Fushat e vdekjes: Wagner varros mercenarët e burgjeve në një vend sekret

28 Janar 2023, 16:50Bota TEMA

 

Fushat e vdekjes: Wagner varros mercenarët e burgjeve në një vend

Vrasësit dhe alkoolistët u vranë duke luftuar për grupin famëkeq Wagner.

Varre të reja u zbuluan në pjesët rurale të Rusisë jugore, ku u varrosën këta mercenarë, të cilët vdiqën në Ukrainë pasi u rekrutuan në burgjet në të gjithë Rusinë, raportoi The Guardian.

Shumë nga ata që u varrosën përpara se të shkonin në front në Ukrainë u dënuan për krime të dhunshme. Mes të rekrutuarve ishin shtetas të huaj, ukrainas dhe moldavë.

Grupi Wagner filloi të përdorte varrezat në Rusinë rurale jugore verën e kaluar, dhe deri në fund të janarit të këtij viti, 200 varre ishin mbushur tashmë.

Avokati i të dënuarit Vjaçeslav Koças, i dënuar me 18 vjet burg në vitin 2020 për vrasje dhe grabitje me armë, tha se klienti i tij ishte një djalë krejtësisht i zakonshëm.

“Ai ndoshta mendoi se oferta e Wagnerit ishte e vetmja rrugëdalje nga të gjitha problemet që i ndodhën në jetën e tij”, tha avokati i këtij të dënuari.

Aktivisti vendas Vitaly Votanovsky, i cili bëri fotografitë e para dhe dokumentoi ushtarët e vdekur në Ukrainë duke u varrosur në rajon, i tha Reuters se ai vuri re një kamion që sillte kufomat në varreza. Ai tha se varrmihësit i thanë se trupat erdhën nga qyteti rus i Rostov-on-Don, afër kufirit të Rusisë me rajonin e Donjeckut. Kur gazetarët vizituan varrezat në janar, gardhe dhe kamera sigurie ishin instaluar rreth parcelës dhe një funeral ishte në zhvillim e sipër.

Nga 39 të dënuarit e identifikuar nga Reuters, 10 u burgosën për vrasje, 24 për grabitje dhe dy për shkaktim të lëndimeve të rënda trupore. Krime të tjera përfshinin prodhimin ose trafikimin e drogës dhe shantazhin. Të dënuarit përfshinin shtetas të Ukrainës, Moldavisë dhe rajonit separatist gjeorgjian të Abkhazisë, të mbështetur nga Rusia. Shenjat prej druri në varret e tyre tregojnë se ata vdiqën midis korrikut dhe dhjetorit 2022, në kulmin e Betejës së Bakhmutit.

Një nga më të rinjtë, i varrosur në varrezat e afërta Martanskaya, është Vadim Pushnya. Ai ishte vetëm 25 vjeç kur vdiq më 19 nëntor. Në vitin 2020, Pushnya u burgos për grabitje në garazhe, një dyqan birre dhe një fabrikë çimentoje në qytetin e tij të lindjes. Data e lindjes në varrin e tij përputhet me datën e shënuar në llogaritë e tij në mediat sociale dhe në dosjet gjyqësore.

Personi më i vjetër i varrosur atje është Fail Nabiev, i cili kreu një vit e gjysmë burg për vjedhje, që ishte hera e dytë në burg. Në maj 2022, ai u dënua në qytetin e Suzdal për vjedhjen e një makinë prerëse dhe një makine lëmimi me një vlerë totale prej 5,500 rubla (80 dollarë) nga një garazh. Sipas varrit të tij të thjeshtë prej druri, Nabiev vdiq në tetor, më pak se pesë muaj pas dënimit të tij. Ai ishte 60 vjeç.

Muajin e kaluar, Reuters raportoi se komuniteti i inteligjencës amerikane besonte se Wagner kishte rreth 40,000 të burgosur të vendosur në Ukrainë që nga dhjetori, duke përbërë shumicën dërrmuese të trupave të Wagner-it në vend. Wagner nuk e komentoi shifrën ose nuk dha ndonjë informacion mbi numrat e luftëtarëve. /tesheshi.com/

2 Komente

 1. A
  Artan

  Hajde ne te semes vafshi e marrshi me vete edhe keta putanistet qe komentojne te Tema

  1. P
   Per komentuesit e zellshem dhe te paduruar.

   ....bashke me Salinjte.....

  Lini një Përgjigje