Pse nuk ulem në një lokal ku nuk njoh?

13 Mars 2023, 18:31Blog TEMA

Pse nuk ulem në një lokal ku nuk njoh?

Nga Frrok Çupi

Mos hyr në derën ku nuk njeh të zotët. Kjo është historia më e lashtë e njeriut  dhe sidomos e banorëve të këtyre vendeve mesdhetare ku banojmë edhe ne. Një herë ndodhi, dje- e diele mbrëma-  disa qytetarë u ulën në kafen ‘ku nuk e njihnin pronarin’, dhe mbetën pesë njerëz të plagosur dhe një grua e vrarë me armë. Mbesa 10 vjeç e Mozës kishte marrë plagë të rënda dhe vërtitej në krahët e fqinjëve në një gjendje transi, ‘a jam vrarë?, a jam e vrarë, teta?’.

Po pse të mos ulesh në lokalin e parë që të del në rrugë? A jemi në vendin tonë, a jemi të lirë?…

O zot sa pyetje të vështira të vijnë nga të katër anët. Nganjëherë pyetjet ngatërrohen me realitetin dhe krijojnë atë gjendje të pakuptueshme; aq të pa kuptueshme saqë të ftojnë të hysh edhe në një kafe ku nuk di asgjë për të. Dje ndodhi që njerëzit hynë në lokalin e vdekjes, ku pas pak do të vinin dy banda kriminale dhe do të përlesheshin aty brenda në këmbët e tua…

Kjo ndodh që ulemi pa pyetur, edhe pse në fakt ne kemi të drejtë të ulemi kudo që na zë ‘hera’ për të pirë një kafe. Ndodh…, edhe pse jemi të lirë dhe jetojmë në një vend të sigurt. Siguria ndaj jetës së qytetarit në vendin tonë është e krahasueshme si edhe më një vend tjetër të Bashkimit Evropian- sipas të dhënave. Megjithëse edhe në botën e qytetëruar, sidomos atje, njerëzit mendohen më parë ku do të ulen për kafe.

Por megjithatë, para se të ulesh, pyet pak veten. Jo vetëm për arsyen e trishtë të djeshme, ku edhe një grua banakiere dhe mbesa e saj u përfshinë në luftën e grupeve kriminale. Edhe në një rast tjetër ku nuk është fjala për luftën por për komoditetin, njeriu zgjedh.

Në vendin tonë ende vazhdon epopeja e nisur që në vitet ’90 që pjesa më e madhe e parave ndodhen në duar ‘të këqija’, domethënë në duar të trafikantëve, vrasësve, të të korruptuarve, ish- zyrtarëve që tani nuk kanë ku fshehin paratë e vjedhura… Prej këtyre, në ato lokale, nuk ke si kërkon natyrë të qetë, as komoditet, as garanci- në fund të fundit. Kjo nuk ndodh vetëm në vendin tonë, edhe në mes të Evropës mund të rrezikohesh ose të mos ndjehesh mirë, nëse orientohesh pa orientim.

Por në vendin tonë ndodh që ‘ai që është- nuk është’. Ti nuk e di kush është pronar i atij lokali; as pronar i asaj vile, as i zoti i atyre vilave në gjithë rrugicë, as i atij hoteli ku ti shkon të kalosh pushimet… Pushime në një vend, ndoshta ‘të minuar’. Mina është qysh prej fillimit kur ti nuk e di cili është zoti i atij luksi. Edhe baret me kafe e me ujë, duhet të kenë të njohur pronarin, madje emri i tij duhet të shkruhet që në hyrje. Njësoj siç ka nisur e po aplikohet që kur nis një ndërtim, shfaqen të gjitha të dhënat e tij.

A do të hyje ti në lokalin e Fatjon Muratit, nëse te dera do të ishte shkruar: ‘Ky është i Fatjonit. Fatjoni ndodhet në arrest shtëpie, është i dyshuar dhe akuzuar për vrasje dhe për depo municioni ushtarak’?. Do të hyje pasi të ishe lkajmëruar te dera?… Po hyre, mirë; se do të thotë po hyn në një lokal ku njeh.

Kështu ka shkuar kjo historia e lokaleve pas viteve ’90 kur nisi liria e tregut: Në lokale janë kryer shumica e vrasjeve.

Tani nuk bëhet krahasim. Por vite të shkuara, në Parkun Rinia ishe si në një fshat të Afganistanit, ku vepronte edhe ISIS edhe anti- ISIS, edhe talibanët, edhe zyrtarët. Në bregun e Lanës, në ato 500 lokale që u hapën e lëvrinin minj e hardhuca, aty dikush ishte për gjakmarrjen, dikush ishte për të larë paratë e Sudes, dikush për të pritur disa burra të mirë vrasës… Ishte ‘tokë e xanun’.

Për fat atëherë ne gazetarët kishim lokalin tonë, që e quanim ‘Kafja e Fidelit’.

28 Komente

 1. S
  Semi

  Po pse beri lulishte Erioni...? Ku te shkojne njerezit....90% te forte I kane....

  1. K
   Karma is a Bitch

   Shoku Frroçk, ngele gjith jetën Rroçkë a derëbardh. Gjith jetën në shërbim....të së keqes. Lexoje veten se çfar shkruan dhe do lemeritesh,po qe se të ka mbetur pak copë. Ju jeni bërë një tufë e neveritshme gjalluesish në media si Ti, Pata, Ketri, yzeiri, bibilushi, Balla, minxhozi, hija etj...etj, në shërbim të Romës. Dhe jeni po aq të ndyrë sa dhe të dëmshëm, sa ata palo gazetar që mbështesin Saliun, Metës dhe Bashkë si Llumbpnja, balliu, qim peka Sny Meçka, etj...etj.. Farë e keq Shërbëtorësh, dhe antishqiptarë..

  2. D
   Dante

   Dmth Frrok sigurimsi, qenia me e neveritshme e rrjeteve sociale, e botes reale dhe virtuale, spiuni i kolegeve gazetare, arriti fundin e kanalit, te pusetes se ndergjegjes njerezore. Sipas frrok funderrines, faji qenka i banakieres qe punonte atje dhe i vajzes se vogel qe nuk e dinte i kujt ishte lokali. Spo merrem me faktin qe thote qe kemi siguri si në BE se sja vlen. Turp të kesh funderrinë

   1. K
    Kv

    a je informatori dixhital i Birrishit bre?

   2. T
    T

    CA bq burre je o frrok. Po pse njerezit qe Pune jade e kane fajin? Apo ata qe punojn neper bare e restorante? Ku e kenshtetin o bq? Apo si gjithmon Rama ska faj e as cuci. Fajin e Ka kush puno.apo kush pi kafe

    1. M
     Mondi

     Ca ti beje shteti bythqireve si.Ti deri ne shtate breza e do plumbin ne goje se manallin e mban ne bythe.Tironen e mbushi gjakatari I vicidolit me funderrina si ty. Vetem ti vesh dinamitin qe e bon vetem vetem xhaxhi.Askush tjeter,as FBI madje.

    2. A
     AX

     Po mor Frrok. E Fidelit. E nje injoranti te shkolles se bashkuar dhe te sigurimit i cili nga kadet u be bodyguard dhe bandit me pistolete ne brez qe qellonte me plumb kedo qe i shihte gruan ne rruge. Me pas, nga kjo kariere suksesi u be pronar kjoske pa leje, me pas akoma hapi dhe kjoske tasqebabi dhe klub striptize me status departamenti ne akademine e arteve. Me pas filloi ndertim et dhe politiken. Helbete bashke shkojne. Me pas ende u be dhe shtetas amerikan dhe deputet biles. Sot qe shkruan Frroku, pas ketyre sukseseve e fitorjeve olimpike Fideli eshte kryetar i Komitetit Olimpik Shqiptar per turpin e te gjithe sportisteve, politikaneve, biznesmeneve biles edhe vrasesve. Turp!!!

     1. A
      AX

      Po mor Frrok. E Fidelit. E nje injoranti te shkolles se bashkuar dhe te sigurimit i cili nga kadet u be bodyguard dhe bandit me pistolete ne brez qe qellonte me plumb kedo qe i shihte gruan ne rruge. Me pas, nga kjo kariere suksesi u be pronar kjoske pa leje, me pas akoma hapi dhe kjoske tasqebabi dhe klub striptize me status departamenti ne akademine e arteve. Me pas filloi ndertim et dhe politiken. Helbete bashke shkojne. Me pas ende u be dhe shtetas amerikan dhe deputet biles. Sot qe shkruan Frroku, pas ketyre sukseseve e fitorjeve olimpike Fideli eshte kryetar i Komitetit Olimpik Shqiptar per turpin e te gjithe sportisteve, politikaneve, biznesmeneve biles edhe vrasesve. Turp!!!

      1. F
       Frroku lloji spiunit servil

       Është i madh Frrok Llula. Për të fshehur situatën kriminale ku ndodhet vendi, mungesën e rendit publik dhe bandat që bëjnë kërdinë, nxjerr si arsye që mos ulni në atë lokal ku nuk njihni pronarin. Sa i madh! Ja kështu i dalloni këta gjasme analistë të blerë pa asnjë lloj skrupulli, që çfarëdo të ndodh në politkë fajin e ka Saliu me Metën, kurse për rendin publik fajin e ka popullu që ulet vend e pa vend! Se kush i lë mafiozët të blejnë prona me para të pista në Shqipëri s'ka problem.

       1. K
        Komunistët janë gjallë akoma

        Kështu e mbajti Enveri pushtetin, me gënjeshtra dhe sofizma si të Frrokut.

        1. A
         AC

         Fideli mund te kete qene i yti morr Frrok por nuk eshte gje tjeter vetse nje kriminel me kollare. Turp!!!

         1. I
          Ilir

          Qeni ngelet qen. Besnik i te zotit. Nuk ka problem per kelyshin e ZP- se se si qeverriset e si korruptohet me krimin kjo polici. Per qenin ka rendesi te sjelle gjah per te zotin. Kush eshte i zoti dihet, gjahu eshte opozita.

          1. R
           Romeo

           Si mund te jesh kaq plehre Frrok

           1. E
            Eglantina

            Frrok vdelsh ishalla

            1. T
             Toni

             Frrok je i madh

             1. B
              Bukuroshi

              Shume bukur ashtu eshte Frrok por me gjithe respekt in qe kam per penen tende sepse e di shume mire qe ke qene i denuar dhe persekutuar duhet ta kishe thene ndryshe . Frrok keto Jane pasojat e Marsin 1997 qe me urdhera dhe fanagrame nga Sali Berisha u happen depot e ishtrise dhe u armatos kush deshi u shkaterrua gjithcka keto Jane pasojat or Frrok dhe do te mbeten edhe per brezat qe do vijne , do shkruhet historia e pashtremberuar Frrok ndaj thuaje ndryshe sepse viti 1997 do te ngelet njolla me e zeze pas vjedhjes floririt nga Ahmet Zoti , thuaj mjer populli i shkrete, dhe mjere familjerisht qe humb in te afermit e tyre dhe perballen me keto humbje te medha nga monstrat qe Kane drejtuar kete popull te vuajtur dhe te pambrojtur.

              1. p
               pinoku

               Frroku nuk thotë asgjëkundi që ka faj ajo gruaja e shkretë që u vra së bashku me mbesën e saj. JO. Ai thotë se baret apo edhe ekonominë e ka pushtuar mafia. Ajo që i ka bërë paratë me krim, drogë, prostitucion etj etj. Ndryshe Frroku tregohet shumë i butë kur nuk denoncon mentalitetin prej cubi të shqiptarëve. Mentalitet që doli hapur pas viteve 1990. Djalli doli nga shishja që më 1991 - 1997 dhe tani nuk ka burrë nëne ta fusë prapë brenda. Veçse një diktaturê tjetër. Sa për vete klubin e Fidelit nuk e di ku ndodhet, se për vete kam frekuentuar vetëm klubin e Gonit!

                1. F
                 FCB

                 Ja pra or Frroq llulla qe sje gje tjeter vecse nje vemje e peshtire , as me dale aty ku ti do nuk di, or spiun kushedi sa vete ke more me qafe .

                 1. i
                  i drejti

                  si mbas frrocit un qe jam ne itali duhet te pyes kur te vij ne shqiperi se ne te cilin bar te ulem dhe te jem i sigurt qe pronari eshte i ndershem dhe jam i sigurt qe nuk me vret kush se pronari eehte i mir hhaaaaaaaaaa po ik mor rrac muti spijun legen i paturp i pa ftyr abbbbbbaa.

                  1. T
                   Tomi

                   Ske turp. Vemje

                   1. k
                    kalimtari

                    Frok e kupton pra ku jetojme!Paradoks gjithandej ,kur je i ulur ne nje lokal pa emer dhe lexon artikullin qe ke shkruar pa menduar se do te te komentojne ata qe kane zaptuar lokalet duke u bere pronare e duke i perdorur si varta kembimi prostitucioni,parash,armatime,droge e gjithfare lloji ku edhe sikur te mos duash te pijsh kafene ne nje nga keto lokale duke ecur buze trotuarit i gezuar qe nuk e pate ate fat,pas nja 100 metrash mund te te vije bresheria e dyte per hesap te dyte!Ndaj pije kafen ku te mundesh Frok se nuk e di se nga te vjen e ndoshta kur shikon ndonje bresheri ne rruge apo tretuar ,thua me vehte!Sa mire qe u ula te pija nje kafe se ndoshta do isha dhe une viktime e rastit. Dhe jeta vazhdon sikur nuk ka ndodhur asgje!Te fituar dhe te gezuar jane vetem ata qe kafet i pijne ne shtepit e tyre dhe brenda neper lokalet e institucioneve.

                    1. "
                     "BOHOTINA"

                     Po kush tjeter veç Salihut dhe Metes o i mete. Nga vjen ti qe nuk e di. Po a nuk e goditi shtetin Salihu ne cgo qelize dhe tani nuk ka shejtan ta rregulloje...

                     1. S
                      Sara

                      Po beni budallain apo jeni vërtetë budallenj?!Po gazetari thotë që edhe shteti edhe shoqëria te beje detyrën e tij. Në rast se prona do ishte sekuestruar në kohë nuk do të kishte te tilla pasoja. Ku qëndron e keqja këtu? E ka thënë mirë Ajnshtajni : "Dy gjera janë të pafundme, gjithësi dhe budallallëku i njerëzve. Per te parën s'jam i sigurte por për të dytën nuk kam asnjë dyshim. "Dhe ketë e vërtetojnë edhe komentet e bëra nga para shkruesit e mi.

                      1. A
                       ARBEN AHMETAH

                       SKE CPRET NGA NJE QEVERI QE ESHTE E MBUSHUR ME KURVA E KURVARE DHE HAJDUTE E HOMOSEKSUAL. KTO KAN MENDJEN VETEM TE VJEDHIN E TE PALLOJN NJERI TJETRIN.

                       1. T
                        Tiku

                        Nje ngjarje shume e rende,e pa degjuar me pare ne Shqiperi,,,ngushellimet familjes. Ne opinion Frroku nuk nxjerr justifikime apo fajtor aq me teper per viktimen e te demtuarit, por me keqardhje, si te gjithe njerezit normale, ai shpreh ate qe te gjithe duhet ta ndjejme, qe tek nje lokal i cili administrohet nga nje kriminel i njohur boterisht,qe kerkohet per disa vrasje, duhet tregohet kujdes,te pakten gra e femije te mos çosh, e jo te punosh. Krimi me kete ngjarje po tregon se po nderron kekure, po behet akoma me i ashper,duke marre edhe jete te pafajshme dhe femije.

                        1. P
                         Patriot Vlora

                         Nuk ulesh sepse jeton ne kohen e Edi Rames zoteri. Keshtu si po shkon situata as ne shtepi nuk do te jemi sigurte. Po ikin shqiptaret nga syte kembet. Keshtu o zoti Frok!

                         1. L
                          Lana

                          More burra dhe gra komentatore, ç'patet me Frrokun? Ç'ju pickoi kaq thelle?

                          Lini një Përgjigje