FOTOT/ Viti 1984: Kur arratisja e motrave Islami, çelte shtypin spanjoll të kohës

10 Gusht 2017, 13:56Dossier TEMA
FOTOT/ Viti 1984: Kur arratisja e motrave Islami, çelte shtypin spanjoll

Ishte një nga aktet më më të guximshme të ndërmarra ndonjëherë gjatë periudhës së diktaturës në Shqipëri. Historinë e tyre ata kanë pasur rast t’a tregojnë edhe vetë me detaje, e madje Ismail Kadare u ka kushtuar atyre edhe një vepër me titullin “Spiritus”, botuar në vitin 1996.

Bëhet fjalë për arratisjen e bujshme të dy motrave Islami, Izabela dhe Zamira, të cilat sot njihen gjerësisht si gazetaret dhe spikeret e “Zërit të Amerikës”.

Një foto që hasa së fundmi në mediat spanjolle, më bëri shumë përshtypje për vetë faktin se edhe një gazetë nga një vend në dukje jo fort i interesuar për ngjarjet në Shqipëri, kishte zgjedhur t’a vendoste në faqe të parë këtë ngjarje e t’i linte hapësirë primare fotos së “dy grave heroina”.

Kështu thuhet të paktën në diçiturën e fotos me përmasa relativisht të mëdha, ku dy pjesëtaret e familjes Islami, që kishin provuar ndërkaq persekutimin në shkallë madhore të internuara në fshatrat e Lushnjes dhe kishin humbur vëllanë e tyre të vetëm gjatë përpjekjes për t’u arratisur nga Saranda për të mbërritur më pas në brigjet e Korfuzit.

Fotoja është marrë gjatë ditëve të qëndrimit të tyre të përkohshëm në Athinë ( para një kioske ) dhe shoqërohet edhe më një tekst të shkurtër, ku theksohet fort simbolika dhe mesazhet e atij akti të pashoq heroizimi e sakrifice. Botimi mban datën 14 gusht 1984 dhe është botuar në të përditshmen “La Vanguardia” të Barcelonës, e cila ishte vërtetë një platformë “leader” përsa i përket shtypit spanjoll.

Ky shkrim është marrë nga faqja e facebook-ut të gazetarit

Armand Plaka.

10 komente në “FOTOT/ Viti 1984: Kur arratisja e motrave Islami, çelte shtypin spanjoll të kohës”

 1. Arben says:

  Dy vajza heroina qe komunizmi rrenoi dhe diskretitoi pse vinin nga një familje intelektuale.Kam qenë i vogël fare i vogël dhe ato ishin komshinjtë e mire qe ne kishim.Kishin një vëlla shumë i pregatitur por edhe gjithë 10 ne shkolle.Nuk i lënin rehat edhe pse ishin të vegjël dhe bënin çmos për ti internuar deri sa ja arritën qëllimit.Guximi i tyre me habit qe te besh gjithe ate rruge me not rruge drejt lirisë duke humbur vëllain gjatë rrugës I perjetshem qofte kujtimi i tij por edhe i tyre qe bejne te pamunduren qe te mos harrohet krimi i erret dhe çnjerëzor i fares se keqe te komunizmit

  1. e di ti says:

   Askush nuk te internonte kot!
   MASHTRUES!

   1. Sokol says:

    O biri kurves ,po a e di ti sa njerez mori ne qafe ai sistem o qelbesire spiun:ju doni enverin tju vinte ne rradhe per nje shishe qumesht ne 5 mengjesit o kurva

    1. e di ti says:

     Dikush doli nje dite ketu dhe tha se gjyshin ja kishin pushkatuar komunistet sepse “dinte te fliste ne gjuhe te huaj” ? ? ?
     Interesante isht vecse pergjigjia qe ai mori,kur i thane se regjimi komunist e kishte mesimin e gjuhes se huaj (rusisht,anglisht,frengjisht) e kishte mesim te detyrueshem neper shkolla, qe nga klasa e 5-te e fillores ? ? ?
     Ju jeni nje tufe MASHTRUESISH te ndyre. Kohes suaj po i vjen fundi …

  2. Ora e Plehrave says:

   Ik ore qihu me ndonje Bisht fshese,Heroina pse????mos i sollen ndonje gje te mire Atdheut apo Kombit.
   Ky eshte rast personal dhe u shfrytezua nga klani antishqiptar i Elez Biberit qe gjoja ja dicka bene.E pame sa shume na do evropa dhe Amerika kemi 27 vite.

 2. Korabi says:

  Kur lexon disa nga komentet , e kupton se cfar rrace muti jena ne shqiptart

 3. Fusha says:

  Dolen komukarat dhe komentojne, shkono more komunista leshi.

 4. fieraku NGA ferrasi says:

  E di ti
  Cfare rrace kriminelash jeni?
  Zoti ju ndeshkofte
  Cfare keni Bo ne ket popull jua pafshim ne femijet tuaj.
  Do ti hiqni te gjitha te zezat
  Jo nga ne nga Zoti.

  1. e di ti says:

   Zotin fute ne bythe,ashtu sic ja u futem ne te gjithe funderrinave fashiste dhe antishqiptare ?
   FUNDERRINE!!!

 5. e di mire says:

  e di o miju i hales se enverit,s’ke faj ke nostalgjine e spiunit te felliqur te ministrise brendshme
  Ptuuuu…..akoma s’te ka ikur era e m…t,per gjithe jeten

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje