VIDEO/ Garderoba e teatrit të shembur, veshjet e aktorëve ndër vite që u larguan në çastet e fundit

22 Maj 2020, 10:27Kulturë TEMA

Duartrokitje të pafundme, lotë emocionesh, buzëqeshjesh, teatri la pas më shumë se kaq. Jo vetëm kujtime, por një pasuri të tërë, siç është edhe kjo veshje, nga shfaqja “Ezopi”. I madhi Kadri Roshi veshi pikërisht këtë fustan.

Ky është një nga fustanët që e madhja Yllka Mujo ka përdorur në shfaqjen “Pulëbardhat”, por sigurisht që përveç këtij fustani, ka edhe shumë veshje të tjera. Le ti shohim së bashku.

Mirëmbajtësja: Përveç fustanit ngjyrë portokalli që ka përdorur Yllka te shfaqja “Pulëbardhat”, janë edhe 2 fustane të tjerë, fustani ngjyrë lejla dhe fustani ngjyrë pjepri.

Një nga shfaqjet më të njohura në botë është “Romeo dhe Zhuljeta” dhe veshjet e asaj shfaqjeje janë këtu.

Po kjo veshje që po sistemoni tani?

Mirëmbajtësja: Kjo veshje, ky është një robdishan që ka përdorur aktori i madh Robert Ndrenika tek shfaqja “Xhaxha Vanja”.

Çfarë lexon aty?

Mirëmbajtësja: Këtu shkruan Bujari, Bujar Lako. Është një nga veshjet nga shfaqja “Monserati” dhe këtu është frak dhe pantallona. Po ashtu kemi edhe një veshje tjetër po nga ajo shfaqje e Ahmet Pashës.

Tani do të afrohemi në sektorin ku mbahen këpucët, cilat do më cilësosh si më të vjetrat?

Mirëmbajtësja: Këpucë që janë përdorur shumë vite më parë, që janë këpucë Shekspiriane. Edhe këto opinga llastiku.

Tani jemi te kapelet, ë? Këto që ju keni në dorë?

Mirëmbajtësja: Këto që kam unë në dorë janë bereta marine, që unë jam duke i sistemuar.

Pasqyra, qilima, maska, kitara, tavolina, filxhanë, karrike, gjithçka nevojitet për realizimin skenik të një shfaqjeje në teatër, po sistemohet gjithashtu. Të gjthë e mbajmë mend Qazim Mulletin, muzika e luajtur në atë shfaqje gjendet në këtë bobinë. Por jo vetëm Qazim Mulleti, melodia e të gjitha shfaqjeve të luajtura në Teatrin Kombëtar, po sistemohet. Për të kaluar te pjesa elektrike, ky është një nga ndriçuesit më të vjetër të Teatrit Kombëtar, që prej ditës kur është ndërtuar, ndërsa pas meje gjendet edhe abazhuri më i vjetër. Kjo është një nga 2 dyert që shërbente për daljen e publikut nga teatri, një derë që tanimë është mbyllur, por padyshim, teatri do të rikthehet për të gjithë ata që e adhuronin.

3 komente në “VIDEO/ Garderoba e teatrit të shembur, veshjet e aktorëve ndër vite që u larguan në çastet e fundit”

 1. Al says:

  Ne I pashe si i merrnin nga fadroma ne pluhure mes germadhave e sigurt qe shume humben nen germadhat e idiotesise….

  1. Moisi Golemi says:

   Katunar që s’ke qenë asnjëherë në teatër. Teatri ishte nën tokë. Sipër, pjesa që u shkatërrua, nuk kishte asgjë. Po kështu është kur flisni për teatër ju qurreshërit, që tani bëni sikir po e mbroni, kur në fakt kurrë nuk ia keni parë derën.

  2. Pellazg says:

   Qente le te lehin, karvani shkon perpara …
   Shqiperia po perparon, me veshtiresi por me vendosmeri. Te gjithe keta halabake e funderrina, politikane e “artiste”, anal-iste e gazetaruce kane vetem vleren e qenit qe ben gam-gam ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje