"Të kesh grip dhe Covid 19 së bashku dyfishon rrezikun e vdekjes"

13 Tetor 2021, 15:58Politika TEMA
"Të kesh grip dhe Covid 19 së bashku dyfishon rrezikun e

Marrja e gripit së bashku me simptomat e Covid 19, dyfishon rrezikun e vdekjes, në krahasim vetëm me atë të koronavirusit.

Kështu ka pohuar kryetarja e Agjencisë së Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar, Jenny Harries, e cila, në një intervistë për “Sky, të raportuar edhe nga gazeta “The Guardian”, shpjegon: “Ne duhet të shqetësohemi për gripin çdo dimër.

Unë mendoj se njerëzit ende nuk e kuptojnë se mund të jetë një sëmundje vdekjeprurëse. Gjëja e rëndësishme këtë dimër, është se ndoshta do të shohim që gripi, për herë të parë në numër real, të qarkullojë përkrah Covid.

Pra ekziston rreziku i marrjes së të dyjave në të njëjtën kohë. Dhe nëse ndodh, të dhënat e para sugjerojnë se ka dyfishin e mundësisë për të vdekur në krahasim me ata që kanë vetëm koronavirus”.

Në sezonin e fundit, rastet e gripit ishin shumë të reduktuara (gjithashtu falë masave të mbrojtjes personale nga Covid) dhe në atë kohë varianti ‘Delta’ nuk ishte i përhapur.

Por çështja është se vitin e kaluar, ne të gjithë ishim mbyllur në shtëpi, ose pothuajse. Dhe kjo natyrisht, së bashku me përdorimin e gjerë të maskave, e ka mbajtur të ulët pragun e ndikimeve sezonale.

Këtë herë nuk do të jetë kështu. Rifillimi i aktiviteteve, udhëtimi me mjete transporti, më pak punë në shtëpi, do të rrisë fenomenin. Çdo vit, në Angli, ka rreth 11 mijë vdekje nga gripi.

Këtë vit, parashikon Jenny Harries, do të ketë katër lloje të virusit me vaksinën e gripit. Frika është se mund të qarkullojë më shumë se një tendosje dominuese.

Pra, shton kreu i Agjencisë së Sigurisë Shëndetësore, mjeti më i mirë për të reaguar, do të jetë vaksina e gripit dhe vaksina anti-Covid në të njëjtën kohë, siç po bëhet edhe në disa vende të botës.

Sistemi shëndetësor britanik planifikon të imunizojë 35 milionë njerëz kundër gripit, një shifër rekord e arritur kurrë më parë.

Vaksinat falas kundër gripit janë në dispozicion për 30 milionë punonjës shëndetësorë dhe socialë, njerëzit e moshës 50 vjeç e lart, fëmijët deri në 11 vjeç, gratë shtatzëna dhe ato në rrezik komplikimesh./ SI

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje