Akuza për korrupsion, arrestohet ish-ministri ukrainas i Shëndetësisë

14 Shtator 2023, 13:10Bota TEMA

Akuza për korrupsion, arrestohet ish-ministri ukrainas i

Gjykata kundër korrupsionit e Ukrainës ka arrestuar ish-ministrin e Shëndetësisë, Maksym Stepanov.

Gazetari ukrainas Oleh Novikov raporton se Stepanov është arrestuar në mungesë, me dyshimin se ka përvetësuar më shumë se 450 milionë hyrvia, rreth 9.8 milion paund, ndërsa ishte në krye të “Ukraine Printing Factory” në pronësi të shtetit.

Byroja Kombëtare Kundër Korrupsionit e Ukrainës njoftoi një hetim ndaj Stepanov në fillim të këtij viti.

Volodymyr Zelensky po merret me një sërë akuzash për korrupsion në qeverinë dhe ushtrinë e tij. 

Stepanov ishte ministër i Shëndetësisë për Ukrainën gjatë pandemisë COVID, por u shkarkua për trajtimin e krizës.

5 Komente

 1. !
  !!??

  Ukraina po lufton per mbrojtjen e demoshkerredhacis prroperendimore , prandaj duhet ta ndihmojm me miljarda € dhe $ , bile ti dergojm dhe ca homo shqipofoles, si censuma, artani etj, se i duhen per ngritje morali ne ushtarin e nato-ukraines. Ore per budallenj i merre perendimi ukrainasit, kur vjen drogaxhiu i bides merre miljona $ ne ukrain keta duhet te mbajne sehir...!!??

  1. a
   anti25642654censurë

   kemi dërguar pidhin e satëme,nuk i duhemi ne!!i ka vënë rusët përpara lopthi!!

  2. K
   Ky eshte vetem nje aperitiv....

   Vollodymyr Qymyr ZZhele Zhelensky po i dalin te gjithe ministrat me hajdute se ata te qeverise se Rames. Edhe Zhelja nuk di gje kush pas kraheve te tij merr (vjedh) molle, dardha, qershia .....kastraveca (i hyfshin ne bythe), BE, Amerika e me rradhe po financojne me taksat e qytetatereve te tyre hajdut-qeveritaret e Ukraines.

   1. a
    anti25642654censurë

    po të qifsha robt po!!atje dalin të korruptuar,tek ai diktatori tënd fluturojnë nga dritaret!!skeni faj ju bij putini,babain e panjohur do mbroni!!

    1. Z
     Zhvejku

     Ketu cenosuma ke te drejte, se ti e mbron me vetmohim baban tend fashist, se ç'ka qen italjan a gjerman pak rendesi ka, rendesi ka qe ti qiesh ne bythe per te mbrojtur babin!! Jopo si keta qe mbrojne, baban e panjojtur

   Lini një Përgjigje