Dora e padukshme gjermane që ndihmoi Rusinë të përfundonte Nord Stream 2

3 Dhjetor 2022, 09:16Bota TEMA

Dora e padukshme gjermane që ndihmoi Rusinë të përfundonte

Midis një stacioni tramvaji dhe një qebaptoreje ndodhet një ndërtesë gri në qytetin verilindor gjerman të Schwerin-it.

Ajo duket sikur po qëndron atje në heshtje dhe e padëmshme, njëjtë si qiramarrësi i saj, Fondacioni për Mbrojtjen e Klimës dhe Mjedisit.

Megjithatë, ky fondacion rajonal, i krijuar 23 muaj më parë nga pushteti vendor, ka bërë pak për klimën.

Në vend të kësaj, ai shërbeu si një kanal – për të paktën 165 milionë euro – nga kompania energjetike në pronësi të Kremlinit, Gazprom, për të ndërtuar një nga tubacionet më të kontestuara të gazit në botë: Nord Stream 2.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës në vitin 2020 kërcënuan me sanksione çdo kompani që punonte në tubacion.

Mendimi ishte se vendosja e kompanive nën ombrellën e një fondacioni do ta pengonte Washingtonin nga vendosja e gjobave sepse më pas do të synonte efektivisht një organ qeveritar gjerman.

Kështu, fondacioni i klimës i ndihmoi kompanitë të jepnin me qira hapësirën portuale për të shërbyer një anije ruse, që të vendosë tubacionet.

Ajo bleu një anije mallrash shumëmilionëshe dhe ndërmjetësoi një mori transaksionesh të tjera.

“Misioni u krye”, shkroi kreu i fondacionit, Erwin Sellering, një ish-guvernator i shtetit, në faqen e tij në janar, duke festuar përfundimin e tubacionit.

Megjithatë, çdo ndjenjë festimi përfundoi një muaj më vonë, pasi trupat ruse hynë në Ukrainë, një pushtim që detyroi një dhënir llogarie kombëtare për bashkëpunimin gjerman në ambiciet e Moskës.

Fondacioni i klimës është tani nën hetim nga parlamenti i shtetit dhe është bërë një rast studimor se sa larg ishin të gatshëm të shkonin disa liderë gjermanë për të mbajtur rrjedhjen e gazit të lirë rus.

Aktivistë e kishin vënë në pikëpyetje pikën e tubacionit që në fillim.

Gjermania tashmë ka marrë 55 për qind të furnizimit të saj me gaz përmes një tjetër gazsjellësi të drejtpërdrejtë nga Rusia, Nord Stream 1.

Sot Nord Stream 2 është i vdekur politikisht – dhe gjithashtu është dëmtuar nga një shpërthim misterioz në shtator.

Megjithatë, jo shumë kohë më parë, liderët gjermanë argumentuan se gazi rus ishte një interes kombëtar strategjik dhe hodhën poshtë shqetësimet gjeopolitike rreth tubacionit të ngritura nga Shtetet e Bashkuara, Polonia dhe vende të tjera.

Tubacioni ishte një prioritet për Moskën dhe Berlinin, me zyrtarë gjermanë nga të dyja partitë kryesore që vepronin si nxitës të etur.

Askund nuk ishte më e dukshme se në Mecklenburg-West Pomerania, një nga rajonet më të varfra të Gjermanisë dhe dikur pjesë e ish-Lindjes komuniste, ku të dy tubacionet dalin në breg.

Gjeneratat e vjetra atje u rritën me kulturën sovjetike dhe ende kujtojnë kur Amerika ishte armiku dhe Moska mbrojtëse.

Guvernatorja Manuela Schwesig, ishte aleate e ish-kancelarit Gerhard Schröder, një koleg socialdemokrat, mik personal i Presidentit Vladimir Putin të Rusisë dhe lobues për kompanitë ruse të energjisë.

Pasardhësja konservatore e Schröder, Angela Merkel, zona e së cilës ishte në Mecklenburg-West Pomerania, miratoi Nord Stream 2 pas pushtimit rus të Krimesë në vitin 2014 dhe e mbrojti atë edhe pasi Moska hakoi Parlamentin gjerman, vrau një rebel çeçen në Berlinin qendror dhe helmoi Alexei Navalny.

Para luftës, kancelari aktual, Olaf Scholz, e quajti Nord Stream 2 një “projekt të sektorit privat” dhe vitin e kaluar, kur ishte ministër i Financave, ai personalisht i shkroi homologut të tij amerikan për të kërkuar ndalimin e sanksioneve.

Scholz dhe Merkel dinin për themelin e klimës.

Asnjëri prej tyre nuk foli kundër tij dhe as me sa duket nuk e kishte mendjen pasi Moska investoi bujarisht në Mecklenburg-West Pomerania dhe riaktivizoi rrjetet e Luftës së Ftohtë, duke përfshirë ish-spiunët, për të ofruar në tubacion.

Në tetor 2014, një takim i sponsorizuar nga Gazprom dhe Nord Stream, u mbajt në Hotel Neptun, i quajtur ende “hoteli Stasi” për reputacionin e tij si një qendër e policisë sekrete të ish-Gjermanisë Lindore.

Lista e të ftuarve përfshinte ish-spiunë, veçanërisht Matthias Warnig, drejtori menaxhues i Nord Stream AG, i cili ndërtoi dhe operoi Nord Stream 1.

Në vitin 1988, ai fitoi një medalje Stasi për shërbimet që rekrutonin spiunët perëndimorë.

Tani, ai po rekrutonte mbështetës gjermanë për një tubacion të dytë rus.

Edhe atëherë, ambiciet e Putin-it në Ukrainë hodhën një hije mbi Nord Stream 2.

Merkel udhëhoqi sanksionet e para perëndimore kundër Rusisë atë pranverë për aneksimin e saj të Krimesë, megjithëse ato nuk ndaluan ndërprerjen e gazit rus.

Andrey Zverev, asokohe zëvendës ambasadori i Rusisë, i tha gazetës gjermane Die Welt se një “dialog i qetë” me Berlinin ishte bërë i pamundur.

Në vend të kësaj, tha ai, Moska po i përqendronte përpjekjet e saj “një nivel më poshtë”.

Ndërsa filloi ndërtimi, Polonia paralajmëroi se Moska mund të armatizojë kontrollin mbi furnizimet me gaz të Evropës, një shqetësim që filluan të ndajnë edhe aleatët e tjerë.

Në vitin 2019, Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione ndaj Gazpromit dhe kompanive të tjera ruse që punojnë në Nord Stream 2.

Kongresi më pas hodhi idenë e të ashtuquajturave sanksione ekstraterritoriale, duke synuar çdo kompani – edhe jashtë Rusisë – që punon për të përfunduar tubacionin.

Megjithëse nuk u miratua kurrë, kërcënimi i thjeshtë ishte i mjaftueshëm për të rrezikuar tubacionin, i cili ishte 90 për qind i përfunduar.

Kontraktori zvicerano-holandez Allseas tërhoqi anijet e tij për vendosjen e tubave. Projekti u ndërpre.

Gjermania ishte e indinjuar dhe ndjenjat ishin veçanërisht të hidhura në Mecklenburg-West Pomerania.

Kjo pikëpamje u përforcua vetëm kur një letër nga tre senatorë të fuqishëm republikanë mbërriti më 5 gusht 2020.

Ted Cruz nga Teksasi, Tom Cotton nga Arkansas dhe Ron Johnson nga Wisconsin paralajmëruan për “shkatërrim të sanksioneve ligjore dhe ekonomike” nëse kompanitë lokale gjermane vazhdojnë të punojnë në projekt.

“Kjo nuk ishte vetëm një këshillë”, tha Frank Kracht, kryebashkiaku i Sassnitz, shtëpia e portit Mukran që ishte një nga qendrat shtetërore që ndihmoi në ndërtimin e tubacionit.

“Ky ishte një kërcënim”.

Udhëheqësit gjermanë u tërbuan.

Merkel tha se tubacioni duhet të përfundojë.

Scholz, atëherë ministër i financave, i shkroi Sekretarit të Thesarit të SHBA-ve, Steven T. Mnuchin dhe propozoi “ndërtim dhe funksionim të papenguar të Nord Stream 2”.

Kjo, në këmbim të investimit deri në 1 miliard euro në terminale për të importuar gazin amerikan.

Më pak se dy javë më vonë, zoti Warnig, deri tani shefi ekzekutiv i Nord Stream 2, doli jashtë shtëpisë shtetërore Mecklenburg-West Pomerania, duke mbajtur një buqetë.

Ishte i pari nga disa takime me guvernatoren Schwesig, rreth mënyrës sesi të punonte kundër kërcënimit të vazhdueshëm të sanksioneve të SHBA-ve, sipas një liste takimesh që shteti u detyrua t’i jepte Parlamentit.

Një muaj më vonë, në shtator, ata kishin një darkë tre-orëshe me ish-kancelarin Schröder.

Pikërisht atëherë lindi ideja e një fondacioni të mbështetur nga shteti si një mjet për të mbrojtur kompanitë.

Emailet e lëshuara në bazë të kërkesave për Lirinë e Informacionit nga aktivistët dhe organet e medias tregojnë se Nord Stream 2 bashkë-shkruajti statutet e fondacionit, duke diktuar ndryshime në qeverinë e zonjës Schwesig dhe përcaktoi udhëzime komunikimi.

Një email nga Ebert, shefi i komunikimit Nord Stream 2, i tha qeverisë “të pozicionojë fondacionin me një mbyllje syri si një “përgjigje të zgjuar” ndaj sjelljes së ashpër të SHBA-ve”.

Por më e rëndësishmja ishte krahu i fshehtë i biznesit i fondacionit, qëllimi i qartë i të cilit ishte përfundimi i tubacionit.

Por themeli shkoi më tej se kaq.

Në qytetin e afërt bregdetar të Rostock, fondacioni financoi një kompani që jepte me qira hapësirën e ankorimit me sa duket për të shërbyer energjinë e erës në det të hapur, por në fakt për të shërbyer anijen ruse që përdorej për shtrimin e tubacioneve.

Ajo gjithashtu shpenzoi 18 milionë euro për të blerë dhe shndërruar anijen e mallrave Blue Ship në një anije për vendosjen e gurëve, sipas dokumenteve të botuara për herë të parë nga gazeta gjermane Welt.

Blue Ship përfundoi punën e saj në janar të këtij viti, tregojnë të dhënat satelitore.

Deri në shkurt, nën presionin ndërkombëtar dhe dy ditë përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën, kancelari Scholz e pezulloi projektin.

Nord Stream 2 nuk është përdorur kurrë.

Pushtimi shkaktoi një llogari të shtyrë prej kohësh për Gjermaninë mbi lidhjet e saj me Rusinë. Por është larg nga përfundimi.

Ndërsa temperaturat bien dhe kostot e ngrohjes rriten, në rajonin e Schwesig si në pjesë të tjera të Gjermanisë, protestuesit dalin në rrugë çdo javë. Shumë vijnë me një thirrje të thjeshtë beteje, të zbukuruar në ngjitëse dhe banderola.

“Rihap Nord Stream 2”.

“New York Times”

Lini një Përgjigje