Kush është Giorgia Meloni, kandidatja kryesore e të djathtës për kryeministre në Itali?

22 Qershor 2022, 11:19Bota Politico.eu

Kush është Giorgia Meloni, kandidatja kryesore e të djathtës

Për Giorgia Meloni, rruga drejt respektit kalon përmes Presidentit rus Vladimir Putin.

Gjatë një viti e gjysmë të fundit, liderja italiane e ekstremit të djathtë ka arritur në vendin e parë në sondazhe duke goditur pamëshirshëm qeverinë e kryeministrit Mario Draghi. Si udhëheqëse e “Vëllezërit e Italisë”, e vetmja parti e madhe politike në opozitë, ajo ka kritikuar ish-shefin e Bankës Qendrore Evropiane për çdo gjë, nga përdorimi i certifikatave të COVID deri te reformat e ligjit të konkurrencës e deri te kush duhet të ketë të drejtën për të drejtuar biznese buzë plazhit.

Por në temën më të nxehtë politike të ditës – mbështetjen ushtarake për Ukrainën – ajo ka qenë shumë më mbështetëse për Draghin sesa shumë liderë në koalicionin e tij të përçarë. Meloni e ka përshkruar pushtimin e Moskës si një “akt të papranueshëm lufte në shkallë të gjerë nga Rusia e Putinit kundër Ukrainës” dhe mbron dërgimin e armëve për qeverinë në Kiev.

“Ndërsa ka një zonë mjaft të madhe elektorale në të djathtën kritike ndaj NATO-s dhe dashamirës ndaj pozicionit të Rusisë, [Meloni] ka zgjedhur të shikojë përpara dhe të dërgojë një mesazh të qartë,” tha Daniele Albertazzi, profesor i politikës në Universitetin e Surrey. “Ajo dëshiron të sinjalizojë se është një e djathtë e përgjegjshme me të cilën bota mund të bëjë biznes”.

Linja e ashpër e Melonit ndaj Putinit është relativisht e re. Deri në vitin 2018, ajo festoi fitoren e presidentit rus në zgjedhje, duke përfaqësuar “vullnetin e qartë të popullit rus”. Dhe kjo vjen ndërsa Italia po përgatitet për zgjedhje parlamentare më pak se një vit nga tani.

Si kreu i partisë më të madhe në koalicionin e krahut të djathtë të Italisë, e cila është në rrugën e duhur për të marrë rreth 45 për qind të votave, Meloni është në pozicionin e parë për të udhëhequr qeverinë e ardhshme.

Duke e ndërtuar ngritjen e saj mbi një reputacion si një luftëtare e kulturës së krahut të djathtë për çështje si emigracioni dhe të drejtat e LGBTQ +, mbështetja e saj për NATO-n dhe Ukrainën i ofron asaj një shans për ta pozicionuar veten si një person më pak radikal – një e moderuar në një nga çështjet më të rëndësishme. të ditës.

Vendimi për të mbështetur linjën e Draghit për këtë çështje “shkatërroi stereotipet për ne, të cilat nuk korrespondojnë me realitetin,” tha Federico Mollicone, një ligjvënës i lartë i Brothers of Italy.

“Ajo është koherente,” shtoi Mollicone. “Ajo nuk është një udhëheqëse e menjëhershme, ajo nuk ndjek trendet e mediave sociale.”

Koalicioni i thyer

Ashpërsia e Melonit ndaj Rusisë vjen ndërsa rivalët e saj më të mëdhenj në spektrin populist luftojnë për t’u dalluar nga pjesa tjetër e koalicionit të vështirë të Draghit.

Gjysma e italianëve janë kundër dërgimit të armëve në Ukrainë, sugjerojnë sondazhet. Të martën, Lëvizja anti-establishment 5 Yjet u nda mbi këtë çështje. Luigi Di Maio, një ish-udhëheqës partie dhe ministri aktual i Jashtëm, udhëhoqi një shkëputje pasi kritikoi udhëheqësin aktual të 5 Yjeve, ish-kryeministrin Giuseppe Conte, se kishte bërë thirrje për ndalimin e eksporteve të armëve në Ukrainë.

Ndërkohë, partia e ekstremit të djathtë Liga është duke u tkurrur në sondazhe, pasi udhëheqësi i saj Matteo Salvini ka hedhur poshtë luftën. Pavarësisht se kishte një marrëveshje bashkëpunimi me Rusinë e Bashkuar të Putinit, ai fillimisht votoi në favor të dërgimit të armëve në Ukrainë, por kohët e fundit u përpoq – dhe dështoi – të niste një mision paqeje në Moskë.

“Meloni i detyrohet shumë rezultateve të saj Salvinit,” tha Laura Boldrini, një ligjvënës nga Partia Demokratike e qendrës së majtë. “Ai ka ndryshuar qëndrim për shumë çështje dhe kjo moskoherencë i ka dhënë përparësi. Ajo duhet ta falënderojë atë çdo ditë.”

Bixhozi që “Vëllezërit e Italisë” po ndërmarrin është se, ndërsa mbështetja e ndihmës ushtarake për Ukrainën dhe sanksionet kundër Rusisë mund të kenë një kosto politike afatshkurtër, ajo do të krijojë besueshmëri në një afat më të gjatë.

“Pozicioni ynë ndaj politikës ndërkombëtare tregon se “Vëllezërit e Italisë” ka një profil serioz dhe të besueshëm ndërkombëtarisht, në vend që të bëjë llogaritje elektorale ose të përdorë një çështje kaq serioze si lufta në Ukrainë për të vënë në telashe qeverinë,” tha Raffaele Fitto, një eurodeputet nga “Vëllezërit e Italisë”, i cili bashkë-kryeson grupin e Konservatorëve dhe Reformistëve Evropianë (ECR.)

“Ne mund ta kishim bërë këtë,” shtoi ai. “Ne nuk e bëmë sepse e dimë shumë qartë se cili duhet të jetë profili i një partie serioze që kandidon për të drejtuar vendin.”

Duke fituar terren

Disa vite më parë, do të ishte praktikisht e paimagjinueshme që “Vëllezërit e Italisë” do të kishin një shans për të udhëhequr qeverinë e ardhshme. Partia e ka origjinën e saj në Lëvizjen Sociale Italiane post-fashiste (MSI) dhe ruan logon e saj. Gjatë zgjedhjeve të fundit parlamentare, në 2018, ajo pushtoi të djathtën skajore të spektrit politik dhe mori vetëm 4 për qind të votave.

Kohët e fundit, “Vëllezërit e Italisë” ka përfituar nga të qenit praktikisht partia e vetme opozitare e vendit.

Mbështetja e saj në sondazhe është tani 22 për qind, sipas Sondazhit të Sondazheve të POLITICO, duke e bërë atë partinë më popullore në vend, pak përpara Partisë Demokratike. Me kohën e garantuar të transmetimit televiziv dhe të pandotur nga kompromiset e qeverisë, partia ka qenë në gjendje të marrë mbështetjen e të gjithë atyre që nuk janë të kënaqur me atë që po ndodh në Itali.

Në zgjedhjet komunale të një jave më parë, partia kaloi Lidhjen në 22 nga 26 kryeqytetet provinciale dhe rajonale, duke përfshirë disa nga bastionet veriore të Lidhjes.

“Pozicioni më i arsyeshëm i [Melonit] për politikën e jashtme, krahasuar me atë të Salvinit, është sigurisht një nga gjërat që po e ndihmojnë atë të fitojë terren,” tha Lia Quartapelle, zëdhënëse e politikës së jashtme për demokratët e majtë.

Dy galeri

Nëse Meloni do të ketë një shans për të hyrë në zyrën e kryeministrit, sfida e saj do të jetë kalimi nga radikal në të respektueshëm në mendjet e publikut votues.

Ajo vazhdon të mbajë qëndrime radikale për shumë çështje. Në një aktivitet të fushatës në Spanjë në mbështetje të partisë së ekstremit të djathtë të vendit Vox, ajo deklaroi kundërshtimin e saj ndaj atyre që ajo i quajti “lobet LGBT” dhe imigracionit.

Por ajo ka bërë përpjekje për të moderuar imazhin e saj në skenën ndërkombëtare. Duke folur në Konferencën e Veprimit Politik Konservator në fillim të këtij viti, për shembull, ajo ishte një nga zërat më të fortë që bënte thirrje për veprim kundër Rusisë.

Në Bruksel, si president i partisë së Konservatorëve dhe Reformistëve Evropianë (ECR), Meloni është bërë fytyra e ekstremit të djathtë të Evropës jashtë vendit, duke fituar legjitimitet duke u angazhuar me institucionet e BE-së dhe grupet kryesore në Parlamentin Evropian, në vend që të refuzojë integrimin në BE si një e tërë.

Në fillim të këtij viti, ECR e Melonit mbështeti eurodeputeten e qendrës Roberta Metsola si kryetare të Parlamentit Evropian, duke e lejuar atë të emërojë një nënkryetar, eurodeputetin Roberts Zīle.

“Ka qenë një mundësi për t’u larguar nga një qasje e bezdisshme që çoi në një përjashtim serioz dhe të pajustifikuar të grupit tonë nga rolet institucionale,” tha Fitto, i cili e përshkroi atë si “realpolitik”. Në dhjetor, festivali vjetor Atreju – një ngjarje për rininë e krahut të djathtë të Italisë, e themeluar nga Meloni në 1998 – tërhoqi ministrat dhe komisionerin evropian Margaritis Schinas si folës.

Quartapelle e përshkroi Melonin si “një ekstremiste që maskohet si e moderuar”.

“Unë e kuptoj se ajo ka qenë shumë e aftë,” tha ajo. “Ajo ka një lloj profesionalizmi që Salvini nuk e ka. Ajo mund të flasë për një sërë çështjesh, jo vetëm për emigracionin … dhe ndonjëherë mbështet pozicione pranë qeverisë. Kjo e bën atë të duket si një udhëheqëse më e përgjegjshme.”

Andrea Delmastro Delle Vedove, një deputete e “Vëllezërve të Italisë”, mohoi që pikëpamjet e Melonit janë ekstreme: “A është ajo ekstremiste sepse mbron identitetin e gjinisë… dhe universalitetin e kryqit. Pastaj ajo është në shoqëri të mirë me Papa Françeskun. A do ta quani atë një ekstremiste?

Për Albertazzin, Meloni “po luan vazhdimisht në dy galeri”. Ajo po përpiqet të mbajë në bord ata në partinë e saj që mendonin se fashizmi bëri mirë, duke përdorur fjalë kodike si nderi dhe kombi, tha ai, dhe duke marrë pozicione ekstreme në luftërat kulturore kundër politikës gjinore dhe adoptimit të homoseksualëve.

Por kur bëhet fjalë për politikën ekonomike, ajo largohet pak nga partitë e qendrës së djathtë si Forza Italia e ish-kryeministrit Silvio Berlusconi, duke favorizuar një shtet të vogël, ulje taksash dhe mbështetje për bizneset e vogla.

Thelbësore për suksesin e Melonit është se ajo përfaqëson të djathtën tradicionale nacionaliste më mirë se Salvini dhe se ajo ka mbetur jashtë qeverisë, tha Albertazzi. “Kjo nuk do të thotë se ajo do të jetë e suksesshme tre ose katër vjet nga tani,” shtoi ai. “Por ky është momenti i saj.”

Lini një Përgjigje