Blendi Fevziu: Sigurimi i Shtetit shqiptar ka përgjuar Ibrahim Rugovën për 20 vjet

13 Shtator 2022, 22:10Dossier TEMA

Blendi Fevziu: Sigurimi i Shtetit shqiptar ka përgjuar Ibrahim Rugovën

Gazetari Blendi Fevziu, nëpërmjet një postimi në median e tij sociale “Instagram” ka ndarë një video ku tregon për gjetjen e dosjes së sigurimit të Shtetit Shqiptar në të cilën shkruhet se si është përgjuar i ndjeri Ibrahim Rugova për 20 vjet.

Fevziu thotë së lideri historik ishte përgjuar edhe përgjatë dy vizitave të tij që kishte realizuar në Shqipëri.

“Në Arkivat e Sigurimit te shtetit gjendet dosja me dokumentet se si për 20 vjet Sigurimi i Shtetit komunist përgjoi Ibrahim Rugovën në Kosove dhe në dy vizitat ne Shqipëri”, ka shkruar Blendi Fevziu.

Sipas tij, dosja e marrë nga ai është një dosje ndjekjeje e periudhës 1980-1984.

Më shumë detaje do të jepen gjatë javëve në vijim kur të zhvillohet emisioni në lidhje me temën.

Shpesh është shkruar se vizita e Rugovës në ato vite kaloi një sërë peripecish,

Ai së bashku me delegacionin kontrolloheshin shumë më tepër se të huajt, duke i survejuar në çdo moment për të gjitha lëvizjet e tyre nëpër Shqipëri.

Por, jo vetëm kaq, në dosje shënuar dhe analizuar çdo fjalë, veprim, shprehje e mendim i tyre.

23 Komente

 1. M
  Mal Cori

  Sepse nga faktet e grumbulluara, jugosllavët që vinin në Shqipëri instruktoheshin mirë nga UDB.................. Dhe siç rezultonte shpesh, shumë kosovarë ishin spiunë të UDB-së . ........... Të tillë e ndërtonte delegacionin UDB-ja.....

  1. T
   Tomorr Alizoti

   Njeri nga keta Spiune ,ishte Ibraimi.

  2. T
   Tirona

   Çfare paske zbulu mer Fantoc?Kjo s'do as men as kalem,thone tironcit.Ke nuk kane pergju sigurimsat,perveç teje?

   1. v
    vang

    E KANE pergjuar sepse ishin te interesuar te dinin si po rridhnin punet ne Kosove. Interesi i qeverise shqiptare ka qene i vazhdueshem per Kosoven mbas tradhetise qe i bene komunistet jugosllav V.TEMPO,D.MUGOSHA e M.Popovic qe e hegren fjalen duke u thene se na duhet te qetsojme ustashet dhe cetniket,pastaj shohim e bejme,Nderkohe mardheniet u perkeqsuan ngaqe SHQIPERIA NUK PRANOI TE BEHEJ REP E SHTATE E JUG.Me vone ne vitet 80 filloi nje debat midis dy qeverive dhe deklaratat e qeverise shqiptare dhe qendrimi i E,HOXHES ngriti me lart opinionin kosovar,Sipas Fevzos sigurimi i shtetit do rrinte duar kryq? Sigurisht qe jo. Do perpiqej te qe ne korent te cdo zhvillimi dhe skishte qellim ta kallxonte Rugoven tek jugosllavet.POR Fevziu ne ato vite mund te kete qene nxenes ne 8 vjecare dhe ska si i kupton keto .

   2. M
    Me ndergjegjen e paster, si Jovan Bregu

    Me falni per shprehjen, por çfare është ky rrote kari mor burrë i dheut? Ky është nga ata kllufa qe dalin tani dhe thone me deklamacion "e dini juve Enver Hoxha ka qenë diktator?" Jo mer jo!! Me gjithë mend e ke? O rrote gomari. CIA ka pergjuar kancelaret gjermane dhe presidentet franceze, dhe madje pergjonte edhe Kryeministrin anglez qe e kishte aleat. Ndersa ky kungulli del dhe na tregon tani Sigurimin e Shtetit, agjentet e të cilit pergjonin edhe nënat e tyre. Debil.

    1. V
     Vranakonti

     Shume mire ka bere qe e ka pergjuar Rrugoven,ate detyre kishte dhe e ka kryer shkelqyeshem.

     1. R
      Roberto

      Shume mire ka bere.Ibrahim Rugova luante me dy porta prandaj.

      1. L
       Leka I Madh

       Normal o nipi I Esat Pashes qe do pergjohej se ishte spiun I UDB , jo si sot qe eshte bere vendi si Han pa porte.

       1. Çekiçi

        Fevzo per spiun ja ke kaluar Ilir spiunit Ti tani je njishi per spiun në Shqiperi Ndoshta spiunimin e ke trashigu nga familja

        1. a
         asir

         Nuk eshte lajm sepse po na e thote Blendi Fejziu. Eshte normale qe njerez qe vinin nga Jugosllavia te ruheshin e te kontrolloheshin nga organet e specializuar sepse UDB ishte kudo e gjendur midis elitave te shqiptareve te ish Jugosllavise. UDB ka qene shume aktive historikisht kunder shqiperise. Pavaresisht se sigurimi i shtetit shqiptar kishte kaluar ne paragjykimie ekstreme per çdo shqiptar qe vinte nga ish Jugosllavia

         1. L
          Lili

          Blendit i ka dale boja aq shume ne Shqiperi sa tash kerkon vemendjen e kosoves me keso lajme bombastike! E pra cka ka me u cudit ketu: sigurimi i shtetit ka ba punen e vete per njetezet per te cilet eshte menduar se kane mundur me qene faktor ne zhvillimet kombtare! Vertete lajme idioteske ky!

          1. T
           Tironci

           Mir ka bo , ka bo punen e vet qe e ka pergju , esht nipi i kryetradhtarit qe beri masakren e 4 shkurtit ne Tiran me batalionin SS te kosoves ne llogari te gjermanit , e shikonin te pabesushem , siç ishte tek e fundit se edhe kur filloj lufta kosoves bimi flinte tek millosheviçi dhe nuk pranoj te vinte ne shqiperi , por shkoj e rrinte ne Itali , PPSHja ka patur te drejt qe nuk besonte tek bimi.

           1. G
            Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

            Dr. Rugova e kishte besimin e SH.B.A.- së.

            1. s
             spak

             Ej, nuk e njeh Fevziu kryekriminelin Xhafer Deven, si duket, dajo e Brahimit, vetem Top-tanajt njeh ai.

            2. k
             kërkoje ta gjeshe

             Nuk kemi nevoje fare per detaje, flase per vete dhe ata qe mendojne si une,sepse pergjimet Ibrahim Rrugoves i jane bere se ishte edhe agjent i UDB-se (kjo u vertetua katerciperisht ne takimin me Millosheviçin ne Beograd kur Kosova po martirizohej ai jetoi nje jave ne rezidencen e tij), por edhe se ishte i nipi kryekriminelit Xhafer Deva. Si te mos pergjohej nje njeri i tille?! Tani dihet qe çdo gje qe eshte bere ne sherbim te Shqiperise atehere nuk ishte demokratike dhe ato krime dhe shkaterrime qe behen sot jane demokratike. Fati juaj ti hani frutet.

             1. G
              Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

              Eshte per tu cuditur se si SH.B.A. bashkepunoi me nje "agjent te UDB" per ta rrezuar Serbine dhe Milosheviqin. Dr. Rugova ishte shqiptari kosovar me i besuar i amerikaneve.

             2. s
              shqiptar

              E cfare ka ketu per tu habitur,Eshte fakt i pa kundershtueshem qe UBD-a vepronte me agresivitet ne radhet e shqiptareve qe kishin kontakte me shqiperine,duke derguar me dhjetra syresh ne rrugen e arratisjes medemek ishin kunder regjimit te Titos

              1. F
               Fatosi-kosove

               Zoti Fevziu se Rugova eshte pergjuar per mua ska asnje dyshim por ta them se osmanka dhe pjella e serbosllavise nuk ta besojne,per me teper ata divre akuzojne se ti me kete duash ta fajeson sali berishen pasi siq dihet ai ishte ne pushtet gjate ketyre viteve, se Rugova eshte pergjuar e deri te kercenimi me deportim ne serbi siq i thoshte sali berisha kosoves kjo dihet botrisht por se si ka mundesi qe tash sali berisha te kete guximin te flet per Rugoven dhe mender me thane presednike osmanka ja beson dhe jo vetem ajo por te gjithe kriminelet dhe pjella e serbosllavise, e kur Rugova eshte pergjuar imagjinojeni se çfar kane hequr te tjeret si Demain, Qosja, Qetta e deri tek ata qe u organizuan ne shqiperi per ta luftuar serbine,pa harruar zhdukjen e Remzi Hoxhes per te cilin jo vetem familja pret ta dije se Ku eshte,te pakten nje dosje si e Rugoves do ta ndihmonte familjen dhe miqt e tij,prandaj zoti Fevziu edhe per Remzi Hoxhen duhet te kerkoni dhe ti prezentoni popullit faktet.

               1. Çekiçi

                Rugova ka qenë komunist i perbetuar dhe sekretar partije I madhi ÇOSJA e din qfar ka hequr nga spiunllaqet e Rugoves Më vonë Rugova u konvertu në demokrat por spiunllaqet ndaj UÇK nuk i ndaloj duke i spiunuar çlirimtaret në sherbimin sekret serb Çlirimtaret i etiketonte më keq se Milloshi duke i etiketu si barinjë analfabet si dorë e zgjatur e Serbisë dhe se fund kerkoi ndihmen e Serbisë qe ta marrin më aeroplan gjoja i rrezikuar nga UÇK ta dergojnë në Beograd dhe pastaj në Itali Te gjitha keto sherbime Rugoves ja bëri Serbia Sigurisht ndermjetsues në mes Serbisë dhe Rugoves ka qenë babai i Vjosa Osmanoviqit i cili ka punuar në sherbimin e sigurimit serb gjë te cilen Raifi e bënë edhe sot e kesaj ditë Kosova ka nji presidente kunder UÇK në sherbim te Hages dhe nji kryminister mashtrus per shqiptaret në sherbim te listes serbe

                1. G
                 Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                 Perse genjen ? Rugoves partizanet e Titos ja vrane babain dhe gjyshin. Ai per kete shkak kurre nuk e deshi komunizmin. Dr. Rugova ishte demokrat i vertete. Qosja kurre nuk ka hequr nga spiunllaqet e Rugoves sepse edhe po te donte nuk e kishte mundesine sepse Qosja ishte klike e regjimit. Ndoshta te kujtohen ato elozhe kushtuar Titos me rastin e vdekjes se tij. Shqiptaret e Kosoves ishin me fat qe ne kohen me te duhur e paten nje udheheqes qe i coi ne drejtimin e duhur.

                2. A
                 Alex

                 S'ka dyshim dhe shumë mirë është vepruar sepse dihet Botërisht ç'a muti ishte Ibrahimi.

                 1. Çekiçi

                  Baballaret dhe gjyshrit e spiunave serb edhe në luften e UÇK serbet i vran siq i kan vrar edhe gjyshin dhe baben e komunistit Rugova

                  1. G
                   Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                   Babai Uka dhe gjyshi Rrusta ishin nder luftetaret me te rendesishem shqiptare qe gjate LDB bene kunder cetave cetnike qe tentonin te hynin ne Kosove.

                  Lini një Përgjigje