Çfarë dimë për foton e të burgosurve pa rroba në Gaza?

9 Dhjetor 2023, 10:28Bota TEMA

Çfarë dimë për foton e të burgosurve pa rroba në

Të enjten e 7 dhjetorit, disa imazhe filluan të qarkullojnë në mediat sociale dhe në internet, që tregonin disa burra të kapur nga trupat izraelite në Rripin verior të Gazës.

Në këto korniza i shohim ata të lidhur me sy, të gjunjëzuar, me duar të mbyllura pas shpine, të zhveshur nga rrobat dhe të rrethuar nga ushtarët e IDF.

Videoja nuk u publikua nga ushtria, por IDF e komentoi atë. Versioni i parë në lidhje me këtë, i mbështetur nga media shtetërore hebraike, është se ata ishin milici të Hamasit, që ishin dorëzuar te izraelitët.

Megjithatë, CNN, pasi foli me të afërmit dhe kolegët e disa prej tyre, pretendon se mund të përjashtojë që të gjithë të ishin milici: disa prej tyre do të ishin civilë, jo të lidhur me grupet xhihadiste.

Korniza
Rrjeti amerikan ka gjurmuar vendndodhjen e disa imazheve: ato duket se vijnë nga Beit Lahia, rreth 6 kilometra në veri të qytetit të Gazës. Gjatë një konference për shtyp, i pyetur nga një gazetar izraelit, zëdhënësi i IDF, zëvendësadmirali Daniel Hagari, foli për “terroristët e Hamasit të arrestuar gjatë operacioneve tokësore”.

Procedura e ushtrisë, shpjegoi Hagari, përfshin “hetimin se kush ka lidhje me Hamasin dhe kush jo. I arrestojmë të gjithë dhe më pas i marrim në pyetje”.

Kanali i lajmeve pan-arabe me bazë në Londër, Al-Araby Al-Jadeed, pretendon se një nga korrespondentët e tij ka përfunduar në mesin e të burgosurve (Diaa al-Kahlout, lirimin e të cilit tashmë e ka kërkuar Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve) dhe denoncon se kjo është një metodë, sistematike, me të cilën IDF synon të “poshtërojë civilët” duke i trajtuar ata si kriminelë. Monitoruesi Euro-Mesdhetar i të Drejtave të Njeriut, një OJQ me bazë në Gjenevë, dënon ato që i quan “arrestimet arbitrare”.

Akuzat
Sipas versionit anglisht të Al Jazeera, ka rreth njëqind njerëz që ishin strehuar në shkollat ​​”Khalifa bin Zayed” dhe “Aleppo e Re”, “të dyja të lidhura” me agjencinë e OKB-së UNRWA.

Ekziston një foto e dytë me burra të ulur në një rrugë në qytetin e Gazës: kokat e tyre të ulura, gjithashtu në këtë rast të veshur vetëm me të brendshme; pak larg një grumbull sandalesh dhe këpucësh. Ata mund të jenë të njëjtët në foton “grupore”, pastaj të transportohen në kamionë ushtarakë.

Konventa e vitit 1949 për trajtimin e të burgosurve të luftës, e cila ndalon “fyerjet ndaj dinjitetit personal, veçanërisht trajtimin poshtërues dhe poshtërues”, citohet gjerësisht në mediat sociale për të akuzuar forcat e armatosura të shtetit hebre se kanë shkelur ligjin ndërkombëtar.

Reagimi i qeverisë
“Po flasim për individë të gjetur në Jabalia dhe Shejaiya, dy bastione të Hamasit”, tha zëdhënësi i qeverisë izraelite Eylon Levy. “Këta janë burra të moshës ushtarake që u zbuluan në zona që civilët duhet të ishin larguar javë më parë.” Shteti hebre urdhëroi që popullata civile të evakuohej drejt jugut të Rripit në prag të hyrjes në Gaza. Islamistët, në atë fazë, i urdhëruan ata të mos merrnin pjesë në evakuim.

Zonat në të cilat u kapën të burgosurit, thekson komanda, janë ato në të cilat u zhvilluan “luftimet dorë më dorë” me Hamasin: sipas Levy, ata ishin milicia “të cilët e kaluan veten si civilë”, të fshehur në banesa. ndërtesat.

Sipas IDF, informacioni i mbledhur gjatë marrjes në pyetje – të cilat do të pasoheshin nga lëshimet e para të atyre që demonstruan se nuk kishin lidhje me fundamentalistët – do të përdoren gjatë vazhdimit të ofensivës.

Komiteti ndërkombëtar i Kryqit të Kuq tha se ishte “i shqetësuar” nga imazhet: të gjithë të burgosurit duhet të trajtohen “me humanizëm dhe dinjitet, në përputhje me ligjet ndërkombëtare”.

Për OJQ-në Al-Haq këto janë “krime lufte”. Fjalë të ngjashme vijnë nga një oficer i Hamasit jashtë vendit, Izzat El-Reshiq: organizata terroriste, megjithatë, përdor civilët si mburojë brenda strategjisë së saj guerile.

4 Komente

 1. A
  ASIM ZENELI.

  Këto foto jan fytyra e shtetit e ushtris izraelite .Ato foto vërtetojnë genocidin e usht. të shte. izraelit,jan shkelje e ligjeve të luftës për robërit. Nuk e kuptoj s.ps. politika e Shqipëris bëhet shtojcë e të tjerëve.

  1. Q
   Qelbesira

   Ik o bole, mbeturine turqinie

   1. M
    Mbrojtja ka kosto

    Me ke te rreshtohemi me serbet? apo greket qe jane I vetmi shtet qe po na bllokon ne rrugen Evropiane apo palestinezet qe s njohin Kosoven...

   2. A
    ASIM ZENELI.

    Këto foto jan fytyra e shtetit e ushtris izraelite .Ato foto vërtetojnë genocidin e usht. të shte. izraelit,jan shkelje e ligjeve të luftës për robërit. Nuk e kuptoj s.ps. politika e Shqipëris bëhet shtojcë e të tjerëve.

    Lini një Përgjigje