Një central bërthamor në ndërtim, mes lëkundjeve sizmike në Turqi

7 Shkurt 2023, 11:55Bota TEMA

Një central bërthamor në ndërtim, mes lëkundjeve

Ndërtimi i termocentralit bërthamor Akouyu në Turqi po shkakton qëndrime kritike në komunitetin botëror, pasi ai ndodhej vetëm pak kilometra larg epiqendrës së tërmetit vdekjeprurës në Turqi, i cili vrau qindra njerëz.

Centrali bërthamor Akouyu, i cili po ndërtohet në provincën e Mersinit, ka ngjallur reagime në vitet e mëparshme nga disa vende perëndimore, pasi është një partneritet ruso-turk në fushën e energjisë bërthamore. Impianti bërthamor ndodhet vetëm 16 milje nga Ecemis, ku takohen pllakat tektonike afrikane dhe euroaziatike, e cila ishte një thyerje aktive rreth 40 vjet më parë dhe thuhet se nuk u rivlerësua kur u miratua centrali bërthamor.

Përveç shqetësimit të përgjithshëm, pra nëse një vend i prirur ndaj tërmeteve si Turqia mund të operojë termocentrale bërthamore, shqetësimi për Akoyou intensifikohet nga fakti se Ecemis nuk është i vetmi në zonën më të gjerë. Për disa shkencëtarë, në fakt, fakti që Ecemis nuk ka prodhuar tërmete në vitet e mëparshme, e ka intensifikuar ankthin e tyre, pasi supozoheet se ka energji të ruajtura, të cilat nuk janë çliruar në dekada.

Duhet theksuar se centrali bërthamor në Akouyu u licencua në vitin 2015 dhe ndërtimi filloi në vitin 2018, për t’u vënë në punë, sipas afatit të përcaktuar, në tetor të këtij viti.

Centrali bërthamor po ndërtohet nga gjigandi rus i energjisë Rosatom, për të cilin presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thirri vendet anëtare të BE-së disa ditë më parë, duke pretenduar se po pengonin sanksionet ndaj termocentralit bërthamor Zaporizhia, i cili gjithashtu operohet nga Rosatom.

Sipas një zyrtari të kompanisë, termocentrali bërthamor në ndërtim nuk është dëmtuar, megjithëse është në fazën e ndërtimit. “Tërmete me magnitudë rreth 3 ballë janë ndjerë këtu… por ekspertët tanë nuk kanë zbuluar ndonjë dëmtim të strukturave të ndërtesave, vinçave dhe pajisjeve”, tha Anastasia Zoteeva, në emër të Rosatom.

Kontrollet e sigurisë në vazhdim

“Megjithatë, ne po kryejmë kontrolle të gjera diagnostikuese për të siguruar që puna e ndërtimit dhe instalimit mund të vazhdojë në mënyrë të sigurt,” i tha ajo agjencisë së lajmeve RIA.

Sipas agjencisë TASS, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) tha se “tërmetet e njëpasnjëshme dhe të fortë që tronditën Turqinë nuk rrezikuan sigurinë e objekteve bërthamore atje, përfshirë termocentralin bërthamor Akouyu, i cili po ndërtohet me Rusinë”.

Kujtohet se termocentrali bërthamor në Akouyu po ndërtohet në kuadër të një marrëveshjeje dypalëshe mes Rusisë dhe Turqisë në vitin 2010, në bazë të së cilës pritet të ndërtohen katër reaktorë bërthamorë, me kapacitet 1200 MW secili dhe me kosto totale prej 22 miliardë dollarësh.

1 Komente

  1. G
    Genti

    Erdogan qelbësira po e ndërmon centralin në zonën kurde të Turqisë për ta helmuar atë zonë e për të qenë i sigurt nga distanca që ka me pjesën tjetër të vendit pasi nuk ka arsye tjetër ndërtimi i tij në një zonë me sizmicitet kaq të lartë.

    Lini një Përgjigje