Aleati i Putinit: Gatishmëria e Rusisë për të negociuar me Ukrainën është një dredhi për të zgjatur luftën

22 Nëntor 2022, 11:47Bota TEMA

Aleati i Putinit: Gatishmëria e Rusisë për të negociuar me

Gatishmëria e Rusisë për të negociuar me Ukrainën nuk është gjë tjetër veçse një dredhi për të vonuar luftën derisa forcat e Moskës të rigrupohen për të luftuar, tha një politikan dhe autor që është aleat i Vladimir Putinit për televizionin shtetëror rus.

Ai denoncoi Ukrainën për tërheqjen nga negociatat por i dyshuari i Ukrainës për krime lufte, Zakhar Prilepin tha se bisedimet ishin një dredhi për të vonuar luftën derisa Rusia të rigrupohet dhe të nisë kundërsulmet.

Sipas Prilepin, Rusia shpreson të fillojë negociatat me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, por cilido qoftë rezultati i tyre, ai beson se armiqësitë do të vazhdojnë.

“Unë e kuptoj që është e një rëndësie strategjike për ne që ta zgjasim këtë situatë. Është e qartë se ne nuk jemi gati për lëvizje agresive”, tha ai.

Prilepin theksoi se duke ndjekur negociatat me Ukrainën, Rusia do të ketë kohë të mjaftueshme për të dyfishuar forcat e saj përpara se të nisë përparimin. Zelensky ka thënë se Kievi do të nisë negociatat me Rusinë, por vetëm me një president të ri, jo Putin.

“Sigurisht që kjo nuk ishte në interesin e Zelenskit,” tha Prilepin për negociatat. Dhe ai vuri në dukje se ndërsa shumë qytetarë rusë janë të kënaqur me sulmet me raketa në infrastrukturën ukrainase, forcat ruse nuk  do të mposhtin me raketa Kievin.

Ai argumentoi se një humbje ushtarake ka më shumë peshë në përcaktimin e rezultatit të luftës sesa negociatat, dhe edhe nëse Rusia dhe Ukraina do të fillonin bisedimet që çojnë në një armëpushim, Rusisë “në mënyrë të pashmangshme” do t’i duhej t’i jepte fund luftës në fushën e betejës.

Lini një Përgjigje