Çmimet globale të ushqimeve bien në nivelin më të ulët të dy viteve të fundit (jo në Shqipëri, se mos keqkuptoheni)

2 Qershor 2023, 22:00Bota TEMA

Çmimet globale të ushqimeve bien në nivelin më të

Indeksi i çmimeve botërore të agjencisë së ushqimit të Kombeve të Bashkuara ra në maj në nivelin më të ulët në dy vitet e fundit, pasi një rënie në çmimet e vajrave bimore, drithërave dhe produkteve të qumështit tejkaloi rritjen e sheqerit dhe mishit.

Indeksi i çmimeve të Organizatës së Ushqimit dhe Bujqësisë (FAO), i cili ndjek mallrat ushqimore më të tregtuara në nivel global, ishte mesatarisht 124.3 pikë në maj kundrejt 127.7 të rishikuar për muajin e kaluar, tha agjencia të premten. Leximi i prillit fillimisht u dha si 127.2.

Rezultati i majit shënoi më të ulëtin që nga prilli 2021 dhe do të thoshte se indeksi ishte tani 22% nën një kulm të të gjitha kohërave të arritur në mars 2022 pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës. Indeksi i çmimeve të drithërave të FAO-s ra me gati 5% në maj nga muaji i kaluar, nën presion nga perspektivat e bollshme të furnizimit dhe zgjerimi i Iniciativës së Kokrrave të Detit të Zi që lejon dërgesat nga Ukraina.

Por çmimet ndërkombëtare të orizit vazhduan të rriten në maj, pjesërisht për shkak të furnizimeve më të shtrënguara në disa vende eksportuese, tha FAO. Agjencia muajin e kaluar shprehu shqetësim për rritjen e çmimeve të lëndës bazë.

Indeksi i çmimeve të vajit vegjetal të FAO ra pothuajse 9% nga muaji në muaj, duke reflektuar furnizimet e mëdha të farave vajore dhe kërkesën e dobët për vaj palme, ndërsa çmimet globale të qumështit u lehtësuan me mbi 3% mes një rritjeje sezonale të prodhimit të qumështit të hemisferës veriore, tha agjencia.

Çmimet e sheqerit, në të kundërt, treguan një rritje prej 5.5% nga prilli në një rritje mujore të katërt radhazi, pasi shqetësimet mbi modelin e motit El Nino shtuan rreziqet e furnizimit global, tha FAO.

Megjithatë, përmirësimi i kushteve të motit në Brazil dhe çmimet më të ulëta të naftës së papërpunuar kanë frenuar tregjet e sheqerit, shtoi ai. Kontratat e së ardhmes së sheqerit përfunduan në maj më të ulëta pas një niveli të lartë 12-vjeçar në fund të prillit.

Në një raport të veçantë për ofertën dhe kërkesën për drithëra, FAO parashikoi prodhimin botëror të drithërave këtë vit në 2.813 miliardë ton, një rritje prej 1% nga viti 2022 që reflektoi kryesisht një rritje të pritshme të prodhimit të misrit.

Rezervat globale të drithërave në sezonin 2023/24 parashikohej të rriteshin me 1.7% nga viti në vit në një rekord prej 873 milion ton, duke reflektuar rezervat më të mëdha të pritshme të misrit, orizit dhe elbit. Stoqet e grurit parashikohej të bien, megjithatë, pasi prodhimi u pa në rënie, ndërsa kërkesa pritej të ishte e qëndrueshme.

6 Komente

 1. r
  romeo

  Dihet qe Shqiperia eshte biciklete me kondrabedal, ne cdo vend cmimet ulen ndersa ketu ngrihen.... E turpshme 1 kg. djath 15000 lek, mishi ne stratosfere, buka asnjehere nuk e ka gramaturen e duhur etj. etj...

  1. L
   Lopisti

   Ja keni futur kot, po kot fare.

   1. P
    Pse genjeni !

    Nuk e di kujt i sherben, po kjo eshte genjeshter e madhe. Cmimet me shumice te drithrave, vajit , sheqerit, orizit, frutave, perimeve etj. jane 35 - 50 % me te larta se perpara pandemise. Kurse cmimet me pakice, ne supermarket kane pesuar ngritje akoma me te larta. Te gjitha jane te verifikueshme ne burse. Neni nje verifikim perpara se te shkruani genjeshtra re tilla. Verifikimi eshte “alfa” e gaxetarise.

    1. N
     Nje tjeter shtetas kanadez

     Para se te filloni te shkruani te tille artikuj, eshte mire te jepni disa shpjegime. P.sh. çfare eshte indeksi i çmimeve. Keshtu siç e pershkruani ju del sikur çmimet jane ulur bne krahasim me ato te para pandemise. E verteta eshte qe rritja e çmimeve (kryesisht ato te ushqimeve vazhdojne te rriten). Edhe çmimi i sheqerit jo vetem qe nuk eshte ulur, por perkundrazi vazhdon te rritet. Si pasoje, te gjithave produkteve qe permbajne sheqer vazhdohet t'u rriten çmimet.

     1. B
      Bardha

      Pse mashtron o gazetar ne cilin vend te europes jane ulur cmimet e ushqimeve buka vaji mishi dhe ushqimet tjera te perditeshme,ne marketet,a po jeni mesuar te perketheni gabimish ndonje raport te burokratve qe nuk dalin kurre jashte e shofin 1 here ne vit driten e diellit

      1. X
       Xxx

       Qe të kuptohemi, Orizi u ngrit, Shqeri u ngrit, vaji ra , qushti poashtu.Qe të mos keqkuptohemi, i bie të jemi barazim, pra për kosumatorin hiq andej e shto këtej. Te behemi njëcik realist. Në tregun tonë abuzohet dhe mbi te gjitha jemi tregu me kosumatoret më të painformuar në europë. Dhe tek keqinformimi apo painformimi qendron e tëra

       Lini një Përgjigje