Ish-gjenerali i NATO-s, Pavel prinë në garën për president të Çekisë

28 Janar 2023, 16:21Bota TEMA

Ish-gjenerali i NATO-s,  Pavel prinë në garën për president

Rezultatet preliminare të zgjedhjeve presidenciale çeke tregojnë se me rreth 80 për qind të votave të numëruara, ish-gjenerali i NATO-s, Petr Pavel, ka fituar 56.45 për qind të votave, kundrejt ish-kryeministrit, Andrej Babish, i cili ka marrë 43.54 për qind të votave, sipas Zyrës çeke të Statistikave.

Çekët votuan sot për të zgjedhur pasuesin e presidentit aktual, Milos Zeman, mandati i dytë i të cilit përfundon në mars.

Qendrat e votimit ishin hapur të premten në orën 14:00 dhe u mbyllën sot në të njëjtën orë.

Të drejtë vote kishin 8.3 milionë banorë.

Në Republikën Çeke, roli i presidentit është ceremonial, mirëpo presidenti i jep mandat qeverisë dhe është komandant i përgjithshëm i forcave të armatosura.

Tema dominuese në zgjedhje ka qenë lufta e Rusisë në Ukrainë.

Babish, 68-vjeçar, ka tentuar të portretizojë kundërshtarin e tij si luftënxitës dhe ka bërë thirrje për organizimin e një konference të paqes në Pragë.

Pavel, i cili është 61-vjeçar, ka qenë në favor të dërgimit të ndihmës në Kiev.

Në rundin e parë të zgjedhjeve, rezultati mes tyre ka qenë i ngushtë - të dy kanë fituar rreth 35 për qind të votave.

1 Komente

  1. D
    Debustrol

    U konfirmua z.Pavel ose gjeneral Pavel si preferojne ta therasin Çeket, eshte lajm fantastik per NATO per demokracine dhe perendimin, biles para disa vetesh ka qene prezent ne festen e flamurit qe organizoi ambasada (e lodhur) Shqipetare ketu ne Prage!

    Lini një Përgjigje