Ndahet nga jeta ish-presidenti i Pakistanit, kush ishte gjenerali i lartë që drejtoi vendin në kohët më të vështira

5 Shkurt 2023, 09:24Bota TEMA

Ndahet nga jeta ish-presidenti i Pakistanit, kush ishte gjenerali i lartë

Ish-presidenti i Pakistanit, gjenerali Pervez Musharraf, i cili mori pushtetin në një grusht shteti në vitin 1999, ka vdekur në moshën 79-vjeçare. Musharraf, i cili ishte president nga viti 2001 deri në vitin 2008, vdiq pas një sëmundjeje, tha një deklaratë nga ushtria e vendit.

Ai u kishte mbijetuar tentativave të shumta për vrasje dhe e gjeti veten në vijën e parë të luftës midis islamistëve militantë dhe Perëndimit. Musharraf mbështeti "luftën kundër terrorit" të SHBA-së pas 11 shtatorit, pavarësisht kundërshtimit të brendshëm.


Në vitin 2008 ai pësoi disfatë në votime dhe u largua nga vendi gjashtë muaj më vonë. Kur u kthye në vitin 2013 në përpjekje për të konkurruar në zgjedhje, ai u arrestua dhe u ndalua të kandidojë. Ai u akuzua për tradhti të lartë dhe u dënua me vdekje në mungesë, por vendimi u rrëzua një muaj më vonë.

Ai u largua nga Pakistani për në Dubai në vitin 2016 për të kërkuar trajtim mjekësor dhe që atëherë jetonte në mërgim. Në deklaratën që konfirmon vdekjen, ushtria tha se shprehu "ngushëllimet e saj të përzemërta" dhe shtoi: "Allahu e bekoftë shpirtin e të ndjerit dhe i dhëntë forcë familjes së të ndjerit".

Musharraf, një ish-komando i forcave speciale, u bë president gjatë fundit të një vargu grushtesh shteti ushtarak që tronditën Pakistanin që nga themelimi i tij mes ndarjes së përgjakshme të Indisë në vitin 1947. Ai mori pushtetin duke rrëzuar kryeministrin e atëhershëm, Nawaz Sharif. Ai drejtoi shtetin e armatosur me armë bërthamore pas grushtit të shtetit të tij të vitit 1999 përmes tensioneve me Indinë, një skandali të përhapjes atomike dhe një kryengritjeje. 

 

Lini një Përgjigje