Humbja ruse në Ukrainë po afrohet…

4 Gusht 2022, 22:00Bota TEMA

Humbja ruse në Ukrainë po afrohet…

Në një analizë, Project Syndicate shkruaj se është e lehtë të shihet se kush vuan dhe humbet më shumë nga pushtimi rus i Ukrainës: civilët ukrainas, viktima të krimeve të luftës dhe terrorit raketor, dhe miliona në mbarë botën ushqimi i të cilëve tani është më i shtrenjtë, sepse, deri vonë, Rusia bllokoi dërgesat e Ukrainës me grurë përmes Detit të Zi (dhe sulmoi portet e Ukrainës edhe pas një armëpushimi të rënë dakord).

Por kush fiton në këtë konflikt vdekjeprurës?

Autoritetet ruse sillen sikur gjërat po shkojnë në favor të tyre. Toni i tyre është arrogant dhe u përgjigjen kërkesave me përbuzje. Degët e tyre mediatike kërcënojnë të shkatërrojnë Evropën një ditë dhe të nesërmen të gjithë botën. Dhe ndërsa Rusia po pakëson rrjedhën e gazit natyror në Evropë, tani po hidhet rreth e qark sikur fitorja është e arritshme.

Megjithatë, e gjithë kjo është një mashtrim i çuditshëm. Fakti është se Rusia po pëson humbje të mëdha në këtë luftë, si ushtarakisht ashtu edhe ekonomikisht.

Në frontin ushtarak, pozicioni i Rusisë duket gjithnjë e më i tmerrshëm. Pas disfatës katastrofike në përpjekjen e parë për të pushtuar Kievin dhe Kharkivin, në muajt e fundit rusët kanë kapur disa territore në rajonin e Donbasit. Por ky përparim është kryesisht për shkak të bombardimeve masive të artilerisë. Tani që ukrainasit kanë gjithnjë e më shumë artileri me rreze të gjatë, avantazhi rus po shkrihet shpejt.

Kherson, në Ukrainën jugore, jep një shembull. Rusët kanë vendosur një grup ushtarak në bregun perëndimor të lumit Dnieper, i cili furnizohet kryesisht nëpërmjet një ure të madhe që nuk është më në përdorim për shkak të sulmeve me raketa me rreze të gjatë ukrainase. Furnizimet, municionet dhe trupat e reja nuk mund të arrijnë te forcat ruse të bllokuara. Kjo duket si një pikë kthese.

Humbja e dytë e madhe duket në frontin ekonomik. Ekonomia ruse para pushtimit bazohej në eksportin e burimeve të energjisë – naftës, gazit dhe qymyrit (sipas rëndësisë) dhe mbështetej nga investimet e huaja direkte dhe fluksi i njerëzve dhe ideve, i cili është forcuar veçanërisht në vitet e fundit.

E gjithë kjo po shpërbëhet shpejt. Kompanitë perëndimore po tërheqin njerëzit e tyre të aftë dhe teknologjinë e tyre. Sanksionet për eksportet e qymyrit kanë filluar të kafshojnë. Dhe tani rusët po fillojnë një konflikt vetëvrasës me Evropën duke e bërë eksportin e gazit një mjet lufte.

Ndoshta një nga arritjet më të mëdha të Rusisë që nga fundi i Luftës së Ftohtë ka qenë të bindë Gjermaninë dhe pjesë të tjera të Evropës se mund t’i besojnë Moskës si një partner afatgjatë të furnizimit me gaz. Ky besim tani është shkatërruar. Askush në Evropë nuk duhet të mbështetet në furnizimet ruse të energjisë për dekadat e ardhshme, apo edhe për sa kohë që bota përdor lëndë djegëse fosile.

Shumë shpejt, Rusia do të ketë vetëm një artikull kryesor eksportues: naftën bruto. Për një shtet mashtrues, nafta e papërpunuar është një burim ideal. Mund të ngarkohet në cisterna dhe të shitet në të gjithë botën. Pjesa më e madhe e këtij tregu është tashmë e dyshimtë dhe shumë klientë, për shembull në Indi dhe Kinë, pëlqejnë të mos bëjnë shumë pyetje.

Por Rusia është një eksportues i madh i naftës – ajo përpiqet të transportojë rreth katër milionë fuçi naftë bruto në ditë nga deti. Një cisternë më e madhe mund të transportojë afërsisht një milion fuçi dhe i duhen rreth 20 ditë për të arritur në bregun perëndimor të Indisë nga Ust-Luga (një port i rëndësishëm rus në Balltik). Rusët do të duhet të mobilizojnë një flotë të madhe – qindra cisterna – si dhe të gjitha shërbimet financiare për të mbështetur operacione të tilla. Dhe ajo flotë duhet të punojë për ta 24 orë në ditë, shtatë ditë në javë, pa ndërprerje.

Në mënyrë që ekonomia e saj të funksionojë, Rusia duhet të organizojë diçka të ngjashme me Aeroportin e Berlinit të viteve 1948-49, vetëm se tani duhet të dërgojë naftë nga Rusia me rrugë detare dhe jo vetëm për dy vjet, por përgjithmonë.

Sipas burimeve të industrisë, pothuajse gjysma e cisternave të naftës që do të ishin të përshtatshme për këtë detyrë janë në pronësi të kompanive evropiane dhe të tjera perëndimore. Shumica e operacioneve financiare dhe të sigurimit të këtyre transaksioneve të biznesit kryhen nga Bashkimi Evropian, Norvegjia, Britania e Madhe, SHBA dhe Japonia.

Në vend që t’i jepte fund këtyre transaksioneve, G7 propozoi një qasje më të fuqishme: kompanitë do të lejoheshin të merrnin pjesë në transportin e naftës ruse, por vetëm nëse të gjithë të përfshirët pranonin të paguanin një çmim të kufizuar. Rusia tashmë ka rënë dakord për një zbritje të konsiderueshme – vlerësimet më të fundit të naftës së papërpunuar Urals tregojnë se ajo është deri në 20 dollarë për fuçi më e lirë se standardi Brent. Zbritja e para pushtimit ishte afër zeros. Tani Perëndimi po bën gjithçka dhe po bën presion për të rritur këtë zbritje, duke krijuar kështu një rregullator, kthimi i të cilit rrit presionin mbi të ardhurat e Putinit.

Kur kufiri i çmimit u propozua për herë të parë, pati komente dhe parashikime se do të çonte në një rritje të çmimit botëror të naftës – por çmimet kanë rënë me kalimin e kohës. Vëzhguesit e tjerë thanë se tregu nuk do të bashkëpunonte, por tregtarët e naftës dhe bankat mezi prisnin të vepronin në mënyrën e miratuar. Dhe disa theksuan se jo të gjitha detajet u vendosën menjëherë në vendet e duhura, sikur kjo të kishte ndodhur ndonjëherë me përparime të mëdha politike.

Laku po shtrëngohet rreth Khersonit dhe kjo  është tërësisht rezultat i agresionit dhe besimit të tepruar rus. Dhe ata po shtrëngojnë kontrollin e tyre mbi të ardhurat ruse të naftës dhe ekonominë ruse pikërisht për të njëjtat arsye, përfundon analizën e saj Project Syndicate. 

11 Komente

 1. p
  piar

  hahahahahah, ka. ngelur vetem kievi pa u marre

  1. r
   rita

   hahaha, ja sa te marri edhe kina taivanin edhe vazhdoni me propaganden e falimentuar te Sorosit, kina dhe rusia do marrin cfar te duan sepse per kundershtar kan europen e marume dhe ameriken e shkallafitur

   1. S
    Sale Putini

    Hahaha shikoje ku e ke Putinin. Si qen i helmuar. Kharkivin ja moren dje tani Donbasi. Ju qifte Putini mendjen me keq se jua a ka qire

    1. A
     ABC

     Sorosi kudo në Shqipëri. Sorosi kundër Berishës, Sorosi kundër Gonxhes që ja hënksha zemrën. Sorosi kundër Kinës. Sorosi kundër Rusisë. Sorosi kundër Orban etj etj. Me e forta?! 95 % e atyre që flasin për Soros as që e kanë pikën e idesë se kush është Sorosi.

     1. r
      ria

      sorosi ka qen spiun i nazizmit, ne vitet 90 manipuloi bursen ne londer, e kshu me rradh, nejse je i vogel edhe do mesosh me shum

     2. D
      Denis

      sic duket edhe kur prishesh ne krevat me gisht ti Rita ke ndermend Putinin ..

      1. D
       Denis

       sic duket edhe kur prishesh ne krevat me gisht ti Rita ke ndermend Putinin ..

       1. R
        Rita trape

        Të pelqeka irak i Putinit ë

       2. E
        E verteta dhemb!

        Edhe Piar edhe Rita me larte jane shembulli tipik i qenieve qe kane emocionin si udheheqes e jo llogjiken. Llogjika eshte nje dhunti qe e kane vetem njerezit si specie. Si rrezultat i ketij privilegji njerezit jane te afte per plane afatgjata, gje qe nuk ndodh kur perdor emocionin/ndjenjat. Perendimi nga te gjithe grupimet kulturore ne planet eshte grupimi qe e ben me mire se te tjeret planifikimin llogjik. Prandaj eshte superior ne teknollogji, inovacion, shpikje, mirqenie ndaj grupeve te tjere. Perendimi i ka bere planet dhe llogarite dhe e di se per cdo rakete, avion, tank, rus prodhon mijera here me shume sot e neser. Me llogjike perendimi nuk humb e rusia humb. Koha punon kundra rusise - cdo minute eshte udhetim drejt humbjes per rusine. Hitleri morri shume territore ne fillim, por ne shtabet perendimore analistet planifikonin fitoren, sepse me numra llogjika ishte e pathyeshme. Perendimi e mbiprodhonte gjermanine 1 me 20. Per cdo gje qe prodhonin gjermanet perendimi bente 20. E njejta gje edhe me rusine, por me shkalle 1 me 100 mije. Per cdo gje qe prodhon Rusia perendimi prodhon katastrofikisjt me shume. Mos harroni shumica e shteteve te NATOs per momentin harxhojne rreth 2% te GDPs. Imagjino sikur te perendimi ta coje 30% -40% te GDPs prodhimin militar. Rusia eshte e destinuar te humbi konfliktin. Llogjika fiton emocioni nuk olanifikon dot!

        1. E
         E verteta dhemb!

         Edhe Piar edhe Rita me larte jane shembulli tipik i qenieve qe kane emocionin si udheheqes e jo llogjiken. Llogjika eshte nje dhunti qe e kane vetem njerezit si specie. Si rrezultat i ketij privilegji njerezit jane te afte per plane afatgjata, gje qe nuk ndodh kur perdor emocionin/ndjenjat. Perendimi nga te gjithe grupimet kulturore ne planet eshte grupimi qe e ben me mire se te tjeret planifikimin llogjik. Prandaj eshte superior ne teknollogji, inovacion, shpikje, mirqenie ndaj grupeve te tjere. Perendimi i ka bere planet dhe llogarite dhe e di se per cdo rakete, avion, tank, rus prodhon mijera here me shume sot e neser. Me llogjike perendimi nuk humb e rusia humb. Koha punon kundra rusise - cdo minute eshte udhetim drejt humbjes per rusine. Hitleri morri shume territore ne fillim, por ne shtabet perendimore analistet planifikonin fitoren, sepse me numra llogjika ishte e pathyeshme. Perendimi e mbiprodhonte gjermanine 1 me 20. Per cdo gje qe prodhonin gjermanet perendimi bente 20. E njejta gje edhe me rusine, por me shkalle 1 me 100 mije. Per cdo gje qe prodhon Rusia perendimi prodhon katastrofikisjt me shume. Mos harroni shumica e shteteve te NATOs per momentin harxhojne rreth 2% te GDPs. Imagjino sikur te perendimi ta coje 30% -40% te GDPs prodhimin militar. Rusia eshte e destinuar te humbi konfliktin. Llogjika fiton emocioni nuk olanifikon dot!

         1. E
          Elton

          Lesh me qime.As per 100 vjet nuk e mundin Rusine .Thjesht do na e bejne jeten te veshtire neve te tjereve sic na e kane bere.

          Lini një Përgjigje