FOTOT/ Njihuni me një nga monumentet më të rëndësishëm të kulturës islame në jug të Shqipërisë

13 Mars 2017, 17:17Turizëm TEMA
FOTOT/ Njihuni me një nga monumentet më të

Fotot e mëposhtme tregojnë pamjet e xhamisë së Gjin Aleksit në Rusan të Delvinës.

Kjo xhami është duke u restauruar, si një nga monumentet e rëndësishme të kulturës islame në jug të Shqipërisë.

Supervizimi i punimeve po kryhet nga DRKK Vlorë.

Përveç saj, në Delvinë ndodhet edhe kompleksi islamik i Xhermëhallës dhe hamami i saj.

20 komente në “FOTOT/ Njihuni me një nga monumentet më të rëndësishëm të kulturës islame në jug të Shqipërisë”

 1. a says:

  Ju dhjefsha me “monumentet” dhe “kuturen” Islame,….c’fare te restaurosh dhe te nderosh nje Fe e cila ka ardhe me dhune dhe me dhune dhe presion akoma dhe sot do te perhapet ne Europ.
  Lexoni “Kronikat e Tursun Beut” te mesoni se c’fare thot vet Kronologu Turk per Masakrtat qe jane bere ne emer te Allahut nga ushtrite Otomane ne Kostandinopoj, Shqiperi dhe Ballkan.

  1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

   autori i shkrimit eshte sunit,kshq kultura islame[sipas tij] eshte ne rend dite…………..

  2. tommy says:

   Ky monument duket simbas struktures qe ka qen Kishe Orthodokse Bizantine,prandaj duhet te restaurohet si Kishe. Te gjitha Xhamit qe kan qen Kisha duhen te kthehen ne Kisha. Ne jemi Bizantine

   1. Anteu says:

    Nuk jemi Arna-Utes por jemi te gjithe Hellene.

    1. Sokoli says:

     ca si ty jane copa m.. me dy sy . keshtu quheni. qe beni hasha gjuhen gjakun dhe kombin per fene dhe 300 eur.
     e para kjo godine tregon me se miri menyren e konvertimit ne islam ne Kohen e perandorise dmth shqiptaret e krishtere u konvertuan pra nuk jane copa mm si puna jote te ardhur nga anadolli gjate shkembimeve turko greke dhe e quan veten hellen. se dyti ne rrenjet e asaj godine mundet fare mire te studiohet koha fillestare e ndertimit e cila do tregoje sa e vjeter eshte besimi yne dhe pastaj mbase me shume mund te tregoje dhe qe nga vend pagan I shume zotave mund te jete konvertuar ne kishe ne te njejten menyre sic u shnderrua ne xhami. dhe muslymanet shqiptare e kane fare te qarte prejardhjen e tyre prandaj I kane ruajtur duke I kthyer ne xhami kishat e veta.

 2. Shkoder says:

  Nuk jam kunder rikonstruktimit te monumenteve te kultures islame edhe pse ato nuk jane pjese e identitetit tone kombetar por ndertime te pushtuesit turk. Po shtepine e Homerit shqiptar, Gjergj Fishtes kur do e rikonstruktoni? Po shtepine e Luigj Gurakuqit qe eshte kthyer ne oficine kur do e riktheni ne monument kulture? Kur do ndaloni betonizimin e cdo gjeje antike ne Durres? Kur do i rikonstruktoni dhe mbroni pikturat e Onufrit?

 3. xx says:

  per 500 vjet qe e mbajten Shqiperine pak xhami ndertuan?Por ama ”zell” me te madh per te ndertuar xhami ne keto vite nuk mund te kete krahasim.Perse duhet te gezohemi per kete?Mos ka vlera arkitektonike?,apo kulturore?Te caje qiellin shqiptar edhe nje tjeter minare si”simbol i shqiptarise”.

 4. GJAKU ARBEROR says:

  “Xhamia e Gjin Aleksit” – me nje fjale nuk ka qene xhami por kishe.
  Te njoftohen menjehere hoxhet mendjendritur te Maqedonise!
  Te na e shkoqisin ndocaze, bre, se ata i dine mire keto punet historiko-qenefo-shqiptare!

 5. Pali Gjokap says:

  Ato kultura jane varrmihesta e kultures Shqipetare nder shekuj. Duhen djegur dhe zhdukur nga faqja e dheut

 6. butrinti says:

  urrejtje per fene e qelbur islame eshte kanceri ishqiperise ton si munde te pranosh kete fe barbare dhe teroriste duke pellitur ne arabisht..per mendimin tim duhet te shporet feja islame nje ore e me pare bashke me janullatosin qe ka zaptuar kishen ortodokse keta jane reziku me i madh per shqiperin ton kishat ortodokse dhe katolike duhet te flitet dhe te shkruhet vetem gjuha jon e bekuar dhe e bukur shqipe

 7. Bora says:

  Xhamia e Gjin Aleksit?! Xhami me emër kristian?! Si kështu? Paradoks apo diçka tjetër?

  1. a says:

   Nuk eshte Para-dhoks, por dicka me se Normale per barbaret Otoman….te gjitha Xhamutet u ndertuan mbi renojat e Kishave (te cilat vete Islamiket shkateruan), mos harro Kishen e Shene Sofis ne Kostandinopoje, e quajn Xhamia e Ayasofya’yı, mos harroni kishen e Shene Stefanit (shen Shtjefit ne Malokce) ne keshtjellen e Rozafes e bene Xhamia e “Mehmet Fatihut” ose e ” Sulltan Mehmetit”,…dhe shume e shume te tjera.

 8. pro says:

  ..ku jane fotot..!!??

 9. vang says:

  Menyra se si eshte ndertuar ngjane si kishe. E gjithe kisha eshte ndertuar me gure dhe duket fare qarte qe minareja esht ndertuar me tjeter gje dhe te jeo pershtypjen se eshte ngritur me vone.Ti leme menjane vlerat e kultures islame dhe te shfaqin identitetin e saje te vertete dhe nuk e them kete ne favor te kishave te krishtera por per hir te vertetes.

 10. Labi says:

  Kulture e bythes se fshire me gisht.

 11. Moisi Golemi says:

  Kete artikull duhet ta kete shkruar majmuni Marin Mema.

  1. Theatrical says:

   Marin Mema “majmun”,o gomari anastasit ?
   hahahaahaa
   Marini eshte çun zotri

 12. Andrea says:

  Dhe kisha ne Preze eshte kthyer ne xhami keshtu se xh. Gjin Aleksi duhet kthyer ne identitet dmth.ne kishe sic ka qene .ta kthesh ne xhami kur ka qene kishe kjo tregon injorance totale. O zot .

 13. Timi says:

  Po ku mbet ai qyteterimi i juaj or maloq. Po si u bete fashiste qorapegrisur more te prapambetur.
  Provoni dhe ngacmoni ortodokset, e shihni si greku u hyn tek nenat tuaja!

 14. demo says:

  Se si eshte konvertuar Gjin Aleksi,a ka pasur nje kishe para xhamise,kete e vertetojne specialistet.Psh.Alexander Meksi,mund te jepte nje mendim profesional.Shqiptartet e konbvertuar ne greke,kembengulin se banoret e Delvines dhe Laberise kane qene orthodhokse,ndersa burimet arkivore mesjetare flasin per besimtare katolike ne Laberi dhe bregdet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje