Po edhe kryetarin e Grupit ne do u’a gjejmë, pak punë ka Babo

11 Shtator 2023, 20:01Blog TEMA
Po edhe kryetarin e Grupit ne do u’a gjejmë, pak punë ka Babo

Nga Agron Gjekmarkaj

Kronika sot ndien detyrimin e madh moral të falenderojë Babon. Nuk do pipetinim ! Marazi anëkend do na fshikullonte fytyren si murla! Dora nuk do i komandonte gishtat e prerë nga ankthi nëse ai do hiqte Boren dhe Tezen nga Qeveria. 

Por Zoti vetë e tha me goje e ato mbenë. E çdo ishim ne nëse fati nuk do na linte si deshmitar për të parë kur qesh e qan Tezja, kur ja merr vënçe apo kur terheq putirin, kur Bora bie në dilema në u ngjit apo zbriti nga podiumi?!

Sot në vetmi kujtonte monë e shkuar me Edonen. Dukej e pikelluar. Shpirti te keputej. Të gjithë u befasuam që Lideri i vogel historik u bë def pas ditësh të trazuara. Ne prisnim të na mblidhte si kryetar grupi që u vetëshpall qerratai, ai u bë zevendes i Blerines dhe mori vrapin për Paris. Na la si jetimë na la. 

Kosta i Gramozit dhe Lindites na gjet në kafe me Paloken , Salianjin , Bardhin pasi bëri dy hapa u kthye! Mos bëfshi hajer mos bëfshi leshoi namat e veta, po edhe Kryetarin e grupit ne do jua gjejmë, pak punë ka Babo dhe me këtë do merret ai more shpirtkatranë ?! Më mirë keshilltari im Dori që e ze lepurin me qerre dhe asaj ane nuk duket.

Gaz Bardhi nuk donte t’ja firmoste shkresen, sdu mo sdu, sdu sdu sdu pra i thoshte Jorides e cila e kercenonte firmose se do qaj , duket keq, ai me hoqi mua që të shkonte vete dhe ngjan sikur ja bëj unë.

Po e bëj per ty i tha Bardhi kur dorën në zemer vuri se të jetë per mua as për në Sauk nuk i leshoj pe. Jorida u prek e gjithsesi qau. Laerti që tanimë ka instiktin ti mbledhë lotet u nis me domixhan në krah por më pas kuptoi që ato nuk janë për Babon dhe u pre në fytyrë. U kthye i hepuar. 

Aty afer ja behu Salianji llaf i të cilit po nuk vrau , djeg. E pyes more i uruar ti që njeh gjithë dynjanë a di gjë nga e gjet Babo këtë ministrin e ri të financave? E tha nga të persekutarit, ka lindur në internim. Ashtu e?! Pooo dhe iku dukë lënë pas një buzëqedhje si të djallit neper shi. Diçka me semboi dhe pyes një koleg socialist që deshiron të mbetet anonim.

Sa mirë i them ky Mete qënka nga të persekutuarit , ky po që është katarsis….ç’thua o tu mbylltë, e kishte prokuror të besuar të xhaxhit dhe e hoq vetingu…. ! Edhe ky Babo rri e rri kur fap jua ngjit doren ketyre firaunve. Aaaa vazhdoi Hasanin e keni tuajin. Ç’ne?! 

Dikur keshillonte Fate Medinë. Nuk u binda asapak! Ju hakerreva, Fatja as që ka nevojë të keshillohet, i di të gjitha vetë, atë kemi ideologun dhe intelektualin më të madh të opozites keshtu që kjo teze bie. Po është zemerbardhë vazhdoi sapo të behet do na qerasë me nga një platformë tring tring se i vjen ndoresh.

Ndersa seanca zhytej në hullinë e vet Kryezevendes Lideri Muli shikonte vjellurazi jo pa pezem Liderin në perspektive Gazi. Mbyturazi i drejtohej vetes aa çfarë ti bëj ketij burrit pa di unë si bashkohem me ju?! Një zymtesi e fisme e kishte mbuluar si bora Gjalicen. Madje edhe Albana si autore e librit të zi me statusin e shkrimtares dukej sikur i bënte karshillek. Gerta ishte drobitur ca arsyeja nuk kuptohej se la shendetësinë apo nga meraku se tani ka të bëjë me studentë e pedagogë trazovaçë dhe jo doktorë të shtruar?!

Syzet e Krifces ishin si busull per ne tani duhet të mesohemi me Anilen e cila nuk dihet në do e mbyllë akademinë e barinjve apo jo ? Veziri Tao u ul afer Beles dhe zhvilluan një bisedë kortezie pa shumë intimitet. Ibrahimi në lozhë lutej ah sikur tu bjerë një rrufe. Mazniku kruante mjekrren dukshem i kenaqur, më zë të ultë perseriste qenka mirë ketu. 

Ulsiu ndihej më i qetë madje kur Bela ju afrua ai nga qejfi e hareja i binte kaptines herë pas here sa gati desh e çarti. Ardhja e Çuçit në vendin ku ulej Tao ka ulur ndjeshem alegrinë e rreshtit. Toni dhe Etilda kanë harruar të qeshin si dikur motit se Tao qafiri çoku rrefente ndonjë gjë per gajasje teksa Blendi rri si nursez si vetë dimri. Majko po nuk erdhi, bukë qepë e kripe malsive të Kukesit per fushatë ai, larg rremujes dhe rremetit.

Mimi di Puccini kishte sot ditëlinjen e uruam nga zëmra duke i thënë vitet tutje e ti tehu. Vetë Braçe i tha marrç nga ditet tona mi dhe iku me vrap. Kafe mazallah se na dha megjithese ja gjuajtem llafin. Klosi lepinte buzet me terbim në pritje po hiç. Mimia dukej në ankth me gjasë priste ta uronte Babo pa të fuste doren në qese per ne të zakonshmit. Mamica priste Skenderbenë për ti dhënë flakë barotit. 

Saimir Korreshi kendonte nën zë ” tuj tuj tuj moj rilindje murin ta prisha se mua më thonë Sali Berisha”. Dash Sula ja kthente ” moj PD faqen ta zbardhi se ai e ka emrin Gaz Bardhi”. Aman aman ç’kohra epike!!!! Arber Agalliu u lut po sikur te kendoj edhe unë me ju një per Lulin !!! Jo jo kenget per Lulin duan violinë dhe zëra të hollë e tahmaqarë tha Helidon Bushati.

14 Komente

 1. s
  shkrimtari

  Hahahahahahh O Gone je i pa arritshem ne humor,ironi e sarkazem:Ke detyrimin te na gjEsh nga nje pale bebelino se u dhime gazit.O rrot kari je kthyer me keq se personazhi i Mero Bazes Flamur rrocke Nokaj qe ska piken e turpit ,eshte kthyer rrecke bythe

  1. N
   Nari

   Ne 2017 nuk i la gje pa thene Lulit neper studio tv per humbjen,jo se i kerciste mender bytha per PD,por se ai nuk e futi ne liste per deputet.Mbas nje viti "reflektoi" dhe u be nje nga lepiresit me te medhenj te Lulushit dhe u shperblye duke e futur te dytin ne listen e deputeteve te Lezhes,pra e emeroi deputet.Mbeshteti Lulin kunder Sales duke shkembyer me drejtuesit e foltores dhe Qim Peken akuzat me te renda,por ky lepires i perjetshem nuk heq dore nga huqet e vjetra,perseri reflektoi dhe shkoi koke ulur ne takim perballe doktorit dhe e hengri turpin me buke ! Nuk ka problem per kete lepires edhe nje "gote vere mbrapa" dhe e kalon sikletin !

   1. C
    Coli

    O Zot çfare BOLE

    1. P
     Per ty gjasme

     Gono! Ti si e ke mendjen, do shkosh perfudimishte te bunkerj anti perendim apo do vazhdosh karagjozllekun? Fol or njeri qe ta marrin vesh edhe pere dimoret we ti pervecse karagjoz je dhe dinak.

     1. K
      Kelmendi

      Po per babo non graden pse nuk na the gje ???????

      1. 0
       001

       Shyqyr qe te pame o magjare i Saliut. Me ty o malok i Saliut se nuk te kemi pare o Derrkuc i Mirdites. Fillo leprjen pas Bashes ashtu si Kllon Kolluri i Berishes me lepirje u pranua nga Basha

       1. B
        Bori

        Per hartime nuk je keq!

        1. D
         Dajti

         O bejtexhi rruge! Mjaft shkruajte budalliqe. Paguhesh si anetar i nje skuadre dhe ben si arbiter. Turp te kesh! Morre pjese me non-graten!

         1. N
          Noci

          Ky gjithmone ne hartime qan hallin e atyre qe kane pushtetin ,ka 10 vjet dhe me gjasa,me ate parti te ketij hartimxhiut duhen edhe vite te tjera per te menduar kur po iken Babo nga pushteti

          1. S
           Spartaku

           O bq kam lexuar whatsapp qe i dergon Edi Rames dhe e kam pare se cfare pushti je dhe e kam kuptuar se pse Rama ju ka ne dore te gjitheve.

           1. M
            Mokrari

            O kaposh deti te mbiu ne goje Babua ke bythe apo jo thuaj ndonje fjale per Salen dhe per liken pse ke kaq frike ti e mban veten dhe per trime,te duket vetja i zgjuar puna qe bene si deputet eshte ajo qe shkruan per babon po shkruaj ndonje gje me shume se tu rrite dhe rroga qe ti kishe nevoje,ca ti jep zeni me liken dhe del mire tani.o bablok bej ndonje ligj qe ty te dhembe shume per shqiptaret keputesh ne mese qe te mbahesh mende qe ti nuk shkruan vetem per babon por mendjen e ke te shqiptaret.Heren tjeter bej si te besh shkruaj ndonje fjale per Salen,Liken,Monen paloqen etj.

            1. B
             Bureto

             Si nënkryetar i Kuvendit, e nxorri për sot dhe për nesër koromanen ky gaztori që të bën të dhitesh gazit. Ja për këto qyfyre e paguan populli fukara (që këta s'u lodhën duke u qarë hallin), sa frëngu pulën këtë delenxhi. Bën ky ndonjë punë si deputet, a mund të na e thotë dikush?! Si ka mundësi që Lindita si kryetare dhe patriote prej Mirdite e tij, nuk ia lë monabare qoftë edhe një çerek seance parlamenti kolltukun e saj, që dhe ne që s'na mbyllet goja duke e qesendisur vazhdimisht, të biem rehat dhe të themi, epo hallall atë goxha rogë, e të tjera benefite që i sjell ai kolltuk. Hak e paska, deri në pranverë 2025, dhe më tej inshallah mos na lëntë elektorati pa të. Por së pari ta futi Luli, Salehu apo plehu në listë.

             1. A
              Amanet mushkat

              Goni kam një harixhi (cigan) burrë shumë i mirë, komshi, mbledh kanaçe për të jetuar, ama kur fiton, dasëm bëjnë në avlli, pavarësisht se është shumë të thuash, ka shtëpi.

              1. Q
               Qafa e Thanes

               Ky zotnia nuk e ka marre vesh akoma se eshte deputet e nenkryetar kuvendi. Fatkeqesi.

               Lini një Përgjigje