Britani: Namiku dhe banda e tij para gjyqit

22 Janar 2023, 22:40Bota TEMA

Britani: Namiku dhe banda e tij para gjyqit

Mbretëria e Bashkuar: Ata kapën “kryetarin” e spiralës që trafikoi qindra emigrantë kurdë

U përpoq të transportonte gati 2,000 emigrantë në më pak se dy muaj – Ai dhe bashkëpunëtorët e tij u dënuan me burg

Sipas Agjencisë Kombëtare të Krimit (NCA) të Mbretërisë së Bashkuar, “kryetori” i një rrjeti shumë aktiv të trafikimit të emigrantëve kurd u arrestua në Angli kur ai zbarkoi në aeroportin e Manchester-it.

Ky është 45-vjeçari Tariq Namik, i cili është në qendër të hetimeve të NCA-së që prej vitit 2017.

Ai është në pritje të një dënimi në Gjykatën e Manchester-it që prej 9 dhjetorit, pasi nuk u paraqit në gjyqin, ku u dënua me tetë muaj burg. Sipas Daily Mail, bashkë me të si bashkëpunëtorë u dënuan edhe katër anëtarë të tjerë të bandës.

I akuzuari 45-vjeçar ishte një anëtar kryesor i një grupi të krimit të organizuar i përfshirë në kontrabandimin e migrantëve nga Iraku dhe Irani në MB, zakonisht duke i fshehur ata në pjesën e pasme të kamionëve që hynin në vend.

Një urdhër-arresti u lëshua për Namik pasi ai nuk u paraqit në gjykatë siç ishte planifikuar, me autoritetet e prangosën atë sapo mbërriti në aeroportin e Manchester-it me një fluturim nga Stambolli të premten e kaluar.

Dënimi përfundimtar pritet të vendoset brenda ditëve në vijim. Ishte një organizatë kriminale që bashkëpunonte me kontrabandistë jashtë vendit dhe vlerësohet deri më tani të ketë arritur të kontrabandojë të paktën 1900 emigrantë brenda një periudhe prej vetëm 50 ditësh, shumë prej të cilëve janë arrestuar në Ballkan në Francë apo edhe në Gjermani.

Pasi kaloi me sukses përmes Kontinentit të Vjetër në anën tjetër në MB, spiralja me mjete të tjera u përpoq t’i çonte ata në Britani për të kërkuar azil.

Së bashku me Namik, katër burra të tjerë – Hajar Ahmed, 39 vjeç, nga Manchester, Soran Saliy, 32  vjeç, nga Stoke, Habil Gider, 54 vjeç, nga Stoke dhe Hardi Alizada, 32 vjeç, nga Nottingham – u dënuan gjithashtu me dënime që varionin nga 16 muaj në deri në një vit për rolin e tyre në skemën kriminale.

Komandanti i degës së Agjencisë Kombëtare të Krimit (NCA) të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Harrison, tha: “Namik ishte një trafikant shumë aktiv, grupi kriminal i të cilit i vinte migrantët e cenueshëm në rrezik të madh ndërsa ai korrte fitimet. Jam i lumtur që ai tani do të përballet me drejtësinë për krimet që ka kryer”. /tesheshi.com/

1 Komente

  1. P
    Plehraaaaaaaaa arabe....

    Begaj Bayrom: jom krenor per birazerin Namik...... gezuar ramazonin

    Lini një Përgjigje