“1 në 10 fëmijë në Britani janë shqiptarë, imagjinoni ç’ndodh pas 5 vitesh”, Nigel Farage shkakton zemërim dhe debat

12 Gusht 2022, 19:09Bota TEMA

“1 në 10 fëmijë në Britani janë shqiptarë,

Deklaratat e bëra nga ish-politikani i ekstremit të djathtë britanik, Nigel Farage për emigrantët e paligjshëm shqiptarë në Britaninë e Madhe kanë shkaktuar zemërim në mediat sociale, veçanërisht në Twitter.

“Tani që një në dhjetë prindër të lindur të huaj në Britaninë e Madhe janë shqiptarë, ua pret mendja se si do jetë ky raport në pesë vjet?”, shkroi ish-kryetari i UKIP.

Postimi i Farage citon organizatën në Mbretërinë e Bashkuar Migration Watch, e cila iu referua një artikulli të Daily Mail që thoshte se "Shqiptarët janë ndër prindërit më të shpeshtë për të lindurit nga jashtë në Britanisë së Madhe për herë të parë".

Farage viziton shpesh rajonin, veçanërisht në Serbi.

Në një video të publikuar tre ditë më parë, Farage tha gjithashtu se shqiptarët që përpiqeshin të kalonin Kanalin Anglez për të hyrë në Angli nuk ishin "njerëz të varfër të dëshpëruar" siç media kryesore si BBC "po përpiqet t'i portretizojë ata". "Jo, ata janë djem të rinj dhe shumë prej tyre në fakt janë goxha agresivë," tha ai.

Farage, 58 vjeç, drejtoi partinë e krahut të djathtë UKIP dhe më vonë partinë Brexit deri në vitin 2021.

Shqetësimi për rritjen e emigracionit të paligjshëm nga Shqipëria është vënë në qendër të vëmendjes këto ditë në Britaninë e Madhe pas raportimeve se 4 në 10 emigrantë të paligjshëm që kalojnë La Manshin janë shqiptarë.

38 Komente

 1. S
  Shkodrani

  Mbas 5 vjetesh do te te q... . Edhe gomari e kupton se ku e merr frymezimin ky maskara.

  1. I
   Ishi i ZaKaroves

   Fiks! Edhe ma ndjeu maja e pallës qe kur nxorrën ato statistikat per lindjet atje....po na numërojnë si në kohën e Rankoviçit...

   1. B
    Ballkazani

    Motoja e Shqiptarit: “Ta bejme Londren si Kuksi!”

    1. T
     Tan_Tironci

     Vari karet..... ky duhet tna a dije per nder qe po i zbukurojme rracen . Kta, anglezet ose e kane fytyren si Prince Charles , ose retard, ose DS, si psh.... Wayne Rooney. Kupton???

     1. B
      Britania eshte e mbushur me pleh te zi

      Po Britania eshte mbushur me filth (qelbesira) nga Afrika, India, Pakistani, Bangladeshi dhe me kineze te pafund, dhe ketij i. vjen keq qe nje race e bardhe ariane po shkon ne Britani. Ketyre ju pelqen qe vajzave e tyre t'ua hipin majmunet nga Afrika. Ne 10m vjet Britania do te kete majmune somalie me veshe te bardhe dhe trup te zi. T'a gezoni more qelbesire!

      1. N
       Një mashtruse

       Unë komplet mashtri: He is big liar is not true go fuck your self

      2. D
       Detari

       Nga nje ane kemi angleze qe paguhen nga rusia per propagande kunder Shqiperise, dhe nga ana tjeter kemi kryeministrat skiptar eunuk qe punojne per serboturkine dhe perhapin islamin kudo qe e kane mendjen tek shamite dhe ramazona.

       1. s
        shqip

        Po keshtu, kemi edhe bythqire si puna jote qe bejne punen e jevgjiteve neo-grek.

        1. G
         Gjergji

         hahaha, je i modh shqip :D,

        2. F
         FCB

         "Detari" i Viçidollit! Fiks fare si "babai (E. Hoxha)i babait" tend shpirteror, Salehu gjykon edhe ti. Pra Rusia paguan njerez ne Ingliterre qe te shajne Shqiperine, sepse ajo, (Shqiperia) nen frymezimin hyjnor te Sahaleh Brrriiiishhhhes dhe me nje kfyeminister pro serb (rrjedhimisht pro rus) eshte rrezik potencial per "mini, mini, mini shtetin EuroAziatik Rusine. Te rrosh vet se truri te ka ikur e ka xan ven n'byth te Salehut.

         1. F
          FCB

          "Detari" i Viçidollit! Fiks fare si "babai (E. Hoxha)i babait" tend shpirteror, Salehu gjykon edhe ti. Pra Rusia paguan njerez ne Ingliterre qe te shajne Shqiperine, sepse ajo, (Shqiperia) nen frymezimin hyjnor te Sahaleh Brrriiiishhhhes dhe me nje kfyeminister pro serb (rrjedhimisht pro rus) eshte rrezik potencial per "mini, mini, mini shtetin EuroAziatik Rusine. Te rrosh vet se truri te ka ikur e ka xan ven n'byth te Salehut.

         2. T
          Taulant

          Cprisni? Cojini neper kampe derisa tju pranohet apo refuzohet e drejta e azilit. Po turp nuk keni o angleze? Jeni bere si vende e popuj, si race e zgjebosur!

          1. s
           shqip

           taulant sjane per ty kto pune o shfatar albanistani

           1. s
            shqip, ai i verteti

            kur kerkon te debatosh me dike, te pakten perdor nje emer tjeter se "shqip" ka kohe qe eshte i zene.

          2. s
           shqip

           Ky kokrra e debilit, harron se shqiptaret jane europiane native. Anglezet, qe kane shkaterruar tere boten duke e plackitur, e kane mbushur vendin e tyre me jevgjite indjane e pakistaneze, ndersa ky ankohet per shqiptaret qe jane te bardhe.

           1. j
            john

            Po mire mor debil, po merr nga India atehere ose nga Pakistani.

            1. A
             Andi

             Po sikur 1 ne 10 shqiptar ne shqiperi te ishte kinez ca do thonim?

             1. I
              Ishi i ZaKaroves

              O djali: 1 ne dhjete te lindur nga prinder te huaj....ne nje vend me popullsi totale prej 55 milionesh...kur ne jemi 8 milione ne total ne gjithe planetin... Ik hap nje liber aritmetike pastaj ec e na jep leksione morali bazuar mbi demografine

              1. p
               popull

               O Isho,mos u merzit se Andi ka qene ne nje klase me Lulzim Bashem dhe calon nga matematika e nga mendja njeherazi

              2. I
               Igli

               Ponte lindtte 1 kinez nder 10 ne tirane do kisha folur fiks si ky anglezi

              3. E
               Erl

               Dolën nga BE se deri tani armiku ishte BE dhe kanë ngelur pa armik...po i mëshojnë rrezikut shqiptar që të krijojnë një armik të ri. Pa armik partitë humbasin votat sidomos ekstremistët.

               1. A
                Aleksander

                Po ky si pjesa ma è madhe e anglesve jane te kenaqur qe nanen, gruan, motren, vajzen ja u shkerrdhejne Shqiptaret. Burra kot, burra kara angleset. Grate e tyre kur vijne ne Itali done vetem kar. Munsisht nga dy per nje here. Ka munsi tu pelqeje edhe ketije.

                1. A
                 Adi

                 Nese burrat jane kara dhe grate buce atere si u be anglia aq vend i zhvilluar saqe shkojme naten per emigrim ne ‘karderrat’ shqiptare? A na marrte mortja ne shurranjoset e barktharet shqiptare qe fryhemi si gjela plehu ????‍♂️

                 1. s
                  shqip

                  Anglia u be vend i zhvilluar nga te tjere breza te meparshem, qe per hir te se vertetes vodhen e plackiten tere boten. Mjafton te vizitosh "British Museum" per te kuptuar se si Britania ka plackitur me shekuj tere pasurite e botes. Sidoqofte edhe te plackitesh kerkohet aftesi, qe keta te sotmit nuk i kane. Ata dijne vetem te dehen dhe te bejne orgji nga mengjezi ne darke.

                2. J
                 John Qelbashi

                 Faktikisht jane Kuksiane. 1 nder 10 femije te lindur ne Angli jane Kuksiane.Imagjino nje vend me Flamur Noka dhe Sali Berisha. Nuk jetohet me atje, behet rrumpalle. Merr fund demokracia Angleze. Une e kam inat si njeri Fararge por ketu ka te drejte. Njerzit e eger nuk duhet ti bashkohen qyteterimit

                 1. D
                  Dakord

                  Hahahaha o john me meke fare hahaha. Dmth te gezojme ne ketu qe "pastrohemi" hahaha. Ama si vjen puna, bota eshte e rrumbullaket. Dikur na coptuan e shperfillen e tani na paskan frike. Ej ça gallate :)

                 2. J
                  Jeton

                  Po mirë ai rrocķa pijanec, po këta loqet e Temës që as përtojnë të korrigjojnë Google translate pasi kopjojnë artikujt nga mediat e huaja? Këtyre si t'jua bëjmë...

                  1. T
                   Thjesht shqip

                   Hahahahaha. Sa analize per te qeshur dhe pa' pike llogjike. Me ate Statistike leshi i bie qe minimalisht ne Angli te jetojne 5.000.000 Shqiptarë, Duke llogaritur Vetem anglezet vendasbe Jo te natyralizuar. Aaaaa llum shoqeror thuaj

                   1. S
                    Star

                    Nje ne dhjete femije te lindur nga prinder jo anglez . Mos i ngaterroni gjerat .

                    1. P
                     Poli

                     Duan zezake e Indiane...

                     1. D
                      Degelisi

                      Cunat apo vajzat e Republikes Tema perkethejn ashti si dine cfar ju del perpara, plehra kazani

                      1. A
                       Aliu

                       Plasi synetlliku dhe ne Londer

                       1. Ky e mori me qafe Angline me daljen nga UE.....tani kerkon prape vizibilitet

                        1. T
                         Titi

                         Nuk ka pse te na vije keq o shqipo,ai do mbroje vendin dhe rracen e tij dhe mire ben.Pse neve i kthejme te huajt pa dokumenta,se duam qe shqioeria ti mbetet shqiptarreve jo rracave te tjera.Kaq e thjeshte eshte.

                         1. A
                          Anri

                          Sa urrejtje mes shqiptaresh!! Mire qe u jepet mundesia te shikojne bote shume me te civilizuar e te bejne prokopi, por jo vetem qe shajne dike qe ben nje deklarate te papergjegjshme por shahen e grihen me njeri tjetrin. Kaq shume e urreni racen tuaj?

                          1. c
                           c..

                           Mos u merzit Farage : populli anglez me rrenje Kelte bashkohet mbas dy mije e ca viteve me bashke fiset e tyre pasardhes te ILIREVE.KU DO VEJE Bota eshte e vogel.

                           1. s
                            spata

                            Ta kini per nder se do te permirsoni rracen qe ka filluar tu degjenerohet ne homoseksual.

                            1. G
                             Genti

                             Ta kishte thënë ndonj tjetër do shqetësohesha. Por kur vjen nga goja e një neofashisti dhe rracisti kuptohet që bëhet vetëm për vota e asgjë më tepër. Të kishte thpnë se shumë shqiptarë aty nuk punojnë por merren me veprimtari kriminale do ta kisha vlerësuar dhe besuar pasi është e vërtetë. Shqiptarët po të ishin kaq pjellorë e puntorë do kishin bërë prokopi në vendin e tyre. Pra për Anglinë nuk përbën rrezik asnjë shqiptar që lind aty pasi shpejt do hartojnë nga kanë ardhur dhe që janë shqiptarë siç e kanë zakon. Nuk përfshij këtu as arbëreshët e as atbanitasit që edhe sot e dinë nga vijnë dhe e flasin ende gjuhën e Kadtriotit. E kisha fjalën për shqiptarët

                             Lini një Përgjigje