne fshatin nga kemi prejardhjen dhe kemi ndertuar nje shtepi dy kateshe. E shohin te tjeret dhe thone: “Sa budallenj keta dy vellezerit, harxhojne leket kot ketu ne fshat. Nuk ndertojne ne Tiranes, por erdhen ketu.”
    Harrojne qe fshati eshte edhe I tyre dhe shtepia jone shton sado pak.
    Por une u zgjata kot sepse Gopisti e ka thene shkoqur me dy vargje.

  2. Theo says:

   O Grigor, je shume i sakte, te lumte, keshtu mendojne njerzit e mire qe e duan Shqiperine kurse tartabiqet Berishiane, Metiane, Fatosiane, Bashiane, VEFIAne,Blushiane dhe Koqe Kokedhiame e duan Shqiperine si Afganistani me Kioska me katrama ku asnjeri te mos paguaj asnjegje me qellimin e vetem qe ata te vjedhin cdo gje. Tu lumte Grigor per mendimet e tua, fatmiresisht si puna jote ka filluar dhe mendon shumica e popullit shqiptar edhe ata qe me perpara nuk paguanin dritat dhe taksat ( ketu futet dhe mamaja ime nje ish e internuar nge regjimi Komunist). Ne se ne mundim te sherojme semundjen e mospagimit te diratve, te taksave, te rrushfetit dhe te votes, do bejme te pamunduren qe ta bejme Shqiperine, pavarsisht se Ilir Meta ben te pamunduren per ta cbere ate. Poshte politikanet antivetting, anti amerikan dhe anti gjerman qe shtiren ne emer te mbrojtes se kushtetues qe u jep atyre fuqine vjedhjes dhe cberjes se Shqiperise. Ne do fitojme se jemi me shume dhe do ta bejme Shqiperine tone te dashur. faleminderit

  3. mira says:

   Por ato i kane zene token tiransit, ku kane shkuar, e token e vet e ka e kur te doje kthehet e ben pike turistike, po tokat tona e zune e i betonuan. Pra i humburi eshte tiransi e jo keto qe kane lene shtepiat…Ne Tirane po duan ti legalizohen ndertimet…pra…

 2. emanuela says:

  Mos u gezoni me ate pamje, shpejt do behet ndonje hidrocentral!!!!!!!!!

 3. Qazo says:

  Hidrocentrali eshte bere ,15 metra me poshte , pse si ka bere foto,e merr gjithe ujin dhe u le fshatareve vetem 2 pika uji, askush se ka ndalur dhe pse eshte shpallur ne mbrojtje

 4. Lloji says:

  Shshhht mos e beni te madhe se i del pronari…

 5. A says:

  Dy komentet e GRIGOR-it te sakta dhe te qarta. Sa te kemi ndikime arabo-turko-islamike kjo gjendje e mjeruar e zhvillimit dhe e begatise do te jete ne mbare popullin shqiptar. Kuptohet sa te kemi si qellim ryshfetin dhe pisllikun keshtu do te jemi. Ja ku jane vende te tilla Afganistan, Pakistan, Irak, Siri, Jemen, Libi, Somali dhe keshtu me rradhe.
  Duhet te hiqet mendesia qe ai qe vjedh dhe grabit eshte shume i shkathet dhe ai qe genjen dhe mashtron sa i zgjuar.
  Me keto lloj mendesish nuk shkohet hic gje kundi, prandaj kemi 0,6 PERQIND e POPULLSISE SHQIPTARE qe jane politikanet, pushtetaret, qeveritaret dhe biznesmenet mafioz dhe maskarenj kane zaptuar pasurite e shtetit dhe vjedhin taksapaguesin ne te gjitha drejtimet e mundeshme.
  Prandaj vendi dhe populli shqiptar nuk ka zhvillim, begati, mireqenie sepse kemi keto kepurdha parazite te tipit EDI RAMA, ILIR META, LULEZIM BASHA, FATOS NANO dhe SALI BERISHA. Tung.

 6. Free says:

  Na rroft Birishovic qe ne 25 vjet demokraci na solli reforma historike: 7501, reforma ne polici (kurs 6 muajsh), reforma drejtesi (kurs 6 muajsh), rruga kombit (1.4mld $), reforma e ushtrise (pezullimi i officerve madhor) , nuk njef dhe as futet ne zgjedhje nese nuk fiton, etj. Do mjelin kte popull derisa t’meket ashtu sic e ka porosit sllobovic-i.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje