Celibashi “vulosi” vrasjen e zgjedhjeve

9 Mars 2023, 17:07Blog TEMA

Celibashi “vulosi” vrasjen e zgjedhjeve

Nga Andi Bushati

Zakonisht, në hapësirat e lirisë që mundësojnë demokracitë liberale, njerëzit që janë të detyruar të bëjnë atë që nuk besojnë, japin dorëheqjen. Kryekomisioneri Qendror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi nuk u soll kështu. Ndonëse deklaroi se sipas tij Berisha është shumicë në PD, ai e bëri fare të qartë se të drejtën e përfaqësimit në zgjedhje do t’ia japë kryetarit të dorëhequr prej një viti, Lulzim Bashës.

Ka dy arsye se përse ai e mori këtë vendim. E para sepse dilemën morale mes të drejtës dhe asaj që e urdhërojnë, ai e ka vrarë që kur drejtonte KQZ-në fillimvitet dymijë. Tjetra edhe më e rëndësishme, sepse ai është i ndërgjegjshëm që nuk do të drejtojë një garë elektorale në kushtet e një sistemi të lirë dhe të ndershëm.

Pikërisht në sfondin e këtij aspekti të dytë duhet parë maratona qesharake që po zhvillohet për vulën e përfaqësimit të PD-së, etapa e së cilës ndaloi këtë të enjte mbi zyrën e kryekomisionerit të zgjedhjeve. 

Po të qëmtohet dinamika mbi një vjeçare, del e qartë se ka pasur një strategji të mirë menduar për të lënë të papërfaqësuar në zgjedhje opozitën reale të vendit. Drejtësia e re, në tre drejtime paralele, punoi që kjo të ndodhte. Gjykatat zvarritën në maksimum, sidomos me vendimin e fundit të Apelit, që e ktheu çështjen nga fillimi, procesin se kujt i takon vula e PD-së. Me një akt arbitrar ato nuk pranuan ta regjistronin Berishën si kryetar të PD. Nga ana tjetër, një proces paralel, ai me padinë e një ish konkurenteje për të çregjistruar Bashën e dorëhequr, u shty në kalendat greke.

Por kjo drejtësi e paaftë për të dhënë zgjidhje, nuk do të qe e tillë pa frymëzim politik. Disa javë më parë, kryeministri i vendit tha se aq i bënte, nëse futej në zgjedhje pa opozitën. Shefi i qeverisë dhe shumicës parlamentare, që është përgjegjës edhe për ekuilibrat socialë, barazinë para ligjit dhe paqen në vend, deklaroi nga studioja e “Opinion” se detyra e tij ishte vetëm që t’u prezantonte një program sa më të mirë zgjedhësve, pavarësisht se kush garon si alternative ndaj tij.

Ky sinjal ishte një mesazh i qartë për rrugën që duhej ndjekur. Në shërbim të saj u vunë edhe disa instrumenta opozitarë, të cilët edhe më parë kishin dhënë shenja të bashkëpunimit me Ramën, kur votuan zgjatjen e mandatit të komisionerëve të vettingut, apo kur prodhuan ligje për nxjerrjen e armiqve të autokratit rilindas nga politika. Ata i mbajtën gjallë të gjitha alibitë për vonesat e gjykatësve, duke bërë padi dhe duke u paraqitur pranë KQZ-së, madje dhe me çmimin qesharak të rikthimit për një ditë të vetme të ish kryetarit të dorëhequr, për t’i përfaqësuar para Celibashit.

Në këtë kuptim, po i pe të veçuar të gjithë kanë alibinë e tyre. Alibeaj & Co pretendojnë se janë në të drejtën e vet të ngrejnë padi për një vendim që s’u pëlqen. Rama po ashtu, i lan duart kur thotë se gjykatat janë të pavarura. Gjykatësit gjejnë një mijë e një kleçka juridike për të zvaritur një çështje që zgjidhet për 5 minuta, atë se cila është shumica reale në PD.

Celibashi bën shejtan budallain sikur s’ka ç’u bën letrave që i kanë sjellë mbi tryezë (dhe kerkoi rifirmosje dokumentacioni nga Basha ndoshta për t’ia percjellë topin KAZ-t dhe Kolegjit Zgjedhor). Kështu, veç e veç të gjithë janë të justifikuar, por po t’i mbledhësh së bashku, të gjithë rezultojnë pjesë e një koalicioni për organizimin e zgjedhjeve pa opozitë reale. 

Dhe kjo strategji, që bazohet gjoja në mosfunksionimin e pafajshëm të sistemit, prodhon atë paradoksin që Ilirian Celibashi e përmblodhi së fundi në një fjali: “Unë e di që shumicë është Berisha, por për kryetar më duhet të njoh Bashën”. Natyrisht, formalisht ai mund të ketë të drejtë. Gjykata e Tiranës i ka sjellë një shkresë, ku ende lider i opozitës rezulton i dorëhequri i marsit të shkuar. Por, në kuptimin moral dhe politik, ai bashkë me këtë pranon se do të jetë arbitri i një gare, ku së paku njëri prej konkurentëve kryesorë do të garojë në kushte të pabarabarta. 

A mund të quhen normale zgjedhje të tilla? Do të mjaftonte vetëm ky fakt, ku pushteti favorizohet në raport me rivalin e vet kryesor, për ta varrosur që tani 14 majin. Por, po të mendosh pastaj, se me të njëjtën mendësi dhe në të njëjtin mjedis të ngjashëm do të zhvillohen krejt lokalet e 2023, kuptohet më lehtë se rrugës do të dalin edhe Celibashë të tjerë, të pafajshëm, për të justifikuar një rezultat të paracaktuar.    

26 Komente

 1. T
  Trotski

  Ham Ham Leh Zagari i Bllokut .Po ne fakt rreh Uje ne havan .Askush nuk e merr seriozisht

  1. M
   MOKRARI

   PO SA MENDJE NDRITUR JE BRE ANDI.MJERE SHQIPERIA KUR MOS TE EGZISTONI JU TIPA ANALISTE SI JU FATOS,SHKULLAK BEJTJA,KOKA ETJ QE NA MBANI GJALLE AKOMA NJE TE VDEKUR,NJE KRIMINEL SI SALI BERISHA.AKOMA MENDONI SE AI ESHTE NJERIU I DUHUR PER TE DREJTUAR SHQIPERINE KUR TE GJITHE TE HUAJT E KANE BERE DALJE.

   1. K
    Kv

    une kujtova se kishin vulosur vrasjen e idhullit tend Sali dhe mora menjehere goten e rakise ...Andi, ju jeni vemje te mbetjeve te diktatures.

    1. N
     Noci

     Pas gjykates se apelit doli i poshter edhe Celibashi vetem se keto subjekte zbatuan ligjin.Ky eshte zedhenesi i Berishës dhe flet çfarë i thone .Nxirri ku kane gabuar keta subjekte ligjore me nenet perkatese qe te na mbushesh mendjen

     1. B
      Bujar

      Ti Bushat e di mire, qe dokumentet jane i vetmi element vlefshmerie ne shkallet e gjyqesorit. Mund te te dali deshmitar gjithe lagja qe shtepia eshte e jotja, por nese nuk e verteton dot me dokumente, del perjashta. Ndaj kurseji pallavrat. KQZ nuk merr vendime mbi baza besimi, por mbi baza ligjore. Gjsesi edhe nese jepte doreheqje kryetari aktual, do ta shpetonte valle Berishen kjo? Edhe sikur te ikte Celibashi, zor se do te vinte ne krye ndonje i dyte si Ristani; kushdo kryetar te ishte kete vendim do kishte marre, ndaj kurseji pallavrat o Bushat.

      1. p
       padroni

       Degjojeni kete bythshkerdhyerin se nuk ha mut kot,Eshte cuni babes spiun e nipi politbyroistit me te qelbur pas Vekes Hysni mutit

       1. T
        Taraboshi

        Rrofsh o kaka e sh. Hysni!

        1. A
         Angjelini

         Nuk ja vlen te komentosh per kete hale njerzore me emrin Andi Bushati - pinjoll komunisti qe lufton nate-dite per te mbrojtur Sali komunistin.

         1. M
          Medi spiuni

          Shko o nevojtore vetem ti miu i bllokut i dine ligjet,qenef burre

          1. E
           Eagles

           Cim peka dhe andi jane bolet e saliut kurse arjan cani eshte k..i

           1. L
            Llapaqeni Sa-Hale Breshkani

            Ik more spurdhiak e bitha-e-qir, pse j'a paska fajin Celibashi shtazarakeve te PD-se qe grinden dhe s'merren vesh nder tyre por dalin me 20 kandidat per te njejten bashki...!? C'na e nxirrni kete vemje qe eshte ber kaq i neveritshem dhe padurueshem... Pse duhet t'i jepni rendesi e kushtoni faqe shkrimeve te ketij imbecili, gomari veshgjat...!? S'keni gje tjeter me interesante per te publikuar...!?

            1. A
             Ardes

             O putane komunisti..o kopil...bastard russ....Ligji eshte i barabarte per te gjithe...vafshi ne ferr ju kopile serbe..

             1. 1
              1

              Komentuesi BUJAR ka folur drejt e sakte

              1. p
               pjeter

               Celibashi se rruan per zvarraniket si ty e zbaton ligjet ne fuqi!!

               1. P
                Populli

                Saliu i ka bere ndonje pune ketij miu kur e mbante ne pequ ne Paris. E si puna e atij qe gelltit nje luge corbe te prishur, ne kete rast te dy e kane ngrene, mbeshtesin njeri tjetrin. Eshte koha qe keto ndyresira qe ndohtin ambientet shoqerore ne Shqiperi te pastrohen. Jane cape qe po hidhen me ngadale por te sigurt drejt nje te ardhmjeje me te mire. Fuc* you Hysniu i vogel dhe sojin tend te qelbur bllokist.

                1. B
                 Bekim

                 Si mund t’i bësh piarin një skëterre antinjerëzore siq është Berisha ore i mjerë.A nuk të vjen keq për njerëzit që ky monstrum i ka sharruar në mes të sheshit,po t’ju kish vërshëllyer ndonjë plumb i monstres nga këmbët ti nuk do të shndërroheshe në zombi që të kallë datën.Ai që vret njerëz nuk e ka vendin në krye të partisë politike por në qeli të burgut ore i vrarë,ai që vret njerëz jo vetëm që duhet dënuar me burg por duhet të shpërfillet nga e tërë shoqëria.Qenkërka rrezikuar demokracia liberale me refuzimin e monstrës për t’u regjistruar në zgjedhje,po ç’lidhje mundë të ketë monstra Berisha me demokracinë liberale!!!!

                 1. p
                  pesimisti

                  Andi o Idiot!

                  1. X
                   Xyz

                   Po ti cfare rezultati do mo Andi! Pergjigju!

                   1. T
                    T

                    Kti si punon bibilushi prandaj eshte katandisur ne kte derexhe .eshte gati te shkerdhej dhe mamin e vet per sali komunistin.

                    1. A
                     Andi bushati kryetar i te persekutuarve te bllokut

                     Vetem shoku hisni na solli dhjerokracine,dhe na la kete hale me familjen spiune qe meret ne mbrojtje nga saliu dhe dekorohet nga ilir mutaj.Ky pinjoll i bllokut pelqehet dhe ndiqet nga te persekutuarit komunist

                     1. U
                      Ushtari.

                      Me fal o z.Ilirjan te lutem perpara se te flasesh por pyete Andin more dhe thuaj cfar do ti them une kur te dal ne medja.Nuk e di ti qe ky eshte me mendje drituri ketu dhe po nuk u be ashtu dic e do ai nuk eshte bete azgje.O andi nuk te vjen turp nga vetja kur flet keshtu apo i fut nje te nenqeshur dhe thua me vehten shih kur te meren me mua tani.

                      1. A
                       Ani

                       O njeri i peshtire , o mut mjeshtri . Njeri gjysem netri me nje llape te gjate dhe felliqesire . Therret per lufte , genjen dhe mashtron , dite e nate o i semure psiqik. Hajdut me cizme ku i gjete leket qe ke vilen . Do te vij rradha edhe ty kelysh komunisti mos ki merak . Ne qeli do mbyllesh ..,dhe do mbraosh jeten tende . Si nuk ke turp o pafytyre kur lehe si qen …, edhe sa do vazhdosh shpejt do jesh nje limon i shtrythur ne koshin e halese . Andi Bushati ….. ky emer i felliqur … Shpejt do harrohet ….

                       1. TURIEMIGR

                        KESHUME TE DREJTE PER ATE KRYEMINISTER QE NUK BENE PUNEN SI DUHET , AI DUHEJ NE MENYRE TE REPTE TE THERISTE TE 2 FORCAT E PD BILE DHE TE ILIRFLORIRIT DHE TI BASHKONTE QE TE SHKONIN SI NJE GRUSHT I BASHKUAR KUNDER TIJ. OSE DUHET TI JEPTE URDHER GJY,ATES NE MENYRE TE PAKUNDERSHTUESE QE TI JEPTE VULEN JETIME QE TA MERTE UDHEHEQESI ME KRIMINEL, ME PERCARES ME VLLAVRASES ME HAKMARES ME SHKATERUES . THEMI ZOGU , JO JO ZOGU NDERTOJ NJE SHTET VURI NJE.LIGJ .ENVER PO ENVERI DO THUASH SE DENOJ DHE VRAU DHE UNE E DENOJ POR AI GJYKOJ SIMBAS LIGJEVE QE VURI AI POR NUK SHKATEROI ZHDUKU HAKMARJEN DHE MALARJEN DHE ANALFABETISMIN . VETEM SHKOLLA SHQIPTARE KAQENE NJE MODEL KU ATA QE KANE MBARUAR PARA 90 U THITHEN NE MASE NGA CANADAIAE VENDE TE TJERA. PO KY BIRBOJA QE I QAN E SHPIRTI BIRBOS TJETER TE ANT.TE BYROSE POLIFIKE CFARE SOLLI SHKATEROJ UZINA E FABRIKA RISOLLI HAKMARJE ANALFABETISMIN SHKATERIMIN E LIGJIT E SHUME TE TJERA

                        1. T
                         Taulant

                         O Bushat stalinisti, mos doje te vinte prape Ristani? Se ai vepronte sipas mides dhe jo sipas regullores. Ti je tipik shpirt revolucionar (kuptoje revolucionar si baba stalin) Je i lindur nga nje spperme dhe vagine staliniste o Bushat. Ti duhet te ishe dmth te jetoje ne kohen e Dulles dhe nen drejtimin e tij.

                         1. Q
                          Qytetari

                          Me kujtohet kur kryetar ishte i ndershmi i berishes Ristoja. Ishin kethyer per rinunurim ne KQZ disa kuti dhe nje perfaqesues i se majtes i thot Ristos : Po kjo kuti qenka e shqyer dhe u futka dora ne te . Pa provoje , thot Ristoja. Ja i thot komisioneri dhe me lehtesi futi doren dhe nxori nga ajo flet votimi. Po cndodhi , do te thoni ju?. Ristua me nje qetesi te madhe , me ate qetesine hajdutit , ju kethye konisionerit e i tha: e ce pastaj se futet dora e nxirren fletet?. Dhe nuk kishte faj, ishte koha e shqyerjes se kutive nga hjenat dhe tjetersimi i rezultateve te votimit. Dhe keta bushatet, lubonjet, shkullaket e bejtet, etj. Zhgaravisnin faqe te tera gazetash ku na ngrinin ne qiell zgjedhjet e ndershme ne ate demokraci te kulluar. Dhe vazhdojne sot e kesaj dite kjo shpure e menderosur gazetaresh e analistesh ta quajne te moraleshme ate sistem drejtimi zgjedhjesh.

                          1. D
                           Drejtesia e munguar

                           Kjo eshte arsyeja e gjendjes ku jemi,mos zbatimi i ligjit dhe dhenia e mendimit,kur nuk ta kerkojne.Vetem shtet te se drejtes nuk kemi.C'eshte ky kryetar iKQZ-s qe deklaron se me logjike kryetar eshte X por,ligjerisht eshte Y.Ky soj juristi nuk vlen as per roje dere e jo me k/gjyqtar per zgjedhje.

                           Lini një Përgjigje