'Nuk isha në dijeni', Mike Pence: Mbaj përgjegjësi për dokumentet e klasifikuara

28 Janar 2023, 21:30Bota TEMA

'Nuk isha në dijeni', Mike Pence: Mbaj

Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence tha se nuk kishte qenë në dijeni se dokumentet e klasifikuara ishin në shtëpinë e tij në Indiana dhe mori “përgjegjësinë e plotë” për shkeljen e sigurisë.

Pence, duke folur në Universitetin Ndërkombëtar të Floridës në Miami, deklaroi se u krye një rishikim i të dhënave të tij personale, pasi u gjetën dokumente të klasifikuara në shtëpinë e Presidentit Joe Biden në Delaware, shkruan Reuters.

“Gjatë rrugës ne përcaktuam se kishte një numër të vogël dokumentesh të shënuara të klasifikuara, të ndërthurura në letrat e mia personale,” theksoi ai.

“Më lejoni të jem i qartë: ato dokumente të klasifikuara nuk duhet të ishin në rezidencën time personale. Janë bërë gabime dhe unë marr përgjegjësinë e plotë”, shtoi Pence.

Rreth 300 dokumente të klasifikuara janë gjetur në banesën e Mike Pence, në Indiana.

Shtëpia e Bardhë, ndërkohë ka refuzuar ta komentojë ngjarjen.

3 Komente

 1. U
  Umor Isti

  Ore, te gjithe ne, pa perjashtim duhet te kontrollojme per dokumente sekrete ne shtepite tona. Cfare nuk ben vaki!

  1. R
   Realisti

   Bravo!! Boss! Ky në fakt duhet të.isht në në vend të Trump.

   1. Z
    Zyko

    Kush e di si kane shkuar ne shtepi???!!! Nga era ndoshta? Njerez koti...dhe drejtojne shtetet, dhe kane fatin e popujve ne dore.

    Lini një Përgjigje