BBC: Një pilot rus tentoi ta rrëzojë një avion britanik

14 Shtator 2023, 21:00Bota TEMA

BBC: Një pilot rus tentoi ta rrëzojë një avion britanik

Një pilot rus qëllimshëm gjuajti me raketa në drejtim të një avioni vëzhgues të Forcës Ajrore Mbretërore në hapësirën ndërkombëtare mbi Detin e Zi vitin e kaluar, raportoi BBC të enjten.

Rusia ia kishte lënë fajin një “keqfunksionimi teknik” për këtë incident.

Transmetuesi britanik tha se, në bazë të komunikimeve të dëgjuara, piloti rus i aeroplanit luftarak rus Su-27 gjuajti në drejtim të avionit të paemëruar britanik në shtator 2022, pasi e kishte marrë një urdhër të paqartë nga një stacion tokësor rus, dhe se bashkëpiloti i tij ishte përpjekur ta ndalte.

Avioni britanik ka sensorë të cilët i përgjojnë komunikimet, prandaj ekuipazhi i tij ka qenë në gjendje ta dëgjojë incidentin.

Në publik, zyrtarët britanikë s’i kanë dhënë rëndësi incidentit. Ministri i Mbrojtjes i Britanisë së Madhe asokohe, Ben Wallace, tha para ligjvënësve në tetor se një avion luftarak rus “e lëshoi një raketë në afërsi” të një avioni britanik dhe se i kishte kërkuar shpjegim ministrit të Mbrojtjes së Rusisë, Sergei Shoigu.

Ai tha se Rusia ishte përgjigjur duke thënë se “ishte një keqfunksionim teknik i avionit luftarak Su-27”.

“Ne nuk mendojmë se ky incident përbën përshkallëzim të qëllimshëm nga ana ruse, dhe analizat tona erdhën në përfundim se ishte për shkak të një keqfunksionimi”, tha Wallace.

I pyetur për raportin e se enjtes, Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe tha se Wallace e “kishte informuar Parlamentin britanik tri javë pas incidentit, në interes të transparencës dhe sigurisë”.

“Qëllimi ynë ka qenë gjithmonë ta mbrojmë sigurinë e operacioneve tona, të shmangim përshkallëzime të panevojshme dhe ta njoftojmë publikun dhe komunitetin ndërkombëtar”, tha Ministria. “Ky incident është një paralajmërim i vërtetë i pasojave të mundshme të pushtimit barbar të Ukrainës nga Putini”.

Max Blain,zëdhënësi i kryeministrit të Britanisë së Madhe, Rishi Sunak, tha se kryeministri është i bindur se Wallace nuk i kishte keqinformuar ligjvënësit me deklaratën e tij, duke shtuar se “natyrisht, ka kufizime në të dhënat operacionale të cilat mund të thuhet publikisht për arsyeje sigurie”.

4 Komente

 1. P
  Pirdhni se liroheni.

  Ore cfare mutin duan avionet ruse ne Detin e Zi, ky det lag brigjet e Britanise se Madhe dhe avioni luftarak i tyre ishte ne punen e tij ne detyre duke mbrojtur Mbretin kokrren e budalles Charles III..

  1. a
   anti25642654censurë

   kërkojnë pidhin e satëme se e humb ndonjëherë!!prandaj quhet dhe "deti i zi"!i zi si vrima e satëme!!dhe madhësia është e njëjtë!!

   1. g
    gjethja e fikut

    Cenosumqiri avioni i anglis faktikisht ishte ne kerkim te femrave te konakut tate, se ato kishin ikur pa lejen e tutorrevet nga semaforet e rrugevet te perendimit, ne drejtim te rusis per rroçk muzhiku, ato le qe e hengren sa u zhdepen, po desh e hengri dhe aroplani i engliteres, po ti gezoi ato pare qe ti sjellin dhe bjeri bythes, se luften! Aaa, se keni per ta fituar kurre.

    1. a
     anti25642654censurë

     o protobrek,mo na ha mutin kot!!jo të gjithë jemi nga i njëjti fshat!!ne i kemi qirë robt rusëve dhe kur ishin këtu e jo më pas!!femrat tuaja ju tregojnë histori me"rroçk muzhiku"!dhe ju "eshkujve" ju lëshon bytha lëng!!në pidh të satëme ke për të shkuar ti dhe muzhikët!ha mut sa të duash për avionin anglez!!një copë turku ju bëri lesh nja 10 vjet më parë,përfytyro amerikanë e britanikë!!e di sa është rrezultati i përplasjes së aereoplanëve perëndimorë me ata rusë??132-0!!prit dhe pak sa të hyjnë në punë ato vjetërsirat që do marrin ukrainasit,F-16!! megjthëse ti je ai që qesh gjithnjë i fundit!!kënaqesh dhe kur e ha në bythë!!

  Lini një Përgjigje