BILANCI/ 20 vjet nga shkatërrimi dhe plaçkitja e objektit të Krrabës ku ruhej thesari i shtetit

10 Gusht 2017, 17:05Dossier TEMA

Nga Kastriot Dervishi

Më 13.3.1997 objekti shtetëror në Krrabë të Tiranës ku ruhej thesari i shtetit dhe një pjesë e Arkivit të Ministrisë së Brendshme u plakçit dhe u shkatërrua.

Një dëm i pallogaritshëm iu shkaktua shtetit shqiptar në atë kohë të vështirë, por indiferentizmi i mëvonshëm nuk ishte më i pakët.

I njëjti indiferentizëm vazhdon të jetë njësoj.

Thesari i shtetit ishte krijuar së pari mbi bazën e urdhrit të kryeministrit datë 21.5.1963.

Në atë kohë u krijuan rezerva fondesh në bankënota në degët e Bankës së Shtetit në degët: Berat, Elbasan, Gramsh, Rrëshen, Tepelenë, Durrës.

Në shkurt 1968 u krijuan rezerva të tjera në degët: Korçë, Laç, Burrel, Pukë, Shkodër, Bajram Curri, Vlorë, Skrapar.
Më 12.6.1974 filloi zhvendosja e vlerave monetare por edhe e triskave të luftës në Berat. Ishin gjithsej 3.349 arka të sjella nga degët në Durrës, Elbasan, Tiranë dhe Skrapar.


Në bazë të vendimeve të Këshillit të Ministrave nr.138, datë 28.6.1974 dhe nr.323, datë 8.10.1976, nr.62, datë 24.2.1981 janë depozituar në thesarin për kohë luftë sasi ari e argjendi.

Në vendimin e dytë spikasin ndër të tjera edhe stoli me gurë diamanti të cilat iu vodhën shtetasve shqiptarë nga komunistët.

Pas lëvizjeve të shumta, në vitin 1992, thesari u vendos në Krrabë. Një vit më vonë u vendos aty në pjesën e jashtme të objektit një pjesë e arkivit të MB-së. inventari i fundit ishte më 27.2.1997.

Objekti u sulmua më 13.3.1997 nga populli i zonës në Krrabës. U shkaktuan dëme të mëdha materiale, si dhe u shkatërrua një pjesë e Arkivit të Ministrisë së Brendshme.

Këtë ditë ka pasur hyrje në objektin ku ruhej thesari, si dhe ka pasur një përpjekje tjetër më 13.4.1997, e cila ka dështuar për shkak të shpërthimit të minës.

-Ari i vendosur gjithsej në 24 arka

1-Gjashtë (6) arka me nga 4.000 copë secila (prerje 1 napolon), gjithsej 24.000 copë. U vodhën 3.998. Humbi 1. Ngelën 20.001 copë.

2-Gjashtëmbëdhjetë (16) arka (prerje 1 lirë osmane), rreth 3.800 copë secila, gjithsej 62.000 copë. U vodhën 39.997. Ngelën 22.002 copë.

3-Një (1) arkë (prerje 5 lirëshe osmane), me 1.200 copë. Nuk u vodh.

4-Një (1) arkë (prerje 10 dollarë), me 1.600 copë. Nuk u vodh.

-Argjendi, i vendosur në 97 arka me nga 20 kg secila. Gjithsej 1940 kg.

Më 20 mars 2000 filloi inventari, i cili mbaroi më 6 prill 2000.

Më 19.5.200 u zhvendos ari dhe më 26.5.2000 jashtë Tiranës u zhvendos argjendi.

Bashkëlidhur foto e njërës prej dhomave ku ruhej thesari në tunel.

29 komente në “BILANCI/ 20 vjet nga shkatërrimi dhe plaçkitja e objektit të Krrabës ku ruhej thesari i shtetit”

 1. Star says:

  Dridhe Like se po vjen behari.

   1. Lugati says:

    pyteni pak presidentin qe zgjodhi ed lugati ..ene ne bashkepunim me pd

  1. shvejku says:

   Po, engjelli Montaneli ta degjuan keshillen tende!
   Tani ne Shqiperine tone te dashur ata qe e mbanin veten per gazetare gomare,tani kane gjetur nje profesion me me fitim:
   -Jane bere ANALISTE!
   Ky eshte kulmi i gazetarise mediatike!
   Dhe dalin keta ANAL-iste pa dipllome dhe na cajne derrasat per nate sa ne nje TV tek tjetri duke thene po te njejtat gjera,por mbi te gjitha kane parimin kryesor,qe ASNJEHERE NUK BIEN DAKORT ME ATO CFARE THOTE KOLEGU PARAFOLES!
   Kjo lloj grindjeje e inskenuar ua shton audiencen TV-ve,por njerezit e shkrete kuptojne vetem nje gje nga keta hoirra:
   Qe gjithmone jane te ndare ne dysh,ca mbrojne qeverine,pavaresisht se ben edhe krime,ndersa tjesa tjeter mbeshtet opoziten,pavaresisht se ia fut si kau peles!
   Te gjitha palet gjykojne se padronet e tyre kane vetem te drejte,ndersa gabimin e ka vetem kundershtari!
   Ky eshte zanati me pa pike pergjegjesie,por qe te jep para pa pushim!
   E quajne veten analiste,por as vete nuk e kuptojne se cfare do te thote ky emertim!
   Te besh analizen e nje problemi do te thote qe te percaktosh anet pozitive dhe negative te autoreve te tyre e jo vetem ate te avokatit mbrojtes!
   Per Andi Bushatin,Sali Berisha ka gjithmone te drejte,pavaresisht se ka bere krime njelloj sikur te ishte pushtues,ndersa Edi Rama gjithmone e ka gabim!

  2. Renis says:

   Dervisho, hiqe çallmen, punedhenesi yt Fahri Krupa i Ballinjeve eshte mik per koke me hajdutin e floririt, merri nje interviste po munde se e pasuron shkrimin me detaje.

 2. Ela says:

  Kryekrrabisti eshte sot president i ketij vendit tone te mbaruar. Ai fytyre e peshtire duhej te ishte prej kohesh ne burg sot eshte kryetar shteti.

  1. Floriri says:

   Mos ja keput kot,ai eshte njeriu me i respektuar,jo me kot eshte president
   A eshte e mundur qe nje president te jete hajdut ? ne cilin vend te botes
   ndodh kjo,cili popull ne bote do e pranonte nje gje te tille,Ju lutem mos
   ofendoni popullin e kulturuar Shqipetar te dalluar per zgjedhje dinjitoze.

 3. shaqo says:

  Je nje trap e maskara. Tuneli i Krrabes nuk eshte hapur ne 97 por me vone kur Meta ishte kryeminister apo nuk e ke degjuar t’i thone like floriri. Po e ndihmon per te humbur gjurmet o maskara. Dihet publikisht kur ka ndodhur vjedhja, kush e hapi e si e hapi te pa hapshmin tunel te Krrabes pa u bere bashke 3-4 veta nuk hapej. Apo e hapi katundari me dalte e cekic nga siper betonin 70 cm te trashe. Kujt ia shet ti keto idiotesira. Rrace e keqe, pse nuk shkrove qe ne mars kur beheshin 20 vjet sipas teje, por tani ne gusht kur Ilir Meta eshte president?

 4. shaqo says:

  Zoti Mero,
  Bej nje udhetim te shkurter deri ne Krrabe dhe verifiko ne eshte “shkaterruar” apo jo tuneli i Krrabes nese del ndryshe, duhet ta denoncosh kete mashtrues ordiner. Sepse eshte e pamundur qe ai te shkaterrohet ne 97 dhe iventari te behet ne 2000.
  Ai ka qene nje tunel qe t’i rezistonte cdo lloj goditje a bombardimi dhe jo ta hapnin kur t’u donte qefi fshatareve te Krrabes. E pamundur te ndodhte keshtu.

 5. xhevit says:

  Z. Kastriot, j’u pergezoj per artikullin. Shume e vertete, per me shume se 20 vjet, askush nuk flet, rralle, shume rralle, fatkeqesia e ketij vendi, berisha, ka leshuar ndonje fjale, “like floriri”, por asgje serioze….!!!!!. Te huajt, ata serioze, cuditen kur i tregon kete histori”made in Albania” dhe nuk duan t’a besojne….!

 6. keli says:

  Te.vjedhesh.thesarin.e.banken.emrohesh
  mlnister.bile.e.president.e.je.njeriu.me.i
  nderuar.te.vjedhesh.nje.kalli.miser.kalbesh
  ne.burg.keto.gjera.ndodhin.ne.shqiperi.dhe
  asnjeri.deri.me.sot.nuk.mbane.pergjegjesi.

 7. Tajari says:

  Pushoni hamendjesite,,,,,,,,,,
  Pyesni presidentin dhe ç’do enihgme do te …..sqarohet.Thone qe presidentet jane njerezit me te sinqerte…..
  Vetem pyesni Liken.
  Tung

 8. sale says:

  Pyesni nje here presidentin mos di gje ai?

 9. Bato says:

  Oh sa turp, Kastriot! Nuk ke bere e nuk do te kesh mundesi te besh gje me te turpshme ne jeten tende! Kush ta kerkoi? E ne mos ta kerkoi, c’nevoje kaq te madhe kishe, qe te vesh ne loje nderin njerezor? Edhe hetuesi me diletant i nxjerr hajdutet dhe te nxjerr edhe ty faqezi! Turp! Turp! Turp!Turp! Turp! Turp!Turp! Turp! Turp!Turp! Turp! Turp!Turp! Turp! Turp!Turp! Turp! Turp!Turp! Turp! Turp!Turp! Turp! Turp!Turp! Turp! Turp!Turp! Turp! Turp!Turp! Turp! Turp!Turp! Turp! Turp!Turp! Turp! Turp!Turp! Turp! Turp!Turp! Turp! Turp!Turp! Turp! Turp!Turp! Turp! Turp!Turp! Turp! Turp!Turp! Turp! Turp!Turp! Turp! Turp!

 10. Peço says:

  Avash, o Shaqo, avash or të keqen! Edhe nëse e vodhën, për të mirën tonë e vodhën. Po do thuash ti, ( se nuk rri dotë pa thënë ti Shaqo, e ke zakon të keq këtë) që thesarin nuk e kanë vjedhur edhe pushtuesit që kanë kaluar në këtë vënd. Dakord, por ata kanë qënë pushtues të jashtëm, jo pushtues të brëndshëm. Aq më tepër dhe jo nga Skrapari! Po mbahet Muç Nano, Eduard Zaloshnja dhe gjithë ajo zonë për të vjedhur? Po thuaj shyqyr që zoti ka sjellë në këtë tokë Ilir Metën, që i ndalon dhe i bënë zap këta hajdut të thekur rajonal, pa nuk u bëhej derman këtyre. Jo thesar, por edhe brekët të vjedhin këta shejtanër. Ndaj, Shaqo vëllai, ruaj xhepat, hë të kam rixha! Dhe mos u bë xanxar, se nuk ka ndodhur kushedi çfarë, thesar i shtetit është, nuk është ndonje gjë e madhe, që ja vlen të prishësh gjakun.

 11. Llesh Ndreca says:

  Ne perputhje me doktrinen e kohes, dhe me parimin shteti i pasluftes ua merr pasurine spekullanteve dhe atyre qe kane bere tregeti me okupatorin dhe ua kthen popullit, me rezulton se shprehja U VODHEN NGA KOMUNISTET, nuk qendron, VJEDHJE eshte KJO E TUNELIT, ku nuk i dihet nami e nishani, pasurise se ku ka perfunduar dhe Jo ajo qe u sekuestrua dhe u mbajt me procesverbal te rregullt dhe e kish vendin ne ATO ARKA, eshte si te thuash VJEDHJE sot per milionat qe kane vene politikanet tane te NDERCEM, qe po u gjeten te sekuestrohen , keshtu qe ky autori qe politikisht nuk i eshte shmangur dot te qenurit i njeanshem,njekohesisht ngaterron qellimisht datat e ngjarjeve dhe ben edhe nje mish mash te pakuptueshem me inventarin e objektit

 12. Treviso says:

  Ketije articulli IvJen ere e keqe. Si ka mundesi te flotte pas 20 vjetesh per Lete vjedhje madhore? Si la mundesi te mos false ish kryeministri I asaje Kobe kur humbi floriri? Kstrijot Dervishi nuk duhet ta she si ve ten per PAL spiculi.

 13. valentina says:

  Po ik more bythqire se nuk ja largon nga mendja shqipetareve hajdutin e vertete te thesarit te shtetit, o te shkerdhevshin shqipetaret gruan motren dhe cdo femer te fisit ne vitin 97 kane shkruajtur i gjithe shtypi shqipetar se vetem dy tynele nuk kane arritur qe te hapen ai i kerrabes dhe nje tynel ne vlore qe te dy te nje rendesie te vecante, dhe mbas ketij shkrimi te urdheruar nga hajduti i vetem i cili eshte ilir bythqiri ti o kurve duhet te shpjegohesh ne prokuri perse je shtyre ta besh kete shkrim,dhe do te marresh pergjigjen e vertete nga ata persona qe kane qendrur dhe kane vene ne rrezik jeten e tyre per te mbrojtur thesarin e shtetit.

 14. Devolliu says:

  Çojani këtë shkrim Like FLORIRIT, Kryehajdutit të Shqipërisë me çizme e me bllok! Çojani dhe asaj Monika Bythëmadhes, shtrigës së Shqipërisë e cila i ka sarajet me nga 11 hale për të dhjerë! Populli pret që këta hajdutë e kriminelë të shkojnë në burg.

 15. Opa says:

  Dridhe like me lesh. ..kombinati. .

 16. jazek says:

  po ku kemi patur ne thesar ,mo] Jo po ishin kaq apo ishin aq,jo po ishin ne tunel ,jo po edhe bomba atomike..C,i kini keto shpifje-.Nje cante lshte,jo me shume.Fshatari qe i vodhi te varet me gjithe gomar koktatepjete se e la kete shtet kerrnalle]Maskarai]

 17. MONIKA - NEPERKA PIKA-PIKA says:

  Nuk jane aspak te rastit , keto mish-mashet e artikullshkruesit !
  Duket sheshit , qe eshte artikull i porositur , per te “rregulluar” imazhin !

 18. tarasi 2 says:

  O te rrente damllaja,po nuk eshte as ’92 as ’97 qe te genjeni ju si ju do qefi,tani njerzit te marin vesh sa te hapesh gojen car mut do nxieresh,e jo te shkruash tere keto budalleqe si ky skrimi yt,megjithe ate shpejte a vone ajo puna e thesarit do dali ne drite (dhe ata fshataret e krabes do ti pagouajne nje me nje ato qe vodhen)

 19. fantoma says:

  Thonë… se një kryehajdut, është…President i Shqipërisë… (!!) Mendoj se është gjëja e duhur dhe shumë “e goditur”…(?!) Sepse vjedhja dhe hajdutëria, ka qënë (dhe janë) atribut i rëndësishëm në kodin zakonor familjar të racës së lavdishme ariane-dardane…(!) Aq sa një djalë nuk mund të martohej pa kryer një vjedhje “të majme”…(?!) Bile sa më e majme dhe spektakolare të ishte vjedhja, aq “më i nderuar” dhe “i zoti” ishte mashkulli dhe aq më e mirë dhe nga derë e fisme do të ishte nusja… “Patriotët” gjysmë analfabetë, me një shqipe gjysma rrokjesh si arabisht (nga e kanë origjinën), e di që do më shajnë me fjalë të ndyra (të vetmen gjë që dinë), por e vërteta dhe realiteti dhëmb, por nuk mund të tjetërsohet… nga dëshira e secilit…!

  1. ec aty says:

   Hajduti me i madh ne historine njerezore, mbahet Aleksandri i Madh ?
   (te duhet pak tru dhe shume pune qe te kuptosh thelbin e shoqerise njerezore)

   1. Peço says:

    Shumë drejt! Çezari,Napoleoni,Hitleri, Stalini, dhe të tjerë, janë gjenial për faktin se kanë vrarë shumë. Natyrisht kjo vlen edhe për ata që kanë vjedhur shumë. Ne duhet të krenohemi me presidentin tonë, për faktin se ka vjedhur shumë. Askush nuk kish për ti zënë në gojë Berishën, Bashën, Nanon, Metën e plot të tjerë po të mos kishin vrarë e vjedhur shumë. Ata janë politikanë të zotë, thjesht se i zotërojnë shumë mirë këto dy cilësi të domosdoshme për të qënë i madh, vjedhjen dhe vrasjen.

   2. Kryqi says:

    He…..sa i “thelle”eshte ec aty ! dmth. edhe Meta hajdut eshte po jo aq sa Aleksandri i madh
    Nje gje s’kuptoj une; duhet share qe s’ishte aq i zoti per te vjedhur apo duhet lavderuar
    qe na paska kuptuar thelbin e shoqerise njerezore qe na qenka HAJDUTLLIKU.
    Popull me fat ! Krenar, per pisllikun e qeverise se tije

 20. taraboshi says:

  Ka shume kohe qe kam thene qe sa te behet reforma ne drejtesi te krijohet nje grup prokuroresh dhe gjykatesish me te mire dhe te hetojne zbulojne e te ja kthejne shtetit(popullit) vlerat e pasurise komtare (ndermarrjeve fabrikave uzinave minierave kooperativave bujqesore dhe reparteve ushtarake) ndihmat qe kan ardhur nga europa se shume kemi degjuar qe kan ardhur kaq e aq por se nga kan shkuar nuk e dime .Shto ketu edhe vjedhjen e arit ne tunelin e krrabes vjedhjen e bankave se tana kane emen e mbiemen qe populli i din. Po te kapet seriozisht nga Z Edi Rama edhe kete e ben biles kjo duhet bere e para sepse sigurohet pare e pafale per shtetin dhe popullin duke i futur ne banke te shtetit dhe 50%me mbajte shteti dhe 50%me ja dhene popullit me llogori benkare dhe ato leke ti gjiroje shteti.Atehere ky popull do jetoje si ne Zvicerr.

 21. taraboshi says:

  O shkerdhata ……Pse nuk e jepni komentin e taraboshit apo ndoshta ndonje nga ju aty jeni bashkepunetore ne vjedhje.Hajt se edhe n.q.s. nuk e nxjerrni ju e nxjerrim neser ne gazete.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje