"Tentativa" e Gaz Bardhit dhe kompani, për t'i dorëzuar PD Sali Berishës në mënyrë të kontrolluar!

5 Qershor 2023, 17:31Blog TEMA

"Tentativa" e Gaz Bardhit dhe kompani, për t'i dorëzuar

Nga Poli Hoxha

Nuk dua ti paragjykoj duke thënë se Gazmend Bardhi dhe kompani, me ndërgjegje dhe plan të paramenduar, po ja dorëzojnë në pjatë të argjentë PD-në, Sali Berishës, pasi ai dështoj ta realizojë këtë duke përdorur çdo mënyrë të mundshme. Gjithsesi ai sot në rasti më të mirë, ka konsumuar një puç statutor brenda Partisë Demokratike.

Fakt është se ai ka mbledhur grupin parlamentarë dhe me një grusht deputetësh, të cilët janë shumë më pak se gjysma, ka marrë vendime të cilat i kanë tagër institucionet drejtuese si Kryesia, Kuvendi Kombëtarë apo Kolegji i Kryetarëve.

Kjo nuk ka ndodhur asnjëherë në asnjë parti në këto 32 vite pluralizëm.

Pra sot Gazmend Bardhi dhe ai grusht deputetësh, u kanë thënë demokratëve, se PD është e Grupit Parlamentarë dhe jo e kundërta: deputetët janë të partisë siç edhe janë të regjistruar në Kuvend.

Ky grusht institucional shkon edhe më tej: Deputetët vendosin se si do të organizohet partia, kur do të bëjë zgjedhje, si do t'i bëjë, me kë do bisedojnë dhe për çfarë do vendosin.

Bardhi, Tabaku, Koreshi, Sula, Çupi dhe disa syreshë të tjerë të cilët kanë dalë deputetë nga lista dhe jo nëpërmjet garës në bazë, po i tregojnë kryetarëve të degëve të partisë, anëtarëve të Këshillit Kombëtarë dhe Kryesisë, se janë ata që vendosin edhe për mënyrën si do bëhet inventari i anëtarësisë; si do të bëhet riorganizimi nga lartë apo poshtë, kur do votohet për vendin vakant të kryetarit dhe si do të udhëhiqen delet demokrate nga "dy krenat" Bardhi dhe Tabaku!

Ky akt i rëndë brenda PD-së, në fakt nuk konsiston fare te të gjitha këto absurditete që rreshtuam më lartë.

Finalja, me ndërgjegje apo jo, rezulton në tjetër gjë.

Gazmend Bardhi deklaroj pas kësaj mbledhje sa idiote, aq edhe të turpshme, se për hir të "bashkimit" ai është gati që të ulet edhe me Sali Berishën!

Gaz Bardhi ky! Deri dje thoshte kurrë me nongratat dhe vetëm në aleacë dhe në krah të SHBA dhe perëndimit!

Në funksion të një "bashkimi" artificial dhe jo parimor duke "harruar" vendimet e Kuvendit të 18 dhjetorit, rruga që tregohet është çuarja e PD në mënyrë të kontrolluar në prehrin Berishës. Për t'i paraprirë mbledhjes së kryesisë ditën e martë, ai këtë të hënë po takon kolegjin e kryetarëve.

Fillimisht tentoj t'i copëzonte duke shpikur "Kolegjin" e Veriut, Jugut, Shqipërisë së Mesme, Lushnjes, Peqinit...

Por dështoj sepse ata kryetarë dhe baza që drejtojnë, e kanë mbajtur PD-në në kohën që Berisha, vetëm plumbin nuk ju ka dhënë gjatë këtij një vit e gjysmë.

Ata këmbëngulën dhe mbrëmjen e kësaj të marte, ai i ka të 61 përballë.

Çfarë do tu thotë; që ai bashkë me Jorin, Dashin dhe Sajen e Lushnjes kanë vendosur ti çojnë "derr në thes" te Berisha dhe Muli me shokë?!

Po pse ti çojë e ti bashkojë Gazi te Berisha, ata dhe 103 mijë demokratët që i qëndruan furisë në 14 maj?!

Nuk shkojnë dot vetë ata te Berisha, por u duhet si ndërmjetës Bardhi?!

Nuk shkonin dot që në fillim pasi SHBA e shpalli nongrata dhe vendosi vijën e kuqe për partinë, nëse nuk distancohet nga berishizmi?!

Nuk bashkoheshin dot vetë ata me Foltoren që kur i joshte, i kërcënonte dhe i baltoste Berisha dhe gjithë autopalantët e tij?

Pse është më i zgjuar se ata Gazi me Jorin, Sajen, Dashin e të tjerë?!

Ata e njohin para tyre Berishën dhe po të jetë se sakrificat dhe qëndresa e stërmundimshme që bënë për një PD proamerikane paska qenë në dorë të një grushti deputetësh që kujtojnë se ata janë më të rëndësishëm dhe mbi partinë, atëherë hallin dhe borxhin te Berisha, e paskan pasur vërtet të madh!

40 Komente

 1. X
  Xhemili

  Po çeshte ky muhabet vine te gjithe rreth PD ne te semes te veje PD me gjith Sali dhe Bardhi bythqirin . Ne opozite duhet te mblidhen djem dhe vajza te reja me vizion perndimor te krijojne parti te re qe ngjall besimin ta votojme te gjithe ne qe jemi " zona gri" te behet rrotacioni aq i nevojshem . Se po qe per Sali kriminelin e Like hajdutin ne pushtet do rrije PS sa te lodhet .

  1. P
   Po mer xhemilo po

   Nje pietje tjeter kishte e Xhemili per ty shoku Pili ( Hoxha) A te dha pagesen e rradhes Kunati? Erjoni i Xhafes dmth( Isufi).

   1. M
    Mico Rosaki

    Ik ore budalla se nuk je per komente fubderrini po shko lexo shkrimet ditore te "Antena brenda familjes" se atje do kenaqet tipi yt dhe bej nja 20 komente me 20 emra.Dhjetaman i dreqit

    1. R
     Raimond vlonjati

     C"eshte ky sharlatan qe ka bere kete artikull ? hahahahahahahaha Ik ore krijese halabake, se le nam , krijese e shpifur, Demokratet jane te gjithe tek Berisha , ndersa keta kane vetem vulen dhe kete timin , edhe teteme

   2. N
    Nino

    O poli lulit, grupi parlamentar qe eshte e vertete qe jane pakice se shumica jane tek Berisha, ka bere nje deklarate qe patjeter nuk e ndalon dot askush ta beje! Sa merret parasysh eshte gje tjeter! Sa per leksionet e demokracise mos na hap barkun se ka dy zgjedhje rresht qe provohet se Berisha eshte shumice brenda PD ndersa vulen e mbajne dje enkelejdi dhe sot gaz bardhi! Luli vocerr po korr ate qe ka mbjelle dhe do haje ate qe po korr! Donte ta mbante PD duke qene pakice ndersa tani vulen po ja merr pakica e pakices!

    1. S
     Sali kufoma

     Nino,te shkerdhefsha saliun,,,akoma me saliun ti o loqe pazari,,po' ik mer pall se lat nom,saliu 80 vjec

    2. T
     Trute dhe bytha cope

     Ky dylber pederast, terhiqet gjithmone nga mashkulli qe i shembellen me nje hajdar te eger,sic eshte sali- shpellari.

    3. T
     Tironsi i Vjetër

     PD, e gjitha është një bandë banditësh me kryebanditin, shpellarin Sali Berisha. Ky Bardhi është një kobure qorre në dorën e Sal Kryekriminelit. PD duhet fshirë e gjitha nga jeta politikke dhe e popullit.

     1. S
      Sado Sallabanda

      Ik ore vlonjat i dhjere dhe mos guxo me te shkruash Tironsi vjetet se nuk genjen njeri.je nje mi nevojtoresh se na neverite fare po me nje fjalor

      1. M
       Mbeshtetesi...nga prapa

       Sado sllobodanka,,,o kar mban shprese te ngjallet i vdekuri dhe te boni ste qe keni ne kohen e qoftelargut sali,,

     2. L
      Latif Dreqi

      O Polo ngaterron padashje vulen me PD. Kryetar i PD eshte Sali Berisha..ata bishtat qe permend ti mund te jene PDja qe do nipi i Spiro Kolekes ..

      1. M
       Muzaka i Ri

       O Qife ,Berisha eshte bere si kopertoni llaskuar qe doli nga rrota dhe mori dhene, atij dhe ty ju ka mar muti shalet

       1. 2
        2

        ke te drejte mer vella, Pd u ngrit nga Ramizi me kryetar te vendosur nga Byroja, pra ne personin e Sali Berishes i ndjekur nga hafijet e sigurimit te shtetit e nuk mund ta ndryshoje historine e vulen nje gjykate.

        1. L
         Latif Dreqi, evlati i Sahalese

         "Latif Dreqi"! Deri para pak kohesh me brente ndergjegja pse perdorja llagapin tend per komente, por sot, duke pare qe çorben e guzhines se Sahalese ti mundohesh te na e japesh neve si gatim tendin, (fjalet dhe argumentet e Brrriiishes se gjoja Edi Rama ka mar peng vulen e PD, ti i amplifikon me tej duke perdorur emrat e te afermve te Edi Rames qe kane qene ne kupolen e ish PPSH, duke harruar qellimisht se "Dreqi" qe ti citon ka qene vet personalisht ne kupolen e saj) duke imituar ne menyre me idiote te mundeshme kobziun Sahale qe vret, rreh, ( me doren e Sahale Lushes se vet ka qene, eshte dhe do te mbetet frikacak, burracak tinzar dhe i pa bese) denigron kundershtaret pa asnje etike duke u permendur prinderit, dajat, hallat, gjyshrit, grate dhe gjithe rrethanat familjare ne menyren me te turpeshme. Edhe ti je EVLATI i tij me BUDALLE se ai ka dhe evlater te "mire"

        2. K
         Kështu o posi!

         Akoma merrni me fantazmën PD? Ajo është një krijesë vetëm Berishiste.Ata që sjanë Berishistë janë larguar kohë mbas kohe prej mostrës PD,para shpalljes së kapo-kriminelit non grata!

         1. V
          Vranakonti

          Duket qart se Bardhi,Tabaku e disa servil te tjere jane shitur te non grata Sali Berisha. Nqs ndodh bashkimi i PD alla Bardhi do te jete e gjitha parti non grata.

          1. R
           Rrnofte LEXHENDA ! dhe ZAGARET

           Rrnofte LEXHENDA dhe ZAGARET

           1. R
            Realisti

            Paraja hap cdo vrimë... Non-grata nuk ka ku ti çojë miliona dollarë dhe euro e jo më të blejë një Gazuc me shokë. Më mirë për PDnë tani do ishte që kryetar të bëhet Novruzi I Korçës Hajde tung dhe vafshi të gjithë në të sëmës si antishqiptarë me rrënjë te serb Salia.

            1. v
             vilman

             Po nga BQte e tipit Bardhi keto gjera priten.

             1. x
              xhemal

              PD nuk ka qene kurre parti,e nuk mund te jete.,shporta me m..t nuk mundi te mbushet me qershi..salinjt ,salinjeshat jane pjese e nje grupi paraushtarak fashist,qe nuk ndryshojne,duhet force e re progresiste qe promovon punen,dijen,paqen,bashkimin

              1. N
               Noci

               Rama do qe te kete Berishen kundershtar se edhe po qe se koshat e PS me ne krye Bardhin shkojne nga Berisha ajo pjesë e elektoratit nuk shkon me me non graten dhe ai numër njerezish te qartë se PD me t'a nuk ka te ardhmen vetem shtojne numrin e elektoratit gri .100 here me mire Basha ne PD se keta zorraxhinj qe ne votime punuan kunder partise duke ndihmuar primaret

               1. P
                Poshtë kurvat e Sali kopil Berishës.

                Moter dhe rracë qiri Bardhi, nuk bën asgjë tjeter veç zanatin e vet të një Pe-Deri prostitutë. Bradh pederi si të gjitha kurvat, kur ka parë dy anët e monedhës, nuk, ka mundur, nuk mundet dhe nuk e k deshiren e mundjes, që të veprojë ndryshe. Njëra anë e monedhës që ka parë peder Bardhi, ishte rasti kur ka parë në live, se si një klysh kurve i Berishës vrau doktorrin e shkretë në Elbasan, dhe tjetra anë e të njëjtës monedhë, është zarfi me dhrahmi droge që ja ka futur në xhep Sali kopil Berisha. Kurva pedere Bardhi, ka mbi tavolinën e tij, një ekuacion që ka vetëm 2 zgjidhje..!! ose plumbin ose zarfin e mbushur me dhrahmi dhe dinar, dhe Bardh prostituta, si te gjitha prostitutat, ka zgjedhur zarfin e mbushur. Më çuditë një gjë, që të rinjt Shqiptar që perkrahin politiken e djathtë, nuk e shkerdhejnë definitivisht, komunistin, spihuni, hajdutin dhe tradhetarin e kombit Sali kopil Berishen me haremin e tij të kurvave, për ti dhënë një tjeter alternativë pozitive dhe kombetare, politikës dhe popullit Shqiptar.

                1. V
                 Vleshte JT

                 Or Latif qafiri ose idioti! PD me ne krye SB4 eshte nongrata! Thone qe ata qe e quajne apo pranojne jane ose qafira ose idiot!

                 1. D
                  Drini

                  Po te gjithe keta zogjte bythqira te sali hales jane. Nje mut kan per te marr vota me halene ne krye.

                  1. R
                   Raqka pi poradeci

                   POL VA KYHE CA SHISHE RAQI DHE BO KRONIKA ME VRAJE PREJE SE PER POLITIK NUK JA THU FARE TI LALE. HA PI E BOJ QEJF ME ATO PARET QI TKANE DHON E BOJ LLOGJE ME BLLABLLABLLA O RRIP KAISHI SE O GJO E RONÇME POLITIKA.

                   1. D
                    Demokrati orëve të para

                    Ky Bardhi është personi më negativ në PD. Ky naziskin duhet qëruar nga PD pasi do ta çojë në gropë këtë parti. Një njeri i zi, që nuk di të qeshë kurrë, që në çdo gjë që bën apo flet të çan rrotën e bythës. Zhdukeni këtë palaço nga PD!!!!

                    1. K
                     Koli

                     Po cfare pret nga Byth shparallumit.Ky Dylberi qe pret te shpalli Martesen me Dylberin tjeter,pra ky Femna Bardhi nuk i vjen zorr qe ben kete loje te piset.E beri Minister per 3 muaj Basha,Sali Muti cfare nuk thonte per kete Bardhishen,dhe ky orape tek Qenefi Berisha.Bah,bah,hajde te Duash dhe ti rrespektosh Dylberet pastaj:Enveri jua tregonte qejfin:Ne Elbasan ishte nje Cim Tola,shok idealesh me Gaz Bardhin,por Enveri e futi ne Burg si Hajdut dyqani,por edhe pak si Bythqim.Sot keta Dylberat bejne si te forte dhe te marrin ne qafe:Cfare u bo me DR Xhuvanin e Elbasanit,kelyshet e ketij Bardhit e vrane,dhe tani asnje gje per kete Dylberin.Hajde Shtet Leshi Hajde,uroj Zotin qe kam ikur nga ai vend,nuk behet kurre.

                     1. G
                      Gjergji

                      Kur tjetri jep bythën,imagjino çfarë bën me partinë! Ka vdekur PD... Nuk ka më.

                      1. S
                       Sefer Daja

                       Pd ështe në ditën e saj më të errët! Nuk është punë numrash! PD tani i duhet CILËSI! Kurrë nuk duhet të jetë Berisha në krye të opozitës shqiptare! Le të "vuajmë" nën Ramën sa më pak të jetë e mundur, por që të shkojmë pas non gratës është ABSURDITET!!! Berisha dhe pse mund të ketë më shumë mbështetës-anëtarë të PD( Qofte te vulës, qoftë të Foltores), nuk mund të fitojë kurre votat e simpatizantëve të së djathtës!!! E të mos harrohet, se pushteti nuk fitohet se të votojnë anetaret e partisë, POR kur të votojnë simpatizantët ose dhe elektorati gri siç quhet rëndom! Vet pjesëmarrja e ulët në votime, tregon se shqiptarët nuk duan Ramën, POR dhe se tek Berisha nuk kan as më të voglin besim! Bardhi le të " nxihet" me Berishën po nuk është kjo rruga e duhur! Pavarësisht se dhe Basha ka humbur mbështetës, për momentin ai ( pa përjashtuar ndonjë emër tjetër),është alternativa më e mundshme për të ri-organizuar PD. Mos të harrojmë se me distancimin që ai i bëri PD nga Berish-nongrata, do kish kosto të lartë politike për të! Kosto që ai po e paguan sepse u sulmua si nga e majta ashtu dhe nga e djathta! Berishës për momentin nuk i intereson asgjë! Ai e di shumë mirë, që me vulën e non,gratës nuk ka shonc të ri-vijë në pushtet!!! Thjesht ecën me moton: -Pas meje, nomi u boft! Rama fërkon duart në këtë absurditet opozitarizmi!

                       1. P
                        Pd iku per lesh s’ ka me pd

                        O kuku o kuku mbeti byth qiri te zgjedhe hallet e pd ai nuk eshte i xoti te komandoje dot bythen e tij , pa lere pastaj ajo grifsha me ata syte si ndonje mace e eger, te presesh te shpetoje pd e pastaj zjarri le to bjere , me keq se elisipa dai ku me

                        1. L
                         Lenci

                         pune bythqiresh Vari karet

                         1. L
                          Lenci

                          pune bythqiresh Vari karet

                          1. T
                           T

                           Me kete gay do fitoj pd,do fitoj hallatet e Ranes

                           1. H
                            Haku

                            Bo bo na lan ne opzite kta maskarenj pazarexhinj.... v.k

                            1. U
                             Ushtari.

                             O Gazo e di ti ceshte zogu i rikes.Mesoje po nuk e dite.Jo per gje por ngjan shume me zogun e rikes.Po nuk e dite pyet Saimir Korreshin se ai ta perkthen tamam se e di ceshte zogu i rikes.

                             1. B
                              Beni

                              Sali Ramiz Alija nuk heq dore nga makinacionet qe i ka mesuar partia meme. Duhet zhdukur sistemi sa me shpejt te jete e mundur,ndryshe Shqipëria nuk do prosperoje.Po ngelemi viktime dhe peng e disa njerezve.

                              1. E
                               Elmazi

                               O bardh suma, njësoj me salijanin e babales jeni ju. Ore po nuk keni bythë ti thoni berishës ik, ik, ik ore mjaft, se përçave një popull jo më një organizatë partie, siç e ka këthyer vet berisha. Ju e kuptoni të gjothë që vjen era mut brënda partisë, por edhe e dini se kujt është ngjitur muti mbas brekëve, por kini frikë, dhe përderisa ju do vazhdoni të respektoni institucionin e frikës, ju do mbeteni servilë, do shpikni historira me vjedhje votash, e me babale. Po nuk dolët të thoni, berish ik, nuk vini në pushtet, harrojeniiiiiiiii.

                               1. B
                                Bureto

                                Elmaz vëlla! Jam dakord me ti sa i përket faktit, ("institucioni i frikës"), që në PD ata që nuk e duan Salehun, për shumë arsye (s'po i numëroj ato se janë shumë) nuk kanë guximin apo nuk janë të sinqertë as me vehten, t'ia numërojnë në bllok monstrës të gjithë të ligat që i ka bërë dhe vazhdon t'ua bëjë atyre, PD dhe Shqipërisë. Tani le ta kthejmë ndryshe arsyetimin. Ja e bënë, në kor, pandërprerje dhe kudo e me të gjitha mjetet. Ama, jo me lutje, duke i thënë ik, bëj një hap pas, liro rrugën, po pengon bashkimin, u plake etj si këto. Jo! Ti vënë emrin e vërtetë, atë që në vendin e tyre, apo për ta dhe gjithë shqiptarët e bëri Departamenti i Shtetit (falënderime për të) kur i tha: Je minues i demokracisë; ke kryer korrupsion madhor dhe ke kërcënuar drejtësinë, për të cilat në këto 32 vjet ka një mal me fakte. Pra i'a thanë, edhe pse ai i di më mirë vetë të gjitha këto, dhe mu për këto ai nuk largohet, sepse edhe për 1/000 e tyre të tjerë, jo të sojit e tij, e bëjnë. Atëhere, ai përsëri nuk ikën si i bëhet? Të ribashkohen me të apo, duke e mohuar totalisht si njeri dhe si fenomen (berishizmin), të fillojnë një rrugë të re nga e para. Partitë, krijohen edhe shuhen, por nëse nuk e duan këtë (as unë) le të bëjnë një reformim radikal. Kushdo e di se, kur shtëpia e përbashkët katandiset në atë derexhe, që rrezikon të na zërë brenda, dhe me riparime nuk i dilet dot, atëhere ajo shëmbet dhe projektohet të ngrihet mbi të një ndërtesë e re, më e fortë dhe më e bukur. Por kjo do veç të tjerave dhe kohën e duhur. Sidoqoftë duhet filluar. Ndryshe vjen shpërbërja dhe atëhere do thuhet na ishte një herë një PD, (si për PPSH-në), dhe të dyja nënë e bijë (lindi e para kjo, në dhjetor 1990, se e dyta PS lindi në qershor 1991), i kalojnë historisë. Ne, unë ti dhe mijra të tjerë s'kemi gjë në dorë, ose më mirë të themi e kemi një, nuk i votojmë. Ama, nëse pas reformimit, na e mbushin nendhen, sigurisht që i votojmë. Pse jo? Kjo është demokracia që duam. Tung!

                                1. X
                                 Xhemal

                                 Shum ok, me ju, por unë nuk e komentova aqë gjatë, por konteksin e kemi një lloj. Të falendëroj.

                                2. P
                                 PD

                                 Ky Bardhi gjithnjë ka luajtur lojë të pist. Tash e ka fundos veten.

                                 Lini një Përgjigje