Ish-drejtori i CIA-s: Nëse rusët përdorin armë bërthamore në Ukrainë, do t’i shkatërrojmë

3 Tetor 2022, 09:12Bota TEMA

Ish-drejtori i CIA-s: Nëse rusët përdorin armë

SHBA-ja dhe aleatët e saj do të shkatërrojnë forcat dhe pajisjet ruse në Ukrainë dhe do të fundosin flotën ruse në Detin e Zi nëse Vladimir Putin përdor armë bërthamore, ka paralajmëruar David Petraeus.

Duke folur për ABC News, ish-drejtori i CIA-s dhe gjenerali amerikan, tha se ai nuk ka diskutuar me këshilltarin e sigurisë kombëtare, Jake Sullivan, për reagimin e SHBA-së ndaj një përshkallëzimi bërthamor nga Rusia.

Nëse do të ndodhte diçka e tillë, ne do të përgjigjeshim duke udhëhequr NATO-n  në një përpjekje kolektive që do të shkatërronte çdo forcë konvencionale ruse që ne mund të shohim dhe identifikojmë në frontet e Ukrainës dhe Krimesë dhe çdo anije të tyre në Detin e Zi. “tha Petraeus.

Paralajmërimi vjen disa ditë pas kërcënimeve të Putinit. I pyetur nëse përdorimi i armëve bërthamore në Ukrainë do të tërhiqte SHBA-në dhe NATO-n në luftë, Petraeus tha se ndërsa neni 5 i Traktatit të Atlantikut të Veriut mbi mbrojtjen kolektive nuk do të zbatohej, pasi Ukraina nuk është anëtare e NATO-s, megjithatë SHBA dhe NATO do të reagonin.

25 Komente

 1. T
  Tironci

  Per te fut mutin ju , ja u kemi pa sherrin ka 70 vjet mo , mos fol dy her , me shum jeni ju qe flisni per bomba berthamore se rusia qe esht ne luft , e kerkoni me pa dermon nji gjullurdi ne europ , qe te hyni prap me plan marshall se nuk keni rrug tjeter po ju shkon ekonomia per lesh, perfitoni dhe se politikanet e europes jan katandisur me keq se kta tonet dhe po luani mir me ne , ti shpik bllokada ku te leverdis gomeret e politikes europes jan pronto per zbatim , dhe kan hyr ne nje kriz qe nuk po din çfar po bejn , nuk doni ta pranoni qe xhdo fillim ka nje fund dhe per kte sistem muti qe kemi sot e ter bota , ne vend ta vrisni mendjen per te shpikur nje sistem me te goditur dhe me social , i bini shkurt hapni luftra per te arritur qellime fitimi , bot shkerdhat ka ren ter bota ne dor te bastardeve dhe llumit te vet , nuk ke çfar te presesh me shum ,

  1. a
   anti25642654censurë

   o karo,vazhdo me alfred cakon dhe mos ha mut këtu!!

   1. a
    anti25642654censurë

    qekan lëshu putinsat këtu?? apo thjeshtë erdoganistë atalibanë muti?? he ju qifsha robt të gjithëve(TironciVinAdelina dashnorja e BelgutLarben)

    1. V
     Vin

     Te qifsha mamin o pederast antiçensur i karit tim

     1. L
      Loku

      Ku je mo strateg i gjeopolitikes botrore se na bere merak.Pa ty nuk ka kuptim gazeta Tema.

      1. 1
       1001

       Loku pederasti ...

      2. B
       Black Jack

       ????????????

     2. V
      Vin

      Po pastaj do ta hani ne sum se rusi sdo rrij duarkryq tju presi juve homove.

      1. 1
       1001

       Vin bythqiri ...e mori motra provimin pre Vini ??? Apo mori karin ??

      2. A
       Adelina dashnorja e Belgut

       O ish-drejtor I CIAs ! Po ju akoma po ju merret fryma nga maratona që ju bënë talebanët o kërcu! Po kush pjerdh për Blink Blink Can't See. E vetmja shprese e Evropit eshte Vin Inceneratori- Lavatriçja. Ai po

       1. L
        L

        KY do jet kryetar koperative besoj se ska mundesi. Si do perdorin Ruset arme berthamore ne Ukraine kur dihet qe pasojat do ndihen ne rusi per shkak te afersise gjeografike? Apo KY Thot ti perdorin amerikanet Armet berthamore ne Ukraine e te thone I perdori rusi? Pse kujtoni se SE bejn,se Mo's u rruhet amerikes per ukrainasit .. Ah po harrova luftojne per "demokracine"ukrainase ..

        1. a
         arben

         keta amerikanet kujtojn se po luftojn me irakun apo ne siri qe nuk munden ta rezonin bashirin apo ne afganistan qe deshtuan dhe ikn me turp si hajdute ,por me nje shtet si rusia nuk eshte kafshat e kollajt prandaj lojrat me fjal dhe me dyfek jan shum larg njera tjetres . ruset ne ukrain nuk po luftojne me ukrainen por drejtperdrejt me shba uk dhe vndet e natos se sa per ukrainasit e kishte marr te gjith ukrainen.

         1. P
          Pra , te gjith nxisin Luften Berthamore !!!!!!!!!!

          Mua s'me duket aspak nji Deklarate e tille qe tenton qetesimin situates daljen nga Kriza Nderkombetare dhe Paqen ne Bote ,por nji nxitje te te Forteve per te arritur ate qe duan edhe pse duhet then se : Amis nuk kan ndryshuar asnjiher e s'kan zhgenjyer ,,,per ate qe kan qen e ala sot jane ! Shpresoj qe nji Deklarate e tille te jet pjes e Show-t Politikes se Te Forteve ,sepse perndryshe se kush ne te vertete do shkaterrohej ne nji Lufte Berthamore e kush do mbijetoj eshte paparashikueshme .

          1. K
           Kopenhagen

           Paskan dale gjithe rusofilet ketu, ca me rroga, ca falas. Amerika mund te kete gjithe te keqiat e botes, por ne rastin ne fjale, eshte ne anen e duhur. Ukraina eshte shtet sovran, dhe mund te zgjedhe cilin drejtim deshiron qofte nga ana politike dhe qofte nga ana sociale. Rusia mund te shprehe deshirat e saj, por ne rastin konkret iu duk shume e lehte, dhe po theyn hundet. Inteligjenca njerezore dhe budalleku jane moter e vella dhe nuk kane limite, keshtu qe ngelet te shohim cili do te jete hapi i radhes i Rusise. Deri tani, kane bere nje vrime ne uje.

           1. a
            anti25642654censurë

            "radio moska", lali, "radio moska",propagandë e pastër ruse!! putiniane,se rusët nuk kanë të bëjnë!!copa të trasha mishi pa sy!!

            1. A
             Adelina dashnorja e Belgut

             Ti ske faj se te kane shqyer muzhiket mamin dhe motrat o abticensurekari. Mos I nxirr tek semafori I shkupit o bordello sumkuq. Afroi tek afganet e Edvinit te pakten. Mgjs atyre sju riparohet me brima. Shqyerje shteruese. Kurve sumkuqe

           2. p
            per tru bunkeret

            Ja shiko si komentojne tru bunkeret ish oficera e ish hetuesa , nuk kane faj te shkretet akoma e kane mendjen te Stalini e tek Bashkimi sovjetik , duke harruar me dashje se ketij vendi me emrin Rusi ka ma shume se 200 vjet qe vetem sherrin po ja sheh bota , mjafton vetem kolera komuniste qe e paten mbjellur ne Europen lindore edhe ma larg ...nejse popull shume agresiv ...

            1. t
             tru shpellaret e pederet shajne tru bunkieret !

             S'e kuptoj perse ca histerike shpellash ktu ,nuk komentojne asnjiher Temen ne Fjale por gjurmojne komentuesit qe Komentojne Temen ! - Kaq te semure jane ? - Mir ai psikopati i ardallosur qe s'di cfar shkruan e i pjerdh ai tru - anticensure ....... por kan fillu edhe te tjere si shikojm (nqs nuk eshte po ai surrat me nofka te tjera ) si Kopenhagen - per tru bunkieret -etj Nofka idiote qe bejne karagjozin ktu ! - Ore po kush na qenkeni ju more Nastradia Shpelle ? Ke pretendoni se perfaqsoni ju ? Po beheni njiher Njerez e mesoni te komunikoni si qytetare ktu e rrespektoni mendimin e te tjereve dhe mesoni te komentoni njiher Temat e Hedhura ktu e jo Komentuesit ,qe ju dhjesin ne koke juve ham -humave qenve histerik te Kazanit .

             1. L
              L

              Rrota rike,qe komentoni pa tru,djemt e oficereve te sigurimit e te BS I keni NE.pushtetpo KY esht problemi shqiptareve,flasim per cdo gje me tifozllik e Jo sipas fakteve. Meqe ukraina qenka shtet sovran,na thoni qe kur? NE 1994? Po para saj qe NGA shek 6 apo 7 e. Der ne 94? Keto Jane shtete qe I krijojn europianet e amerikanet sic bene jugosllavine,Kuwaitin e shume te tjera. Ju kujtoni se po filloi lufta berthamore do.mbroj amerikane apo Rusia? Po filloi ather te gjithe shkojn per lesh.. Nje shtet si Rusia,po ta rrethoj NATO e amerika NGA te gjitha krahet e ju prisni qe ata te bejne sehir? Ather qenkeni me bole sec e mendoja... Shkoni te fuga merrni rrogat e komenteve o rilindas

              1. P
               Piro

               Per ti o, L. qe nuk di histori. Ne shekulli e 6 ose 7 nuk ka pasur as Rusi as emer populli rus. Emri i popullit rus del per here te pare ne analet e Shen Bertinit ne vitin 839. Ne ato anale "rus" konsideroheshin fisi suedez i varangianeve. Ne tregimin e pare sllavisht te shekullit 12, Повість времмених літ (Tregime te koheve te shkuara), te hartuar ne Novgorodin e sotem, ne vitin 1113 (nga Nestori) thuhet se shteti i Kievit u krijua nga tre vellezer te fisit suedez te varangianeve qe krijuan dinastine e rurikeve qe sundoi nga shekulli 9 deri ne shekullin 14 me qender ne Novgorodin e sotem. Shteti i Kievit ishte shteti i pars sllavolindor. Pas shekullit 15 Ukraina u nda ne menyre alternative midis Rusise, Austrohungarise dhe Polonise Mbreterit e pare te mbreterise se Kievit sipas tregimit sllavolindor te 1113 ishin princat suedeze, Askoldi dhe Diri. Dinastia e rurikeve sundoi aty deri ne shekullin 15 kur Ivani i Madh ne mong which are the arrival of the three Varangian brothers, the founding of Kievan Rus', Ky shtet i krijuar nga princat dhe fiset tregtare suedeze te varangianeve qe shtriheshin midis detit Baltik dhe detit te Zi e qe ekzistoi gjate shekujve 9-12. Nga shekulli 12 shteti i Kievit mbeti si shtet vasal i Mbreterise turkice te Ulug Ulusit te Trete, deri ne shekullin 15 kur Ivani i Madh theu ushtrine e mbreterise turkice. Kjo shenon themelimin e shtetit te vertete rus qe me vone me pushtimet e careve ne rajont e Kaukazit, te Azise Qendrore dhe te Lindjes se Larget u shnderrua ne perandori shumekombeshe. Ukraina si dhe 15 republikat e tjera te shkeputura nga BRSS perbeht nga nje popull me vetedije te forte etnike (sic tregon lufta e suksesshme dhe heroike qe po bejne kunder agresionit barbar te Rusise) me identitet te plote kulturor, gjuhesor dhe territorial te vetin. Ne vitin 1917 Ukraina themeloi Republiken e Ukraines qe ekzistoi kater vjet deri 1921 kur u ripushtua nga Rusia Sovjetike. Mos harro edhe se Shqiperia vete ka qene nen sundime romake, bizantine, bullgare dhe osmane per 21 shekuj por nuk u beme as romane as turq, as bullgare e as greke. Po keshtu shtete si Cekosllovakia, Jugosllavia dhe Moldavia u krijuan pas luftes se apre boterore

               1. r
                rus

                Në shekullin e 9-të, kyiv u mor nga kazarët nga varangët (Vikingët lindorë ndoshta nga Suedia) të Oleg të Urtit, Princit të Novgorodit. I vendosur në rrugët tregtare, kyiv shpejt u bë qendra e një shteti sllav të quajtur "Rus" ose Ruthenia. Sipas traditës, gjatë sundimit të Vladimir Diellit të Bukur, në vitin 988 u bë pagëzimi i popujve sot rusë, ukrainas dhe bjellorus.

              2. D
               Demotakercita

               Fatkeqesi boterore do te jete perdorimi i armeve berthamore,pasi askush nuk do te dal i fituar.Bile edhe Amerika,qe luftrat nuk i ka bere ne teritorin e saj apo afersi.Nje leshim berthamor nuk do te kete pasojat e bombave ne Japonin e 1945-ses.Ajo do ti perfshij te gjithe.Kushdo qe nxit nje mendim te tille eshte i gatshem ta sakrifikoj globin.Mos qofte thene.

               1. B
                Beni

                Keta Ruset nuk fituan dot me Ukrainen dhe jo me te maten me USA dhe NATON !

                1. B
                 Bato

                 Ruset e dine se po u fut Amerika ne lufte Rusia shkaterrohet ne pak minuta Armet berthamore ruse jane te kohes stalinit dhe nuk punojne

                 1. B
                  Bato

                  Ruset e dine se po u fut Amerika ne lufte Rusia shkaterrohet ne pak minuta Armet berthamore ruse jane te kohes stalinit dhe nuk punojne

                  Lini një Përgjigje