Dëshmia e rrallë/ ‘Më 25 dhjetor ’75, s’u fik sinjali i RAI-t dhe kur Papa Gjon Pali ishte në ekran, te zyra e drejtorit të RTSH-së ra zilja: Alo, Enver Hoxha jam’

23 Tetor 2022, 09:07Dossier TEMA

Dëshmia e rrallë/ ‘Më 25 dhjetor ’75, s’u fik

Përmbysja e ngrehinës së madhe totalitare në Shqipëri do të linte pas, jo vetëm ndryshimin e sistemit, shoqëruar me plot shpresa, mirazhe e klithma lumturie por, fatkeqësisht, edhe mjaft plagë, drama, viktima, pluhur, mllefe e zhgënjime nga më të ndryshmet.

Dhjetë vjet e më tepër pas asaj ngjarje, e cila tronditi thellë shoqërinë, duke përmbysur tërësisht shumë kode, rregulla e koncepte të mëparshme, njerëzit vazhdojnë ende t’i bëjnë vetes pyetje të tilla, si: Ç’kish ndodhur në të vërtetë në shoqërinë shqiptare, gjatë 50 vjetëve të fundit të diktaturës? Si qe e mundur që sistemi arriti të deformonte gjithçka? Përse njerëzit e kishin pranuar atë? Cila qe logjika totalitare e transformimit të shoqërisë e individit?

Si qenë konceptuar e funksiononin strukturat e mekanizmave totalitare: propaganda, policia sekrete dhe ushtrimi i ideologjisë së terrorit?  Si ndodhi që ndër mbarë vendet komuniste të Lindjes europiane, Shqipëria të cilësohej përjashtim apo rast i veçantë? Pse Enver Hoxha i qëndroi verbërisht, fanatikisht e gjer në fund besnik Stalinit, duke e kthyer vendin në një burg ku dhuna, frika e spastrimet vazhduan gjer në fund të viteve ’80-të? Pse vendi u izolua çmendurisht, duke i mbyllur njerëzit mes bunkerësh e telash me gjemba?

Përse, pra, ndodhën gjithë fenomenet e mësipërme…?!  Libri ‘Post-scriptum për diktaturën’, s’pretendon t’u japë përgjigje definitive pyetjeve të mësipërme, apo kompleksitetit të arsyeve që sollën e mbajtën në fuqi pushtetin totalitar në Shqipëri. As edhe të jetë një afresk i plotë, i thellë e i gjithanshëm i jetës e vuajtjeve që përjetuan njerëzit gjatë atij sistemi.  Autori i tij, ndofta, ka meritën që bashkë me shikimin retrospektiv të periudhës totalitare si dhe zellin e një analisti të pasionuar, është përpjekur të kthejë edhe një herë kokën mbrapa, për të dhenë jo vetëm kujtimet e opinionet e tij personale, por dhe për t’i u rikthyer dhe një herë vizionit të asaj epoke me filozofinë e thjeshtë të ruajtjes së Memories e mbështetjes së Apelit për të mos harruar kurrë maksimën e njohur, se…kadavrës vazhdojnë t’i rriten thonjtë e flokët edhe pas vdekjes!

Dhjetë vjet e më shumë pas përmbysjes së madhe, libri në fjalë ka vlera aktuale e shpresojmë të vlerësohet nga lexuesi sepse, siç shprehet edhe një studiues shqiptar…e keqja më e madhe që mund t’i ndodhë një populli, vjen atëherë kur ai nuk arrin të bëjë analizën e së kaluarës së vet. Një popull amnezik është i detyruar të jetë vazhdimisht neuropatik e të përsërisë përvojat e tij të dhembshme…!

Në redaksinë e gazetës lokale ‘Zëri i Vlorës’, një reporter që, çuditërisht, ish vazhdimisht i pari i cili merrte vesh të rejat më të bujshme në rreth e që shumë e quanin “Gazetari me Kobure”, solli një lajm tepër sekret. Sipas një informacioni të Degës së Punëve të Brendshme, i cili kish mbërritur atë mëngjes në Komitetin e Partisë, në bregdetin e Vlorës qenë gjetur dhjetëra jastëkë plastmasi ku ishin konfeksionuar botime në shqip të Testamentit të Ri (Biblës), shoqëruar me nga dy-tri paketa me çamçakiza.

S’ka thënë kot shoku Enver se ideologjia e huaj borgjeze, shoqërohet gjithmonë me pilula të sheqerosura… – tha “Gazetari me Kobure”, duke nxituar të dalë përsëri, natyrisht për të marrë vesh hollësi të tjera. Lajmi qe plotësisht i vërtetë!

Diku në kanalin e Otrantos, jashtë ujërave territoriale e në det të hapur, qenë hedhur mijëra jastëkë plastike me bibla e broshura fetare. Pastaj rrymat detare i kishin sjellë ato gjer në brigjet e Vlorës, Zvërnecit, Poros e gjer në derdhjen e Vjosës. Disa banorë të atyre anëve, me të mësuar lajmin, fshehurazi, kishin rendur për të gjetur pakot e ardhura përtej detit. Ndërkohë, detarë të anijeve të peshkimit që ktheheshin në molin e Skelës, dëshmonin se kishin parë të lundronin mbi det, qindra jastëkë të tillë. Ata, kishin marrë disa prej tyre e i kishin dorëzuar pranë komandës së kufirit, në port.

Autoritetet në rreth njoftuan me shqetësim Tiranën, ndërkohë që në repartet ushtarake u dha alarmi i gatishmërisë së shkallës së parë. Efektivat e katrave siluruese, si edhe ato të anijeve luftarake të dislokuara në Sazan, u njoftuan të dilnin urgjentisht e të grumbullonin gjithë sasinë e jastëkëve me bibla të cilat vazhdonin lundrimin drejt brigjeve shqiptare. Ndërkohë, patrulla të shumta të reparteve të kufirit, nisen punën po me të njëjtin objektiv.

Urdhri qe i prerë! Asnjë Libër i Shenjtë s’duhej të mbërrinte në bregdet, e aq me keq, në duart e njerëzve! Një shok, oficer në Flotën Luftarake Detare, në konfidencë e me humor më tregoi se marinarët e ushtarët e kufirit të ngarkuar me atë detyrë, ishin treguar shumë të gatshëm e entuziastë për mbledhjen e jastëkëve në fjalë. Por, për çudi, ata i dorëzonin jastëkët plastikë vazhdimisht të shqyer e pa paketat e çamçakizave brenda tyre. Të gjorët ushtarë!

Dukej se, fshehurazi, ata përfitonin nga rasti për të provuar e përtypur për herë të parë në jetën e tyre ‘gomën amerikane’, të cilën, ndofta, e kishin parë vetëm në filmat apo reklamat e televizioneve të huaja…! Por, cili ish qëllimi e objektivi i atij aksioni origjinal e të rrallë, për dërgimin e biblave drejt brigjeve shqiptare?

Pas vitesh heshtje, dukej se diçka po lëvizte për mbrojtjen e besimtarëve të persekutuar në Shqipëri. Më 1973, Papa në një lutje publike e kish quajtur Kishën Shqiptare, ‘Kishë të Heshtjes’ e kish evokuar me dhembje faktin që, regjimi i atij vendi kish shkatërruar gjithë objektet e kultit e ndalonte me dhunë çdo lloj praktike fetare. Fill pas atij mesazhi, disa të përditshme europiane, ndër të cilat edhe revistat me autoritet Newsweek e Time, botuan një varg artikujsh mbi gjendjen e besimeve fetare në Shqipëri.

Në dhjetor 1973, në librin “Veprimi evangjelik në dobi të Kishës së Heshtjes”, botuar në Francë, për herë të parë hidhej dritë mbi torturat, dënimet e internimet e peshkopëve, meshtarëve e besimtarëve shqiptarë, ndërkohë që një muaj më pas, një e përditshme suedeze pat botuar shkrimin ‘Intensifikohet persekutimi i të krishterëve në Shqipëri’. Në të, qenë paraqitur dëshmitë rrëqethëse të një besimtari, i cili kish mundur të arratisej nga vendi.

Ndër të tjera, ai tregonte edhe për një ngjarje që kish ndodhur në Durrës. Aty Sigurimi pat zbuluar një vend të fshehtë të nëndheshme, ku besimtarë të krishterë kishin vendosur në ilegalitet ikona. Nenë drejtimin e një prifti, ata shkonin aty për të kryer lutje, shërbesa fetare, pagëzime e bile edhe kurorëzime të çifteve të martuara.

Ngjarja qe cilësuar shumë e rendë e me skandalin në fjalë, qenë marrë direkt Sigurimi i Shtetit e KQ i Partisë, të cilët nëpërmjet qarkoresh sekrete, u kishin bërë edhe një herë thirrje gjithë organizatave të partisë, për të intensifikuar më tej luftën kundër besimeve fetare e për të rritur në një shkallë më të lartë vigjilencën revolucionare ndaj presioneve të armiqve të brendshëm e të jashtëm…!

Ndërkohë, jashtë vendit, veprimet për mbrojtjen e besimtarëve shqiptarë, nisën të bëhen edhe më konkrete duke përdorur rrugë e mjete të ndryshme. Kështu, komunikimi i Selisë së Shenjtë me ta, u rrit më tej nëpërmjet shtimit të emisioneve të Radio -Vatikanit. Për vite e vite të tëra, në orët 06:30 e 17:30, ekipi i seksionit në gjuhën shqipe, i drejtuar nga Imz. Zef Shestani, përhapte pa ndërprerje lajme mbi veprimtarinë e kishës në përgjithësi, informacione mbi gjendjen në Shqipëri, si edhe njoftime mbi persekutimet e dhunën e regjimit.

Me gjithë përgjimet, denoncimet, arrestimet e burgosjet, regjimi s’kish arritur të ndalonte dëgjimin e fshehtë të saj. (Se ç’rol ka luajtur ajo radio për të ardhmen e fesë, ringjalljen e shpresës e rezistencën ndaj regjimit në Shqipëri, atë e tregonin herë pas here, edhe ata pak besimtarë që arrinin të arratiseshin e të mbërrinin në botën e lirë).

Veç Radio-Vatikanit, gjatë asaj kohe, nëpërmjet Radio-Montekarlos, nisi të transmetojë shqip edhe Trans World Radio, ndërkohë që një shoqatë biblike gjeti një mënyrë origjinale për mundësimin e futjes së Biblës në Shqipëri. Në kanalin e Otrantos, fare pranë ujërave territoriale shqiptare, ajo hodhi në det mijëra ungjij të konfensionuar në qeska plastmasi, një pjesë e mirë e të cilëve mundën të arrinin gjer në brigjet jugore të vendit.

Shembullin e saj, veçanërisht gjatë viteve ’80-të, e ndoqën edhe shumë organizma e shoqata të ndryshme protestante e evangjeliste në Europë. Ato, kishin porositur shtypjen në shqip të më se 50 mijë biblave të cilat qe menduar të shpërndaheshin në vend nëpërmjet grupeve të ndryshme turistike. (Në fakt, mjaft turistë të ardhur gjatë atyre viteve në Shqipëri, ishin kapur duke shpërndarë fshehurazi materiale fetare e qenë dënuar ashpër prej autoriteteve).

Më 1986-ën, një grup turistësh holandezë të ardhur nëpërmjet një udhëtimi të organizuar prej Albturizm-it, kishin mundur të shpërndanin në Kombinatin e Tekstileve në Berat, rreth 50 ekzemplarë të Testamentit të Ri. Por, ata qenë denoncuar nga agjentë të Sigurimit që i ndiqnin pas e, shumë shpejt, aty kish mbërritur policia e cila kish rrethuar gjithë vendin duke kontrolluar çdo pëllëmbë të kombinatit si edhe brenda vetë autobusit të turistëve. Aty, ata kishin gjetur mbi 100 bibla, të cilat pastaj qenë djegur publikisht në oborr, para syve të qindra punëtorëve.

Në vitet që vijuan, përkujdesja e Vatikanit ndaj persekutimit të egër të kishës shqiptare, shënoi vazhdimisht rritje. Ai përkushtim dhe sensibilitet i rrallë, i dedikohet në mënyrë të veçantë, vetë Gjon Palit të II-të. Sot, mund të themi me bindje të plotë se, jo vetëm asnjë Papë tjetër paraardhës, por edhe asnjë personalitet a burrë shteti tjetër, duke përfshirë edhe ata që mbaheshin si kampionë të anti-komunizmit, nuk kanë qenë aq të përkushtuar e të angazhuar për çlirimin e Shqipërisë nga kthetrat e totalitarizmit, se sa Ai.

(Kjo, u kuptua më pas edhe nga qëndrimi tepër brutal i regjimit shqiptar i cili, nëpërmjet shtypit e propagandës, me alergji dhe egërsi të veçantë, ndërmori sulme të ashpra ndaj tij. Sepse, për regjimin stalinist, Gjon Pali i II-të ish vetë Djalli e, frika ndaj fjalës se tij qe e tmerrshme. Shembuj të shumtë, flasin qartë për këtë…)!

Në ato vite, në Tiranë, me aprovimin e vetë diktatorit, nëpërmjet një përforcuesi qe lejuar dhënia e Emisionit të Lajmeve të dy kanaleve televizive italiane. Por, ndërkohe, për të penguar çdo transmetim të kronikave nga Selia e Shenjtë si dhe mesazheve të shpeshta të Papës, regjimi kish organizuar një sistem kontrolli të posaçëm. Tekniku përgjegjës i antenës së Dajtit i ngarkuar me vëzhgimin e emisioneve, duhej të ndërpriste menjëherë transmetimin e sinjalit, sapo në ekran të dukej Vatikani, figura e Papës apo çdo lloj ceremonie tjetër fetare.

 …Në kapërcimin e vitit 1975 e fillimin e 1976-ës, tamam në ditën e Krishtlindjeve, qëlloi dhe prova e përgjithshme e Festivalit të Këngës në Radio-Televizion. Edicioni i lajmeve të RAI-it atë natë filloi me përshëndetjen e Papës. Enver Hoxha, i mbërthyer te ky informacion priste që figura të ndërpritej. Kaloi një minutë, pesë, hiç…! Vetë ai, personalisht, por edhe të tjerë mbas tij, kërkuan në telefon në fillim drejtorin e përgjithshëm, pastaj të tjerët me radhë. Kur s’u doli njeri, zunë të gjithë telefonat e tjerë, kush të dilte. Por, sikur të kish renë zjarri, askush s’përgjigjej. Vetëm vonë, udhëheqësi kryesori, u lidh me një numër në studion e lajmeve, ku po bëhej gati transmetimi i ngjarjeve kryesore të ditës.

 – Jam Enver Hoxha, – kish nisur ai ligjëratën me nerva e thirrje. Fjala nuk i zinte gojën. – Si guxoni të lini Papën hapur? Ka mbi njëzetë minuta që flet e i bën propagandë kryeqytetit për Krishtlindjet. Ku janë drejtorët tuaj? Cili jeni ju? Tani, menjëherë, të mbyllet linja e Dajtit…!

Ne arritëm në zyrën teknike, në kohën kur shefi ynë i redaksisë së informacionit K. S., po kërkonte letër për të mbajtur shënime me receptor në dorë. Ishte i tronditur nga ai lajm ndjellakeqes. Për fat, sa mbaroi ultimatumi në telefon, Papa e mbaroi lutjen. Kjo ngjarje nuk kaloi pa pasoja. Drejtorit të Përgjithshëm iu dha paralajmërim serioz. Kjo neglizhencë mbeti si kujtesë e hidhur. Tekniku, mbasi u shqyrtua prejardhja e rrethit të tij familjar, kaloi drejtpërdrejt në prodhim. Mbas kësaj ngjarje, drejtorisë teknike iu ngarkua si detyrë që të sajonte një lloj komandimi në distancë për të mbyllur sinjalin e Dajtit nga Tirana.

Më 1978, Papa Gjon Pali i II-të shkoi për vizitë në manastirin arbëresh të Grottaferratës, nga ku ndër të tjera, deklaroi: “Unë, lutem çdo ditë për Shqipërinë, të cilën e dua shumë”! Dy vjet më pas, ai morri pjesë në kremtimin e 500-vjetorit të Martirëve të Otrantos, ku u shpreh: “Unë kthej sytë e përulem para Kishës Heroike Shqiptare e shtypur dhe e vrarë thellësisht nga persekutimi i gjatë e i egër, por njëkohësisht edhe e pasuruar nga veprat e martirëve të saj, peshkopët, priftërinjtë dhe besimtaret e thjeshtë”.

Më pas, ai denoncoi vetë regjimin shqiptar, duke shtuar se, shpesh martirët e atij vendi janë akuzuar se kanë qenë fajtorë për krime politike. Ati i Shenjtë kish shtuar gjithashtu se, me të njëjtën akuzë qe torturuar e kryqëzuar edhe vetë Krishti. Ndërsa, në tetor 1984, gjatë një vizite në Bari, Gjon Pali i II-të, deklaroi plot emocion:

“Mendimet e mia nisen nga ky qytet e shkojnë drejt vëllezërve e motrave në Shqipëri, aty ku ata s’mund të shfaqin hapur e lirshëm besimin e tyre fetar, gjë që është një e drejtë themelore për çdo qenie njerëzore… Megjithatë, unë dëshiroj t’i u siguroj se, ata ndodhen në zemrën time e unë ja besoj mbrojtjen e tyre, Shen-Marisë”.

Mbas asaj deklarate, në shtypin e radion shqiptare, shpërtheu përsëri furtuna e tërbimit e sulmeve kundër tij. Puna shkoi gjer aty sa, delegacioni që përfaqësonte Shqipërinë në OKB, u shpërndau gjithë delegacioneve të shteteve anëtarë një deklaratë ku Papa Gjon Pali i II-të cilësohej fashist e krahasohej me Musolinin, i cili, fill mbas pushtimit të vendit, kish thënë frazën e njohur propagandistike: Shqipëria është në zemrën time!

Pas kësaj, erdhi përgjigjja nga Selia e Shenjtë. Vetë Gjon Pali II-të, nga Katedralja e Shen-Pjetrit, kish ftuar mbarë Kishën Katolike që ta shndërronte nëntorin në muaj lutje për lirinë e ushtrimit të fesë në Shqipëri. Më pas, më 27 prill 1986, ai morri pjesë në një takim të komunitetit shqiptar në Romë, ku ndër të tjera, tha:

 

 “Unë lutem çdo ditë për vendin tuaj, për besimtarët e të gjitha feve e në mënyrë të veçantë për Kishën Shqiptare, e cila në dukje duket se nuk ekziston më…! Megjithatë, unë jam i bindur se Kisha nuk mund të zhduket nga zemrat e njerëzve. Sepse, ajo është ngritur mbi themelet e Shpirtit të Shenjtë, nga Fjala e Krishtit, nga vetë Krishti i cili jeton i gjallë në zemrën e çdo besimtari dhe besniku të fesë”.

Më 1988, mes një grupi të mërguarish shqiptarë të besimeve të ndryshme, Ati i Shenjtë, kish afirmuar se ai takim, ia kish mbushur zemrën plot emocione, e pastaj qe lutur:

“Virgjëreshë e Shkodrës! O Zonjë e Shqipërisë! Hidh shikimin tënd plot hir mbi atë komb që e ka pritur lajmin e ungjillit nga vetë apostujt e, që të ka nderuar gjithmonë, me dashuri të veçantë..! Sot, në Errësirën e Sprovës, ky komb thërret me besim duke kërkuar ndihmën tende…! Nenë e Shpresës! Sill sa më shpejt ditën që ky popull fisnik, të përjetojë sërishmi aspiratat më të thella të shpirtit të tij…!

Gjatë viteve 1990-1991, Papa Gjon Pali i II-të, ndër të tjera, ndiqte me vëmendje edhe ngjarjet që zhvilloheshin në Shqipëri. Në Pashkët e vitit 1991, ai iu drejtua besimtareve shqiptarë me këto fjalë: Mbahuni fort e ecni plot shpresë drejt stinës së korrjeve, drejt vjeljeve të bekuara me frutat që ju meritoni…!

Po atë ditë, duke iu drejtuar një tubimi prej pesë mijë studentësh, ai evokoi përsëri Shqipërinë, duke parë në qëndresën e saj, një shembull të ri të ringjalljes së Krishtit dhe Kishës së tij.

Në këto çaste, – theksoi Ati i Shenjtë – mendimet e mia shkojnë dhe një herë drejt Shqipërisë heroike ku Kisha ka qenë e dënuar me vdekje, por që u ringjall mes të vdekurish.

Udhëtimi i Papës, më 5 prill 1993 në Shqipëri, qe triumf i fitores mbi kalvarin e atyre viteve të jetuara plot tmerr e vuajtje. Prania e mesazhet e tij, u ndoqën me entuziazëm e gëzim të madh, nga qindra mijëra njerëz të të gjitha feve. Një faqe e re dhe plot dritë po hapej për historinë e fesë dhe Kishës Shqiptare…!/Memorie.al

36 Komente

 1. A
  Aleksi

  Gjon Pali II- është zgjedhur Papë më 16 tetor 1978.

  1. K
   Kusheriri Papës

   Ke te drejte Aleks. Po hajde shpjegoja ktija qe paska shkru kujtimet. Ky thot qe Papa Gjon Pali II, po fliste te Rai ne 1975! Ose ai qe shkrun ka rrjedhur, ose eshte nga kta ish sigurimsat qe e kan nis ne mision te behe lemsh historite. Meqe ra llafi: o TemA! Kush i ka shkrujt kjo kutime o amon

   1. O
    Osman Gazepi

    Ndersa sot populli i lumtur shqiptar peruron cdo vit me dhjetra kisha e xhamia. Eshte nje kenaqesi e vecante kur sheh ato mjekrat e bukura te prifterinjve ortodokse apo kenget e hoxhallareve nga minarete, tingujt e te cilave frymezojne brezat e sotshem ... gezuar baromin e ramazonin!

    1. S
     Shkodrani

     Harrove dhe neo-ultra-musliman-kristian-budist ose kushedi se cfare qe urrejne kedo dhe cdokend qe nuk i pershtatet agjendes se punedhenesit ne arabi, greqi, itali apo gjetke. Sa per te sqaruar keta "ultrat" e sotem jane nipat e atyre qe i vune kazmen pikerisht kishave dhe xhamijave. Jane te njejtet qe ishin "ne balle" me flamurin e kuq te ateizmit revolucionare qe burgosen dhe pushkatuan ata njerez te fese qe ne fact punuan per Shqiperine me te gjithe qenien e tyre. Jemi mbushur me sharlatane e kriminele te te gjitha ngjyrave.

   2. E
    E verteta dhemb....

    Ati i shenjt: ki vend nuk ka per tu bere kurre perderisa qelbin vendin shurraqet e sullton Muratit...... fatale!

    1. I
     Ilirjan

     Ke te drejte... Shto edhe korrofillaket e janulles!

     1. O
      Osman Gazepi

      Ilirjan, raca e ketyra trojeve ne fillim ka qene ajo pagane, pastaj u fut feja kristiane per rreth 16 shekuj, vetem ne 1500, 1600 u shdrerruat ne sunite ...

      1. R
       RAIFI

       Dhe krishterimi sidomos ai ortodoks çkombtarizoi më shumë shqiptarë se që tani jetojnë si në maqedonasë serbë e kryesisht grek.Sa kohë e afërt ishte kur në Athinë kryesisht jetonte popullsia shqiptare por jo vetëm aty por në shumicën e Greqisë.Ku janë tani?

   3. 3
    300 evro

    Sa eshte penduar ky zoteria qe ishte gazetari numer nje i komitet te partis ne vlore,cfar reflektimi nga nje njeri i cili ishte arrogant,mendjemadh.Nje prej familje te privilegjuara ne vlore nga komunizmi,njeri i cili propagandonte direktivat e sistemit na vjen sot nepermjet perrallave e deshmive se ky pseudo gazetar mund te shkruaj liber.Si u kthyhen koherat,neqoftese miqt tane vlonjat qe merrem me arshiva te nxjerrin vidiot dhe shkrimet ne gazeta nga pseudo gazetarit vlonjat te periudhes komuniste.

    1. 3
     300 evro

     Sa eshte penduar ky zoteria qe ishte gazetari numer nje i komitet te partis ne vlore,cfar reflektimi nga nje njeri i cili ishte arrogant,mendjemadh.Nje prej familje te privilegjuara ne vlore nga komunizmi,njeri i cili propagandonte direktivat e sistemit na vjen sot nepermjet perrallave e deshmive se ky pseudo gazetar mund te shkruaj liber.Si u kthyhen koherat,neqoftese miqt tane vlonjat qe merrem me arshiva te nxjerrin vidiot dhe shkrimet ne gazeta nga pseudo gazetarit vlonjat te periudhes komuniste.

     1. S
      Skela

      Paske shkruajt fjalet e mija!

     2. M
      Moisi Golemi

      Artikull gomerësh.

      1. L
       Lala i Lushnjes

       "Shqipëri e shqipëtarëve,, e "vdekje tradhëtarëve,, qe parrullë e Ballit gjat luftës. Por për hir të së vërtetës duhet të pranojmë se Shqipëri dhe shqiptar pati vetëm në kohën e Enverit.

      2. R
       Realisti

       Papa Voitila 2 nuk ka bere asgje perveç politike. Punet e zotit i benin vartesit e tij. Feja ngelet opium i kendshem

       1. V
        Vranakonti

        Nje shkrim per ta perdorurne banjo. Gjen me te mire qe ka bere Enver Hoxha eshte spostimi i fese,largimi i njerzeve nga ndikimi saj dhe çliroi njerzit nga ankthi,frika e fese. Ne ate kohe njerzit ishin te lire dhe jo te ndrojtur. U sheshuan ndasit mes njezeve.Po beheshin fejesa e martesa pa ndikim te fese jo myslimane apo krishtere.Ne ate kohe te socializmit,ishin te gjithe shqipetare. Feja e shqipetarit vertet ishte shqiptaria. Per kete,Enver HoxhA MERITON TE VIHET NE PJADISTAL SI NJERIU QE BERI NJE REVOLUCION TE MADHE NE LKULTUR DUKE CLIRUAR NJEHERE EPERGJITHEMON NJERZIT NGA FEJA e cila mbante ne shekuj prapambetjen e shoqerise njerzore.

       2. H
        Himarioti

        Një shkrim banal, pa asnjë vlerë dhe kuptim. Ndarja e kontinentit, në regjim diktatorial dhe kapitalizëm, pas LdB. ishte vendimmarrje e fuqive të mëdha në Jaltë, jo e popujve të Europës. Ndarja e Gjermanisë, nuk ishte vullnet i gjermanëve. Përfishirja e Polonisë dhe vendeve të tjera të Europës, në bllokun e diktaturës, të cialt nuk kishin të bënin fare me diktaturën komuniste, nuk ishte vullneti dhe vendimmarrja e tyre. Kështu u vendos edhe fati i Shqipërisë. Diktatura në Shqipëri ka qënë njëlloj, si ajo në vendet e tjera të diktaturës, aspak më shumë. Diktaturën komuniste, në Europë dhe Shqipëri, nuk e rrëzoi Papa me Sali Berishën. Ajo vdiq vetë. Z. Baze, me shkrime të tilla, të zeza nga e kaluara, po bëhesh gjithnjë e më i padëshirueshëm për lexuesët.

        1. T
         Trotsky

         Enver Hoxha ishte 100 vite perpara nga pikpamjet e politikes fese dhe njeriut, kaluam 50 vitet me te mira Ne historine e Shqiperise. Enveri kishte te drejte, cfare pune kishin shqiptaret me nje Sekt Hebre si kristianet, mjafton te shikoni se sa krime mbi femijet ka nga pedofilet. Me mire Zot Shqiptar qe e shikonim e degjonim si Enveri. Papa Vojtila spiun i cia nje Qelbesire qe nuk e kujton njeri. Idete e enverit jane gjalle tek ata qe shtypen kudo

         1. S
          S.S

          ....me logjiken tende , shqiptaret nuk kishin punë as me idete politike te nje gjermani te vena ne praktike nga ruset dhe sllavet e jugut megjithate iu imponuan popullit shqiptar per 45 vjet dhe i lanë jo pak pasoja. Enver Hoxha ka qënë njeri i keq, aspak i denjë për t'u adhuruar, krimet e tij janë të shumta dhe të vërtetuara. Personalisht nuk e vleresoj Papën si institucion por në kete rast ka bërë më mirë Papa sesa Enveri për shqiptarët. Papa lutej për ta dhe Enveri i vriste, u mohonte te drejtat dhe i burgoste. Tek e fundit triumfoi ajo per te cilen luftoi Papa, sistemi johuman komunist nuk ka per t'u kthyer më kurrë kurse e verteta e Zotit do te jete e perjetshme siç edhe ka qënë.

          1. T
           Trotsky

           Zoti gjithmone ndihet me shume Tek budallenjte.Romaket kishin zot edhe per Qente,greket e lashte edhe zot per ujerat.Shqiptaret gjeten zotin e Papes.Mamaja e budallait eshte gjithmone me Barre thone.kur ta Takosh Zotin foli italisht se shqip veshtire se di.Karl Marx ishte njeri real.vendi me i madh ne Bote eshte nen idealet e tij .ka me shume tifos Marx se Zoti ne kete Toke .gjithe Evropa ateista jane.mos vendos SS se Hitleri i urrente katoliket

         2. F
          Flori

          Papa Gjon Pali. Shenjtor i epokes moderne.

          1. q
           qires dixhital

           Hartim vari @@rin.Duket I njejte me shkrimet e kohes se xhaxhit , per nga teknika e te shkruarit , perdorimi I propagandes ,indoktrinimit .Koha ecen ,sistemet politike ndryshojne , nderkohe qe rendesia e pid@hit edhe pares nuk kane ndryshuar kurre.

           1. L
            Llaf Dibre

            Çdo autor - kronist, eseist a romancier -,kur shkruan, shkruan vetveten. Eshte ai qe flet, vetvetja e tij. Ndersa kolegun e tij e specifikon si "gazetari me kobure", pa e thene vete ai, dallon dhe veçon veten si nje gazetar ndryshe, i cili ne vend te "kobures" ka mbajtur ne dore kryqin, biblen, "hallin" e njerzve dhe vetem per keto ka shkruajtur. .. Jo mor zoteri! Te gjithe keni qene gazetare "me kobure". Dhe per ate kohe ju falet; nuk mundeshit ndrysh. Por nuk u falet hipokrizia te cilen edhe na e shisni pas nderrimit te sistemit

            1. p
             per tru bunkeret

             Si zakonisht shfaqen tru pjerllurit e koleres komumute iste me ne krye ish hetuesin gjakatare Moisi goleshi tru pshurrur , jashte qitja e kombit , gjak pires , vrases te pa penduar islamiko komunista , nejse dy tipe plehrash qe kurr nuk mund te ndryshojne ... e megjithe ate ju deshtuat , ju humbet , ju kujtohet se si dukeshi si muter , si njerez te felligjur mas 90es kur ju bashke me kjofte largun Enver rate ne hale te bunkereve , a eshtte e vertete , a po jo tru shperlare sigurimsa e ish oficera te mortajes komuniste .... Jo te gjithe ....

             1. 1
              17

              Na ore Dhierkorat,hidhna pak Dhierokraci tip Hajdari me Sepate apo saliu me plumba e hidhna dhe nje Kove dhierokraci tip Tao Tao.o te qifsha trute.ti Pa Enverin nuk do egzistoje,tolloni i Enverit te polli se sot qiheni ne bythe se jeni evroPeos ,Shkodres sa ishte gjalle ja qiu te gjithe Trimat,Pjeprin e rriti ne hije e at pllumin e beri Fuks qe perkthente librat e Partise.ik ha ndonje Byrek Me miell serb.Enveri eshte gjigand eshte Shqiperia Pa te nuk ka Histori.ti je nje mut ,ik laj pjatat se u bene shume

             2. P
              POLI

              75% E POPULLSISE NE SHQIPERI ISHIN MYSLIMANE . ATA NUK DONIN T'DININ NE SE KISHTE PAPE APO PAPAT .

              1. G
               G.K

               Une mendoj se ideologjia komuniste është opium per popullin, kot nuk bente propagande sistemi per 40 vjet. Aq shume opium ka pirë ky popull ato vite sa disave nuk u ka dalë doza akoma.

               1. Q
                Qazimi

                Kjo " Memorie.al " eshte bere me keq se institutet shqiptare te M-L para 40 vitesh. Thuajse te gjitha shkrimet e " Memorie.al " per historine jane sa te paverteta aq edhe qesharake. Sot qe jemi ne vitin 2022 na lindin shum,e pyetje, te cilat kane nevoje per pergjigje, pergjigje te cilat nuk mund te jepen nga gjiuthfare legenesh qe flasin e shkruajne sot pa dogane, sidomos nga ish - komuniste te konvertuar ne antikomuniste ekstreme apo nga njerez qe hiqen si dashnore te fese por qe i tradheton rende sjellja dhe morali i tyre krejt antifetar. Si e shpjegojne " teoricienet " e medhenj te sotem faktin qe, edhe pas 32 vitesh qe ka rene sistemi qe e ndalonte ushtrimin e fese ( meqe ra fjala, nuk vihet farre ne dyshim fakti se ndalimi i riteve fetare ka qene nje faj i regjimit te para 1990 ) shqiptaret vazhdojne te ikin nga Shqiperia, po aq, ne mos me shume se ne vitet '90 ? A nuk duhej t'ua kishte krijuar kushtet sistemi " demokratik " dhe lirite e pakufizuara qe te ndiheshin te lumtur ne vendin e tyre ?! Cfare mund te na thone keta dashnoret e rreme te fese lidhur me: shkaterrimin pa kthim te familjes shqiptare, humbjen e solidaritetit njerezor midis shqiptareve, madje edhe brenda fisit dhe familjes; prostitucionin galopant, pornografine pa kufij, gjakmarrjen dhe kriminalitetin gjigant, hajnine e paskrupullt duke nisur me nje fshatar te thjeshte e deri tek qeverite, mbetjen edhe sot si vendi me i varfer i Evropes, padrejtesite e panumerta te shkaktuara nga administratat qeverisese dhe sistemi i drejtesise etj.etj.? A thua valle sistemi politik i para 1990 e ka fajin per keto edhe sot ne vitin 2022 ? A din kush te na tregoje cili ishte shqiptari tipik i para ardhjes se sistemit komunist ne Shqiperi ? Nje qenie injorante, i varfer ekonomikisht dhe materialisht, analfabet, pa drita, shumica pa uje te pijshem, i mbyllur brenda kufijve te fisit apo fshatit, i zhytur ne ndjenjat e hakmarrjes dhe gjakmarrjes etj.etj. Lerini perrallat trushplarese sepse nuk ju shpetojne nga deshtimet spektakolare te ketyre 32 viteve!

                1. E
                 Elio Gora

                 Bravo Qazim.Fjala juaj eshte shume here me logjike,me kembe ne toke,se sa e atyre analisteve te menderit qe bejne te diturin e dynjase pernate neper studiot televizive.

                2. Q
                 Qazimi

                 Kjo " Memorie.al " eshte bere me keq se institutet shqiptare te M-L para 40 vitesh. Thuajse te gjitha shkrimet e " Memorie.al " per historine jane sa te paverteta aq edhe qesharake. Sot qe jemi ne vitin 2022 na lindin shum,e pyetje, te cilat kane nevoje per pergjigje, pergjigje te cilat nuk mund te jepen nga gjiuthfare legenesh qe flasin e shkruajne sot pa dogane, sidomos nga ish - komuniste te konvertuar ne antikomuniste ekstreme apo nga njerez qe hiqen si dashnore te fese por qe i tradheton rende sjellja dhe morali i tyre krejt antifetar. Si e shpjegojne " teoricienet " e medhenj te sotem faktin qe, edhe pas 32 vitesh qe ka rene sistemi qe e ndalonte ushtrimin e fese ( meqe ra fjala, nuk vihet farre ne dyshim fakti se ndalimi i riteve fetare ka qene nje faj i regjimit te para 1990 ) shqiptaret vazhdojne te ikin nga Shqiperia, po aq, ne mos me shume se ne vitet '90 ? A nuk duhej t'ua kishte krijuar kushtet sistemi " demokratik " dhe lirite e pakufizuara qe te ndiheshin te lumtur ne vendin e tyre ?! Cfare mund te na thone keta dashnoret e rreme te fese lidhur me: shkaterrimin pa kthim te familjes shqiptare, humbjen e solidaritetit njerezor midis shqiptareve, madje edhe brenda fisit dhe familjes; prostitucionin galopant, pornografine pa kufij, gjakmarrjen dhe kriminalitetin gjigant, hajnine e paskrupullt duke nisur me nje fshatar te thjeshte e deri tek qeverite, mbetjen edhe sot si vendi me i varfer i Evropes, padrejtesite e panumerta te shkaktuara nga administratat qeverisese dhe sistemi i drejtesise etj.etj.? A thua valle sistemi politik i para 1990 e ka fajin per keto edhe sot ne vitin 2022 ? A din kush te na tregoje cili ishte shqiptari tipik i para ardhjes se sistemit komunist ne Shqiperi ? Nje qenie injorante, i varfer ekonomikisht dhe materialisht, analfabet, pa drita, shumica pa uje te pijshem, i mbyllur brenda kufijve te fisit apo fshatit, i zhytur ne ndjenjat e hakmarrjes dhe gjakmarrjes etj.etj. Lerini perrallat trushplarese sepse nuk ju shpetojne nga deshtimet spektakolare te ketyre 32 viteve!

                 1. Q
                  Qazimi

                  Kjo " Memorie.al " eshte bere me keq se institutet shqiptare te M-L para 40 vitesh. Thuajse te gjitha shkrimet e " Memorie.al " per historine jane sa te paverteta aq edhe qesharake. Sot qe jemi ne vitin 2022 na lindin shum,e pyetje, te cilat kane nevoje per pergjigje, pergjigje te cilat nuk mund te jepen nga gjiuthfare legenesh qe flasin e shkruajne sot pa dogane, sidomos nga ish - komuniste te konvertuar ne antikomuniste ekstreme apo nga njerez qe hiqen si dashnore te fese por qe i tradheton rende sjellja dhe morali i tyre krejt antifetar. Si e shpjegojne " teoricienet " e medhenj te sotem faktin qe, edhe pas 32 vitesh qe ka rene sistemi qe e ndalonte ushtrimin e fese ( meqe ra fjala, nuk vihet farre ne dyshim fakti se ndalimi i riteve fetare ka qene nje faj i regjimit te para 1990 ) shqiptaret vazhdojne te ikin nga Shqiperia, po aq, ne mos me shume se ne vitet '90 ? A nuk duhej t'ua kishte krijuar kushtet sistemi " demokratik " dhe lirite e pakufizuara qe te ndiheshin te lumtur ne vendin e tyre ?! Cfare mund te na thone keta dashnoret e rreme te fese lidhur me: shkaterrimin pa kthim te familjes shqiptare, humbjen e solidaritetit njerezor midis shqiptareve, madje edhe brenda fisit dhe familjes; prostitucionin galopant, pornografine pa kufij, gjakmarrjen dhe kriminalitetin gjigant, hajnine e paskrupullt duke nisur me nje fshatar te thjeshte e deri tek qeverite, mbetjen edhe sot si vendi me i varfer i Evropes, padrejtesite e panumerta te shkaktuara nga administratat qeverisese dhe sistemi i drejtesise etj.etj.? A thua valle sistemi politik i para 1990 e ka fajin per keto edhe sot ne vitin 2022 ? A din kush te na tregoje cili ishte shqiptari tipik i para ardhjes se sistemit komunist ne Shqiperi ? Nje qenie injorante, i varfer ekonomikisht dhe materialisht, analfabet, pa drita, shumica pa uje te pijshem, i mbyllur brenda kufijve te fisit apo fshatit, i zhytur ne ndjenjat e hakmarrjes dhe gjakmarrjes etj.etj. Lerini perrallat trushplarese sepse nuk ju shpetojne nga deshtimet spektakolare te ketyre 32 viteve!

                  1. T
                   Tirona

                   Polaku papà me poshter lidhjet me mafjen.mbulimi i gjithe skandaleve te klerit korrupsion bankar, etj etj Pape me i drejte qe po rregullon gjerat eshte ky i fundit Francesco.

                   1. S
                    Sazani

                    Vendosja e shqiperise ne bllokun lindor e bene te medhenjte jo shqipetaret.diktatira komuniste ndoqi rregullat komuniste si kudo.Lufta e klasave.Gjate 45Viteve komuniste u vrane nga ligjet e asaj kohe rreth 5000 njerez kunder regjimit.Nderkohe per 30 vite postkomjniste numuri i te vrareve mund te jete me shume se dhetfish.Mjafton te permendim qe vetem per 10dite me 1977 si rrjedhim i prishjes se shtetit nga bandat e partisr demokratike me berishen ne krye humbej jeten 3000 njerez.Llogarite e tjera i beni vet

                    1. p
                     per tru bunkeret

                     Sazan b, perse nuk shkruan per shkakun e te keqijave , apo vrasjeve qe ndollin ma 90es , eshte shume e thjeshte .. shkaku i gjithe te keqijave eshte njeriu i ri i çshkolluar ne shkollat e murtajes komuniste te kjofte largut gjakatare Enver Halja , e shikon sa e thjeshte eshte ? a nuk jane po ish komunistat qe per nje kohe te shkurter u bene demokrate me goje , por shume pak me vepra pse jo ?! perseri e thjeshte .. sistemi sllavo komunist ja u pati sakatuar trurin , nuk eshte pak 45 vjet lavazh truri , e megjithe ate shijojeni lirine edhe ju tru shperlare bashke me femijet tuaj , sigurisht edhe ne ato vende perendimore , pamvaresisht qe komondanti juaj gjakatare Enver i urrente aq shume . A aaa kjo eshte qesharake , larg qofte imagjinoni sikur kjofte largu te ngjallej .. juve ish legenave te tij oficera e ish sigurimsa komunista do tju vinte para pushkatimit te pareve ... kujtoni pak se sa shume komunista e gjoja shoke te tij te nje ideali pati vra kjofte largu . Kurr nuk eshte vone thirrni pak mendjes tru shperlare e provoni ta kuptoni se kush ishte ai kjofte largu e pergjithmone e jetes Enver gjakatari ....E fundit , a triumfoi ajo qe enderruan ata qe e paten urryer koleren komuniste , ose ajo qe pati enderruar Papa ,sado qe me shume pengesa nga tru shperlaret , Liria , liria e vertete edhe per ju tru shperlare ......e femijet tuaj .....

                     1. t
                      taso kume

                      Feja doni a sdoni eshte perdorur per politike,mos te themi qe eshte nje dege e te djathtes boterore,por DULLA jone jo se e urente por kishte hallin e karikes se kishte bere hi dhe zjare gjithe shoket e tije te luftes per ate karike qe ja pregatiten sllavet e Titos,dhe kjo eshte zanafilla e shtetit SHQIPTARE qe Jalta e vendosi me sketeren komuniste te lindjes ,papa Polak nuk ka influencuar fare ne SHqiperi, erdhen kushtet nga levizja e solidarnosit ne Poloni dhe vrasja e çauçeskut ne RUMANI.qe krijesat e Dulles dhe sidomos te gruas te tije u hyri frika ne barke,per sa i perket gazetarit ,e kemi dhendrin e lagjes Varosh tek kisha e shen Todrit ne VLORE dhe nuk bene keq qe i kujtonte bemat e aparatit personal te DULLES per ta mbajtur ne eternita,per sa i perket disa kaureve qe shfrytezojne artikullin per te share fen tjeter eshte mire mos te fusin perçarje te bejne spiunin e Gerqise ,si bejne pretorjanet e bregut te detit nga PALASA deri ne PORTO PALERMO.

                      1. I
                       ION

                       Ik ore hajdut vidh ndonje shtepi ne itali e lere bregun . Ti pse I bie grekeve kur nuk flitet fare per ta o sperme anadolli

                      2. N
                       NIKO DENAJ

                       Te djefsha shkrimin kam qene ushtar ne Himare ne 81eshin dhe nga deti kane dalur revista te tilla i kne lexuar te gjith ushtaret dhe nuk eshte bere asgje.Me kujtohen mjaft mire ishin te futura ne qese celofani dhe flisnin per fene nje lloj si revistat e jehovait sot. Mos genjeni badiava.

                       Lini një Përgjigje