Borrell: Hamasi është një organizatë terroriste dhe nuk mund të ketë të ardhme në Gaza

28 Nëntor 2023, 11:08Bota TEMA
Borrell: Hamasi është një organizatë terroriste dhe nuk mund

Hamasi është një organizatë terroriste që nuk mund të ketë të ardhme as politikisht as ushtarakisht në Gaza apo Bregun Perëndimor, ka thënë shefi i marrëdhënieve të jashtme të BE-së, Josep Borrell.

Borrell foli në Barcelonë së bashku me ministrin e Jashtëm jordanez Ayman Safadi, i cili përsëriti besimin e tij se u takon vetëm palestinezëve të përcaktojnë sundimtarët e tyre të ardhshëm, raportoi gazeta The Guardian.

Fjalimet u zhvilluan gjatë një forumi rajonal të Unionit për Mesdheun së bashku me 48 vende të tjera nga Lindja e Mesme, Evropa dhe Afrika e Veriut. Izraeli e refuzoi ftesën për të marrë pjesë.

4 Komente

 1. M
  Moses

  Hamasi u zgjodh ne menyre demokratike nga popullsia e gazes. Pra gjithe gaza eshte hamas.!!! Gjithe palestinezet jane hamas. Qellimi FINAL i deklaruar prej hamasit eshte zhdukja e Izraelit dhe jo PECE !!!

  1. H
   Hajt mo se Vllezer jeni Fashiste e Terroriste

   Ky Fashitsti peshtire ka te drejt .Hamasi eshte vllai Fashitit qe ushqehen nga e njejta Zorre ,jan si me then si Binjaket Siameze , nuk jetojne dot poa Njeri _ Tjetrin

   1. M
    Moses

    Mos u merakos o nazisit!!! Edhe pak hamasi do vi ne museum tek ty . Do rrini bashke gushe gushe.

    1. Roberto

     Si u zgjodh Hamasi ne menyre demokratike nga populli Palestinez??? Kush e tha kete???? Pra edhe Saliu ne 1996 kur masakroi ne shesh opoziten pasi kishte vjedhur zgjedhjet me dhune u zgjodh nga populli shqiptar?? Une nuk jam me Izraelin por nuk jam as me Hamasin. Mut njeri dhe kak tjetri.

   Lini një Përgjigje