Prindër me lekë, a ndjeheni fajtorë???

10 Mars 2023, 18:40Blog TEMA

Prindër me lekë, a ndjeheni fajtorë???

Nga Manjola Zeka

Kam frikë. Po, po, kam frikë. Dje, zemra desh më "doli nga vendi", sa im bir u përgjigj në tel. "Mam jam me shokët"- më tha. Kaq desha, i dëgjova zerin, pasi nuk isha në Tiranë. Merak nëne, pasi dhe djali hipen në makine me shokë.

E lexova lajmin e kobshëm në WEB-e. Mu zu fryma. Tek kaloja radhët një e nga një, mësoja me shumë detaje nga aksidenti i frikshëm. O zot, mjerë jeta e tyre, mosha e tyre, mjerë nëna...

Djali 20 vjeç! Një vit me patentë, makinë që kushton mijëra euro... Dy vajza, në moshë po aq të re, mikesha të djalit, që pëlqejnë të bukurën dhe të hedhin video në Tik-Tok, ndahen nga kjo jetë, pasi donin të dhuronin spektakël në rrjete sociale.

Nuk e di nëse ka statistika apo jo, por po të ndjekësh një kronologji të ngjarjeve, nuk do shumë koment. Aksidente të frikshme. Viktimat: Mosha mestare 20 vjeç. Makinat superluksoze... Si i blejnë këta fëmijë makinat? Ku i gjejn lekët një 20-vjeçar për një të tillë?

A janë përgjegjës prindërit e tyre? Po. Një 20-vjeçar është akoma në botën e ëndrrave, por një prind nuk mund të fluturojë..

Të dashur baballarë të pasur dhe me lekë, ju mund të shkulni flokët, mund të ulërisni, mund të bëni çfarë të doni.. fëmijet nuk i sillni më në jetë, më parë duhet t’i mendoni këto gjëra, më parë..

Të dashur të rinj, moshtarë të dy fëmijëve të mi, bëni kujdes, jeta është e shtrenjtë! Bëni kujdes, me një vit patentë nuk je shofer!

Bëni kujdes! Shpejtësia të vret!

Bëni kujdes, jeni në lule të rinisë.. shijojeni.

Unë sot kam frikë. Ndërkohë që po shkruaja këto rreshta, dy aksidente të tjera dhe dy jetë të humbura.

52 Komente

 1. D
  Diku

  Vajza jote ne fakt...

  1. .
   ..

   Këta njerze i vret mentaliteti, primitive, barabar,Turko islamike, dhe mungesa e shteti. Kure je i pa edukum, dhe me mentalitet primitive, jeta, kushtone shume lir..

   1. I
    Ilirjan

    Shume prinder jane me leke por jane te PA PERGJEGJSHEM. Atehere duhet qe Shteti, ekspertet e fushes ti PARA NDALOJNE keto KRIME, sepse krime jane! Te behet nje Ligj qe, prindi, apo xhaxhai daja gjyshi... shejtani qe u jep ne perdorim mjetin e pa pershtatshem ketyre te rinjve me 2-3vite patente, te DENOHET edhe me burg! Pra nje i rritur IDIOT, te mendohet 2 here kur t'i japé celesat e makines nje pallaveshi 22-23 vjecar. Ate qe se ben ndergjegja... Ta detyroje LIGJI. Jeta è nje te riu eshte pergjegjesi edhe e shtetit.

    1. S
     Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

     Bejini nje zoom fytires se syrianit shqipfoles e do te merrni pergjigjet qe kerkoni....... Kjo fare e keqe arabe nuk ka mundesi te behet njerzore... allah uakbar

     1. g
      gjeti ate qe kerkoi

      me vjen keq per ato vajzat, por per ate pithmotren qe eci me 279km/ore nuk me erdhi keq fare, po fare fare... ndersa per prinderit e tije me behet qefi qe e sistemuan djalin perjetsisht... po patet ndonje djale tjeter blijani ndonje motorr te shpejt, por nje vendesh ama... qe te.mos marri m qaf njerez t tjere

      1. D
       Drilon

       Disa gjera edhe mund te mos i thuash edhe pse mund ti mendosh. Njerezit bejne gabime.

      2. k
       k

       Shoqëri me komplekse të forta inferioriteti dhe prindër injorantë që i ushqejnë adoleshentëve iluzione të rreme të një jete trendy dhe moderne.Duke ardhur nga fshati ky fenomen theksohet edhe më shumë duke marrë përmasat e frikshme të "një hakmarrje sociale ndaj shoqërisë së paarritshme"(Tokëvillë). Në perëndim fëmijëve u japin në bazë të meritës dhe pjekurisë që demostrojnë. Një i uritur prej kohësh ,nuk mund ta shuaj gjithë urinë me një vakt të vetëm.

       1. M
        Mitico

        Shume e sakte. Ne shoqerine qe jetojme eshte shume e veshtire jeta normale. Aq me keq me kete sistem qe ka instaluar politika ne Shqiperi .. Gjtihsesi, shume sakte ke shkruajtur. Jam fshatar dhe e pranoj ate qe ke thene. Realiteti duhet te pranohet.

       2. D
        Drenica

        Ky djali si grek dukeshka.

       3. 1
        1

        Cfar ngushellimi ti besh prindit te atij djali 20 vjecar?Shkaku i ikjes se djalit nga kjo jete eshte babai i tij dhe vetem babai.Keta baballare injorante qe shesin droge e pasurohen qe duan dhe femijte ti bejne si vetja,u shofte fara e tyre

        1. B
         Bujar Kanapari

         Te rinjte bien viktime e moshes. Per mua ky eshte problem boteror per shkak te intetesit te firmave qe prodhojne makina. Kur merr nje patente familjare te grupit B, duhet te drejtosh nje makine me limit shpejtesie deri 100 km/ ore e shumta 120 km. Per c'fare prodhohen makinat me shpenjtesi 200 apo 300 km/ ore? Per te vrare njerezit!! Keshtu i bie qe me patenten B, te shkosh ne Formula Uno. Makinave familjare duhet tu hiqen marshet e shpejtesine mbi kufirin e lejuar.

        2. A
         Albina

         Po ç'mut prindër janë ata moj Manjolë!.................. Po pse djali që dikur ka qenë rrugaç, apo vajza e rrugëve, nuk do bëhen prindër !?........................................... . Prindi është vet një vagabond drogmen..... . Çfarë do të bëhet djali i tij?................................... Shkentar do të bëhet ? Specialist IT do të bëhet? Mjek do të bëhet?............................ . Po qelbësir do të bëhet. Me drogë do të merret dhe ai............... . Ngushëllime familjes, thonë disa. ......... . Po ç'ngushëllime meriton ajo familje e shthurur........... . Ajo e dërgon me duart e saj fëmijën drejt vdekjes..................... I blen fëmijës 19 vjeç , një makinë 40 mijë euro. Ikën fëmija nga shtëpia dhe nuk interesohet as mamaja, as babai, ku është ky djalë...... . Çfarë po bën, me çfarë po merret?................................. . Po në fakt nga shtëpia kanë ikur edhe prindërit. Babai nuk dihet ku është. Mamanë e ka zanë nata jashtë............. . Kush duhet të kërkojë, kë? Prindi fëmijën, apo fëmija prindin?................. Dhe ti Manjola bën pyetjen, prindër me lekë, a ndjeheni fajtorë?........................... . Sepse me këto familje, mund të ndodhte që të vritet babai, apo të humbi rrugën mamaja....................... . Çfarë pyetje do të bëje, në këtë rast?........ O djalë me AUDI luksoz, a ndjehesh fajtor që nuk ke edukuar babanë apo mamanë tende?

         1. K
          KOM

          Ti moj Albina moj femer injorante nqs je femer. Po mbase ne adrenalinen e moshes e ka marr makinen dhe ka genjyer prinderit si i behet? 20 vjec nuk te rri mami me babin prapa ne cdo hap qe ben. Po pse jeni kaq te zi ne shpirt more njerez te vegjel, te pashpirt. Cdo prind ben maksimumin per aq sa ka. Shpirtzez qe flsini keq per nje 20 vjecar dhe 2 vajza te gjora.

          1. D
           Doktorri

           Po nuk gënjen fëmija i cili fillon të edukohet qysh në djep. Dhe djali nuk e ka marë makinën e prindërve, e kishte të tijën. Kishte marë 5 gjoba në gjashtë muaj. Pra këtë rrugë nuk e mori kur u bë 20 vjeç, as kur ishte 15, as kur isht 10 vjeç, bile as kur ishte 5 vjeç. Në këtë rrugë, e kanë nisur prindërit që kur po çohej në këmbë dhe po fliste fjalët e para.

          2. D
           Dakord

           Albina e ke ekzagjeruar pak se djali i ndjere ishte madhor e me zotesi te plote per te vepruar. Gjithashtu nuk eshte e thene t'ja kene blere prinderit makinen. Une jam dakord qe edukata merret ne familje, por rrjetet sociale po jua bejne jeten sterre prinderve. Kollaj te gjykosh te tjeret. Mos i rafte as hasmit nje gje e tille thote populli.

           1. I
            Ilirjan

            Jo per te gjykuar te tjeret, por, a kane te drejte njerezit te diskutojne, te kuptojne ate gje qe NUK SHKON, dhe te kerkojne te ndreqin ate gje qe s'shkon?Ketu po IKIN JETE, pra ka gjera qe NUK FUNKSIONOJNE.Ngushellimet jane legjitime por Nuk rregullohet asgje me... "shpirtmiresi" e mire kuptim ndaj nje te rrituri qe mund te jete prindi, xhaxhai gjyshi, miku i familjes etj. qe i jep celesat e nje makine te PA PERSHTATSHME nje te riu me 2-3 vjet patente. Ne USA, 20 vjec NUK TE JAPIN pije alkoolike. Ata jane te keqinj ne mé te mire? Apo dijne dicka me shume, dhe NE duhet te mesojme? 22-23vjec,kujton se i di te gjitha, je i rritur e... cfare fluturon... haet! Aksidente do te kete dhe kjo ndodh edhe neper bote, por LIGJET duhen rregulluar, qe te zvoglohet mundesia e humbjes se jetes se te rinjve sidomos.

           2. F
            Fred.

            Shume e sakte.

           3. E
            Edi 16.

            Dy prostituta me kete jevgjit hale,kane marre ate qe meritojne,vajzat e mire rrine ne bibloteka ,studjojne ,e nuk sillen naten verdalle me te droguar,ju qifsha rracen e mutit,vdes ajo studentja e mjeksise qe kishte prinderit kasape e ishte shkelqyeshm, e per ate te vjen keq e hidherohesh , edhe ato pak vajza qe kane vlera ,e lene kete bote ,dhe jetojene ato prostitutat e Topi te Qenit te pakten ulet nje cike rraca e muti.

            1. R
             Realisti

             Bravo te qofte. Te lumte goja

            2. B
             BASHKIMI

             Ky eshte nje shkrim koti, sepse indirekt perligj papergjeshnerine!! Djalit paska qene debil dhe i papergjegjshem: duket nga surrati! Dhe po te memdosh ose te imagjinosh qe ky lloj aksidenti do te mund te kishte nje bilanc edhe me tragjik, e rrjedhimisht viktimat mund te ishin te afermit te kujtdo prej nesh, atehere duhet te themi me plot gojen qe: kushdo qofte qe shkakton aksidente te tille, fillimisht qofte mallkue per se gjalli si nje krijese antinjerezore e shtazore, pastaj me urimin qe kete/a shkaktare - qe ne vetvete shnderrohen ne vrases - keta te perfundojne ne Ferr dhe Zoti i persekutofte perjetesisht!! Zoti na ruajte prej kafsheve me dy kembe dhe katunareve si ky krimineli!!

             1. N
              NJE PRIND

              me lek apo pa lek, kush e quan veten PRIND eshte i terrorizuar

              1. P
               PSE

               shkrimi me i degjeneruar qe ekziston. Ne kete moment dhimbje ty te bie nder mend te permendesh lekun, makinen luksoze, babain me leke. Ju ka mbulu leku syte e trurin e cdo gje. Nuk ju ngacmon asgje me te shkruani nese nuk behet fjale per dicka me leke. Ne shqiperi ndodhin CDO DITE aksidente te llahtrashme nga njerez me makina lukzose dhe jo luksoze. Respektoni dhimbjen e 3 familjeve dhe ikjen e tre te rinjve qe akoma nuk e filluan jeten. 20 vjec te duket vetja imun nga e keqja, mendon qe asgje e keqe nuk do te ndodhi kurr ose me sakt nuk ekziston si koncept. Ngushellimi per keto tre jete qe humben!

               1. D
                Done

                Leket nuk te vrasin… pordha e madhe te vret, tangelleku te vret, mosedukimi po e po. Shoqerine e pordhes se madhe kini krijuar dheeee mbi te gjitha te kurverise se madhe. Keshtu ndodh kur JETA- ZEMRA e te rinjve eshte e mbushur me iphonin qe do i blesh “ te dashures” dhe jo me ndenja e dhemshuri.( nga nje shofer qe kur ka rruge ecen sh shpejt dhe ne qyetet apo vende te banuara nuk e kalon30)### Persa i perket aksidentit dhe vetem atij,e verteta per fat te keq eshte se ndodhin e do ndodhin

                1. V
                 Vvvv

                 Shifini fytyren jevgut ,nje i shpifur ,e hajde mos thuaj qe keto kane vajtur per para ,pune kurvash

                 1. S
                  Sokrati

                  Jam me ty Manjola.

                  1. F
                   Fef

                   C'fare prindere? Keta jane drogaxhinje.

                   1. L
                    London

                    Shyqyr që iku per dardha te buta por me vjen keq qe mori te pafajshem me vehti. Ishalla e pasojne edhe te tjere si puna e ketij monsters por pa viktima te pafajshme. Amin!

                    1. r
                     raul

                     Shikojini vajzat 18 apo 19 vjece hipur mbi foriostrada X5 dhjetra mijera euroshe qe fluturojne me pras rrugeve te Tiranes apo Durresit dhe hyjne ne kryqezim me celular ne dore se jane ne qiellin e 7 te. Sa mbarojne gjimnazin me vrap dy jave kurs nga 2 ore ne dite dhe pastaj hipin ne makine qe jua blen baba, po deshe mos jua blej te bejne gjemen. Dhe ikin per lesh pastaj se ecin gjithe rruges me cel. ne dore duke folur me te dashurit.

                     1. B
                      Bashkim Sala nga Londra Spiun Ordinere

                      Vajzat e rregullta Si thote AI komentuesi le siper,,Jane ne shtepi ,ndegjojne dhe Respektojne Prinderit ,shkojne ne Bibloteke dhe cdo Aktivitet por me mende ne koke... Epo nje pjese e vajzave jane ne kerkim te dhuratave Celulare apo ne kerkim te Europe apo te Dollareve. ! Fundi dihet.. Vetem Analisti Bashkim Sala nga Londra mendon ndryshe ,, Jete Lluksoze me Lamborxhini Si 007 MIG 16..

                      1. K
                       Katnaret

                       Per çfare prinderish e ke fjalen, shikoje ne surrat kete ordinerin dhe I kuptove te gjitha. Koka e shpirti bosh, tutat e grisura nga pordhet. Ve bast qe as te shkruante e as te lexonte nuk dinte. Mbushur Shqiperia me keto minj kanalesh, te afte vetem per te bere Keq e kaperdisur makinave. Te pakten shpetuan ata te shkretet me Hyundai.

                       1. L
                        Lui

                        Fshataret injorante ,prinder injorante qe krenohen qe femija ka makine te mire.Me pare droge, prostitucioni, doganat.e/j etj.Nuk > mesojne femijet te punojne ,por I cojne me diart ÷ tyre drejt krimeve,droges,prostitucion>it PRINDER INJORANTE QE DYAN TA MARTOJNE GOCEN NEPERMHET KETYRE PISLLIQEVE.E T?ERESHME.FAMILJE FSHATARESH.

                        1. L
                         Lui

                         Fshataret injorante ,prinder injorante qe krenohen qe femija ka makine te mire.Me pare droge, prostitucioni, doganat.e/j etj.Nuk > mesojne femijet te punojne ,por I cojne me diart ÷ tyre drejt krimeve,droges,prostitucion>it PRINDER INJORANTE QE DYAN TA MARTOJNE GOCEN NEPERMHET KETYRE PISLLIQEVE.E T?ERESHME.FAMILJE FSHATARESH.

                         1. m
                          mond

                          Në kohën e "xhaxhit" kishim frikë, të flisje, të shihje tv të huaja, të visheshe ndryshe etj, kishte burgosje e vrasje politike. Sot perseri frikë, nga droga, nga kriminelat, nga shteti i papërgjegjshëm, pandëshkueshmëria, dhe sa kalon koha(tani u mbushën 30 vjet) shtohet radha... Tani u bë kohë që ka dalë dhe kjo frika nga "pilotat kamikazë" që marrin në qafe të tjerët. Dmth vdekje dhe tmerr atere, vdekje dhe tmerr edhe sot. Arsyet nuk kanë rëndësi se sa shifrat. Madje këto të sotmet mund të jenë më shumë.... Na gënjen mendja, dhe ideja se sot jemi të lirë. Njeriu thjesht lind për të vuajtur, në mënyra të ndryshme.

                          1. M
                           Malo

                           Kur ka evgjiti lyen bythen me gjalp thone. Ngushellimet familjes po pa edukim i paskeni rritur . Edhe qente e rruges kane me shume respekt per Jeten

                           1. R
                            Remi München

                            Unë jetoj ne Gjermani, një dua të ju them: Një 20 vjeçarë te vozitë një makinë mbi 100.000 € me shpejtsi me 200 km/h nuk ka mundsi! Edhe pse Gjermania ka mbi 80 Milion banorë! Në kete rastë më së shumti më dhimsën kalimtaret e rastit dhe hallegjinet që e humbin jeten prej ketyre rrugaqëve!

                            1. K
                             Kl

                             Komente kafshesh. Nuk eshte zakon i shqiptarit qe ne vaki te flasi per te metat , por thjeshte ngushellon: Ju vafte shpirti ne parajas. Bile nuk eshte zakon as ne Kine…

                             1. K
                              Kodi

                              NY Shofer I ri brenda vitit, shkelja e pare hiqet patenta per nje vit tjeter. Albania Shofer I ri 5 shkelje rrugore, polici e konsideron gje normale dhe pasoje 2 jete njerezish, po si nuk pati fat te kishte kap nje shef qarkullimi ta fluturonte ne ajer. Kalbesire shtet,

                              1. A
                               Albania

                               degjoni njerez.. po lexoj komente nga me te ndryshmet.. problemi nuk jane vetem prinderit qe i blejn apo i llastojn femijet me dhurata luksoze dhe te shtrenjta.. nuk zgjidhet asgje po ti vem gishtin ktyre prinderve .. gjithcka fillon me ndergjegjsim.. dua te them qe te gjithe ne duhet te vetndergjegjsohemi dhe te ulim shpejtesin,te kemi kujdes ,te shohim raste qe jane ne kundravajtje me kodin rrugor dhe ti denoncojm ( ne kete rast nuk quhesh spiun), por mund te shpetosh 1 apo me shume jete.. policia rrugore duhet te jete me e rrepte dhe jo kaq shume e korruptuar.. duhet te vihen "blice " ne rruge "problematike" ne menyre qe gjobat te jene elektronike .. Me pak fjale njerez duhet te fillojm nga vetja.. sepse te gjithe ne duam apo sduam te pakten nje here e kemi shkelur gazin ne fund.. ndaj ndergjegjsohuni dhe nese shikoni se ka gjera apo probleme qe perseriten dhe nuk zgjidhen ,, Mblidhuni te gjithe bashke per ndryshime sistemi qeverises.. flm dhe respekte per te gjithe

                               1. O
                                Or tej

                                Keto cikat do benin lek me paidh. Tani te flene me krrimbat

                                1. B
                                 Bragjini

                                 Te renda i keto fjale or tij! Por dhe realiste.

                                2. Z
                                 Zotishikon.

                                 Rritni femijet te behen njetez e jo monstra. Ju jeni monstra...ju prinder qe keni qene pa breke ne bythe dhe rrastesisht dhe jo me merite...jeni bere "te pasur"...ju po paguani fmi.in e trurit tusj...po mire more leckamane qe e quani vehten pasanike dhe beni rivalitet me komshiun...a e duni ju qe sot ne Bote MILIARDERET...nuk ju blejne femijeve nakina luksoze...por fre.ijet e tyre filllojne pune qe 16 vjec dhe ebkejne. Ete makinen duke punuar dhe mbledhur rrogen...pse....si thoni ju I fuan me oak se ju...??? JO... I duan me shume, prandaj dhe I kane gjalle...Ata femije behen te mbare dhe ja dine vleren edhe parase edhe jetes...JA RREZULTATI I PRINDIT SHQIPTAR DHE EDUKATES QE I JEP FEMIJES... 2M I GJATESI 1M GJERESI DHE 2 M I THELLESI.

                                 1. K
                                  Ksantha

                                  Pa në lëndon , Perëndi , barra është rëndë .

                                  1. K
                                   Kostaqi

                                   Ah moj xhane, ti e di mire ate qe te ben femija nuk ta ben perendia! Vertet I hapim oreksin vete femijeve dhe kur gabojne koston e marrim ne prinderit. Me kujtohet vite me pare nje socialisti i vodhi vajza nje cante dore ne nje duqan ne Amerike…nami mediat . Bajraba hajduti, ulerinin,pasi I jati e mori persiper kur e kapen gocen me mallin e vjedhur. Nuk besoj se zoteria, intelektual që prej vitesh pjese e stafit te rilindjes, e rriti dhe e shkolloj vajzen qe te vjedh? Nese ti mendon se gjithcka e keqe vjen nga prinderit, atehere edhe te tute e mesuan vellain tend Altin Zekaj-ish shef i komisariatit ne Rinas bashke me gruan që kishte rol kryesor ne forumin e gruas socialiste, te vidhte ndihmat që do ju shperndaheshin banoreve pas termetit…. Thua keshtu e mesuan Altinin prinderit e tu te nderuar? Pangopesia nuk njeh kufi xhan I xhaxhit , lije moralin dhe keto hartimet patetike. Dhe qe ta mbyll, serish me risolle ne kujtese nje tjeter rast, prinderit moralist. Prinderit e nje vajze shkruanin shpesh ne rrjete sociale per menyren e stilit te veshjes te femrave, me shale e cica jashte, ku justifikohej mashkulli ne rastet e ngacmimit apo intimidimit ndaj seksit femer. Deshperuese, te justifikosh mashkullin pse perdhunon nje femer se ajo vesh minifund, dhe po aq deshperuese ishte se ata postonin vete foto te vajzes se tyre me shale e cica, pothuajse jashte, duke I thurur lavde se ndjeheshin krenar per hiret që kishe femija e tyre.

                                   1. N
                                    Nul Moka

                                    Po mirë o Kostaq, edhe socialistët njerëz janë. Pse vetëm demokratët janë njerëz me vese?

                                   2. T
                                    Tir Vasili

                                    Arabi i mutit me 220 KM ne ore

                                    1. N
                                     Noc Rroku

                                     Ngaqë mer lek dreqësia, vë dot Perëndia, të shpëtojë, njerëzia.

                                     1. Shit thasë ne drog dhe shit pordhë në TikTok me lekët e thasëve të vdekjes .. Me lekēt e thasëve të vdekjes prindërit po i lënë fëmijët e tyre pa shkollë, pa dije, pa kulturē dhe të pa aftë në jetë . Fëmijët bëhen thjesht drogmenë e TikTok-sa pa mend nē kokë. TikTok është një nga 'armët' ekonomike të Kinës që vepron kundra perëndimit.

                                      1. q
                                       qeveria e (Gent) KAKAVE

                                       Prfinderit me leke e kane fajin...e aspak Zyrtaret hajdute te kesaj qeveri Rama qe shohin nga duart te pasur e te varfer kush i del para. I shin ato qe nuk ja hiqnin kurrsesi Patenten atij zarbos qe kishte tere ato zullume shkeljesh deri sa mori ne qafe edhe 2 vajza bashke ne vehten.

                                       1. L
                                        Li

                                        Patenta e ketij djali si eshte marre ne rruge ligjore . Se gjate ketyre 30 vjeteve rrumpallhane fenomeni i dhenjeve te dokumentave dipllomave, patentave eshte per tu verifikuar se jo vetem shoferet marrin ne qafe pasagjeret por dhe mjeket e infermjeret qe kan marre diplomen me lek. RIP

                                        1. M
                                         Mesuesi

                                         Kam vite që jap mësim në autoshkollë. Kam konstatuar me keqardhje se mbi 30%, e kursantëve me moshë mbi apo rreth 18 vjeç, vetëm sa regjistrohen në amzën e shkollës, dhe më nuk duken. Ata që vinë rregullisht dhe që mësojnë, jo gjithmonë kalojnë testin me herën e parë, ndërsa ata të parët e kalojnë atë gjithmonë me 'sukses'!! Janë nga kjo kategoria e dytë, ata/ato që bëjnë dhe aksidentet e shumta. Ky djali, kur kishte një makinë luksoze, e kishte problem që ta blente dhe patetën? Atëhere, problemi është shumëplanësh. Individi i pari sigurisht, por veç familjes ku këta individë të rinj e të reja janë 'aut', sipas meje çalon edukimi për sigurinë rrugore. Dhe këtu futen institucionet shtetërore të ngarkuara me këtë funksion. E para DPSHTRR, (nëpunësit e saj), që lëshojnë patenta pa aftësimin e duhur, kundrejt pagesës, dhe e dyta policia rrugore që edhe ajo për të njëjtat arsye, kundrejt shkeljeve, ose bën një sy qorr, ose zbut sanksionet e përcaktuara në Kodin Rrugor. Në fushën e Sigurisë Rrugore, problemet janë të shumta, dhe i takon qeverisë me institucionet vartëse të saj që t'i adresojë. Sigurisht që nga viti në vit ka përmirësime, këtë e tregon ulja e numrit të aksidenteve me pasoja fatale, por gjithsesi ne ende jemi ndër të parët në Europë për numrin e tyre për 10.000 mjete apo 100.000 banorë. Dhe kjo është shqetësuese.

                                         1. t
                                          tironsi

                                          keqaardhje per kete qe ndodhi . vajzat e sotme po pane ndonje makine te bukur , nuk ka rendesi kush eshte brenda,, duan jete nate keto fshataret , kulmi ,,ate qe kerkuan gjeten, dhe ka shume nga ato qe thone se nuk e dini kush ishte the cfare bente,, eshte nje perrale e vjeter,, te vjene keq se ne fund te fundit jane njerez, por nga ana tjeter, vete e kini ne dore shikoni me ke shoqeroheni, por kjo tregon se edh ju qe shoqeroheni me ket persona te njejtin niveli kini,,

                                          1. A
                                           Adi

                                           Jetoj ne te njejtin qytet ku jetonte ky djal , nuk ja njoh personalisht prinderit , por nuk besoj kurre qe nje prind do i donte te keqen femijes se tij .Mos i gjykoni eshte e dhimbshme dhe e turpshme te lexosh keto komente idjote ku flitet per moral dhe edukat ne nje fatkeqesi te tille.Ndoshta nuk jeni prinder te nje adoleshenti ne kete kohe qe po jetojme. Nushellimet e mia familjeve te ketyre te rinjve .

                                           Lini një Përgjigje