Edi Ramën e llahtaris monotonia, vetëm në një rast duket si i veshur me kostum teritali

5 Qershor 2023, 08:58Blog TEMA

Edi Ramën e llahtaris monotonia, vetëm në një rast duket si

Nga Andi Bushati

Kush e ka ndjekur prezantimin e Edi Ramës në skenën ndërkombëtare nuk e ka të vështirë të kuptojë se atë e llahtaris monotonia. Ai ka frikë nga të qenit i zakonshëm, apo nga kopjimi i modeleve të paracaktuara. Kështu në formë ai i sfidon të gjithë, duke u paraqitur në samitet ndërkombëtare me Adidas-e. Ai do të bjerë në sy me ç’do çmim, duke thyer regullat e protokollit ashtu si në përqafimin e fundit, gati erotik, me Georgia Melonin.

Edhe në artkulim kjo sjellje nuk ndryshon. Ai i shmanget peshës së një vendi mikroskopik, duke provokuar në mes të Brukselit, se Shqipërisë i erdhi në ndihmë presidenti Erdogan dhe jo BE-ja, atëherë kur i duheshin vaksinat. Ai nuk nguron të jetë tejet kritik ndaj makinerisë përtace dhe burokratike të Brukselit, kur bëhet fjalë për procesin e Berlinit apo integrimin e vendeve të Ballkanit Perendimor. 

Pra Edi Rama sillet si një politikan atipik, që përdor çdo metodë për t’u pikasur në foton e familjes së të mëdhenjve.

Me një përjashtim të vetëm

Kur bie fjala për konfliktin Kosovë-Serbi, kryeministri ynë bëhet po aq kuadrovik shabllon sa homologu i tij Kovaçevski, që e mbante në krah gjatë samitit të Bratislavës.

Së paku që nga koha e presionit për heqjen e taksës 100% të Haradinajt e deri në konfliktin e fundit për futjen në zyra të kryetarëve të komunave me shumicë serbe, ai kopjon me pikë e presje të njëjtën gjuhë dhe të njëjtat qëndrime që vijnë të gatshme nga Uashingtoni dhe Brukseli. 

Në cicërimat në Twitter, në fjalimet jashtë vendit dhe në intervistat për mediat e huaja, ai i ngjan një diplomati të rangut të ulët, që e kanë privuar nga e drejta për të pasur fantazi, që e kanë zhveshur nga mundësia për të përdorur nuanca dhe ngjyra. Eshtë njësoj sikur dikush ta kufizonte në pamje dhe ta ndalonte të vishte patikat me tre viza apo kravatat që i dizenjion vetë.   

Me Ramush Haradinajn ai u tregua aq i ashpër sa dhe ky i fundit u detyrua të deklarojë se më shumë presion i bënte Rama, sesa Merkel dhe Macron. Edhe me qasjen e Prishtinës në dialog ai është sjellë, jo si kryeministër i Shqipërisë, por si zëdhënës i perëndimit, duke paralajmëuar se ndërkombëtarëve po i soset durimi me Kosovën.

Kjo vijë sjelljeje është bërë e njëtrajtshme që kur nisi konfikti për recipoocitetin e targave, në shtator 2021. Sa herë kishte tension, kryeministri i Shqipërisë ose heshtte, ose priste më shumë se 24 orë për tu përgjigjur, sa t’i vinte ndonjë rekomandim nga jashtë, madje dhe kur e bëte këtë nuk thoshte asgjë më tepër sesa ajo që publiku kishte dëgjuar nga Borelli, Lajçaku apo Escobari.

Pikërisht e njëjta gjë po përsëritet edhe në krizën e fundit. Edi Rama e kritikon Albin Kurtit se nuk u rakordua me ndërkombëtarët, e fton të dëgjojë këshillat e tyre dhe ndahet prej tij në këndvështrimin se ka një tendencë në SHBA dhe Bruksel për të përkëdhelur më tepër Serbinë në raport me Kosovën. 

A mund të bënte më shumë, mund të pyesë dikush? Natyrisht që po, mjafton të shikosh qëndrimin që mbajti në samitin e Bratislavës, kryeministri i një vendi të BE-së, Andrej Plenkoviç. Ndonëse nuk ka asnjë interes nga Shqiptarët, po vjen prej një vendi që e di se ç’është hegjemonizmi serb, ai deklaroi se e kupton qëndrimin e Kosovës. Ai tha se rruga e duhur është: kërkesë faljeje për krimet e Millosheviçit, njohje e ndërsjelltë dhe vetëm pastaj normalizim. Vetëm ky qëndrim tregon se sa larg është Tirana zyrtare ndaj mbrojtjes së interesit të Kosovës. Edhe në ëndërrat më të bukura, asnjëri nga ne, nuk e ka imagjinuar të dëgjojë një qasje të tillë nga kryeministri shqiptar.

Kur vjen puna për Kosovën Rama bëhet steril dhe monoton. Ai heq dorë nga gjuha spektakolare për të përdorur atë të një referi ndërkombëtar. Arsyeja se pse kjo ndodh është analizuar nga këndvështrime të ndryshme edhe në artikuj të shumtë në Lapsi.al. 

Ajo mund të ketë lidhje, ashtu sikurse mendoj dhe unë personalisht, me raportin okult që ai ka ndërtuar me presidentin Vuçiç. Të tjerë këmbëngulin se mund të jetë rjedhojë e përqafimit të idesë se Ballkani mund të paqtohet vetëm duke shmagur tensionet dhe gjuhën e urrejtjes. Ka dhe ide që theksojnë një bindje të brendëshme, se Prishtina s’mund të arrijë asgjë pa bërë si i thonë ndërkombëtarët. 

Por, në fund të fundit, për peshën e deklaratave të Edi Ramës, secila nga këto hipoteza kanë pak rëndësi. Fakti është se kur flet për Kosovën ai nuk thotë asgjë. Ai humbet ndërmjet frazave standarte të cilave i është tretur jehona apo kurioziteti, sepse të gjithë i kanë dëgjuar më parë, të shprehura nga arbitrat ndëkombëtarë. Prandaj, kur i duhet të flasë për këto, nuk ka lirshmërinë e përqafimit me Melonin, por duket si i veshur si me kostum teritali. 

39 Komente

 1. v
  vali

  sa kot qe je, mor bushat

  1. k
   k

   Ky “opinionisti” është si ajo bretkoca në moçal , që shërben vetëm për të mërzitur dhe çarë bythën komshijve.

   1. V
    Veterani

    Bushati është mërzitur me veprimet që ka bërë në atë kohë gjyshi i tij Hysniu me imperialistët , revizionistët ,monarkofashistët e gjithë istat me radhë , prandaj nuk i duron dot sjelljet e të gjatit Rama në takimet me ndërkombëtarët . Ai ka dhe mllef për 'të , për kurajon pa komplekse që ka dukd u a plasur të vërtetat në fytyrë si shoku Enver , në Konferencën e Paqes në Par , në mbledhjen e 81 partive komuniste në Moskë , etj , etj veprime që Bushati të paktën duhet ti ketë dëgjuar nga Babagjyshi i tij , se nuk e ka jetuar atë kohë . Këtij i vjen maraz për famën që po fiton Rama , gjë të cilën Saliu i tij , që e ka rritur , nuk d ka arritur dot , ose e ka fituar po me sensin negativ , si njeri që ka shkatëruar demokracinë si hajdut e ku di unë çfarë tjetër.

   2. N
    Ne vilajetin e humbur europian

    Blloku. Vazhdon,si dikur me propaganden e hoxhes,sjehut,por tani inatcorin dhe konen e vockel dhe te pshurur bushatucin e gjore

   3. T
    Taulant

    Shko mer pirdhu, gazetar leshi, fodulle deri ne palce dhe Stalinist i peshtire. Je dhe kokebosh.

    1. M
     Murgu

     Po çfar ti bëj mëndjemadhit Albin Kurti,ti shkoj mbrapa budallallëqeve që ai bën çdo ditë ? Ti do që dhe Edi t'i kundërvihet USA-s dhe perëndimit si Albini ? Jo ore jo.

     1. s
      shqip

      Zvarrë - zvarrë , po në fund do arrish aty ku e la gjish Hizniu. Ky do ngryset duke i bërë shkrime çorapeve dhe brekëve të Ramës . Ka zëra që thonë se, gjishi, gjishja, baba Bushati, fara e soji e sorollopi i tyre nuk e kanë zënë një herë në gojë Kosovën. Në ndryshim nga krimbat, Bushtratët e kazanët, Ai që ky i numëron kravatat dhe atletet, ka qenë i pari shqiptar që foli në mes të Beogradit. Ka qenë i pari shqiptar që foli para këshillit të Europës për të rrëzuar rezolutën e turpshme të krimeve të pa zbuluara kurrë. Krime që ky fundërrina dhe Ljubot è ndyta të këtij vendi, fërkonin duart për të bërë pis UÇK. Tani këtyre nuk i ka mbetur kushedi çfarë për të bërë. Mqs me vota ja kanë ngrënë dhe vazhdojnë t'ja hanë atë gjënë atij që puth në mënyrë "pasionale", të paktën ta shajnë nga llastiku brekëve. Vazhdo Andi, mos e lër me kaq. Në fund do fitosh diçka. Do jesh njeriu më i urryer pas Sali mostrës.

      1. X
       Xhaxhai kapo

       Martohu Manjola se je bere i neveritshem

       1. a
        andi bushati biri kurves

        O BYTHATa te qifshin racen ty o mut.Sa vjen e me i peshtirosur behesh,pi analizo njehere me mendje dhe jo me mllefe.Po i o njeri i peshtire se na e peshtirose SHQIPERINE,o hale qe qelbe gjithcka

        1. l
         luli

         Sa keq je o trapi,Mehdiut,o bythqir i Saliut,qe keni 20 vjet qe griseni me Edi Ramen,po qe ju grisi te gjithve,ju nxori bojen,dhe ju katandisi si qent e bashkise,sa te jeni ju anal-istet e opozites,PS-ja,me Edin,apo pa Edin,dote jete ne pushtet,se me laskar si puna juaj,ata tallin koqet,o burri i gruas se S.B

         1. M
          MEMEDHETARI

          Edi Rama te ka nxjerre nga faza mor lumezi dhe je detyruar te shkarravitesh gjithe kete faqe ...per te mos thene asgje!... Per cfare monotonie flet kur nuk di te besh dallimin?... A nuk u beri thirrje paredje Edi Rama,Kryeministri i Shqiperise te dyve ,me shprehjen aq kuptimplote "Vellait kosovar" dhe "mikut serb?"...Kesaj ti i thua "monotoni?"... Kush hale prej jush do ta perdorte kete shprehje?... Sali Legeni qe poshterohej nga Berluskoni dhe rrinte "Sus!" e nuk nxirrte ze? Apo ju "karavidhet " e Saliut qe flisni vetem percart nga mengjesi ne darke?... Ju e keni gjetke hallin,ju tmerrohij nga ndryshimi i paimagjinueshem qe ka arritur Shqiperia nen udheheqjen e Edi Rames,nder te tjera edhe ne rolin aktiv paqesor me fqinjet dhe me Boten.Ju flisni per paqe por kerkoni lufte ...Nuk ju ve faj,kaq eshte vizioni juaj ...Ju meshiroj...

           1. T
            T

            Ik mor impotent .

            1. t
             te te rroje Saliu dhe Ti bashke me te !

             Ti je ndyresira e nivelit me te larte qe toka shqiptare ka rritur !!!!!!!!!!!!!!!

             1. L
              Lugu gjat

              Ka thene vetem te verteten. A kane dale gjithmone ajo qe ka thene Rama per Kosoven? Do te ishte aq falls sa shpura antishqiptare qe ti skuth i ke sherbyer. Rama eshte realist dhe i vetedijshem se vetem dialogu eshte ne favorin e popullit te Kosoves, sepse skemi bythe te perballemi ndryshe. Shpura juaj ja kane ulur breket ne funt te kembeve nje kombi te ndare ne dysh. Ptuuu. U shofte fara juaj.

              1. L
               Lugu gjat

               Ka thene vetem te verteten. A kane dale gjithmone ajo qe ka thene Rama per Kosoven? Do te ishte aq falls sa shpura antishqiptare qe ti skuth i ke sherbyer. Rama eshte realist dhe i vetedijshem se vetem dialogu eshte ne favorin e popullit te Kosoves, sepse skemi bythe te perballemi ndryshe. Shpura juaj ja kane ulur breket ne funt te kembeve nje kombi te ndare ne dysh. Ptuuu. U shofte fara juaj.

               1. S
                Shqiptari

                Lume PD qe ka kete bythçen e vogel te sh.Hysni per te sulmuar dite nate te majten.Nje ekstrem i majte,nje pinjoll i kmereve te kuq shqiptar,nuk mund te rri pa ngrene pak ...!

                1. U
                 UNE

                 Xhelozia per Koleken, qe semuri gjyshin Hysni. Ai vdiq nga xhelozia, por shpetoi. Ti, Andi, s'shpeton dot, po te heq zvarre madheshtia e Te Gjatit. Kolekat jane madheshtore.

                 1. A
                  Andi

                  Je shume i peshtire ne komentet e tua

                  1. R
                   Ropi

                   Ik mor kelysh komumistesh, do ne fut sherr mes Efit dhe Kosoves oe shkerdhate

                   1. A
                    Adriatik

                    O Bushat.Degjo ketu.Si kuron ti fytyren dhe lidh kollaren Rama rregullon palloshin ne mes shaleve.

                    1. S
                     SPAK

                     Bushati eshte nje berishist i vogel te cilin Saliu e mban me buke! Eshte rrogetar bashke me Erlen! meshire per keta lloj njerezish! Kane arritur fundin!

                     1. T
                      Tironc pa emer

                      Po mor pede Po Po Rama Bo si Ty mengjes per mengjes nga nje O burre kurve

                      1. L
                       Llazi usa

                       O ty robet ku ti kesh ore Bushat

                       1. t
                        te te shek.20 per teresine tokesore,asnje.Atehre c

                        4More mikrob i frstuar..Gjenetikisht ke kemi fare e fis ne Europe?Asnje.Pogjuhesisht?Asnje.Po historikisht?Duke perjashtuar vetem qendrimet e Austrise e SHBA-se ne fillim

                        1. i
                         i dashuri gruas tende te pare

                         O nipi,cuni dhe burri i kuvave! Edhe kete e paske zbuluar .I zoti je, meriton nje loqe bythes ne cdo vakt,plus atyre qe te qine Sala me Ilirin

                         1. L
                          Lida

                          Albini, Kroacine degjon ne ate qe ben, nuk eshte se nuk u bindet nderkombetareve. Eshte ceshtje keshillen e kujt preferon dhe me cfare qellimi. Te qenit ndryshe ne forme dhe permbajtje jane dy gjera te ndryshme. Per paqen sa me boring aq me mire, jo me terital, por edhe zhele lypsi ben.

                          1. R
                           Rubersi

                           Sa herë bytha juaj është transplantuar në gojë, nxjerr mëllef që ramës i bëhen suksese. Ty vetëm Ylli Ndroqi të futi në allçi si pitkini, dhe nuk dilje nga shtëpia të paktën nja tre a gjashtë muaj. Dhe ti e di, që ai që të rreh të do????. Je bërë si jashtëqitje e berishës dhe metës, ku rradh pas rradhe, ata po i largon populli, kështu që neveria për ty o biçimi komunistit i këthyer në demokratuc, nuk rikthehet më. Gazeta shitës ose roje parkingu tek Ylli do vazhdosh të jesh.

                           1. T
                            TAFIL TERFILI

                            je bo si radio e prishur o bushat....qe kap vec i stacion...vec edi ramen...ik ore skerbythje blloku....tranzicioni i sterzgjatur shqiptar pjell dhe bushater...pervec salira e ilirera...je thjesht nje palo opinionist...qe se di kush t jep rroge ty...me t dhone rroge ty...o duhet te jesh me te vertet i sterdehur...ose i lene nga mente.yyyyyyy bajge komunisti.

                            1. B
                             Berti

                             Edi Rama i ka fut veremin ne shpirt Andushit.Kur te fitoje dhe ne 2025 Andi pa diskutim qe shtrohet ne Sanatorium.

                             1. F
                              FAZLLIQ-qires i familjes Berisha

                              Albini-Bushati-Edvini... Jane nje 'Trinom' Jan' tre bythe QIRË Ne vend te kokes bythe kane humbur FI QI RË! Albini UDB-ash islamiku i SERBISË gjithon gati i SS-Serb SALISË EDvini 'pardesy bardhe' ish shok i HAJDARIT si integralist UDB-ash ja di vleren VUçIç-it,KARIT! Sa i takon Bushatit, nipit te 'shokut'HISNI Ne prere i vogel eshte QI nga eQImi-SALI! Pra qe te tre byth QIre fare pa iman e DIN 30 vjet agjenturat i perdhunojne e QIN ! S'dihet kujt i krruhet me shume se tjetrit SUMA Kush thyen rekordet e SpiroPidhit-DUMA Eshte dhendurri i Serbise me emrin SALI, Apo 'SS'-Skuthi Surrelit EDvin BOJAXHI? Apo rekordet thyen byth qiri djal' i MEDISE Bushati djali i Vera-Vrimes nip i 'Kapo'-HISNISE!

                              1. A
                               Aron

                               Rama eshte ne mandatin e tij te trete, ka fituar zgjedhjet lokale bindshem perseri ne te gjithe vendin, ky koqja i bie legenit.

                               1. J
                                Just

                                Your absolutely wright. I agree. You have my respect

                                1. N
                                 Nandi

                                 ky kavanozi bosh i Berishes eshte qesharak dhe i peshtire

                                 1. P
                                  Pickaxhiu

                                  Lexojeni 2 here Bushatin se nuk ha mut kot

                                  1. O
                                   Opinion

                                   Nuk kuptohet analiza ose komenti qe bejne analistet ne Shqiperi per situaten ne vend,nderkombetare apo per raportet me Kosoven.Nje pyetje kam per ta,vecanerisht per keta kritizeret e semure te tipit Bushat e kompani.Kush kujtoni se jemi ne si popull,komb apo vend(territor gjeografik dhe mundesite politike, ekonomike etj)? Per kujtese mos harroni se historikisht,kohe pas kohe dhe ne situata te veshtira globale dhe rajonale fati jone ka qene ne doren apo interesat e fuqive te medha. E perse ka ndodhur kjo sipas jush? Sepse nuk kemi ditur te bejme politike,diplomaci dhe ballafaqim dinjitoz.Jemi dalluar(fatkeqesisht) per mungese totale te ideve, mendimit dhe veprimit koherent ne politiken(gjeopolitiken)e situatave te krijuara.Keta qe bertasin per "sovranitet" dhe "pavaresi"(eshte ide e bukur per te qene e vertete),ju kujtoj periudhen e komunizmit.Ku ishim ne,asgjekundi,cfare beme, asgje.Kjo eshte dhe situata e sotme ne Kosove.Nese do te arrihet te bejme dicka si komb dhe popull,ta harrojme se kjo mund te behet pa ndihmen,perkrahjen dhe suportin nderkombetar,sidomos te ShBA dhe BE.Bushat dhe kompani,nese flisni dhe beni analize me mendjen tuaj,( largqofte te jeni te paguar apo ne sherbim te dikujt),nuk ka me politike enveriste,kapoiste apo gjasme patriotike te tipit berishist.Ka vdekur dhe nuk do te rikthehet kurre koha e tyre!

                                   1. e
                                    e pa durueshme !

                                    Ty o qeni bushtallinjeve te lemeris Edi Rama. Po pe Edin ti te shpeton shurra ne breket e Saliut!

                                    1. N
                                     Nihilisti

                                     Ha o bushat ha se te ben mire.

                                    2. t
                                     tony

                                     Ha ha e ngopu mire O kelysh kurve o bythqire Nje lloj mbete ti perhere Me gjith kurven qe ke ne dere Do te bejsh mire ne fshat te shkojsh Banjot me depozite ti shikojsh E ke bio pa hollu Qe ta hash duke kendu Sa te ngopesh sa te fryesh Ne surrat tr perlyesh Sepse ty te gjithe te njofin Dhe surratin sdun ta shofin Prandaj mos llap shume Se çdo gje bie ne sume Ti kendon kur lepin kocka Porsi qeni qe lef tek porta Gjej ndonje vrime dhe mos dil mo Edhe zhduku nga kjo dynjo

                                     Lini një Përgjigje