Yuri Kim apel Qeverisë: Ndërmerrni veprime të vërteta! Nëse jo tani, kur?

13 Tetor 2021, 13:32Politika TEMA
Yuri Kim apel Qeverisë: Ndërmerrni veprime të vërteta!

Ambasadorja e SHBA në Shqipëri, Yuri Kim është takuar mesditën e sotme me zv.kryeministrin Arben Ahmetaj.

Me anë të një postimi në “Twitter”, ambasadorja Kim shkruan se me z. Ahmetaj bisedoi mbi vullnetin e SHBA për partneritet të fortë me Shqipërinë në fushën e demokracisë, mbrojtjes dhe biznesit.

Kim shton se SHBA është serioze për çështjet e korrupsionit duke i kërkuar qeverisë të ndërmarrë hapa të vërtetë që Shqipëria të jetë më e drejtë, më e fortë dhe më e pasur.

Ajo thekson se duhet zgjidhur e drejta e pronës përmes dixhitalizimit për të kundërshtuar ndërhyrjet e paligjshme të qytetarëve, reforma në drejtësi dhe hetimi i pastrimit të parave.

“Takim me zv/kryeministrin Arben Ahmetaj për të theksuar dëshirën për partneritet të fortë me demokracinë, mbrojtjen dhe biznesin.

Nënvizova gjithashtu se SHBA është serioze për çështjet e korrupsionit si pjesë e interesit tonë.

Ne i bëjmë thirrje qeverisë të ndërmarrë veprime të vërteta në mënyrë që Shqipëria të jetë më e drejtë, më e fortë dhe më e pasur.

Ne diskutuam rëndësinë e zgjidhjes së të drejtave të pronësisë, duke përfshirë dixhitalizimin e regjistrave për të kundërshtuar ndërhyrjen ilegale të njerëzve; zbatimi i reformës në drejtësi në mënyrë që qytetarët dhe investitorët të mbështeten në gjykata të pastra; trajtimin e pastrimit të parave dhe shqetësimeve të tjera të përshkruara nga FATF.

Tridhjetë vjet pas përfundimit të diktaturës komuniste, udhëheqësit nga të gjitha anët duhet të shfrytëzojnë mundësinë për të thyer zakonet e këqija të së kaluarës, për të bërë ndryshime të vështira, por të nevojshme, në mënyrë që brezi i ardhshëm të ketë një të ardhme më të mirë.

Nëse jo tani, kur? SHBA do të vazhdojë të jetë me ju në mbështetje të plotë”, ka shkruar ambasadorja Yuri Kim.

22 komente në “Yuri Kim apel Qeverisë: Ndërmerrni veprime të vërteta! Nëse jo tani, kur?”

 1. Sara says:

  paske biseduar me njeriun kyc per ceshtjet e korrupsionit zonja Ambasadore!

  1. T.r says:

   Fiks takoj tigrin dora vet qe duhet fut ne kafaz per vete

  2. Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes..... says:

   Kim Kardashian,nuk arrin te kuptosh se me cfare majmunesh azere ke te besh!!?
   Kim,a ka ndonje vend arab ne bot qe funxionon DHIMOKRATIA!? Joooo!!!
   Athere gezuar ramazonin……

 2. ben. says:

  Ha ha ha ha
  Sa humor qe ka Kimetja.
  Ben Ahmetaj do luftoje korupsionin????
  Kimetja mund ti kishte futur dhe ndonje shprehje tjeter
  Si psh socialistet larguan te koruptuarit Dokle dhe Meidani per te mbajtur luftetaret kunder korupsionit si Veliaj, Ahmetaj Spiropali dhe kuptohet Rama..
  Rrofsh Kimete se na zbukorove diten.
  A ka delenxhi te me thote qe duhet mare seriozisht Kimetja???

 3. Pendido says:

  Nuk e gudulisin fjalet e veta kete? Kjo sikur te jete nga North Korea!! Hajduti me cizme, i lumturuar qe me ne fund ia kalon dikujt me shtatnaltesi, e bindi Kim Young-un se parate e taksapaguesve jane duar te sigurta? dhe Mini-Ki largohet e kenaqur per rezultatet qe po jep reforma ne drejtesi dhe lufta kunder korrupsionit!! Nje laluc do ulerinte: “O nëne, o nëne” Cfare teatri me akte pa fund!!!!

 4. Democracy in danger says:

  Fokusohu tek Dominion Machines se ne 2022 do mbetesh pa pune Po nuk i vodhet zgjedhjet per Kongres e Senat zonja Kim. Opinioni jot nuk ka vlere me ne Shqiperi. Turp per Ameriken.

  1. Martin says:

   Yuri Kim eshte nje nepunese e denje per shtetin e demokracise me te vjeter dhe me te fuqishme ne bote qe quhet USA.
   Yuri Kim eshte emeruar Ambasadore ne RSH jo per merita partiake, por per zotesi profesionale si diplomate e re dhe me perspektive per karakterin e forte dhe te pakorruptueshem qe manifeston. Une do t’i propozoja zonje Kim t’i rekomandoje Kuvendit te Shqiperise ndryshimin e Kushtetutes ne drejtim te zgjedhjes se Presidentit te Republikes jo nga deputetet, por direkt nga populli. Sipas kushteve historike te Shqiperise, Presidenti i zgjedhur nga populli nuk duhet te kete rolin qe ka Presidenti i SHBA-se, ne krye te Pushtetit Ekzekutiv, por te jete jurist ne profesion dhe te kryesoje Pushtetin Gjyqesor, Vetem keshtu do ta luaje me sukses rolin e ballancuesit dhe te kontrollit me dy pushtetet e tjere: Legjislativ (Kuvendi i Shqiperise) dhe pushtein ekzekutiv (Keshilli i Ministrave).

 5. Zyko says:

  Zonja ambasadore. Nuk i thuhet hajdutit te kape hajdutin. Ata mbrojne njeri-tjetrin per te vjedhur me shume.

 6. Taulant says:

  Ke folur me ujkun qe mos te haj dhente….

 7. real says:

  Ju paskan dridh gjunjet ketij. Eh i shkreti ju prish gjumi. Mos i kryej porosite e USA po ta mbajti. Te varin per llape aty ku je. Legen.

 8. ENDRI says:

  PO KY ESHTE ME I KORRUPTUARI, ME KURVARI, ME IMORALI. SI STE KA ARDHUR TURP TE TAKOHESHE ME TE.

 9. Ceni says:

  Je ne rregull motra, bene mire qe u flet se keta duhen shkundur. Ndryshimi i vendit kerkon jeter ritem dhe veprime te forta. Po administrata eshte mesuar te zvarritet. Zoti e bekoft Ameriken!

 10. Enio says:

  Pse e prisni ndryshimin nga nje ambasade e huaj? Ne jemi shtet i pavarur, populli nuk duhet ta lejoje korrupsionin! Kjo ambasadorja eshte kot.

 11. Bo bo says:

  More quhet VEPRIME KONKRETE apo TE VERTETA.
  Se paska edhe veprime rrena.
  Avash avash Kjo Kimja po behet e besdisshme.

 12. kos says:

  kimetja fol me ahmetaj, si me fol sudja me xhaferrin

 13. sapa says:

  Kjo beson akoma se shqiptaret mund te denojne njeri tjetrin!

 14. Ideali says:

  Ha ha ha ka biseduar me tigrin e korrupsionit ne vend. Sa turp dhe sa larg problemeve te verteta dhe zgjidhjeve eshte… Kjo tere kohen shetit si anetare e qeverise.Here pine kafe me plakat e Vunoit qe vijne vetem disa dite vere ne fshat dhe pastaj ne Athine se u iken pensioni greke si trimeresha dhe nena sigurimsash e komunist te thekur,. here e shohim me shalqi ne krahe ne Myzeqe, nga ai pak shalqi qe ka shpetuar nga hedhja neper kanale si i kalbur se s ka ku te shitet.Here andej e here ketes si nje peme pa kokrra. He kapi peshqit e medhenj, ku i ke? A mund te kape gjiri i Lalezit, gjirin e Lalezit? Deshtim total. Keshtu eshte kur mbeshtetesh dhe ndihmon ish pabreksat milionere, sic je edhe vete.

 15. BeqireBalluku says:

  Nëse jo tani..kur? Pyeti me koketëri Qimetja Ah-benin që gafurrej si pornostar…Shoqja Kimete Ah-beni ka pësuar një
  penile fracture trauma dhe ka thyer tunica albuginea te minipenisit, ndryshe thuhet ka thyer veglën, gjatë aksidentit me makinë kur Zoto po ja merrte në gojë nga entuziazmi I iceneratoreve. Prandaj të zhgënjeu I vetëquajturi hamshori rilindar I Gjirokastrës. Apo e dije që si punon dhe e provokon kaq hapur publikisht !? Ta bësh më lolo se është.? Stick to the Toma, Qifja dhe Rraja. Ata ste zhgenjejnë kurre. Pavaresisht se preferojne ruse ne vend te aziatikeve shtrembëse plot kokalla e mornica.

 16. alphade says:

  Kim-i thote arrestpni tani, tani binomin
  Berisha -Meta , o qeveri legene , frikacake
  per mos thene fjale te tjera me fyrse! Z.
  Kim e di fort mire se kish I ka keto kope-
  tenca por qeveria te beje pjesen vet dhe
  mos behet pjese e krimit, lriminrleve dhe
  mafiozeve te bandes Berisha-Meta !!!
  O tani, o kurre ! Po kur …….?!

 17. PO , PO says:

  E thene shqip dhe tro : Nuk na mashtreoni dot neve . Deri tani kini bere dhe po beni sikur , sikur sikur e luftoni korrupsionin dhe krimin . Te gjitha i kemi mbajtur shenim dhe , me ju do te merremi fill pasi te kemi mbaruar pune me Salinjet dhe Iliret ne presidence . Jo pa qellim ajo i eshte drejtuar simbolit te korrupsionit , Arben Ahmetaj .

 18. xhemal says:

  Jo cdo gje qe thote perandoria e kohes sone eshte e drejte..i ngjan perandorise romake qe kerkon edhe te ushqehemi,mendojme,sillemi,vishemi,kendojme,prodhojme,shkollohemi,mjekohemi,mbrohemi si amerikane..gje qe eshte sa absurde dhe Jo reale ne bo shqipetare.mos te harrojme nga vime..Kane kaluar disa perandori e madheshtia e shqipetareve qendron ne luften per te ruajtur gjerat themelore gjuhen,traditen,karakterin zakonet e mira e te mos asimilohet apo tretet ne gropen e madhe thithese te perandorive nga lindja apo perendim.ne njerezit e thjeshte nuk duhet te biem ne gracken e propogandes apo interesave te cdo lloji nga do te vije,po’ ti masim fjalet me pune e vendime konkrete qe u sherbejne miliona njerezeve qe i sherben permiresimi te jetes tone te perditeshme..Jane 31 vjet qe degjojme me. fjale mrekullira..ku Jane?e sa shume fjale kemi degjuare nga cdo lloji…vetem fjale e asgje ne trjase..le tu besojme kraheve e djerses sone..se para se ti bej Apel ambasadorja qeverise ja kemi bere ne shqipetaret Jo nje dite por cdo sekonde.dhimbjet e vuajtjet ikemi hequr ne tere tragjedite kolektive te ketyre dekadave qe nga ceku i bardhe qe me ngjan si dy pika uji me thirrjen e ambasadores e cila mund te jete e sinqerte po’ vetem kaq ..ameriken apo Europen e ndertojne vete shqipetaret ne vendim e tyre po’ i lane te punojne e mos ti zhvasin dinjitetin e pasurine qe e kane me bollek e falur nga Nena natyre

 19. Salih says:

  Znj. Ambassador, mos prisni te ndodhin ” mrekullira”, akoma nuk e keni kuptuar qe ky vend eshte, si i thoni ju Amerikanet, FULL OF SHIT..?!.
  Nothing is going to happen, believe me…!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje