Ukraina godet një oligark të madh rus

3 Qershor 2023, 17:40Bota TEMA

Ukraina godet një oligark të madh rus

Ukraina ka vendosur një sërë sanksionesh ndaj oligarkut rus Alexander Lebedev për destabilizimin e sovranitetit të Kievit, duke investuar në sektorin e turizmit në Krime, gadishulli i aneksuar ilegalisht nga Rusia në vitin 2014.

Manjati ka një hotel dhe pasuri të tjera në Ukrainë, sipas gazetës britanike “The Guardian”. Masat e vendosura do të pengojnë rusin që të tërheqë fonde nga Ukraina dhe të kryejë transaksione bankare brenda vendit. Këshilli i Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës vendosi këto sanksione ndaj Lebedevit në tetor 2022, por lajmi nuk ishte publikuar deri këtë të enjte.

Edhe pse manjati e ka mohuar atë në disa raste, dekreti përcakton se Lebedev është një “person i kontrolluar drejtpërdrejt ose indirekt nga banorët e një shteti të huaj ose që vepron në interes të tyre”. Dokumentet e tjera sigurojnë që manjati gëzon “favore nga Vladimir Putin”.

Alexander Lebedev ishte një agjent i KGB-së, ndikimet e të cilit arrijnë përtej Rusisë ose Ukrainës. Djali i tij, Evgeny Lebedev, është anëtar i Dhomës së Lordëve të Londrës dhe në vitin 2020 mori një kolegj falë ndërhyrjes së Boris Johnson, i cili mban marrëdhënie shumë të mira me familjen Lebedev, e cila zotëron median “Evening Standard” dhe “Independent”.

Në vitin 2018, kur Johnson ishte Sekretar i Jashtëm, ai udhëtoi në Perugia të Italisë, për të kaluar një fundjavë në rezidencën e Lebedevit. Ai gjithashtu merrte pjesë shpesh në festat luksoze që Lebedev Jr. organizonte në Londër, madje iu bashkua festës së Krishtlindjeve të Lebedevëve në 2019.

1 Komente

  1. N
    Nderpriteni pak ushqimin, mos hani ...... mut gjit

    Gazetar rrote kari, Rusia ka aneksuar ilegalisht Krimene, o kar Rusia ka marre ate qe i takonte, Krimene e falur nga Hrushovi ne 1956 duke ja hequr Rusise kur Ukrauina ishte pjese e BRSS. Ukraina si shtet historikisht eshte krijuar ne vitin 1991nga shperberja e BRSS, Kievi ka qene kryeqytetiti i pare i Perandorise Cariste ku per mbi 300 vite ka pasur ne administri kete toke pazot qe me vone ne u rendit ne nje nga Republikat e ish BRSS. Po e na e servirni historine sipas qejfit te Amerikes, ose me mire me thene njesoj si komunistet.

    Lini një Përgjigje