Një keqkuptim i rrezikshëm me lajmin e mirë dhe roli i medias si “nxirëse” e realitetit

12 Mars 2023, 13:00Blog Nga Alba Malltezi

Një keqkuptim i rrezikshëm me lajmin e mirë dhe roli i medias si

Po ndodh një keqkuptim i madh me lajmet e mira dhe lajmet e këqija që duhen transmetuar apo jo në një media. Së fundmi, por jo për herë të parë, edhe nga gazetarë me eksperiencë, po  hidhen teza se “lajmet e këqija nxijnë realitetin në Shqipëri”. Është një lojë e rrezikshme me lirinë dhe demokracinë që herë pas herë shfaqet në anët tona.


Jemi përballur në fillim të viteve ’90, ku pushtetarë të kohës nuk gëlltisnin të ashtuquajturat “lajme të këqija”. Dhe “lajmet e këqija” janë ato që tregojnë të keqen në një shoqëri: vrasjet në familje, shpërthimet me tritol, kriminaliteti, korrupsioni, grabitjet, dhunimet e përdhunimet. Pushtetet dëshirojnë t’i fusin gjithnjë nën rrogoz lajme të tilla, sepse nuk shkojnë për shtat me propagandën që i shkëput përherë e më shumë nga realiteti që na rrethon.

Mediat më të mëdha dhe më moderne në botë, duke nisur nga fqinja Corriere della Sera, The Guardian, CNN dhe BBC, prej vitesh tashmë kanë rubrika të dedikuara për shembuj dhe lajme të mira nga tirizmi, biznesi, artizanatet, moda, arkitektura etj. Corriere della Sera ka një suplement të përjavshëm dedikuar pikërisht shembujve të mirë në biznes, në shoqërinë civile, në teknologji, në mjedis etj. por askujt prej këtyre institucioneve gjigande të medias botërore nuk u ka shkuar ndonjëherë në mendje të bëhen promotorë të fshehjes së “lajmeve të këqija”.

Vendosja e rubrikave me shembuj dhe lajme të mira, është një mision i medias moderne për të harmonizuar produktin lajm, për ta plotësuar e për ta përshtatur ashtu siç është vetë jeta: mbushur me lajme të mira dhe të këqija. Por ama fshehja e ngjarjeve, e plagëve të një shoqërie nga gazetarët nuk bën gjë tjetër veçse na kthen në ëndrrat dhe dëshirat e diktaturave. Nuk janë lajmet e këqija që prishin imazhin e një vendi, por është reagimi i duhur ose jo i shoqërisë ndaj tyre, dënimi dhe sidomos drejtësia që ndryshojnë perspektivën dhe dëshmojnë në dritë të diellit se sa i qytetëruar, i pjekur dhe i drejtë është bërë ai vend dhe ai realitet.

Ndoshta më shumë se lajmet e këqija, gazetarët në radhë të parë, por edhe të gjithë së bashku, duhet të na shqetësojnë lajmet e pavërteta, të deformuara dhe të manipuluara me dy qëllime: ose për të nxirë realitetin, ose për ta zbukuruar atë, ndryshe nga sa është në të vërtetë. Kjo është ajo që duhet të na udhëheqë të gjithëve në punën  tonë gazetarë, politikanë, shoqëri civile dhe njerëz të thjeshtë. Vetëm e vërteta mund të na përmirësojë.

2 Komente

 1. N
  Noci

  Lajmi eshte lajm ,i mire apo i keq mjafton te jete real pra i vertete.Pastaj i pëlqen apo jo dikujt eshte tjeter.Nje lajm eshte i mire sidomos kur merret nga dy ose me shume burime qe te behet i besueshem.Ne vendin tone elita si pushteti si opozita do lajme alla Zeri i popullit sipas perralles "rrobat e reja te mbretit".

  1. x
   xhemal

   Gazetat qe permenden Jane ne dore te miliardereve te grupit me te pasur qe ne momente te caktuara Kane mbajtur nje qendrim regresiv ,reaksionar si psh gjate sundimit te fashizmit e nazizmit..edhe tani kerkojne te minimizojne te drejtat e punetoreve ne interes te grupimeve sunduese ,mbrojne monopolet,frenojne apo sabotojne politikat ekologjiste,te ruajtjes se ambjentit apo ne luften qe behet per uljen e ndotjes qe ndikon ne ngrohjen globale,apo dhenies perparesi konkurences se eger,e me Pak bashkepunimit ,nderlidhjes, integrimit,solidaritetit.shtypi duhet te tregoje realitetin nuk eshte e veshtire,por gazetaret po' paten padron jane te shtypur e i sherbejne thjesht interesave te tij ekonomike e politike sic bejne edhe ku sherben gazetarja...ne shqiperi nuk ka shtyp te lire por thjesht foles servile apo militante

   Lini një Përgjigje