“Pasi u stërvita nga CIA, erdha me mision sekrete në Shqipëri, ku do i bënim atentat Enverit gjatë paradës së madhe"

9 Shtator 2022, 10:53Dossier TEMA

“Pasi u stërvita nga CIA, erdha me mision sekrete në

Memorie.al publikon historinë e panjohur të Avdul Hakan Banushit me origjinë nga fshati Golem i Gjirokastrës. Gjatë periudhës së pushtimit të vendit (1939-1944), ndryshe nga e gjithë familja e tij, që u rreshtuan në radhët e forcave partizane, ai u angazhua në radhët e organizatës nacionaliste të rinisë së “Ballit Kombëtar” në qytetin e Durrësit, ku u arrestua nga forcat gjermane. Në tetorin e vitit 1943, së bashku me 73 persona të tjerë, u dërguan fillimisht në Kampin gjerman të Prishtinës, e më pas në kampet e shfarosjes në masë, në Landsberger e Daku, nga ku ai mundi të lirohej vetëm në vitin 1945, pas ndërhyrjes së forcave anglo-amerikane. Kthimi i Banushit në Shqipëri në vitin 1945, pasi qëndroi disa kohë në kampin e Rexhio-Emilias në Itali, (ku asokohe ishin edhe disa nga krerët kryesorë të Ballit dhe Legalitetit me në krye Mit’hat Frashërin dhe Abaz Kupin) dhe arrestimi i tij. Pak ditë pas mbërritjes në atdhe, në aerodromin e Laprakës, rojet partizane i gjetën një letër që i’a kishte dhënë ish-Prefekti i Gjirokastrës, Rasim Babameto, gjatë kohës që ishin në Rexhio-Emilia. Dënimi i Banushit me 18 vite burg, duke u akuzuar si “agjent i anglo-amerikanëve” dhe lirimi i tij në vitin 1961. Ai nuk qëndroi shumë kohë pranë familjes, në fshatin Golem, pasi u arrestua përsëri, teksa ishte i internuar në qytetin e Fierit, ai mundi që të arratisej nga burgu që natën e parë dhe iku në drejtim të Gjirokastrës, kaloi kufirin shtetëror dhe doli në Greqi, pas pak kohësh fitoi azilin politik për në SHBA. Angazhimi i Banushit në radhët e mërgatës politike shqiptare në Perëndim, si anëtar i “Komitetit Shqipëria e Lirë”. Në vitin 1973, pasi ishte stërvitur nga CIA, erdhi disa herë me misione sekrete në Shqipëri, me qëllim që t’i bënin atentat Enver Hoxhës, në paradën e madhe të 29 nëntorit 1974, me rastin e 30 vjetorit të çlirimit. Arrestimi i tij në vitin 1975, në afërsi të kufirit të Hanit të Hotit. Pas një gracke që i kishte ngritur vetë ministri i Punëve të Brendshme, Kadri Hazbiu, nga ku më pas ai do të izolohej për dy vite në qelitë e ‘Repartit 313’, në Burgun e Tiranës dhe më pas në Burrel, nga ku mundi të lirohej vetëm në fillimin e vitit 1991.

Nga Dashnor Kaloçi

Zoti Banushi, çfarë ndodhi me ju pas lirimit nga burgu i parë?

Pasi kisha vuajtur dënimin duke kryer 15 vite burg në kampet e Vloçishtit, Kënetës së Maliqit dhe në burgun e Burrelit, u lirova prej andej, më datën 10 shkurt të vitit 1961 dhe shkova pranë familjes sime në fshatin Golem të Gjirokastrës. Aty erdhën disa policë nga Dega e Punëve të Brendshme e Gjirokastrës, të cilët më thanë se duhej të shkoja me ta, pasi më ishte dhënë masa e internimit, me motivacionin: “I pa reabilitueshëm”. Sipas urdhrit të dhënë, ata më morën dhe më çuan në qytetin e Fierit, ku unë shoqërohesha vetëm me Sejfulla Malëshovën. Pas pak ditësh, më 8 gusht të po atij viti, ndërsa isha duke shëtitur me Sejfullanë, më arrestuan përsëri dhe më izoluan në një nga qelitë e Degës së Brendshme të Fierit, pa ma komunikuar se për çfarë më kishin arrestuar. Po atë natë kur akoma nuk më kishin marrë në pyetje, unë munda që të sharroja hekurat e frëngjisë, me anë të një sharre të vogël, që nuk ma gjetën dot në xhep gjatë kontrollit që më bëri polici i shërbimit. Pasi zbrita nga dritarja, dola nga porta kryesore e Degës, gjoja si punëtor i saj, duke i uruar policit natën e mirë. Pas arratisjes time dhe pasi mora disa dokumenta e 16.000 lekë (të vjetra) që kisha kursyer, u nisa me një makinë në drejtim të Beratit dhe prej aty, me një kamion tjetër për në Gjirokastër. Po atë natë kalova Malin e Buretos dhe u arratisa për në Greqi.

Si munde ta kaloje kufirin dhe ku shkuat pasi kaluat në tokën greke?

Për të shkuar drejt kufirit shtetëror me Greqinë, kalova nëpër male dhe me shumë mundime, dola në tokën greke, pa u kuptuar nga ushtarët tanë, të cilët më kaluan fare pranë, me gjithë qenin e kufirit. Aty shkova në drejtim të një kishe, ku pak më vonë erdhën dhe më morën disa ushtarë grekë, të cilët siç duket u njoftuan nga priftërinjtë, që shërbenin aty. Me një makinë të mbyllur ushtarake, më dërguan në Janinë, ku për katër muaj i’u nënshtrova procedurave hetimore. Me datën 12 dhjetor 1961, nga Janina më çuan në Athinë, pasi sipas rregullit, të gjithë emigrantët antikomunist, duhej të merreshin në pyetje nga zyrat e CIA-s dhe KIP-t grek.

Çfarë ju pyetën në këto zyra?

Përveç formaliteteve të zakonshme, ata më pyetën për bindjet politike që kisha, mbi të burgosurit e Burrelit, ku kisha vuajtur dënimin, Ministrinë e Drejtësisë, për Enver Hoxhën, si dhe për Tomorr Xhafer Ypin, që kishte qenë atashe tregtar i Shqipërisë, gjatë luftës në Greqi, për të cilin flisnin me mjaft simpati se kishte ndihmuar popullin grek me ushqime.

Çfarë ju thanë për Enver Hoxhën?

Oficeri amerikan më tha se: Enver Hoxha ishte një mosmirënjohës, ndaj amerikanëve, për arsye se u kishte kthyer shpinën, në një kohë që ata e kishin ndihmuar gjatë Luftës.

Zoti Avdul, si munde të largoheshe nga Greqia për në SHBA?

Në 10 dhjetor të vitit 1961, nga Athina ku më bënë procedurat hetimore, më çuan në kampin e Llavros-it ku ndodheshin shumë emigrant politikë, nga vende të ndryshme të Evropës Lindore. Atje ishte një komision i posaçëm që merrej me koordinimin e tyre dhe nëpërmjet atij komisioni, unë fitova të drejtën për të shkuar në SHBA-ve, si azilant politik. Pas kësaj më 11 dhjetor 1961, u nisëm me një anije nga Porti i Patras dhe më 31 maj 1962, mbërritëm në New York.

Me çfarë u morët fillimisht në SHBA-ve?

Nëpërmjet disa miqve të mi shqiptarë, që i kisha telefonuar më parë nga Greqia, u sistemova në punë si kamerier dhe më pas me ndihmën e Profesor Stavro Skëndit, përfundova shkollën në “Robert Kolexh”.

U angazhuat në partitë politike të mërgatës antikomuniste, që vepronte në SHBA?

Që kur shkova në SHBA-ve, pashë se mërgata antikomuniste shqiptare ishte shumë e përçarë dhe kishte tre parti të ‘Ballit Kombëtar’, tre të ‘Legalitetit’ dhe një të ‘Bllokut Indipendent’. Ndonëse pata shumë oferta nga krerët e tyre, për të aderuar në ato parti, si fillim unë qëndrova disi i mënjanuar prej tyre.

I ndiqje zhvillimet politike që ndodhnin në botë e në Shqipëri?

Patjetër, zhvillimet politike në botë dhe në Shqipëri, ndiqeshin me mjaft interes nga e gjithë mërgata politike shqiptare. Në janarin e vitit 1971 kur filluan në Varshavë bisedimet amerikano-kineze, ne i pritëm me mjaft interes. Ky interes na u shtua së tepërmi, nisur dhe nga fakti se qeveria shqiptare nuk e priti mirë atë lajm dhe ishte tepër e shqetësuar, për ç’ka po ndodhte me Kinën, që e kishte të vetmin shtet mik ku mbështetej. Pas kësaj në mes Shqipërisë e Kinës nisën kontradiktat e para, gjë e cila në atë kohë dukej se i interesonte edhe amerikanëve.

Ku e shikonte mërgata politike shqiptare, interesin konkret në bisedimet amerikano – kineze?

Kur nisën ato bisedime ishte më se e natyrshme, se nuk mund të mos kishte një rishikim të politikës amerikane edhe ndaj Shqipërisë, prandaj mërgata politike shqiptare i ndiqte me mjaft interes ato zhvillime.

Ku konsistoi realisht rishikimi i politikës amerikane ndaj Shqipërisë, pas kontradiktave të para të Tiranës zyrtare me Pekinin?

Hapi i parë që ndërmori qeveria amerikane, ishte veprimi për të shpërndarë Komitetin “Shqipëria e Lirë”. Nga shumë prej nesh ky veprim u keqkuptua, por ai ishte një hap i zgjuar i SHBA-së, për përmirësimin e marrëdhënieve të Washingtonit me Tiranën zyrtare. Por Enver Hoxha ishte tepër kokëfortë dhe ai jo vetëm që nuk kishte ndërmend të përmirësonte marrëdhëniet me SHBA-ve, por përkundrazi, u acarua dhe me Kinën, që po i afrohej Amerikës. Si rezultat i këtij qëndrimi që mbajti Tirana zyrtare, amerikanët kundër vepruan, duke rinjohur Komitetin “Shqipëria e Lirë” dhe duke e financuar atë. Pas kësaj, pati një ripërtëritje të të gjithë organizatave që përbënin atë Komitet dhe qeveria amerikane, duke e njohur si të vetmin përfaqësues të emigracionit antikomunist në Botën Perëndimore, e përkrahu atë dhe politikisht.

Pas rinjohjes së Komitetit “Shqipëria e Lirë”, çfarë hapash ndërmori ai?

Me rinjohjen e Komitetit, ish-Kryetari i saj Dr. Rexhep Krasniqi, Prof. Vasil Gërmenji, ish-zv/kryetar i Komitetit “Evropa e Robëruar” dhe disa të tjerë, vendosën që të krijonin organizatën “Fronti i Rezistencës Antikomuniste Shqiptare”, e cila kuptohet do të ishte ilegale. Pas këtij vendimi u morën kontakt (me telefona e fax) me disa grupe emigrantësh shqiptarë, antikomunistë në SHBA-ve, Francë, Bruksel, Romë, etj., të cilët pranuan të anëtarësoheshin aty dhe filluan krijimin e komisioneve.

Pse do krijohej në mënyrë ilegale kjo organizatë?

Organizata ishte ilegale, sepse për të qenë legale, duhej marrë leja e nevojshme në bazë të programit që paraqisje. Për ta bërë atë legale, Prof. Vasil Gërmenji shkoi në Washington dhe takoi zv/Sekretarin e Departamentit të Shtetit për Ballkanin, z. Zhosef Shishko, të cilit i parashtroi planin e organizatës. Z. Shishko i tha Gërmenjit që: hë për hë nuk duhej bërë asnjë veprim. Në atë takim merrte pjesë dhe majori Tomas Smith, i ngarkuar me emigracionin antikomunist shqiptar, i cili e dinte mjaft mirë gjuhën shqipe dhe e fliste në dialektin shkodran. Ai kishte jetuar disa vite në Shqipëri, pasi babai i tij kishte shërbyer si Konsull në Shkodër, në kohën e Zogut. Z. Smith i tha Vasilit, se organizata që kishin krijuar, nuk kishte asnjë platformë politike dhe ishte organizatë terroriste. Dhe si e tillë, ajo nuk mund të pranohej as për parti politike, sepse ishte Front, nga që kishte katër parti të tjera brenda.

Pas refuzimit për njohjen e “Frontit të Rezistencës” si u veprua nga krerët e saj?

Edhe pse autoritetet amerikane nuk pranuan ta njihnin “Frontin e Rezistencës”, ajo e vazhdoi aktivitetin e saj në mënyrë ilegale. Hapi i parë ishte organizimi i mbledhjes së pesë partive shqiptare në Madrid të Spanjës, në vitin 1972. Kjo gjë u morr përsipër nga Leka Zogu, i cili ndërhyri tek shoku i tij i shkollës, Princi trashëgimtar Huan Karlos, që ai të bisedonte me gjeneralin Franko. Në takimin e dytë që pati Leka Zogu me Princin Huan Karlos, ai e pyeti se sa emigrant shqiptarë ndodheshin jashtë Shqipërisë, Leka i’u përgjigj se që nga viti 1944 e deri në atë kohë, në gjithë Perëndimin duhet të ishin 15.000 vetë të arratisur. Pas kësaj, Lekës i’u dha e drejta që në gushtin e vitit 1972, të bënte një mbledhje në Madrid, me të gjithë krerët e partive politike shqiptare në Perëndim.

Kush mori pjesë në atë mbledhje dhe çfarë dini rreth saj?

Me sa më kujtohet kjo mbledhje u mbajt në korrik të vitit 1972, Partia e Ballit Kombëtar u përfaqësua me Prof. Vasil Gërmenjin, Hasan Dosti i Partisë ‘Balli Kombëtar Agrar’, dërgoi zv/ e tij Petraq Ktonën, ‘Legaliteti’, dërgoi Fuat Myftinë, ‘Blloku Indipendent’, Ismail Vërlacin e Ndue Pjetër Gjomarkajn, ‘Balli Kombëtar’ i Ali Këlcyrës dërgoi juristin Halim Begeja, ndërsa Partia e Ballit të Abaz Ermenjit, më duket se u përfaqësua nga vetë Ermenji. Aty u diskutua mundësia e bashkimit të këtyre partive në një front të përbashkët dhe krijimi i një qeveria demokratike në emigracion. Kjo qeveri do të ishte e tipit perëndimor dhe do të udhëhiqte të gjitha veprimet për përmbysjen e qeverisë komuniste të Enver Hoxhës. Nga sa më pati treguar Prof. Vasil Gërmenji, gjatë mbledhjes, dikush propozoi që në krye të forcave të armatosura që do të zbarkonin në Shqipëri, të vihej Leka Zogu, meqenëse ai kishte mbaruar shkollat ushtarake. Mirëpo ky propozim u kundërshtua nga njëri prej eksponentëve ballistë dhe si përfundim mbledhja dështoi. I gjithë problem i krerëve antikomunistë shqiptar që solli dhe përçarjen ndërmjet tyre, ishte se kush do të merrte “timonin” e Frontit të Bashkuar kur të rrëzohej Enver Hoxha.

Ç’u bë pas dështimit të asaj mbledhje, pati tentative për t’u bashkuar përsëri?

Në fund të mbledhjes së Madritit, Vasil Gërmenji propozoi që të zhvilloheshin përsëri tratativa që të arrihej marrëveshja dhe mbledhja të zhvillohej në selinë e Komitetit “Shqipëria e Lirë” (Manhattan, 34 rrugët Lexington Avenue, në New York) ku ne kishim katër zyra, që ishin trashëguar që nga viti 1949, prej Mit’hat Frashërit. Në atë mbledhje që drejtohej nga Vasil Gërmenji, Stavro Skëndi, Rakip Frashëri, Dr. Hamdi Uruçi, Athanas Gega etj., mora pjesë edhe unë. Aty u shpall krijimi i organizatës “Fronti i Rezistencës Antikomuniste Shqiptare” dhe u vendos që të mbahej një tubim i madh ku të merrnin pjesë të gjithë ata që ishin të gatshëm të luftonin për rrëzimin e diktaturës komuniste të Enver Hoxhës. Pas kësaj në shtatorin e vitit 1973, u mbajt një mbledhje tjetër shumë më e zgjeruar, ku me propozimin e Dr. Rexhep Krasniqit, kryetar i “Frontit të Rezistencës” u zgjodh Vasi Gërmenji, ndërsa zëvendës i tij, Stavro Skëndi. Si këshilltar të tyre, Krasniqi propozoi veten e tij e Rakip Frashërin, ndërsa mua më propozoi sekretar organizativ të asaj organizate. Pas zgjedhjes sonë, u zgjodhën dhe nëntë sekretarë organizativ lokal me banim në shtete të ndryshme të SHBA-ve, ku jetonin e punonin shumë shqiptarë. Dy sekretarë të tjerë do të ishin në Kanada dhe shtatë të tjerë në shtetet e ndryshme të Europës, ku kishte mjaftë emigrant politikë shqiptar.

Kush ishte Avdul Hakan Banushi?

Abdul Banushi u lind në vitin 1927 në fshatin Golem të krahinës së Kurveleshit të Gjirokastrës. Pas mbarimit të shkollës fillore në fshatin e tij të lindjes, Avdyli ndoqi mësimet në gjimnazin e qytetit të Durrësit. Ndërsa gjatë periudhës së pushtimit të vendit (1939-1944), e gjithë familja e tij u lidh me Lëvizjen Antifashiste dhe baba i tij, Hakani, u inkuadrua në rreshtat partizane në Brigadën e V-të Sulmuese, Avduli u angazhua në radhët e organizatës nacionaliste të “Ballit Kombëtar”, në qytetin e Durrësit. 

Duke qenë një nga eksponentët kryesorë të Rinisë së Ballit Kombëtar në atë qytet, gjatë vitit 1943, ai morri pjesë në disa demonstrata antifashiste të organizuar nga rinia nacionaliste e rrethit të Durrësit. Më 23 nëntor të vitit 1943, ai u arrestua nga gjermanët dhe shkak për këtë, u bënë dokumentet e SIM-it italian, (ku ai figuronte si pjesëmarrës aktiv në disa demonstrata), të cilat pas kapitullimit të Italisë, ranë në duart e forcave gjermane që morën menjëherë nën kontrollin e tyre të gjitha qytetet dhe zyrat ku kishin qenë forcat ushtarake italiane. Nga qyteti i Durrësit ku ai u izolua fillimisht nga ana e forcave gjermane, së bashku me 73 persona të tjerë po nga ai qytet, u dërguan në burgun e Tiranës. Pas disa kohësh, së bashku me një grup të madh të burgosurish, Avdul Banushi u dërgua për në kampin gjerman të Prishtinës në Kosovë dhe prej andej, ata u transferuan për në burgun e ,Landsberger i cili ndodhej në një kështjellë mesjetare në krahinën e Bavarisë. 

Në atë burg ku kishte edhe shumë shqiptarë të tjerë, Avdul Banushi qëndroi deri në tetorin e vitit 1944, ku i transferuan përsëri për në kampin e Dakaut, ai punoi në hapjen e llogoreve, që gjermanët filluan t’i ndërtonin, për t’u mbrojtur nga tanket e forcave aleate anglo-amerikane, që po i afroheshin kampit ato ditë. Më 14 prill të vitit 1945, Avdul Banushi së bashku me të burgosurit e tjerë të atij kampi të shfarosjes në masë, mundën të liroheshin prej aty me ndihmën e anglo-amerikanëve dhe u nis duke udhëtuar për në drejtim të Italisë. Pasi mbërriti në gadishullin Apenin, me ndihmën e anglo-amerikanëve, Banushi u sistemua në Kampin e Rexhio-Emilias, ku asokohe ndodheshin edhe dhjetëra shqiptarë të tjerë që ishin larguar nga Shqipëria si emigrant politikë në fundin e nëntorit të vitit 1944, për t’i shpëtuar hakmarrjes së komunistëve të Enver Hoxhës.

Pas disa ditësh qëndrimi në atë kamp ku ndodheshin edhe pjesa më e madhe e krerëve kryesorë të organizatës nacionaliste “Balli Kombëtar” dhe ata të “Lëvizjes së Legalitetit” me në krye Mit’hat Frashërin dhe Abaz Kupin, Avdul Banushit i doli emri për t’u kthyer në Shqipëri, sipas kërkesës që ai vetë kishte bërë me shkrim. Pak orë para nisjes për në Shqipëri, ish-Prefekti i Gjirokastrës, Rasim Babameto, si patriot (bashkëqytetar) që e kishte, i dha një letër Avdulit, që t’ua dërgonte njerëzve të familjes së tij që jetonin tek Pallatet “Shallvare” në Tiranë. Më 20 tetor të vitit 1945, kur Avduli me disa shqiptarë të tjerë që kishin kërkuar për t’u riatdhesuar, mbërritën me një avion të vogël në aerodromin ushtarak të Laprakës në periferi të Tiranës, ata i’u nënshtruan një kontrolli të rreptë nga rojet partizane që ishin aty si efektiva të strukturave të Ministrisë së Punëve të Brendshme. 

Pasi i’a sekuestruan letrën e ish-Prefektit Babameto, rojet partizane e lanë të lirë Avdulin dhe ai u nis drejt fshatit të tij të lindjes, në Golem të Gjirokastrës. Por ndërsa ai nuk ishte çmallur mirë me prindërit, vëllezërit e motrat, aty mbërritën disa efektivë të forcave policore nga Gjirokastra, të cilët “në emër të popullit” e arrestuan dhe me një makinë të mbyllur e sollën në Drejtorinë e Sigurimit të Shtetit në Tiranë. Mbas një procesi hetimor që zgjati rreth 18 muaj, Avdul Banushi doli në gjyq dhe u dënua me 18 vjet burg politik, duke u akuzuar për “veprimtari armiqësore në bashkëpunim dhe si agjent i anglo-amerikanëve”. Arsyeja e vërtetë e dënimit të Banushit ishte pjesëmarrja e tij me forcat e organizatës nacionaliste “Balli Kombëtar”, ndërsa si pretekst u gjet letra që i kishte dhënë atij Rasim Babameto në kampin e Rexhio-Emilias. Pasi vuajti dënimin në kampin e Vloçishtit dhe Kënetën e Maliqit në rrethin e Korçës e pjesën më të madhe në burgun e Burrelit, Avduli u lirua më 10 shkurt të vitit 1961, pasi kishte fituar disa vjet ulje nga amnistitë e dhëna në atë kohë. 

Pas lirimit nga burgu, ai u kthye në shtëpinë e tij në fshatin Golem të Kurveleshit, ku nuk qëndroi shumë kohë i lirë, pasi e morën dhe e internuan në qytetin e Fierit, ku pas disa ditësh (më 8 gusht të atij viti), e arrestuan përsëri dhe e izoluan në një nga birucat e Degës së Punëve të Brendshme të atij qyteti, nga ku ai mundi të arratisej që natën e parë. Po atë natë, ai u nis në drejtim të rrethit të Gjirokastrës dhe që andej ai kaloi kufirin shtetëror, duke u arratisur për në Greqi. Pas disa kohësh qëndrimi në kampin e Llavrios, ai mundi që të fitonte statusin e azilantit politik dhe të shkonte në Perëndim. Më 31 maj të vitit 1962, Banushi mbërriti në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku u sistemua me punë dhe gjithashtu ndoqi studimet e larta universitare duke u diplomuar për Inxhinieri Mekanike. Gjatë qëndrimit në SHBA-ve ai u angazhua në radhët e mërgatës politike shqiptare dhe në vitin 1974-75, ai hyri disa herë ilegalisht në Shqipëri me misionet sekrete, të cilat ishin organizuar nga ana e Komitetit “Shqipëria e Lirë”, me qendër në New York.

Më 8 prill të vitit 1975, Avdul Banushi u kap nga ana e forcave të Sigurimit të Shtetit, teksa ai ishte futur në brendësi të kufirit shqiptar në afërsi të Hanit të Hotit. Kapja dhe arrestimi i tij u bë me anën e një gracke që ishte përgatitur e përpunuar deri në detaje nga vetë ish-Ministri i Punëve të Brendshme të asaj kohe, Kadri Hazbiu. Edhe pse u mbajt për rreth dy vjet i izoluar në një nga qelitë e ‘Repartit 313’ (Burgu i Tiranës), i futur në një arkivol, ku merrej në pyetje nga vetë ministri Kadri Hazbiu e zv/ministri Feçor Shehu, Banushi nuk pranoi asnjë nga akuzat që i bëheshin si “agjent i amerikanëve” që ishte dërguar në Shqipëri me mision sekret nga CIA. Pas kësaj ai doli në gjyq ku u dënua me 25 vjet heqje lirie dhe u dërgua për të vuajtur dënimin në burgun e Burrelit, nga ku mundi të lirohej vetëm në vitin 1991, me të fundit të burgosur politik që lanë qelitë e atij regjimi, që ishte në grahmat e fundit. Pasi doli nga burgu, ai u rikthye në qytetin e Gjirokastrës, ku krijoj familje dhe aty jetoi me bashkëshorten dhe vajzën, deri sa ndërroi jetë në vitin 2010. 

 

15 Komente

 1. L
  Llazi, shoku i Hajro antikomunistit

  Po Muci Xhepa si mendon per kete pune? Banushi sikur te ishte takuar me Pip Dunin dhe Musa Xhepen do e kishte vra Enverin.

  1. T
   Titi

   Tua dhjes komunistet

   1. N
    Naim Frasheri

    Dhe si perfundim ,ja hengret RaKin bashke Krloçin . Ju kapen dhe Xhaxhi ju iQu te Dyve haaaa

    1. P
     Pa fjale

     Epo te ka faj lulka?? Mbledhja deshtoi sepse nuk u dakorduan se kush do merrte drejtimin e shqiperise pas rrezimit te Enverit !!! Ej , kjo eshte brilante !!!!!!!!! Po paska pas te drejte Diktatori kur shkruante per keto kokat e kombit qe luanin kumar neper kafene !!!

     1. l
      lenci

      Kur ra komunizmi dhe ky doli nga burgu, amerikanet nuk e lejuan te shkonte ne Amerike. Ky thote isha agjent i cias.

      1. L
       Loni pi betoni

       Sepse, nuk e tregon të gjithë historinë, por pjesën që intereson........................ Ishte agjent i dyfishtë. Edhe i komunistëve............ Amerikanët e dinin, dhe e dërgonin në Shqipëri, pa pasur asnjë shpresë se do të bënte gjë.

      2. D
       Do vriste Enverin , shpetoi gjallë !!!

       Akoma histori me Avdulë , napaska dashur të vrasë Enverin , që ditën e parë të arestimit , i polli xhepi një sharë që preu hekurat , dhe polici e la të dilte jashtë , se i tha natën e mirë , këto “heroizma” dhe aventura vetëm një spiun biruce mund t’i bëjë , prandaj dhe amerikanet s’e lanë të shkonte në Amerikë .

       1. V
        Vranakonti

        Ja sa i forte dhe sa lidhje te ngushta ka patur Enver Hoxha me popullin. Ate e donte dhe e mbronte i gjithe populli nga keta lloj tradhetaresh,nga fuqit e medha boterore si Amerika,Anglia etj. Te gjitha komplotet kundra,Enver Hoxha i beri cope e therrime DHE NE FUND I HENGREN MUTIN. Ai udhehoqi shqiperine se ciles i dha emer mirenjohje shqiperise ne arenen nderkombetare. Nje pune te shkelqyer ka bere sigurimi shtetit i cili ishte syri dhe veshi qe shikonte cdo veprim armiqesor kundra popullit shqipetar. Udheheqes si Enver Hoxha vijn njehere ne 500 vjete.

        1. H
         Himarioti

         O Mero Ziu, deri kur do të vazhdosh t'ua shplash trurin njerëzve me përralla nga sharlatanët e tipit Kaloçi etj. Dashnor Kaloçi është një mendjeerrët, një sharlatan, një shpifës, mashtrues dhe gënjeshtar. Abdyl Banushi dhe të tjerë si ai, kanë qënë aventurierë, të çmendur. Ia hëngrën munë Enver Hoxhës dhe diktaturës. Enver Hoxha jetoi si mbret, vdiq si mbret dhe u përcuall nga i gjithë populli si mbret. Banushi me ata të sojit të vet, u kalbën në burg.

         1. K
          Kosta

          Doni te dini se si e perdor shqipen Kaloçi, te cilit i jane vene ne dispozicion tere arkivat e Perendise, kuptojeni nga kjo pyetje qe i ben atij qe interviston: "Si munde ta kaloje kufirin dhe ku shkuat pasi kaluat në tokën greke?" Kjo pyetje qe nis me njejesin dhe tregon edukaten ne pjesen e dyte me shumesin, tregon kulturen e tij dhe moskujdesin tashme te qortuar mijera here per edukaten e shemtuar drejtshkrimore qe kane nja dy vete ne gazeten Tema, gazete e cila eshte shume e kerkuar, mjaft e lexuar dhe qe ka nje objektivizem me te fisme se shume gazeta te tjera.

          1. 1
           19

           Na cat karin 20 here e keni dhen kte karin .kush kishte byth ta vriste enverin .asnje te gjithe i benit fresk sa i afroheshit ju dridheshin kembet.i rujtet karin .

           1. E
            Erzeni

            Ndjes,po ky Banushi paska pas qene koqe,nuk I mjaftuan 15 vjet burg deri ne 1961,por e kruajti perseri duke u kthyer nga Amerika per te vrare Hoxhen,ja e vrau,rregjimet nxjerin Hoxhe tjeter,shikoni North Korea.

            1. R
             RAIFI

             Punë tradhëtari që një jetë të tërë ka punuar kundër vendit të vet.Pa fie turpi tani bënë histori .Nuk thot se ishte një hajdut ordiner anti shqiptar që shifte kush po ia mbush barkun bukë pa punuar asëgjë.Më në fund Enverit ia rruajti lesht! Këtij far halabaku edhe i ipët hapsirë të shfyen mllefin anti shqiptar.Turp për faqe të zez.

             1. M
              Maks

              Po qysh genjeni kaq ashuqare Te ishe kap si atentator ti mor zotni sot sdo te diheshin ky ishin kockat

              1. M
               Moisi Golemi

               Avdyli do te të vriste Enverin, si antikomunist që ishte. Por kur e kapën dhe i nxorrën me fakte që bashkëpunëtorët e tij ishin agjentë të Asfalia, UDB-së dhe KGB-së, atëherë u pendua dhe i tregoi të gjitha. Shteti e la të gjallë dhe pas lirimit, amerikanët e patën në "non-grata". Ai është shprehur vetë se nga anti-enverist i tërbuar, u bind me fakte se Enveri shpëtoi Shqipërinë nga copëtimi pas LIIB. Dhe pastaj ua nxorri të palarat larove që patën nënshkruan me shërbimet e fshehta serbo-greke.

               Lini një Përgjigje