Rusët nisin rekrutimet, si po i “mashtrojnë” ukrainasit në Mariupol

23 Qershor 2022, 17:14Bota TEMA

Rusët nisin rekrutimet, si po i “mashtrojnë” ukrainasit

Pushtuesit rusë po kryejnë mobilizim të fshehtë në Mariupol duke u ofruar burrave punë në një kompani sigurie. Kështu ka thënë Petro Andriushchenko, këshilltar i kryebashkiakut të Mariupolit në një mesazh në Telegram.

“Pushtuesit po përdorin shpikje të reja për të siguruar mobilizimin e fshehtë në Mariupol. Aktualisht, ata po e bëjnë këtë nëpërmjet ‘punësimit në një kompani sigurie’.

Ofertat dhe lajmërimet u shfaqën në të gjithë qytetin. Megjithatë, askush nuk u thotë burrave se do t’u duhet të ruajnë llogoret në vijën e parë”, shkruan Andriushchenko.

1 Komente

  1. E
    E drejta

    Shume lajm kot. Vetem propagante ukrainase per perendimin. E paska thene keshilltari i kryebashkiakut qe po rrojne ne Kiev se ne Mariupol nuk kane shanse te jene Te dy jane qeveritare te kievit Nuk e dine akoma keta qe aty jane mbi 80% rusofone

    Lini një Përgjigje