Çështja Profiumo/ Seksi, sekretet dhe spiunazhi, të panjohurat e skandalit që “përmbysi” një qeveri

23 Tetor 2022, 19:45Dossier TEMA

Çështja Profiumo/ Seksi, sekretet dhe spiunazhi, të panjohurat

Spiuni rus Yevgeny Ivanov , një nga protagonistët e skandalit të Profiumo në Britani në vitin 1963, kishte një grua alkoolike, dobësinë e të cilit për seksin femër synonte ta bindte të dezertonte. E megjithatë, ky njeri me shumë gabime përfundoi aksidentalisht duke “rrëzuar” qeverinë Macmillan , zbulojnë dokumentet e inteligjencës britanike të publikuara së fundmi.

Të njëjtat dokumente nxjerrin në dritë përpjekjen e ish-ministrit të luftës të Britanisë për të mbajtur gojën e shtypit për lidhjen e tij jashtëmartesore me një grua të re, duke iu drejtuar agjencisë britanike të kundërzbulimit, e cila mund të nxjerrë një “direktivë” përkatëse.

Trekëndëshi i dashurisë i hedhur nga një qeveri

Rasti Profiumo ishte një skandal i madh dashurie që “shënoi” jetën politike britanike në shekullin e kaluar. John Profumo , Sekretar i Luftës në qeverinë konservatore të Harold Macmillan, krijoi në vitin 1961 një marrëdhënie jashtëmartesore me Christine Keller , një modele 19-vjeçare, e cila në të njëjtën kohë ishte duke “fjetur” me atasheun detar rus Yevgeny Ivanov . Të dy të dashuruarit e Keller e kishin takuar atë përmes mikut të saj Steven Ward, një osteoterapist dhe laik që e kishte marrë “nën mbrojtjen e tij”. Ishte një trekëndësh dashurie që mund të rrezikonte potencialisht sigurinë kombëtare të vendit dhe kur u zbulua shkaktoi një reaksion zinxhir që i kushtoi shumë… shumë njerëzve.

Në deklaratën e tij në Dhomën e Komunave, Profiumo fillimisht mohoi se ai ishte i lidhur në mënyrë romantike me Keller. Megjithatë, disa javë më vonë, një hetim policor zbuloi të vërtetën. Skandali dëmtoi besueshmërinë e qeverisë për të riparuar dhe vetë Macmillan dha dorëheqjen si kryeministër në tetor 1963, duke përmendur shëndetin e sëmurë. Në fund të fundit, afera kontribuoi në humbjen elektorale të konservatorëve nga laburistët në 1964. Megjithatë, për Ward, pasojat e lidhjes ishin shkatërruese, pasi thashethemet për skandale të tjera seksuale

qarkulluan pas zbulimit të rolit të tij . Autoritetet filluan të hetojnë aktivitetet e Uardit dhe ai u ndoq shumë shpejt për një sërë veprash “imoraliteti”. Osteoterapisti, i cili e konsideronte vetennjë kok turku që do të dënohej për mëkatet e… të tjerëve, ai përfundimisht vdiq nga një mbidozë e pilulave të gjumit në fazat e fundit të gjyqit të tij, përpara se të shpallej aktgjykimi i fajësisë. Dënimi i tij u pa nga shumë njerëz si “hakmarrje e sistemit” dhe jo si drejtësi.

Një hetim në çështjen Profiumo nga gjyqtari Lord Denning arriti në përfundimin se nuk kishte pasur shkelje të sigurisë kombëtare përmes marrëdhënieve paralele të 19-vjeçarit me Profiumo dhe Ivanov, megjithëse ky raport u përshkrua më vonë si i pamjaftueshëm dhe sipërfaqësor.. Reputacioni i ish-sekretarit të luftës së Britanisë u rikthye kryesisht para vdekjes së tij në vitin 2006. Në të kundërt, Keller nuk arriti kurrë t’i shpëtonte imazhit negativ të pikturuar për të nga shtypi i vendit në kohën e skandalit, ndërsa, sipas disa burimeve, ish ” scandal rock” kundërshtoi përfundimin e hetimit të Denning.

Përpjekja e Profiumos për të mbajtur gojën e gazetarëve

Dokumentet e deklasifikuara së fundmi nga Agjencia Britanike e Kundërzbulimit zbulojnë se Profumo donte të siguronte “heshtje” të shtypit për lidhjen e tij të paligjshme dhe ishte përpjekur të bindte MI5 që të dërgonte një D-Notice , d.m.th. për një temë të caktuar për arsye të sigurisë kombëtare.

Lini një Përgjigje