Socialistët evropianë, përbetimet nga Roma kundër të djathtës ekstreme

3 Mars 2024, 21:40Bota TEMA

Socialistët evropianë, përbetimet nga Roma kundër të

Të shtunën socialistët evropianë në Romë nisën një fushatë për zgjedhjet evropiane, të cilat duhet të mbahen më 9 qershor dhe synimi i tyre është të “rrahin” ekstremin e djathtë, i cili mund të rikthejë “fantazmat e së kaluarës”.

Eurodeputetë, deputetë, krerët e partive, komisionerët evropianë dhe krerët e qeverive, të gjithë konsiderojnë se këto zgjedhje janë “më të rëndësishmet” në dekadat e fundit dhe më shumë se dy vjet pas pushtimit rus të Ukrainës.

“Shpirti i Evropës është në rrezik. Dhe fantazmat e së kaluarës janë përsëri në dyert e institucioneve tona,” paralajmëroi kryeministri spanjoll Pedro Sánchez, duke dënuar “urrejtjen, lakminë, gënjeshtrat, mohimin e ndryshimeve klimatike dhe autoritarizmin” të së djathtës ekstreme.

“Ata kanë armë dixhitale dhe aleatë të fuqishëm brenda dhe jashtë Evropës. Por ne do t’i mposhtim, siç i kemi mundur më parë”, tha ai.

Kancelari gjerman Olaf Scholz bëri thirrje për ruajtjen e një “Evrope të bashkuar” në kundërshtim me “të djathtën ekstreme, e cila është gjithnjë e më e pranishme në pothuajse të gjitha vendet tona dhe demokracitë në mbarë botën”.

Zgjedhjet më të rëndësishme

“Këto janë zgjedhjet më të rëndësishme në histori,” tha Raphael Glucksmann, kreu i partisë së vogël Place Publique që do të kryesojë listën socialiste të Francës në zgjedhjet evropiane.

“Janë më të rëndësishmet sepse jetojmë në një kontinent të prekur nga lufta e nisur nga Vladimir Putin dhe sepse Donald Trump mund të bëhet president pas zgjedhjeve amerikane më 5 nëntor, që do të thotë se ne mund të jemi vetëm” kundër Rusisë, paralajmëroi ai.

Holandezi Frans Timmermans dënoi “të djathtën që beson se ka një të ardhme për të nëse rreshtohet me të djathtën ekstreme”. “Të jemi të qartë, nuk do ta bëjmë kurrë këtë, nuk do të bëjmë kurrë aleancë me të djathtën ekstreme”.

Partia e Socialistëve Evropianë (PES) është grupi i dytë më i madh për sa i përket numrit të vendeve në Parlamentin Evropian, menjëherë pas Partisë Popullore Evropiane (EPP).

Tre muaj para zgjedhjeve evropiane të 9 qershorit, dy grupet kryesore të PE-së kanë nisur një luftë kundër ekstremit të djathtë, e cila mund të bëjë një përparim të madh, veçanërisht duke shfrytëzuar pakënaqësinë e fermerëve.

Kreu i Partisë Socialiste Franceze, Olivier Faure, tha se kishte frikë se situata do të shfrytëzohej nga “e djathta ekstreme, e cila gradualisht po ha elektoratin rural me pretekstin se sot ka një mosmarrëveshje midis çështjeve mjedisore dhe çështjeve që lidhen me bujqësinë”.

“Duhet të kemi vazhdimisht parasysh se armiku i bujqësisë nuk është ekologjia, por liberalizmi”, tha Faure.

Në Romë mbërritën gjithashtu disa liderë evropianë: Kryeministrja daneze Mette Frederiksen, Komisioneri Ekonomik Evropian Paolo Gentiloni, kreu i Partisë Demokratike Italiane Elly Schlein dhe kancelari gjerman Olaf Scholz.

Pedro Sanchez dhe Olaf Scholz të shtunën në mëngjes, para fillimit të seancës, diskutuan për luftën në Ukrainë.

“Konflikti po hyn në një fazë të ndjeshme. Ne duhet të tregojmë përkushtimin dhe vendosmërinë tonë. Siguria dhe liria e evropianëve janë në rrezik”, tha Sanchez në X.

Socialistët evropianë propozuan luksemburganin Nicolas Schmit si kandidatin e tyre për President të Komisionit kundër Ursula von der Leyen, e cila është një favorite r fortë për një mandat të dytë në pozicionin e saj aktual. Kandidatura e saj për përfaqësuese të EPP duhet të konfirmohet në kongresin e grupit më 6 dhe 7 mars në Bukuresht.

Komisioneri aktual Evropian për Punësimin dhe të Drejtat Sociale, Nicolas Schmit, 70 vjeç, është pothuajse i panjohur për publikun e gjerë, por ai është ekspert i çështjeve evropiane. Ndër të tjera, ai mori pjesë në negociatat për Traktatin e Mastrihtit dhe Traktatin e Nicës në emër të qeverisë së Luksemburgut.

Lini një Përgjigje