E vërteta e zymtë e Albin Kurtit dhe “Vetëvendosja” e tij që nuk ekzistoi kurrë

6 Nëntor 2023, 09:18Blog TEMA
E vërteta e zymtë e Albin Kurtit dhe “Vetëvendosja” e

Nga Shkodran Ramadani

Në Rambuje, delegacioni kosovar ka pranuar një marrëveshje pasi ka kontribuar direkt në përmbajtjen e saj. Delegacioni kosovar e ka pranuar atë marrëveshje vetëm pasi është siguruar se në marrëveshje do të përfshihej e drejta e referendumit popullor 3 vjet pas nënshkrimit të marrëveshjes.

Në Vjenë, delegacioni kosovar ka qenë kategorik në kërkesat e tij për pavarësi të Kosovës. Në fund, vetëm pasi Kosova u sigurua që kërkesa e saj për pavarësi do të përfshihej në plan, ajo pranoi Pakon e Ahtisarit.

Megjithatë, një grusht njerëzish të zhurmshëm, të paditur e mashtrues, thonin se nuk është e është e mundshme që kërkesat dhe aspiratat e Kosovës të përfshiheshin në negociata. Sepse vetë procesi negociator që kishte pavarësinë si kërkesë maksimale, do të përfundonte me zmbrapsje nga ky qëndrim fillestar.

Për rrjedhojë, Kosova duhej të largohej nga negociatat sepse “pavarësia në paketë nuk vjen”. Sipas këtij interpretimi të dobët, të përçudnuar e të poshtër, Kosova do të mbetej vetëm rajon autonom në Serbi.

Ajo që ndodhi më pas thjesht demantoi çdo premisë të Vetëvendosjes. Kosova u bë e pavarur. Ajo vendosi për veten e saj edhe duke negocuar. Sepse ishte e aftë dhe e vendosur që të vendoste vet për përmbajtjen e marrëveshjes.

Kështu, Vetëvendosje jo vetëm që ishte demantuar, por edhe mbeti pa kauzë. Lidershipi i asokohshëm i Kosovës në krye me Hashim Thaçin e bënë Vetëvendosjen dhe e lanë Albin Kurtin pa kauzë.

Kjo edhe është arsyeja kryesore pse Albin Kurti më pas u kap për kauzën e Bashkimit Kombëtar.

Të kthehemi edhe njëherë tek ideja e Vetëvendosjes. Në thelb të konceptit “vetëvendosje” qëndron ideja se njeriu duhet të vendosë vetë për vete.

E megjithatë, partia që bart këtë emër, deri më tash jo veç që fatin e Kosovës po e vendos bashkë me të tjerët, por e ka përjashtuar veten nga procesi jetik i negocimit.

Kështu, në proces e sipër ka ndodhë diçka edhe më e rëndë.

Derisa në dialogjet e deritanishme, Kosova ka qenë pjesë e negocimit të përmbajtjes së marrëveshjeve, me Vetëvendosjen, Kosova jo vetëm që nuk ka negocuar për draft statutin e Asociacionit, por e ka pranuar atë të gatshëm, të stilit “merre osë lëre”.

Kështu e ka pranuar edhe Planin Franko-Gjerman, për të cilin Kurti personalisht ka deklaruar se nuk ka gisht në hartimin e tij.

Derisa në të kaluarën kushtet e marrëveshjes janë negocuar nga vetë Kosova, me Albin Kurtin Kryeministër, vendi ynë fatin e tij e ka deleguar tek “Fuqitë e Mëdha”.

Paraardhësit e Kurtit arritën me sukses ta ruajnë parimin e vetëvendosjes edhe në formatin e negociatave, kurse Albin Kurti me sukses ka arritur ta zhbëjë këtë.

Në të kaluarën, vetëm përmes negocimit dhunohej e drejta e vetëvendosjes. Por sot ky Kryeministër e ka dhunuar më shumë se aq: ai ka pranuar diçka që as nuk e ka negocuar.

E nëse shikohen me kujdes marrëveshjet e vitit 2013 dhe 2015, aty gjatë gjithë kohës flitet se Kosova do të draftojë statutin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Kurse, me pranimin e Planit Franko-Gjerman, në nenin 7, Kurti është pajtuar që Kosova e Serbia bashkërisht do ta bëjnë Asociacionin.

Pra, me nenin 7, Kurti jo veç që e ka deleguar vendimmarrjen tek Franca e Gjermania, që sipas tij janë në kundërshti të plotë me konceptin e Vetëvendosjes, por edhe e ka bërë Serbinë bashkëhartuese direkte të statutit.

Kjo gjë është në kundërshti të plotë me marrëveshjet e viteve 2013 dhe 2015.

Sot koncepti i Vetëvendosje nuk gjen zbatim as në:

1)            Marrëveshje

2)            Negociata

3)            Organizatë

Sot sllogani vetëvendosje është vetëm një lëvozhgë që mbështjell një grumbull njerëzisht që kanë heq dorë nga çdo impuls i ruajtjes së pavarësisë individuale, kolektive e shtetërore.

Ky është pozicioni i robit, i skllavit dhe i një partie që ka hequr dorë nga çdo formë e dinjitetit dhe integritetit njerëzor.

Ky është niveli më i lartë i nënshtrimit, poshtërimit dhe shkeljes më brutale së vullnetit politik të Kosovës.

Kur Albin Kurti i akuzonte qeveritë e kaluara se “në negociata nuk mund të realizohet e drejta e Kosovës për pavarësi e shtetësi”, ai sigurisht thoshte diçka që nuk ishte e vërtetë.

Kështu, ai ishte duke vizatuar një portret të zymtë dhe po e shikonte atë si një humnerë të cilës nuk i shihej fundi, e ku sipas tij do të mbytej fati i Kosovës.

Sot, ai është Kryeministri i parë që nuk ka kërkesa, që nuk ka ulëse në tavolinën ku përcaktohet përmbajtjea e marrëveshjeve jetike për Kosovën.

Nuk ka shumë shembuj nga jeta ku gjen fuqi më të madhe shprehëse urtësia e Nieztsches: “Kur e shikon humnerën edhe ajo të shikon ty.”

Në kundërshti të plotë me të vërtetën, Kurti për kohë të gjatë ka folur sikur Kosova po zhytej në greminën e skëterrshme të asgjësimit. E megjithatë me të, kjo u bë përnjëmend realitet.

Kurti është bërë mishërim real i humnerës që nuk ekzistoi, por që ai e shpiki për të krijuar ankth e frikë kolektive.

E sot e drejta e Kosovës për të vendosur për vete është hedhur në fund të kësaj humnere që sot është reale. Në të po flaken një nga një të gjitha arritjet e deritanishme dhe përplasja e tyre kumbon në veshët tanë.

Por ç’rëndësi ka kjo për Albin Kurtin kur tash ai nga maja e pushtetit kujton me nihilizëm e pa nostalgji brohoritjet e dikurshme “Vetëvendosje, Vetëvendosje, Vetëvendosje”?

Po të ishte i vendosur, ai sot nuk do t’i kishte zëvendësuar ato brohoritje me të qeshurat cinike të burokratit, për të cilin po thonë se në Bruksel ka nënshkruar edhe mindilin që ia kishte vendosur kamarieri në tavolinën e bukës.

Epo kështu e ka kujtesa muskulare, që është një formë e kujtesës që motorizon trurin përmes përsëritjes së veprimeve të njëjta. Kur një lëvizje përsëritet shpesh me kalimin e kohës, truri krijon një kujtesë afatgjatë të muskujve për ta kryer atë detyrë në mënyrë të pavetëdijshme.

Në këtë mënyrë, kur mësohesh të nënshkruash gjëra pa negocuar, nënshkruan çdo gjë që të del përpara.

Një proverbë tjetër thotë: “kur mendon se je çekan, çdo gjë të duket si gozhdë”.

Kështu, Kurti sot është bërë si një laps që nuk i reziston as presionit më të vogël për të nënshkruar çfarëdo që i servohet përpara.

Në fakt, aty e gjen shprehjen më vitale të ekzistencës së tij si laps në duart e atyre që vendosin fatin e Kosovës pa e pyetur Kosovën.

22 Komente

 1. n
  nacionalisti

  Thjesht per kujtese 1. Albin Kurti KUNDER Rambujese 2. Albin Kurti KUNDER UCK 3. Albin Kurti KUNDER pushtetit te gjykatave te EULEX ne kosove (per kete besoj duhet ta keni kujtesen e fresket... se si tha: Nuk paraqitem para gjykatave ne kosove sepse nuk e njoh pushtetin e tyre ne kosove) 4. Albin Kurti KUNDER Ahtisarit 5. Albin Kurti KUNDER marreveshjes se kufirit Kosove - Mali i zi... (nese ju kujtohet gjuanin me bomba tymuese ne parlamentin e kosoves ditet qe do behej votimi) SI KA MUNDESI QE NE VEPRIMET E TIJ KY INDIVID PUQET 100 PER QIND ME QENDRIMET E SERBISE NDAJ KOSOVES ???!!! p.s. por kjo eshte pak me e gjate... gjithsesi bazuar mbi realitet konkret te viteve te fundit. Te perpiqemi ta shikojme pak nga lart... sigurisht me modesti dhe aq sa mundemi :-) Kur Albini gjuante me bomba tumuese ne Parlamentin e Kosoves... ne cfare kushtesh ishte Ballkani ? Cilat ishin situatat ne kete rajon? Kush investohej fuqishem? Sa ishin keto forca qe investoheshin fuqishem? Cilat ishin interesat e tyre? 1. Ne kohen kur Albini si PATRIOT I MADH gjuante me bomba tumuese ne Parlament kunder marreveshjes se kufirit Kosove - Mali i zi... USA kishte nje qendrim te prere PRO ketij votimi. Agjencia e lajmeve SPUTNIK (besoj "koleget" e Albinit) ishte kunder. (Mund te kerkoni ne google e do bindeni). 2. Ne kohen kur Albini si PATRIOT I MADH gjuante me bomba... ne Mal te Zi, presidenti i shpetoi nje atentati (sigurisht me ndihmen e agjencive te huaja) ku 2 atentatoret jane me emer e mbiemer dhe njeri eshte i sherbimit sekret serb,,, tjetri i sherbimit sekret rus... Shkaku i atentatit? Presidenti tha... Po do futemi ne NATO... Agjencia sputnik (nenkupto dike tjeter) tha une te heq koken po u fute. 3. Ne kohen kur Albini si PATRIOT I MADH gjuante.... ne Maqedoni (ate kohe keshtu cilesohej... e theksoj kete jo pa qellim... shpjegimi vjen me poshte) vendi i shpetoi nje katrahure civile me emertimin lufte pas nje nate “te cuditshme” e te dhunshme ne parlamentin maqedonas. Jane te verifikuar personat qe nxiten sulmin mbi parlamentin maqedoas si agjente te sherbimit sekret serb. Shkaku? Kishin mbaruar zgjedhjet ne maqedoni dhe presidenti i asaj kohe i maqedonise me emrin Ivanov (koleg i "agjencise" sputnik) nuk i jepte te drejten per krijimin e qeverise Zaevit (zgjati 6 muaj kjo pune) sepse donte qe qeverine ta formonte Gruevski (dhe ky koleg i "agjencise" sputnik)... U desh te shkonte Hot Lee (interesohuni te kuptoni ca pozicioni mbate ne ate kohe) i cili pas nje takimi me "kolegun" Ivanov e "bindi" kete te fundit dhe me ne fund Zaevi formoi qeverine ne KOALICION ME SHQIPTARET E MAQEDONISE. Si rezultat i ketij koalicioni qeveritar ME NE FUND ERDHI DITA QE NJE SHQIPTAR TE DREJTOJE PARLAMENTIN E MAQEDONISE.... kjo per here te pare ne historine e ketij vendi. Cuditerisht AGJENCIA SPUTNIK per 1 vit rresht ne lajmet e saj thoshte: TE NDALOJME ZBATIMIN E PLATFORMES SE TIRANES NE MAQEDONI.... nese do keni qene paksa te vemendshem do ju kujtohet qe pak perpara zgjedhjeve ne maqedoni ne tirane "me keshillen" e USA Edi Rama takoi te gjithe faktorin politik ne maqedoni dhe sic duket i "keshilloi" qe te benin koalicioni me Zaevin per te heq qafe (sic edhe ndodhi... lepurushin Gruevski qe ia mbathi per te "kolegu" Orban) dhe qe me "keshillat" e USA me ne fund te avanconte projekti shqiptar ne realitetin e maqedonise.... nese me lejoni dhe pak (per nje panorame me te qarte mbi ballkan "te kolegeve te sputnik" diten kur KRYETARI I KUVENDIT TE MAQEDONISE,,, vizitoi shqiperine dhe ishte ne sallen e kuvendit shqiptar... per te marre pjese ne votimin qe do bente ate dite kuvendi per te votuar pro anetaresimit te maqedonise ne NATO, "kolegu" thuthuq ngaqe i ishte cenuar rende nderi nje dit me pare, me demek tregoi burrerine dhe bojatisi ramen kur ky po fliste ne parlament... meqe une punoj ne media di te them ca quhet lajm sipas mendiave... dhe lajmet e agjencive kryesore ishin: thuthuqi gjuan me boje ramen... nderkohe qe duhet te ishin: kryetari i kuvendit maqedonas... shqiptari i pare ne kete post... asistoi ne votimin e parlamentit shqiptar pro hyrjes se maqedonise ne NATO... Lidhur me kete drejtim... "cuditerisht" pas 30 vitesh Greqia dhe Maqedonia me 2 takime e zgjidhen ceshtjen e emrit... dhe kjo ishte pengesa e fundit zyrtare... ne rrugen e anetaresimit te maqedonise ne NATO... sigurisht "me keshillen e USA". 4. Ne kohen kur Albini si Patriot.... ne Tirane neve ishim disa muaj ne cader :-))))))... Arsyeja... lloqet e redaksive nuk me terheqin... por arsyeja ishte PENGESA E RADHES KUNDER REFORMES NE DREJTESI... (sigurisht kjo me "keshillen" e kolegeve te sputnik)... per kuriozitet po ju them nje fakt... Ambasada Ruse ne Tirane ne ate periudhe i ka drejtuar shtetit shqiptar kerkese zyrtare (e gjen ne ministrine tone te jashtme te protokolluar) per te shtuar "inteligjencen" ruse ne tirane me pretekstin se ndjeheshin te kercenuar... sepse afer ambasades banonin ca rob me mjekerr... shteti shqiptar beri verifikimet dhe ia refuzoi kerkesen po zyrtarisht.... Mjafton te futeni te faqja e INSTAT dhe do habiteni kur te shihni qe ne ate periudhe u shtua numri i turisteve ruse ne tirane... (thote nje llaf i urte... te vjetrit pordhet mos i degjo por llafet po... dhe me kujtohet kur avokat Ngjela thoshte qe ne shqiperi jane futur 400 agjente ruse... ne ishim ne cader eeee ta keni te qarte)... Dhe u desh qe Hot Lee 1 jave pasi kishte ikur nga maqedonia ti hipte prap avionit e te vinte ne tirane... ku sqaroi ca gjera ai dhe ne dolem nga cadra.... Persa i perket "keshillave" nga usa dhe nga sputnik... di te them sakte dhe qarte cfare tha Palmer kur erdhi ne tirane ne konference per shtyp... per paranteze po ju informoj qe ne kishim dorezuar mandatet... kishim bere disa protesta deri perpara parlamentit dhe tema melodike e zerit agresiv kishte arritur KULMINACIONIN dhe pritej te sulmohej parlamenti... dhe vjen Palmeri... I cili tha: 1. Zgjedhjet do behen me 31 qershor (presidenti i floririt i kishte "cdekretuar" hahahaha shume per te qesh kjo po e kalojme). 2. Parlamenti eshte legjitim (une e kuptoj... mos na cani trapin dhe qepeni,,, miratoni ato pak ligje qe kan ngelur pa miratuar ne kuadrin e paketes se reformes ne drejtesi). 3. Qeveria eshte legjitime (une e kuptoj... ti Rama mos na bej si i ndershem por ti do e cosh deri ne fund reformen ne drejtesi megjithese pas kraheve tane do te na e fusesh me lojerat qe bo ne bashkepunim me faktorin politik ne tirane). 4. Kush mendon se reforma ne drejtesi po ecen keq e ka gabim... po ecen shume mire; dhe me E RENDESISHMJA 5. Pyetjes: A mendoni se ne Balkan interferojne forca te tjera te rrezikshme (qe u habita cne qe iu be ajo pyetje) iu pergjigj: SHQIPERIA NUK DO TE JETE ME KURRE TARGET I RUSISE. Pas asaj vizite besoj jeta ketu vazhdoi drejt nje normaliteti sic edhe ne te gjithe ballkanin... permenda ballkanin me mbajt vemendjen e shikimit ne lartesi... kush kishte interes qe jeta ne ballkan te mos vazhdonte normalisht ???? USA apo "koleget" e sputnik ???? Perfundim: Albini eshte nje zar i vogel ne kete loje... por fatkeqesisht ai e ka pozicionuar veten me bindje ne te gjitha levizet veprimet qendrimet e tij... dhe per mua personalisht... se lojen e kujt ben... eshte fare e qarte. Koleget e sputnik.. jane frymezimi i Albinit... cdo gje tjeter eshte thjesht retorike... pasi nuk pati burrerine ti qendronte lloqeve qe llomotiste larte poshte kur ishte ne opozite... Shtese 1 Si shpjegohet, qe ky individ qe eshte liruar nga burgu serb me vendim te posacem te presidentit te jugosllavise te asaj kohe vazhdon dhe kundershton linjen USA ne kosove per BISEDIME ME SERBINE, te shprehura qartazi nga departamenti I shtetit dhe presidenti Biden, tekstualisht per kosoven dhe kryeministrin e saj, ky individ thote, jemi per RECIPROCITET ???!!! Qe kosova te pranohet si shtet nga okb, duhet te mbylle procesin e bisedimeve me serbine, ne kete process, kane kaluar pas lufte dhe Sllovenia, Kroacia dhe Bosnja. Nuk ka rruge tjeter. Kujt I intereson shtyrja e procesit te bisedimeve, Kosoves apo Serbise ? Si shpjegohet qe ky plehre me emrin Albin Kurti vetem vonon perparimin e kosoves si shtet… Shtese 2 Qeveria Kurti ne gusht 2021 hoqi me ligj pensionet per luftetaret e UCK Etj etj etj Bravo Albin, je agjenti me I mire

  1. H
   Humiristi

   Thjeshte kurtovladimiri spiun i udb-se!

  2. U
   UÇK

   Albini është idiot rrenacak mashtrues faqezi dhe tradhtarë Nuk duhet ti ipej hapsirë në mjetet e informimit në Shqiperi

   1. R
    Rezi

    Më qartë e shkoqur s’ka ku të shkojë. Të lumtë pena dhe mëndja.

    1. K
     Kosovari

     100% sakte!

     1. M
      Mendimi im

      Po pse kritikoni Albin Kurtin; ai s'ka asnje faj. Ate e votoi populli Kosoves demokratikisht dhe i lire per te realizuar angazhimin e tij. Dhe ai po e kryen ne menyre shembullore. Populli po te doje mund ta heq perseri, por nuk e shikon te aresyeshmr dhe ,si dukey, nuk e do ate qe i fali Eambujeja, NATO dhe Ashim Taçi ne parlamentin kosovar: PAVARESINE. Nuk e kuptoj , ju qe nuk jeni dakort me Albinin ose e rrezoni, ose largohuni nga Kosova si njerez te lire. Bota eshte e madhe dhe e vogel sot.

      1. C
       Celo Mezani

       Fajet e Albinit nuk ka vapor qe i nxe. Historia e botes eshte e mbushur me qindra raste kriminelesh apo maskarenjsh politik qe erdhen ne pushtet me voten demokratike te popullit dhe e perdoren ate kunder popullit, Adolf Hitler, Sali Berisha dhe Robert Mugabe sa per te cituar tre prej tyre.

       1. N
        Nexhat Haliti

        Ja pahe fut pa lidhje!

       2. A
        Albin Kuti

        Nuk mer vesh ti o magar. Puno dicka e bleja Grues Gaqicat.

        1. a
         anti25642654censurë

         "Mendimi im",je i sigurtë që të kanë dalë nga koka këto që ke shkruar??sepse sipas asaj që lexoj!?më duket se të kanë dalë nga bytha!e çdo gjë që del nga bytha vetëm mendim nuk quhet!! o copë,ku leshin me i çu gjithë ata amerikanë që duhet të ikin nga amerika sepse nuk janë dakodr me baidenin??e përfytyro kinezët që nuk janë në një mëndje me Xi-në!!të keqen moj nënë e zeqos që nuk dije të shkruaje!!sot këta bijt e tu dinë dhe të shkruajnë!!

        2. D
         Dardani i Ri

         E pëlqeva shumë këtë analizë. Albin Kurti është njeriu më i gabuar në politikën shqiptare dhe, rreziku më i madh për Kosovën dhe Kombin.

         1. a
          anti25642654censurë

          nuk e di a është më i gabuari,por di që është një fondamentalist islamik,një aspirant për diktator,dhe një ndyrësirë që adhuron erdoqënin!

         2. C
          Celo Mezani

          Shkodran Ramadani, ke bere analizen me konçize, me te thelle dhe me te sakte qe eshte shkruar gjer me sot per Albin Kurtin. Thjesht BRILANT.....RESPEKTE !!!!!!!!!!!!!!!!! Kosova duhet shpetuar sa me shpejte nga Albini. Kush thote qe ai demin e beri tashme gabohet rende. Albini do vazhdoje ti vere minat me sukses Kosoves deri sa te jete gjalle ne politike.

          1. A
           Asllani

           Poeti serb (babai i nacionalizmit serb) Dobrica Cosic thote:serbet rrenen e kane art.Albini pervec se rrenen e ka art,e ben edhe me gjakeftohesin me te madhe.Por ja qe Kosova e beson,e besoshin edhe Rugoven kur pasi rre…. zgerdhiheshte.

           1. a
            anti25642654censurë

            niveli,lali niveli intelekrual e bën këtë gjë!!njeriu i thjeshtë kupton gjënë e thjeshtë,dhe albini ja servir në pjatë të argjëndtë!!ai ju servir për zgjedhje "bashkim kombëtar" dhe dy ditë pas zgjedhjeve jua rras në kokë pjatën e argjëndt duke ju thënë,"o koqet e mutit,ne nuk mund të bashkohemi se nuk na lejon kushtetuta"!dhe njeriu i thjeshtë jo vetëm që nuk e kupton se e kanë goditur me pjatë,por dhe nuk kupton se e kanë rrejt!mban rrenën që i pëlqen dhe nuk pranon mashtrimin që i kanë bërë!!nuk i kërkon llogari albin islamistit,se "përse nuk e kishe lexuar kushetutën gjat fushatës elektorale",nuk shtron pyetjen se përse albini gënjente në një kohë që e dinte se çfarë e pengonte bashkimin!!jo,jo këtë pyetje nuk ja bën dot!e di përse??sepse po tia bënte një pyetje të tillë,do të thotë të zgjohesh nga gjumi,do të thotë të mos shohësh ëndërra!! ne jetojmë pa bukë e pa ujë,në të nxehtë e në të ftohtë,por nuk jetojmë dot pa ëndërra!! e kemi të pamundur të jetojmë në realitetin e mutit, që ndërtojmë në çdo moment!!

           2. S
            Shkodrani

            Asnje shqiptari te thjeshte ne republiken e shqiperise , nuk i intereson fare se cfare bejne anadollaket e kosoves . Kosova eshte rend dites ne shqiperi sepse keshtu e faktorizon media dhe propaganda politike, qytetarit as ja ndjen fare se cfare ben albini apo ashimi . Kemi 40 na kane care trapin me kosoven me shume sesa me problemet e shqiperise . Ne fu d te fundit jane shtet tjeter

            1. T
             Tiranë

             O ti i 0afutyre qe po fshihesh pas nofkes Shkodrani, Shqiptaret e Shqiperise dhe shqiptaret kudo qe jane, jane te gjithe te interesuar per Kosoven, per Shqiperine dhe per te gjitha trojet dhe copat e shqiptarise kudo qofshin ato. Edhe ti po te ishe shqiptar e jo bastarde, sigurisht qe do te preokupoheshe per te gjithe shqiptaret dhe trojet e tyre. Ik tani e shko komento te greqiret apo te shkjau.

            2. E
             Erdogan

             Kur ke Pellazagare si ky qe vetequhet "Dardani i Ri" emer ky i Mitho-Llogise Turke e ardhmja eshte E ndritur. Kete e ka paradhikuar edhe Sami Osmani nga Frasheri. Arnautia cka qene,Ceshte dhe cdo te behet! Kur ky Pashallek me mijera Xhamija,Teqe,Medrese,Shkolla Turke mashtron nje popull qe "Eshte i Pavarur" nga Turqia eshte me te vertete per tu shqetesuar. Sa per vetvendosje kete pyetje bejani Vezireve,Pashallareve,Bejlereve,Agallareve,Hoxhallareve,Muhipeve,Dervisheve etj qe ndryshuan te gjitha Topo-Onomat (toponim "shqip") Greke te Vorio Epirit te Kastriotit. Kjo eshte e verteta (Este Vero ital).

             1. M
              Mitrovicë

              O bastarde greqirje, o voriolesh qeni, Te cmendi erdogani. Kur te ckerdhen erdogani, atehere ate qe mbetet nga ti ne e hudhim ne det. Bastarde, mbush barkun buke me pensionin e greqirve, e mos u merr me gjerat tjera.

             2. b
              bashkimi për drejtësi

              Z. Shkodran, analizë dhe koment brilant si politikan dhe atdhetar. Ende nuk dihet plotësisht se çfarë ka nënshkruar sepse KM. Kurti që shton dyshimin e rrezikshmërisë për zhbërjen e PAVARSISË. KM Kurti dhe argatëzt e tij dihet se çfarë bënë për pushtet dhe plotsisht janë të sakta ajo që shkruan i nderuari NacIonalisti. Një gjë është e pastër si loti se doli fjala e ish presidentit të nderua Hasshim THAÇIT i cili qysh moti ka deklaruar se kjo është "VETËFUNDOSJA". Tash nga nëse del siç po flitet e shkruhet Kurti bashkë me ANLFABSETE FUKSIONA për 17 vite dogji e shkatërroi çdo gjë me parulla popullsitë dhe ngjanin si ata “ROJET E URËS në Mitrovicë, dhe tash me Vuçiqin bëjnë lojëra: "TI PRANO - UNË REFUZOJI DHE KUR UNË REFUZOJI TI PRANO" . Qëllimi është që të ta mbajnë njeri tjetrin në pushtet. Ndodhi për herë të parë në Kosovë të shpallet personi NON GRATA që fletë për megakorrupcion. Kam cekur disa herë se me taksat tona - Buxhetit të Kosovës po luhet lojë e ndytë dhe sepse edhe ato pak investime po shkojnë në komunat dhe lagjet e VV. Sipas kësaj logjike parat e grumbulluar do të dalin kur nis fushata zgjedhore e investimet do të orientohen kryesisht në zonat e VV për të blerë vota dhe për të siguruar pushtetin. Loj e ligë - e pist e e pushtetarëve të Kosovës. Kjo që po ndodh tërheq një rrezikshmëri të lartë që të zhbëhet PAVARËSIA nga ata që asnjëherë nuk ishin në krah të idealit të lirisë dhe gjithnjë ishin argat të regjimit gjenocid serb tashs janë shumë aktiv kundër. Dyshoj se ky mashtrim i rrezikshëm e i dhembshëm mund të dal edhe tradhti kombëtare sepse kjo Qeveri dhe pushtetarët tjerë nuk mbajtën dhe nuk realizuan asnjë premtim dhe asnjë të mirë për qytetar prandaj, kemi situatën tjetër që jetojnë në terin informativ, të sanksionuar, të izoluar, të keqtrajtuar e me varfëri të skajshme e çka jo.

              1. N
               Noci

               Jane dy analiza shume interesante,e Shkodranit si autor por edhe komenti me pas qe ka kapur disa momente te dyshimta por qe kane ndodhur ne fakt ne Ballkan rreth ufirit shqiptar.Ajo qe te ben pershtypje eshte maredhenja qe ka me kater grupe shqiptaresh ne kater shtete,me Ramen,Ahmetin Maqedoni,Abazoviçin Mali i Zi dhe njerezit e Medvegjes me te cilet Kurti nuk i desheron maredheniet,me flagrantja me Ramen dhe tani ne Maqedoni ku formoi partine Vetevendosje gje rralle ne bote te kerkosh te marresh pushtet ne nje vend tjeter.Une nuk kam te drejte te paragjykoj elektoratin kosovar per te zgjedhur drejtuesit e saj,por kambengulja per te patur Kurtin bile si hero,duhet te ishte rritur teper niveli i jetesës,rinia nuk pse iken se aty gjen lumturinë,Kosova duhet te prodhonte çdo gje edhe energjine elektrike dhe do sulmonin emigrantet atje per te punuar por mendja nuk ma merrte eshte keshtu.Atje vetem shahet opozite ku e bejne hajdute dhe tradhetare,shahet Edi Rama a thua se e drejton ai shtetin kosovar.Propaganda qe behet na kujton Shqiperine e Enverit fjale shume e luga bosh

               1. P
                Poseidon

                PROBLEM ESHTE PAQJA NE BALLKAN DHE JO LUFTA SEPSE BALLKANIN E NDAU TYRQIA NE MUSLIMAN E KAURRE POR QE JANE TE GJITHE SHQIPETARE......

                Lini një Përgjigje