E vërteta e strehimit të Erdogan në Tetovë 23 vjet më parë

26 Maj 2023, 21:40Bota TEMA

E vërteta e strehimit të Erdogan në Tetovë 23 vjet më

Një detaj interesant për Presidentin turk Tayip Erdogan është se ai ka jetuar për një periudhë kohore në Tetovë të Maqedonisë.

Ish-konsulli i Shqipërisë në Stamboll Ermal Kaleci tha se Erdogan ka jetuar për disa muaj atje në vitin 1999. Mësohet se Erdogan u strehua te një familje shqiptare pas lirimit të tij nga burgu.

Kjo pasi në vitin 1998 ai u dënua për nxitje të urrejtjes fetare për shkak se recitoi një poezi që krahasonte xhamitë me kazermat dhe besimtarët me një ushtri. 

Në këtë ngjarje ai u dënua me 10 muaj burg ku kreu vetëm 4 prej tyre.

2 Komente

 1. L
  Lasgushi

  Erdoganin e kritikon Europa,por hallet e popullit turk,nuk i njohin.Është fakt që jetojnë më mirë se më parë dhe ekonomia ësjtë forcuar.Tirqia po bëhet superfuqi. Për ne shqiptarët në Shqipëri e Kosovë,Erdogeni ka ndihmuar konkretisht me miliona Euro,si asnjë vënd tjetër.Është bërë garant edhe në arenën ndërkombëtare,për ne etj.Si duke qëndrimi në Tetovë i ke shtuar redpektin ndaj shqiptarëve.Njerzillëku shpërblehet.

  1. B
   Bylldym Çengel

   ti duhet te kesh kokrra e loqes qe na ben ketu politike per doganin turk. Te ishte aq i mire dogani nuk kerkone ndertime xhamijash ne kembim te ndihmave. Ne shqiperi nderton xhami ne serbi hap fabrika e lidh kontrata biznesi. Ja ky eshte dogani jot. Ik tani e mos na caj karin

  Lini një Përgjigje

  Blog Tema