Vret dy kushërinjtë sepse... i vidhnin vazhdimisht limonat

23 Qershor 2022, 18:04Bota TEMA

Vret dy kushërinjtë sepse... i vidhnin vazhdimisht limonat

Giuseppe Battiato është një fermer i arrestuar nga karabinierët e Acireales si pjesë e hetimit nga Prokuroria Publike e Katanias për vrasjen e dyfishtë të zbuluar të mërkurën në lagjen Pennisi.

Ai ka pranuar përgjegjësitë e tij duke e motivuar gjestin me zemërim për përsëritjen e vazhdueshme të për vjedhjen e limonave të tij .

Viktimat janë Virgilio Cunsolo Terrano, 29 vjeç, dhe Vito Cunsolo, 30 vjeç.

Gjatë natës karabinierët kanë dëgjuar të afërm, miq dhe të njohur të dy viktimave, të cilët dyshohet se kanë lidhje me njëri-tjetrin, për të rindërtuar personalitetin e tyre.

Disa të afërm po kërkonin Cunsolo dhe Cunsolo Terrano, meqë nuk ishin kthyer në shtëpi një ditë më parë.

Ka pasur momente tensioni mbrëmjen e së mërkurës pas gjetjes së dy trupave. Viktimat jetonin në lagjen e populluar Librino.

Dinamika e vrasjes së dyfishtë

Giuseppe Battiato, 50 vjeç, në pension, tha se u zgjua rreth orës 3 të mëngjesit nga prania në shtëpinë e tij të dy të rinjve, të cilët ditë më parë e kishin kërcënuar 50-vjeçarin.

Ndërkohë ky i fundit kishte qëlluar me pistoletë që e mbante nën jastëk nga frika e kërcënimeve dhe vjedhjeve të mëtejshme, siç kishte ndodhur tashmë në vitet e kaluara.

Më vonë ai do t'i kishte transportuar dy trupat në vendin e zbuluar nga policia me një karrocë dore që përdorej për transportin e limonëve.

Kur u gjetën dy trupat, 50-vjeçari pranoi krimin dhe iu gjend arma e përdorur, një pistoletë gjysmë automatike Browning 7.65, të cilën e kishte fshehur në xhepin e njërit prej viktimave.

1 Komente

  1. A
    ALBAN

    Ngjarje e rende, por kur te vjen tjetri ne shtepi apo pronen tende eshte akoma me e rende se ata mund te marrin dhe jeten.

    Lini një Përgjigje