Kronika e luftës që përfundon me dolli!

2 Mars 2023, 13:02Blog Nga Agron Gjekmarkaj

Kronika e luftës që përfundon me dolli!

Hatri i Zotit! Qametin deshet qameti erdhi. Lum kush of the gjallë and të rrefeje. Thaset me rërë te sjelle në shpine ndanin qarte llogoret. Doktori dhe Babo erdhen pothuaj në të njëjten ore. Heshtje, suspancë.

Boria e revolucionit u vertit disa herë neper salle duke dhënë udhezimet e fundit para se ferri të hapte deren.

Kryezevendes Lideri i cili në çdo rast del mbi rrethanat per habinë time të madhe ndonese e kam lenduar me premtoi se shpejti do me ftojë per kafe. 

Tezja e rrufiste tashme të ftohur një sahat rresht me nikoqirllek e perkorje.

Me gezoi kjo ftese në keto dite të turbullta. Babo erdhi u ul ! Ç'te shihte, banaku i qeverise bosh, ministrushet ishin në akçihane. Sapo erdhen Babo vari buzet dhe i qortoi "po pini kafe e?!" ! Ato ulen koken ne faj teksa Elisa e ngriti me krenari e pa tunduar nga xhezveja paçka qe buzet i perzhiteshin.

Teta Gertes ju skuqen pak mollezat si Krifces syzet e se ciles ishin në sintoni me mendimet hermetike të Blendi Çuçit.

Delina gjithsesi qeshte. Ulsiu sa e mori vesh qe Babo po heq veretje, qau mire e mire në koridor dhe si gur varri u zatet mbi karrige. I vdekuri nuk vritet per se dyti. Kesisoj shpetoi.

Niko qe , leu buzet and thara nga tufan i betejave me nje labelo dy a tre here. Me pas u ngrys aqësa hargalisje e një jave me parë dukej e fshirë nga kujtesa.

Margeriti pertonte te qeshte po kaq edhe te merzitej. Pertesa po e lodhte dhe nderdyzej në ngjyrat e blusë e pavendosur nese , ke duhej te perbuzte sot. Flutura Açka ndihej mirë se grumbulloi shumë personazhe.

Olta u shfaq e ngrysur , nostalgjia per Blinkenin me ate foton dore mbi dore ne mbledhjen e keshillit te sigurimit e bënte melankolike. Orë e çast habitej sesi motrani e shoqeni ne salle se uronin.

Braçja llafosej gjithe kohes me veten, herë me zë larte herë të ulet, here qeshte e here ngrysej që ti binte ne sy Babos. Zhgenjimin me të madh e pesoi Çyrbja ai që sot skermiste dhembet sa here opozita fliste, duke mermeritur " he pis milet, po e lodhni , po e plakni mor ju plaçin sytë ! E kishte ndarë mendjen të binte shahit. Por ngjau e pabëra kur foli Doktori duke bashkuar në nje Taon me Damon , Babo befas u ngrit !

Të gjithë prisnim që të ulej pranë Çyrbes për ta frenuar në hatane qe po gatuante. Ai shkoi dhe ul prane Majkos.

U gezua krejt nahia. Po nuri qe ra mbi Etjen Xhafen dhe Etilden dukej si kurore mbi koka engjujsh. Gezimi ishte me i ndezuar se xhaketa e  Etildes vishnje.

Fol Babo gezohu ata. Qesh Babo qesh ata.

Klosi qeshi po sa per sy e faqe. Babo me pas mori fjalen per 45 minuta  dhe na çoi gojen leng foli per një byrek që kishte gatuar e pjekur në furrë me dru sebashku me Mgonigal qafirin që kaq na ka lenduar e mos bëftë hajer.

Edona dhe Bora na shihnin me keqardhje e moskuptim! Si mund te mos duan Babon të gjithë pyesnin veten dhe habia ju shtohej. Babo foli dhe iku. Iku si iku? Iku ore iku tha Jorida e cila ishte veshur me të zeza në shenjë dhimbje e zie per deshmoret e kesaj dite.  Gaz Bardhi e Braçja hidhnin gjyle në distancë si Muji me Pajin Harambash në epos.

Tao cimbisi Salianjë po është si të prekesh gjarpnin. Do dale qerratai e kushedi ashtu me miresinë që nuk i shqitet kushedi çdo llafose.

Elisa na kishte vjedhur ngjyren e partise per të lyer xhaketen e saj. Pinte ujë dhe buzeqeshte sapo rreziku kaloi. Pas nja dy oresh edhe Bela mori vendimin për të buzeqeshur. Anila Denaj shikimin e kishte si metafore te pa mbyllur në një tekst të njohur.

Dash Sula si murg i estetikes gjemonte me dhimbje per herezite qe degjonte. Shpirti i tij lengonte nga kjo lakuriqesi e pabukur e fjales. Bujar Leskaj  kishte pamjen e atij që s'ka më moshe të shfaqë kuriozitet per gjera të njohura.

Tani po flet Elisa dhe Blerina merr shenime zemerthyer ndersa Bela ben muhabet me Olten dhe Teten.

Kosta i Gramozit dhe Lindites rri në llozhë si shpata e Demokleut i qete pasi e ka mbushur kuvendin me zahire. Mimi di Puccini po kthehet perseri në sallë e bindur që kontributi i saj sot eshte i mjaftueshem pasi është ndalur në Katedralen e Shë Palit per të thënë 10 ave maria. Ajo ka krehur floket me shije mbreslenese.

Lenini ka thane qe parliamentary lufta kaLIMITET e veta, prandaj kalohet ne revolucion po i shpjegonte Ina Belindit në këmbë. Damo veshur si levend pas palestre mori fjalen dhe quajti "dordomuze" derra dmth politikanet . Jazek i qofte.

Tao ështe me etik.Tigrushi erdhi e iku si reja.

Pritem beteje të madhe po Babo iku dhe ne shtiem ne ajer. Gjynah se tani po flet Jorida fjale e se chiles do ja bente mjekrren si ferrë iriqi. Tani më pas do flase edhe miku im Kryezevendes Lideri por lui iku qe te mos perballej me të siç ikin Mbreterit para profetneve.

13 Komente

 1. M
  Mara emigrante ne Itali

  Me shkrimet e tua te ben te shkosh ne hale kur je kaps o injorant ,ketu duket se cfar intelektuali je ,qe vetem samari te mungon o rrup kaishi i trashe qe si hyn ne vend asnje pale pantallonave .IDIOT

  1. M
   Milena

   S'ke çfare me ba moj Mare!U ashte mbushur mendja qi po se morren me mend kete pushtet mujt me e marrun si gjithnja me pushke!Me vaj pushket e ndryshkuna iua lyn gjithnje ky Markagjoni ,tuj mendue se po te ndryshosh mbiemnin je ma i besueshen ne recitimin e radhes!Per nji momend kisha mendue se asht tue pritun radhen per me u ba diçka sepse para do kohesh e thirren edhe pertej Atlantikut,po me siguri qe do u ket çare trapin edhe atyre dhe s'ia kan vue veshin.Ndaj ai ka mbetun atje si qyqar e po ban punen e korespondentit te ndonje dritare te kazanit,ku kuptohet preferenca eshte per ta si soj i tij Sokol Palla! E moj Mar,pune te veshtira e kane kapun kete vend,ku kambet jane bere koke e koket kambe! Ndaj dhe i derguari i posaçem Agron Markagjoni pas ç'do seance bene nga nje rezume tue i ardhun ne ndihme ndonjanit qi ashte i zanun kaps e ashte tue ndihmue me kete shkrim si ato mjekimet popullore!Sa per nofken "idiot" mos e vlereso kaq shume sepse ai ngjason me teper me nje thi ne kambe qi ka ngecun ne çarkun e gjyetarit !

  2. A
   Arian

   Humori i nje prifti.je shume njeri pa boje pa ere pa forme ipeshtire

   1. B
    BABALE i pd

    Ka qef te shkruaje Gjonmarkagjonai po nuk ka talente merhumi i bie cyles me nje vrime .

    1. F
     Fatmira

     Ky eshte Psikopat!

     1. n
      nje mik ngaVlora

      KY KA KALUAR NE DELIR , JE POLITIKAN JO SHRIMTAR TTEGOI NJEREZVE KUSH ESHTE OPSIONI OPOZITES JO FJALE MEJHANESH TURP...

      1. L
       Lilo

       Prit shiun e radhes te lahesh se qelbe dynjane!

       1. T
        Tt

        Malok hesapi si te gjithe ushtaret e Sali Vicidolit. Thirre dhe Gjeneralin e 97 Kriminelin , vrasesin dhe hajdudtin Spiunin Shaban Tapia. Pune malokesh hesapi.

        1. N
         Na ruajt zoti

         Sikur e kam lexuar kete para dy javesh....ka mbaru shkollen per kete pune.E ka nja 700 thagma ne qese e I nxjerr per te na ndricuar...

         1. M
          Muzaka i Ri

          Bej hartime si te klases 8 ti, mortja qe nuk ju ha, juve me gjithe opoziten qe thua, ku mor ku, ku eshte opozita. Ju doni nje dru te mire qe ta mbani mend, ate doni nga populli opozitar, kur te vije ne proteste tu hyje dore juve nje here tu beje per spital pastaj qeverise.

          1. M
           M_K

           Sa mirë , qe , t'u përcik cipa e çelët , t'u gjegj ndër , vetisë , e prush si piperkë epiderma . Emulacionues t'jesh e përço me motive folk , e me larmi lektike diç o bieç si hallë , do syve , vshëve domodsdo . Si t'shkarkohesh , ngarkuar si t'kanë që pulisht , ndrushe çapëledhesh , shkunde vicklën . Koha , përvëlak përvëlak çerepi vakti tjatër . Hera nga herës , sidomos kjo kohë që gjinden rradhiqet - çikoret - , t'a shoqërojnë , garniture , me çikore piatelën të spërkatur me një vaj pikant nga lule e saj , e zhytur në , vaj pra - çikorja , në hamë e hidhëtë piperkë djegëse , si kongjill i pa shumun prush , një spuco uthull pjergulle , e të koet nepsi . Shia ! Ç't'aç . Mëkonesh jo me shtarë . Ende koha de Gonçe . Koha ! Eliksir e tana ç'ha . Për dituri : Hapur , vetëm për veçantina .

           1. Z
            Zot fale gomarin !

            Zot fale gomarin !

            1. L
             Lida Al

             Oh si jane njesoj te gjithe keta?! Duan te bejne dhe humor a sarkazme, por ne fakt te bejne vetem per te qeshur a per te qare. Profesore a mesimdhenes, per ke jane? Me siguri per veten e llojin e tyre, se te tjeret nuk i njohin e nuk kane per t'i njohur kurre. Mire jeni, atje ku jeni. Te rrini gezuar!

             Lini një Përgjigje