"Historiani": Avni Rustemi krijoi një organizatë terroriste, frymëzues për të vrarë…

29 Nëntor 2023, 09:36Dossier TEMA
"Historiani": Avni Rustemi krijoi një organizatë terroriste,

Erald Kapri, një personazh që ka studiuar për gazetari, ku nuk shkëlqeu asnjëherë, prej disa vitesh ftohet në panele televizive dhe prezantohet si historian, vetëm pse ka vajtur një vit në Britani për të bërë një master.

Dhe më pas, falë anëtarësimit në PD dhe financimeve nga Agron Shehaj, filloi të shfaqej si historian nëpër emisione televizive.

Së fundmi, i ftuar në një të tillë, ka thënë se disa figura historike janë ngritur në piedestal edhe pse veprimtaria e tyre ka qenë e diskutueshme.

Kapri përmendi Avni Rustemin, i cili sipas tij pasi u përdor nga qeveria për të vrarë Esad Pashën, erdhi në Shqipëri dhe krijoi një organizatë politike terroristë, që si mjet kishte edhe vrasjen e njerëzve.

“Figura të diskutueshme historike janë ngritur në piedestal, Avni Rustemi për shembull. Ka një moment të veçantë, u përdor nga qeveria e Tiranës e ’20-ës iku dhe vrau Esat Pashën në Paris, është e diskutueshme duhet ta bënte apo jo. 

Vjen këtu dhe krijon një organizatë e cila ishte një organizatë terroristë politike që si mjet kishte edh vrasjen e njerëzve. 

Ishte frymëzuesi për ta vrarë Ahmet Zogun i pari, ishte një person që terrorizmin politik e kishte pjesë të ideologjisë së vet. Ky person është i diskutueshëm, nuk mund të ngremë në piedestal figura të tilla”, tha Kapri.

Ndoshta ka të drejtë në ato që thotë, por ta prezantosh një personazh të tillë si historian, vetëm pse ka parë disa arkiva në Britani, është fjalë e madhe, që vetëm në Shqipëri ndodh.

96 Komente

 1. T
  Trotski

  Si i lini Hapsire nje Delenxhiu te Ndyre .????.Turp per gazeten tuaj qe botoni Ndyresira te tilla.Avni Rustemi eshte realisht hero.Vrasja e Esat Toptanit ishte vendim e elites Patriotike Shqiptare. Nuk ishte vendim personal i Avni Rustemit.

  1. a
   armand

   TEMA ben mire qe i boton se e di qe ketu ne komente eshte reagimi i vertete i popullit dhe meriton nje "faleminderit" qe i jep ze edhe atyre qe s'kane luksin te jene te ftuarit e ndonje kazani mediatik. Sa per ate cjapin qe flet per heroin Avni Rustemi te na thoje pse tradhtari Esad respektohet nga serbet ?

   1. M
    Mësuesi

    Arman, pergjigjen do ta kesh, nese merr ndonje here do marresh mundimin te lexosh ndonje liber. S'kane nge te tjeret qe te harxhojne kohen me ty!

    1. a
     armand

     Mesuesi cdo te thote "nese merr ndonje here do marresh ...." ? Meso te shkruash o njeri i ditur dhe me pas bej interesantin. Une edhe mund te jem ndonje tip qe s'lexoj shume por ti or mik libri i fundit qe paske lexuar qenka abetarja.

     1. m
      mergim tari

      ARMAND. Te lexosh nje liber, sic thua ti per “MESUESIN” qe ka lexuar abetaren, do te thote qe ta kete mbarur. Por ky “MESUESI” as abetaren nuk e ka mbaruar (te vetmin liber qe ka prekur me dore). Ky eshte fati yne I keq, qe ne mes tonë kemi shume idiotë. Gjithsesi nuk ka problem, me mire te kete edhe te tille, sepse nuk I merr njeri seriozisht ngaqe nuk percojne ide, por vetem lehin.

      1. B
       Bureto

       Armand! Kur shkruhet, nga nxitimi, behen dhe gabime, por në rolin e redaktorit, siç e vure veten, po ta pranoj verejtjen, edhe pse iu shmange thelbit. Gjithsesi ky eshte gjithmone vesi i injoranteve, më fal të paditurve. Kur te thashe lexo ndonje liber, në fund te fundit per te miren tende e kisha. Dhe mos harro, qe ndonjehere dhe mesuesit gabojne. Tani, meqe nuk do te lexosh libra, pergjigjia per pyetjen tende eshte: Esad Toptani në Luften e Pare bot. ishte rrjeshtuar me Antanten, koalicionin kunder Boshtit, tij qe drejtohehej nga Austro-Hungaria, Gjermania etj. Toptani u rrjeshtua me Antanten, ku benin pjese dhe serbet. Kur Austria vuri perpara ushtrine serbe, dhe me gjasa do t'i shkaktonte asaj humbje te medha në njerez, vendosen terheqjen nepermjet Shqiperise per te kaluar me anije nga Durresi ne Korfuz. Esadi si aleat i Antantes, i ndihmoi duke lejuar trupat serbe te kalonin permes Shqipetise duke shpetuar mijra ushtare serbe. Mu per kete, Serbia si xhest mirenjohjeje ndaj tij, pas vrasjes, i beri vend ne varrezat e ushtareve te saj në Paris. Kaq sa per te shuar kureshtjen tende, sepse populli ka shprehjen që: "Nuk hahet nje furre buke në një nate!", keshtu dhe me nxënien. Fillon me abetaren dhe vazhdon deri kur mbyllen syte. Tung!

       1. s
        shqip

        Bureto, me vjen keq qe nuk e kam lexuar komentin tuaj me pare, pasi me siguri do ju jepja nje pergjigje. Se pari serbet nuk ishin kalimtare ne Shqiperi, sic pretendon zoteria juaj. Po te ishin te tille nuk do benin masakrat qe bene duke synuar eleminimin e sa me shume shqiptareve dhe sidomos asaj pjese te vogel te popullit tone qe ishin intelektualet e pakte qe kishim. Kam degjuar shume histori nga gjyshja ime e ndjere per ate periudhe te erret te hsitorise sone, ku edhe xhaxhai i saj, qe ishte i shkolluar jasht Shqiperise, ne Gjermani e Austri, u masakrua nga serbet sebashku me eliten e qytetit. Fakt eshte se Esat Toptani beri pazare me serbet dhe malazezet qe te krijonte nje pashallek te vogel ku ai te mbreteronte duke i lene pjesen me te madhe te territoreve tona ne dore te fqinjeve. Lexo Edith Durham-in qe te mesosh se si Esati, vrau komandantin turk te Shkodres dhe ja dorezoi qytetin malazezeve. Ishte ultimatumi i Austro-Hungarise ai qe detyroi malazezet qe te largohen nga qyteti, pasi po te ishte per Esatin, ai pazarin e kishte bere duke shitur Shkodren sikur ta kishte te babait. Ajo qe eshte vertet e turpshme, eshte fakti se si sot, individe si puna juaj, qe i thone vetes shqiptare shtremberojne aktet historike sipas midese se tyre. Nuk arrij te kuptoj aresyen e veprimeve tuaja qe shtremberojne keto fakte te njohura historike, por per nje gje jam mese i sigurte se nuk i beni keto veprime se ju dhimbset Shqiperia dhe shqiptaret. Secfare ju shtyn juve te shtremberoni historine, ate e dini vetem ju. Per mua, individe shqipfoles antishqiptare jane vetem jashteqitja e kombit tone.

    2. T
     Taras Derirrëza

     Po të komentonte një korçar, do të thoshte HISTORIAN PE MUTI. Një historian kanadez do të thoshte HISTORIAN PESHK nga trutë ( KAPRI I thonë pashkut KRAP). Një shkodran do ti thoshte ky është NANA E NUTIT ASHT PUNA E MUTIT…..

     1. D
      Dakord

      Këta hale livadhisin se nuk po del ndonjë "terrorist" tjetër si heroi Avni Rustemi, që ti shfarosë tradhëtarët e kombit.

      1. y
       yyz ONT

       tamam vlla.sa mbarova se lexuari kjo me vajti ne mend dhe mua.lol

      2. Y
       Yyyppp Xhixhi

       E sakte Trotski. Ishte vendim i marre nga Komiteti per Shpetim te Shqiperise qe organizoi kryengritjet e pavaresise 1909-1912 dhe vet kuvendin e Vlores ku u shpall pavaresia. Gjithashtu po ky Komitet organizoi Luften e Vlores kunder Italise ne 1920 dhe mblodhi Kongresin e Lushnjes pas se cilit u shpetnda dhe pushoi ekzistencen me stabilizinjn e qeverisjes shqiitare. Avni Rustemi num ishte ronxho ponxho. Ishte intelektual dhe kishte kryer studimet ne Itali ne institutin arberesh me te njohur te assj kohe.

       1. P
        Pashai Turk

        O xhixhera e soj e sorollop. avni rustemi ishte vrases me pagese. Nuk ka mbaruar asnje lloj shkolle, si 90% e shqiptareve qe gjoja vene jashte per studime. Keni shembull ekzemplar enver hoxhen, e sa te tjere. Po te kish mbaruar shkolle nuk merrej me kobure. Boll me historine e ppsh. Sa per luften e vlores vetem pijanecet e mehjaneve dhe gomeret e trashe besojne se mundem italine me cfurqe e bishta lopatash. Punetoret italiane bene demonstrata dhe nuk lejuan anijet me ushtare qe do te niseshin nga portet e saj per te ardhur ne shqiperi, keshtu qe ne vlore nuk mbeti asnje italian jo se u hengri ndonje gje selam pijanec musai, po sepse kishin ikur vete dhe pritej te vinin te tjeret qe do i nderronin dhe qe demonstratat e punetoreve ne itali nuk i lane te vinin. Boll se late nam me shpaten qe kemi care historine. Max ia kemi futur vetes.

        1. U
         Ushtaraku

         O pasha o loqe Kapri per luften e Vlores te 1920 foli gjithe shtypi Evropian dhe ishte frymezim per luften e Spanjes qe ndryshoi Evropen pergjithmone. Shtypi Evropian e solli si shembull qe edhe nje popull i vogel mund te luftoj ndaj nje perandorie. Poshterim i luftes se Vlores solli Ducen ne pushtet ne Itali qe kur me 1939 pushtoi Shqiperine tha qe nderi I Italise u vendos por nje mut te madh hengren prape ne Vlore. Ajo lufte garantoi perfundimisht kufinjte e Shqiperise se sotme por normal nese degjon idiotet si Kapri te duket vetja Pasha Turk. Sa per Avni Rustemin beri vetem nje gabim qe nuk i shkerdhej robte dhe Zogut.

         1. P
          Pashai Turk

          Ushtakari. Mos ha mut kot per gjera qe nuk i di. Po nuk pate gjalme per te lidhur dyfekun merr dhe tirr leshte e karit tim kur i rruaj. Do te dale gjalme i forte. Nuk e kam kacurrel e kam leshin lisho, te drejte. Po deshe ta tregoj. Kar.

          1. U
           Ushtaraku

           Pasha Turk une di qe ti je idiot dhe kjo eshte e sigurte.

           1. b
            ben

            Qe eshte idjot, ajo nuk ka dyshim, por eshte nje sahanlepires e gjakprishur qe ka ngrene ne canakun e tradhetareve te kombit. Avni Rustemi eshte nje hero, qe ja dedikoi tere jeten atdheut te tij, qe sot nje bastard si puna e atij me siper te haje mut duke e share ate ne forumet tona.

          2. L
           Loni pe Kolkondasi

           Ti nuk je ushtarak, me shumë ngjan me ushtarallak.

          3. L
           LIRI dhe ARGITA BERISHA

           O "Pashe Muti"! Po Sahale Brrisha qy ka ni gomar me shkolle ku dallon nga terroristet?

           1. S
            SYRI

            NA "PRALLOSI"EDHE LEGENI "pashai" per Avni Rustemin.

            1. P
             Pashai Turk

             Moreee bythqir komunist me tre emra. Do rrish urte apo te te kendoj xhixhilene, te te qi robet ku ti kesh. Mire qe jeni kriminele rrugesh e zaberhane, po jeni dhe pa shkolle. Pushoni more tutkuner. Fjalori juaj 3 fjale ka: ha, pi, dhjes. Tamam kafshe.

             1. P
              Pashai Turk

              O kuomunist bythqir me tre emra. Ta kendoj xhixhilene e te qi robt atje ku i ke. Jeni injorante keqberes pa shkolle. Fjalori juaj vetem 3 fjale ka: ha, pi, dhjes. Tamam kafshe. Vetem drurin njihni. E doni hurin ne kurriz e sidomos poshte kurrizit. E hani me qejf. Rrace e keqe.

              1. L
               Lirie ne Argite Brrisha

               "Pashe Muti"! Nuk na e çkoqite çat punen e shkolles qy ka Sahale Brrisha. Ku dallo ky derr dykomsh na "terroristi i pa shkolle" zotni AVNI RUSTEMI? Po tina me "shkolle" je? Tuj pa se si shkrun kur u pergjigjesh komenteve te atyne qy t kritikojn, dukesh qy atje tej qy je ni KOQE KANARI.

            2. M
             Mësuesi

             Se si dhe, cili e rekomandoj Avniun ta kryente vrasjen e Toptanit, lexoni dhe At Zef Pllumi: "UT HERI DICEBAMUS, siç thoshnim dje..." (histori kurre e shkrueme), botim OFM, Shkoder 2017.

            3. V
             Veri

             Avni Rustemi ishte nje killer me pagese. Vetem mendjet e mbrapshta dhe diktatoret jane te prirur te sundojne nepermjet vrasjeve politike. A do e quanin normale keto mendje te erreta qe edhe sot per interesa politike te vriten nepermjet killerave kreret e politikes shqiptare sepse vete akuzojne njeri tjetrin si tradhtare te kombit, shites te detin te greku etj etj ? Pra pse vrasja politike e nje nder emrave me me influence ne politiken e kohes si Esat Toptani te konsiderohet akt pakriotik ?

             1. *
              *****

              Po nuk kishte SPAK qe ti mbronte interesat kombetare asokohe; ndaj patriote si Rustemi u veteflijuan. Sot ja kemi lene shpaten SPAK-ut. Ti bjeri kokes cdo lloj figure me influence qe punon ne dem te interesave kombetare.

              1. N
               Niku

               Historia gjithmone duhet analizuar ne kontekstin e kohes kur ka ndodhur, jo te kohes kur e analizon. A ishte veprimi i duhur ATEHERE, jo cfare do ndodhte po te vriste dikush nje politikan TANI. Vrasjet politike jane pjese e historise dhe jo gjithmone vijne nga mendje e mbrapshte. Hitleri u zgjodh me vote te lire, por vete oficeret e tij u perpoqen ta vrasin per te rregulluar nje deshtim te procesit politik ( operacioni "Valkyrie"). Po te kishin sukses, do t'i quaje trima apo vrases me pagese? Nese dikush kishte vrare Enverin, do quhej hero i demokracise apo vrases me pagese? Me shume gjasa, do quhej vrases atehere kur ndodhi, dhe tani ndoshta do shihej si hero po qe se historia e Shqiperise pas 1990 do ishte po kjo. Prandaj, s'mund te beni historianin nga kolltuku vetem pse keni lexuar ndonje liber a artikull, gjerat duhen analizuar ne kontekst.

               1. X
                Xen Bolja

                O Karpi mos ndrysho pseudonimet. Ik bjei me dore bre...

               2. B
                Bureto

                @Trotski! Më duket se eshte thene sikur se atentati apo vrasja e Esad Toptanit (thuhet se eshte bere mbas shpine) ishte nje vendim emocional personal, i cili erdhi Avniut kur u ndodh balle per balle me tradhtarin, i shperthyen djaloshit ndjenjat patriotike, iu ndez gjaku nga urrejtja per tradhetarin dhe... qëlloi?!Tani kur thua se nuk ishte vendimi i tij, dhe kjo eshte e verteta historike e gjithpranuar, por mbasi e kishte detyre dhe kreu ate pse eshte hero?! Kush e shpalli të tille? Ata qe i ngarkuan ate detyre?! Cili institucion shtetrore qe e ka kete kopetence e beri? Mos ndoshta u shpall në vitin 1969, nga Presidiumi i Kuvendit Popullor, ne 25 vjetorin e vrasjes se tij nga Isuf Reçi, mullixhiu i Esadit, meqe per veç vrasjet se Esadit, ishte dhe daja i Haxhi Kroit, sekretarit personal te Diktatorit Hoxha? A nuk do te ishte më e udhes, qe te ishte i tille, pra Hero, Vasil Laçi, djaloshi 17 vjeçar qe pa e mesuar dhe yshtur njeri, beri aktin qe rralle kush do ta kishte bere, shtiu mbi Perandorin Viktor Emanuel dhe per kete akt e varën në litar?! Per fat te keq, në Shqiperi qysh prej Pavaresise nuk eshte ndalur se cilesuari "tradhetar", nga kundershtaret politike sa here qe ua ka kerkuar nevoja, pothusjse gjithe udheheqesit e vet në pushtet apo jo, pa kursyer as, I.Qemalin, qe shiti Janinen; Ahmet Zogun, qe shiti Shen Naunin; Envere Hoxhen qe shiti Kosoven; Mehmet Shehu, kyme zi, ishte poliagjent; Berishen qe shiti Detin dhe deri sot tek Edi Rama qe shiti Portin e Durresit!!!! Kjo fjala "shiti", perdoret si pa te keq siku ai qe shet e ka ate pronen e babait!!! Iu vura mbi shpine vetem nga nje 'mëkat' se per ta. tradhetite jane me volume te shkruara. Në 100 vjet shtet, gjithe keta tradhetare!!! Po le t'i leme te kaluarat, por sikur sot dikush i mençur apo i marre, te vrase Edi Ramen, mbi te cilin urrejtja e kundershtareve eshte ne apogje, a duhet ta shpallin dhe ate Hero? Se kete do opinioni de, pra bam! Jo or shok jo, politika nuk behet me kobure, kundershtaret politike nuk vriten, nese jane fajtorë i nenshtrohen ligjeve, ose kur eshte momenti, populli i menjanon 'tradhetaret' me vote. ja psh. ai i "marri", nga Tepelena qe qelloi Salen në 6 dhjetor 2022 ne Bulevard dhe sikur te kishte ndermend ta vriste fare, a do ta shpallnin hero, meqe populli apo kundershtaret politike ngaqe e urrejne Saliun ate duan? Preseri joooo! Perndryshe ky quhet akt terrorist, quhet krim. Ne mbyllje le t'i kthehemi dhe njehere tek Avniu. Mire ja në janar 1920 e kreu detyren ndaj tradhetarit Esad, dhe e mori shperblimin per kete, u be deputet i Bicajt Kukes , po pse beri te njejten gje në shkurt apo mars te vitit 1924 ndaj kryeministrit ne detyre Ahmet Zogu, mu brenda ne Parlament? Edhe mund ta kishte vrare! por ama kete rradhe ndaj tij nuk shtiu vete po ngarkoi (me porosi dhe kjo) nje ndjekes te tij, djaloshin Beqir Valteri. Dhe Zogu per kete akt te rende nuk e ndeshkoi, por si akt politik dha doreheqjen. Kur Isufi, vrau Avniun kjo iu ngarkua Zogut, sepse ky, sipas kundershtareve te tij, mori hak per Esadin meqë e kishte "dajë", eqe eshte dhe kjo, si shume te tjera ne historine e Shqiperise, genjeshtra e madhe e rradhes. Nena e Zogut, qe ishte toptanse, s'ishte veçse kusherira e dyte e Esad Toptanit.

                1. s
                 selam salaria

                 Ne raste te tilla, "shefat" cojne ne aksion me te mirin e mundshem e jo nje "intelektual" sic mundohen te na e shesin Avni Rustemin. Pavarsish te vertetave rreth Toptanit Avniu ka qe vrases i sprovuar qe kishte vrare dhe vazhdoi te vriste edhe pas vrasjes se esadit.

                2. V
                 Vlonjati 12

                 U shofshi o race muti , qe nuk late gje pa shtremberuar nga historia e ketij vendi vetem per interesa te politikes se dites . Kjo ndryshe quhet politike antikombetare .

                 1. E
                  Edmond Koçiaj.

                  Të lumtë zotni,fjalë me vend ke thanë,kjo qelbësira duan të zhdukin dhe deformojnë historinë e kombit tonë,të përshëndes.Edmond Koçiaj

                 2. P
                  Petrit

                  Artikull i shkruar vetem per te denigruar historianin (artikull- shkruasi nuk ka guxim as te vendose emrin e tij).

                  1. L
                   Li

                   S’ka nevoj i ashtuquajturi histrian per kete artikull qe të denigrohet o Petrit , s’ka nevoj as per ndihmen tende. Historiani ne fjale denigroi veten ne momentin qe morri persiper të perdhos figuren e nje heroi dhe shtremberimin qe i ben historis të nje KOMBI. Dhe fatkeqesisht si puna e ketij historiani kemi shume po Avni Rustem s’kemi me. I pa haruar qofte patriotizmi i tij.

                  2. T
                   Tironci

                   Ndaloini kta injorant defiçent mashtrus me diplloma fallco se perveç qe po ju shkaterrojn historin po ju ven zjarrin fare , ky kokera kurves ish tradhtaret dhe bashkepuntoret e te huajve po naj kthen ne heronj dhe ata qe sakrifikuan jeten per lirin dhe interesat komtare po naj kthen ne tradhtar , ky injorant defiçent ky mashtrus ordiner , ndaloini kta njerez se po ju shkaterrojn dhe te vetmen gje qe kemi , historin dhe heronjt e kti kombi , ky pusht esht kelysh ish tradhtaresh dhe kerkon nderin e humbur duke baltosur figurat me te çmuara te kti kombi , lidheni kte njeri mos e lini te bredhi neper kto tv qe nuk i dihet origjina dhe qe llumit komtar i japin hapsir neper emisione tv.

                   1. t
                    tetovari2

                    Prandaj na duhen Avni Rustema (DORA E ZEZË) për t'i likuiduar plehërat dhe tradhëtarët e kombit, kushdo qoftë pa dallim partie!

                   2. l
                    lejlek

                    Prite kur te dale me ndonje liber si Orani i Butkes ......me baba partizan qe e quan luften e tet "civile"........Keta tipa te bejne per te qeshur e per te qare,,,,! Por me shume per te permjere !!!!Nga te qeshurit.Historianet e pas pilafit !

                    1. U
                     Ushtaraku

                     Ky Kapri eshte analfabet ne histori. Nje njeri i paguar per te bere zhurmusin dhe budallain neper televizione. Nuk kane faj njerezit qe sa me shume e shohin ne televizor aq me shume duan Enverin.

                     1. F
                      Flamur Struga

                      Fatkeqesisht brenda kombit tone ka edhe te shitur ,rrenegat,kriminel,dallkauk,...njerez qe deshirojne terheqjen e vemendjes me nje shkrim me nje veprim ,vete per "afirmim" te mjeret keta psikopate.Ky sharlatan,e paska marre titullin "dr i nje fenomeni te ri ".eshte nje cmenduri ne vehte i cili pamvaresisht edukates te vet,para syrit te kombit del nje Tradhetar i cili vet ja cjorri masken vetvehtes,qe te llogaritet nje cope m.... I mjeri ky qe nuk e kuoton se cfare njolle i ka ven vetvehtes dhe nje vule te zeze i "fali" familjes..Ata te kesaj gazete,te cilet kane ber mundesin e shkrimit te keti psikopati,jane fajtor ,percares sa vet ky i terbuar...

                      1. s
                       spata

                       Ku ti gjejme keta djem sot te pastrojne kalbesirat e sistemnit komunist qe i kane zene frymen popullit . Nuk ka rendesi se cfare llomotit ky kelysh i Pd .Harron se kriminelet brenda Shqiperise ,per interesa te tradhetarve e hajdutve te vendit i prodhoje e i investon vet Sali Berisha.Nuk ka patur dhe nuk njeh historija vrases me pagese ose organizate kriminale nga Jugu i shqiperise. Kjo tradite ka qene dhe eshte e nxitur, per pushtet e tradheti, nga Verioret.Organizatat kriminale ne i kemi ndeshur si gjate sistemit komunist por edhe tani ku si piksynim kane pushtetin dhe tjetersimin e pasurise kombetre . Qe ta kuptojne me mire shqiptaret le te behet nje Census te mesojne se ne dore te kujt jane pasurite e Shqiperise .

                       1. S
                        Shkodrani-Belgjike

                        Taman antiShqiptare që financohen nga greke e serb. Avni Rrustemi ishte hero.

                        1. S
                         Shqiptari i Ilirisë

                         Po kush e dh...t këtë mender me thënë historian?! Bajga si ky është normale që dalin në rrugëtimin e çdo kombi.Këta bile pa e kuptuar bëjnë një shërbim,se ngacmojnë herë pas here ndërgjegjen kombëtare që heronjtë mos harrohen kurrë!

                         1. I
                          Illo

                          Kush permend Avni Rustemin duhet te laje me pare gojen e ndyre, me dhembe te prishur, te qelbur, ta pastroje mire e mire dhe vetem atehere, ndoshta, ka te drejte te zere me goje kete emer te shnderitur te historise se Shqiperise! Esad Toptani e ka shokun gjalle, plakun e lajthitur ne Tirane. Keta njerez per interesat e veta i vene zjarrin Shqiperise e zhdukin gjithe shqipetaret, nese lind nevoja! Kush u jep te drejten e llomotitjes e nxjerrjes se plehrave nga goja, duhet te injoruar, jo nxjerre neper televizore! Llomotitja, nuk eshte liri fjale, as demokraci!

                          1. T
                           Taulant

                           Jane te paguar prej qarqeve antiShqiptare.

                           1. L
                            Luzati

                            I pa fund eshte ne kete vend numeri budallejve dhe koruptuareve qe kane si strehe ,pa tjeter Foltoren e SB

                            1. t
                             tetovari2

                             Pra ca vitesh më pëlqeu një koment që kishte bërë një lexues!Komenti i tij ishte: Çuditem si është e mundur që në një Shqipëri me 28000km. katrorë të ketë aq shumë budallenj! Unë do të kisha shtuar,po aq shumë kemi edhe jashtë kufijve të Shqipërisë londineze!

                            2. A
                             Artan

                             Figure e diskutueshme, ka shume te drejte. Sikur te kishte jetuar e vrare sot pa gjyq çfare do te ishte? Nje terrorist.

                             1. I
                              Illo

                              Per Esadin ke ndonje gje per te thene? Meqe Avniu eshte figure e diskutueshme? E di Himnin e Flamurit zotrote? Ç’thuhet atje per tradhetaret si Esadi? Edhe Franca e vleresoi vepren e Avni Rustemit duke e nxjerre te pafajshem! Ketu mbarojne edhe akuzat tuaja debile per Avni Rustemin!

                              1. A
                               Ana

                               Me cfare argumentimi e nxoren te pafajshem?

                               1. s
                                spata

                                Nuk e dikerke moje zonje pse e liroje gjukata Avniun.Avniu ishte djale i bukur dhe shume i njome per zonjat .Gjukatsja i shkoje ne dhomen ku qe izoluar dhe doli shume e kenaqur .Te nesermen mori vendimin qe ky djalosh ka vlera per shoqerine dhe duhet liruar .

                               2. V
                                Veri

                                O Illo greku, Franca ka qene vendi me antishqiptar dhe pro serb ne europe. Ju nuk lexoni por besoni verberisht cfare ju thote partia.

                                1. I
                                 Illo

                                 Trap veriu, ere nga trute, te me marresh te keqen me Greqine e Serbine, se ishit ju te veriut qe ishit gati tua jepnit Serbeve, vetem te mos kishit te benit me tosket. Po mire qe pjesa me e madhe e verioreve jane me tru, e jo si ju! Ju te pakten te beni disa lidhje llogjike, se keshtu dilni fare idiote! E para, eshtrat e esadit qe shiste gjithkend per veten e tij i ke ne Serbi! Ketu mbaron muhabeti kush i sherbente Serbit! E dyta, franca ka mbeshtetur si serbine, si greqine, e kjo sdo te thote asgje! Franca ka mbeshtetur e mbeshtet interesat e veta, po Esadi juaj per ke punonte?! Kush e deshi ta sillte Serbine deri ne Mirdite, ne kembim qe Esadi te krijonte republiken e haxhi qamilit tek cifligjet e veta, vetem e vetem te ishte mbret i saj?! Shkoni more se nuk late gje pa perlyer. Lexoni nja dy libra te pakten! Argumentimin shko kerkoje ne gjykatat e Frances ti Ana!

                              2. A
                               Agron Shehaj i coll. Centrave

                               Sot të ishte gjallë ai, pa ta tregonte mirë ty dhe armiqve të tjerë që kanë mbetur akoma gjallë.

                               1. r
                                reti11

                                Keta jane muti ne wc. Futi nje shpëlarje wc-së Robi ka pak cipë. Por keta jane rraca e viçidoloviçave. S'dine ç'është nderi dhe besa.

                                1. S
                                 Salikoqepetulla

                                 Ky seshte ga,star por thjesht nje legen.Nuk le asnje legen o Mero,pa ja botuar gomarlleqet,dashur pa dashur beesh edhe ti pjese e ketyre plerave,qe as gazetare dhe as historians nuk jane,po thjesht trademark dhe legena.!!

                                 1. s
                                  saliu duhet te shpallet terrorist

                                  tv e drogaxhinjve dhe krimineleve,ngaqe nuk kane me se ti mbushin emisionet,ftojne budallenjte e kriminelet qe te ulin figurat e shquara dhe te ngrene halet si bashkepuntoret e pushtuseve e deri te halet e saliut komunist me majmunat e tij qe ngjitem neper mure

                                  1. B
                                   Berati

                                   Pra Eraldi ska biografi te mire. Mbylljani gojen pra.. armikut te klases. Avniun duhet ta mbani ne piedestal pasi ishte I pari i rraces tuaj fashisto komuniste qe nisi vellavrasjen dhe perdorimin e kobures si mjet politik.

                                   1. *
                                    *****

                                    Pas principatave, vellavrasjen e pare e nisi tradhtari Ballaban Pasha qe luftoi kunder Skenderbeut per interesat Osmani. Pastaj e vazhdoj Hamza Kastrioti. E me vone cdo sherbetor i osmanllinjeve qe vodhen tokat e princerve arberor. I fundit qe Esad Pash Toptani.

                                   2. B
                                    Boll

                                    mbase ka apo jo te drejte, ngelet per tu studiuar nga ekspertet perkates. Por te degjosh pellumb xhufin ne pleqerine e tij, qe mohon krimet e komunizmit, mohon kampet e persekutimit te familjeve shqiptare, mohon krimet e regjimit, vetem e vetem per te rehabilituar ate periudhe monstruoze qe ka kaluar populli shqiptar dhe per te shmangur perballjen dhe pergjegjesite. Nje turp dhe mekat te mohosh ato humbje dhe vuajtje.

                                    1. i
                                     i indinjuari

                                     More Eral Kari pa na thuaj si quhet organizata terroriste qe krijoj i pa vdekeshmi kurre per popullin shqipetar Avni Rustemi. Pa na thaj mor delenxhi profesionist bemat e Toptanit qe e meritonte 100% plumbin ballit ashtu siç e mori edhe ti pis njeri tani flet dokrra mor i pa fytyre mor kopil njeri mor mut e bir muti. Mire te thote njeri shko e laj gojen se e ke me mut pastaj fol per te madhin Avni Rustemi.Nejse lere do ta gjeje edhe ky koken e kandilit kur ti vije radha.

                                     1. T
                                      Taqi

                                      Ky zari i Bashes dikur dhe armik i tij pas lekeve qe e mbushi Agron Shehaj,eshte nje i pabythe.i paafte ne gazetari,skandaloz ne histori, i dobet ne krevat si thot gruaja e tij me "shoket".nuk vlen fare.e vetmja gje e hajrit eshte se ka bere nje vile ne Pogradec dhe nje shtepi te mire ne Tirane, me leket e Gones.

                                      1. h
                                       historiani

                                       Nen ideollogjine e partise se punes, ne lenden e historise kemi mesuar qe Avniu ishte partiot i flakte, ndersa Esati tradhetar me damke! Por une si budall qe nuk jam, nuk i shoh gjerat bardhe e zi si shumica folklorike me siper! Ajo qe me ben habi nuk eshte "patriotizmi" i Avniut, por mbi cfare argumentesh gjykatesit ne Paris e liruan mbas nje akti flagrant terorist? Dhe sigurisht, si ne shume raste te tjera, kur drejtesia nuk vepron, jane ligjet e pa shkruara qe zgjidhin padrejtesite nepemjet gjakmarrjes. Me dukest se ka qene mullixhiu Isuf Reçi qe ja kriposi trute Avniut nja 2 vjet me vone!

                                       1. Y
                                        Yyyppp Xhixhi

                                        Po o historiani loqes sime, jo 2 por 5 vjet me vone, mullixhiu pa lidhje gjaku dhe politike fare, i paguar nga Zogu i kurves per te marre “hakun” e dajes Esat Pashe ne dukje, por ne fakt thjesht per te hequr qafe nje kundershtar politik shume te forte dhe me shume popullaritet e qe per me teper ishte zgjedhur deputet nga Prefektura e Kosoves (Qarku Kukes sot). E sa per drejtesine franceze, he pra si historian qe je, nxirre arsyetimin. Po ta them une, u justifikua se kishte vrare tradhetarin e kombit te vet dhe tradhetaret edhe Franca e asaj kohe i denonte me vdekje. Te hengshin mune ata qe te kane dhene diplomen e historianit.

                                        1. E
                                         Erdogan

                                         Ti qenke historian i sakte. Qe ne ate kohe Franca perkrahte terorizmin del konkluzioni.

                                         1. C
                                          Concili

                                          Erdokar, dhe keta loqet Esadiste, harron se perendimi ka vrare njerez me te rendesishem se sa nje Esat tradhetar apo edhe Graqia qe mos t'i rradhisim tani qe me Kapodistrias e shume te tjere.

                                       2. I
                                        I Duruari.

                                        Një pyetje për…Avni Rustemit i është bërë gjyqi në Francë dhe nuk u dënua për vrasjen e kryer, si ka mundësi?! Ç’farë mendimi ka ky gazetar Krapi për këtë vendim të gjykatës Franceze?!

                                        1. T
                                         Taulant

                                         Thone qe ekspertiza balistike konkludoje qe plumbi apo plumbat ne trupin e Esatit nuk i perkisnin armes se Avniut. Pra ose trimit nuk i ka shkrehur patllakja, ose ka qelluar kuturu dhe dikush tjeter e ke perfunduar atentatin.

                                        2. a
                                         anti25642654censurë

                                         vari kart,sot alFredo kaCo nga gjeollog është këthyer në gazetar,historian,publicist,konspiracionist,e tyrrli gomarllëku që mund të mendosh!ky nga gazekar qënka bërë historian!?i ri është,mund të bëhet dhe astronaut me kalimin e kohës!!

                                         1. J
                                          Jimi

                                          Ti thjesht je nje birbo, pa din e iman ! Nese Avni Rustemin ti e konsideron terrorist ordiner, qe edhe kishte ngritur nje organizate terroriste, pa tjeter qe ky "Terrorist" dhe organizata e tij duhet te kishin nje aktivitet kriminal. Po me thuaj more kodosh, cilin tjeter ka vrare ky "Terrorist" pervec Esad pashes, tradhetarin e kombit shqiptar, qe te mundet ta quajme edhe ne terrorist ? Po jetojme kohe te tazuara keq, ku dheu eshte trazuar me plehun. Te gjithe kuislinget, bashkpuntoret e fashizmit dhe pinjollet e tyre, njeri prej te cileve duhet te jesh edhe ti, jane hedhur ne siulm per te permbysur historine e lavdishme te popullit shqiptar, si edhe per te rrezuar nga piedestali figurat e heronjeve, te cilat i bejne ndere ketij vendi dhe ne vend te tyre te glorifikojne dhe te vendosin ne keto piedestale personashe teper te urryera, te cilat vec te tjerave kane qene bashkpuntore te fashizmit.

                                          1. a
                                           adashi

                                           o zot mos na lere me te jetojme ,ne mer,me cpo na degjojne veshet dhe shofin syte

                                           1. a
                                            astrit

                                            Ne gjyqin qe ju be Avni Rustemit ne Paris gjykata e nxori te pafajshem sepse ekspertiza nxori qe Esat Pasha nuk eshte vrare nga plumbat e revoles se Avniut. Keshtu qe para se te mereni me kete figure politike a eshte patriot apo vrases sqaroheni nje here e mire a e ka vrare Esat Pashen Avniu apo jo!

                                            1. G
                                             Gazeta

                                             Ja dhe nje i semure psiqik tjeter.. Po ku e pe ekspertizen ti o idiot? Ta tha Kapri? Avni Rustemi nuk u largua kur kreu vrasjen dhe ne gjyq pranoi vrasjen e Esat Pashes. Vetem kaq mjafton te mendosh qe eshte idiotsi te mendosh qe ishte vrases me pages apo terrorist.

                                             1. K
                                              Kopi

                                              Nuk u largua se e zuri gjaku.

                                              1. G
                                               Gazeta

                                               Mire o Kopi ti ishte aty ne fakt po pije kafe me Esatin.

                                            2. l
                                             luli

                                             Historiani bythes. Hajde te lutem shume dhe bej historine pse po me bien qimet e bythes, por filloje qe kur Salehu morri fuqine ne Shqiperi dhe i qiu ( vrau) gjithe shoket e vet. Ndoshta e kishte inatin me qimet e bythes time.

                                             1. F
                                              Fisniku i Freskut

                                              Dy veta i kane borxhe Shqiperise: Avni Rustemi qe nuk vrau agjentin serb, kryekriminelin dhe kryehajdutin Ahmet Zogun dhe Erald Kapri, qe nuk po i ngre permendore akoma njeriut me te urryer qe ka nxjerre Tropoja, kryekriminelit dhe kryehajdutit Sali Berisha. Ne te dy rastet, ne Shqiperi do te kishte fituar sistemi demokratik dhe Zvicra do ta kishte zili.

                                              1. f
                                               foshnja

                                               Avni Rustemit i lumte revolja. Terroriste te tille jane me te mire se Esadrat me shoke.

                                               1. E
                                                Enes

                                                E ka frike qeveria frymen e Avni Rustemit e?

                                                1. U
                                                 Ushtaraku

                                                 Esat Pasha eshte hero SERB dhe eshtrat e tij gjendet ne varrezat e ushtareve Serb ne Paris. Edhe sot Serbet vendosin lule tek varri i Esat Pashes. Kaq mjafton te kuptosh se loja e kujt eshte dhe njerez si puna e ketij Kapri jane budallenjte e dobishem. Lobi Serb ne Kosove dhe Shqiperi eshte shume i fuqishem. Mos tu duket habi qe ka shqiptare qe e urrejne Shqiperine.

                                                 1. K
                                                  Koloseu

                                                  Te koloseu nje nder kafet me te bukura e te frekuentume te shkodres ne nje tavolin ku po pinin kafe nje grup te rinjesh nje i ri i pershendeti , e ftoj grupi i shokve per kafe por ai ju tha jam i zene me pune se kam hyre ne grupin e historianve , dikush e uroj, dikush qeshi nje tjeter e pyeti. Ti historian po ju pergjigj ai me autoritet, athere e uroj me humor dhe i tha, ma shkruaj me gramatik e ma shtjello fjalen historuuuuca, duke u zgjat te u- ja te tjeret perrreth qeshen dhe iku pa u shpjegue fjalen. Po me kujtohe se mos ka ken ky kapri apo ndonje arkadash i tij. Pika per kete kategori historucash e ato tv qe i ftojne per te mencem, sepse jan kaq te mencem saqe po tju thuash tathojne 10 here rresht fjalen : lidha kalin per mullarit: pra ajo fjala kale apo ne shpejtesi citohet k…… n keto jane fjalet per keto historuca e ato qe merren me ta

                                                  1. S
                                                   Shqiptar

                                                   Shqiperia kishte nje dhe asnje tjeter si Avni Rrustemi,prandaj e luftojne kaq shume..!

                                                   1. A
                                                    Aron

                                                    Keta historianet ballista e zogista e esadista jane teper te idiota dhe analfabeta.

                                                    1. T
                                                     Tani

                                                     Me fal , po nese sot del dikush qe ekzekuton Salen , Meten Ramen , per mua eshte hero , sepse sdo ket me legena qe do vjedhin me popullin e tyre si e kan bere keta , , ndaj Avni Rustemi eshte hero , se hoqi qafe nje tradhetar

                                                     1. P
                                                      Pordhe nga kurve gazetari

                                                      E ka inatin me Avniun se i la stergjyshen,dhe babai ja la porosi qe kur te behesh kazekar demaskoje.I biri si koqe kandari i vogel e pyeti po pse o babi? Po medemek xhani babit gjyshja ime shkonte me gomarin e gjitonit tone dhe kur Avni terroristi kishte ardhur 10 minuta para nuk e gjeti ne shtepi por degjoj renkime tek plevica perballe hapi dericken por cte shihte gjyshja e kishte brenda te gjithin dhe veshgjatit po i dilte shkume nga goja dhe ne momentin qe Nicja hapi deren nuk ngrihej dot nga toka.Vertet babi? Po mor bir femrat e fisit tone njerzit nuk i llogarisnin por shkonin vetem me njethundrake.Nena ime pershembull dmth gjyshja jote kishte ngordhur nje kale arab.Djali i vogel i ngazellyer klithi gjithe gezim:Avni o bibilush ti stergjyshes time tja rruash karin e gomarit te xha Temes gjitonit te stergjyshit!Do te demaskoj kur te behem gazekar biles babi me ka thene se xhaxhi Esatin e vrave se e kishte me te madh se tendin keshtu i kishte thene mamaja evet qe mbante gjithmone nje shkop thane sa te gomarit te xha Temes.Dhe ja djali na u rrit dhe vertet u hakmorr ja nxorri sekretin Avni bibilushit.

                                                      1. "
                                                       "qeveritari"

                                                       Ky gazetari Kari (Kapri) thjesht nje kalemxhi ne sherbim te antishqiptarizmes.Grupimi "Bashkimi" i asaj kohe luftoi sa mundi qe ne Shqiperi te vendosej nje demokraci liberale.Ata nuk arriten te realizonin kete perball grupimit feudal qe pranuan diktaturen e "mbretit".

                                                       1. A
                                                        Ajaz Rustemi

                                                        Te shkruash per historin e popullit e shtetit shqipetar duhet te keshe lare gojen njeqindehere . Te shkruash e te njollosesh figurat e ndritura historike siç ka bere ky mosqofte gazetar zoti Kapri per nje nga figurat e ndritura te historis te kombit shqipetar AVNI RUSTEMI eshte mekat i rende. Nga na del ky njeri sot qe do te njollosi emrin e nderuar te Avni Rustemit , emrin e vepren e nderuar te ketij djaloshi me parime demokratike qe beri me te miren per kete vende duke eleminuar nje nga tradhetaret me te uryer te popullit shqipetar siç ishte Esat Pashe Toptani. AVNI RUSTEMI nuk munde te perlyhet e ti ulen vlerat nga njerez siç eshte mosqofte gazetar i pa degjuar Kapri Meso historin i nderuar pastaj shkruaj se ti me moshen qe ke nuk munde te ulesh figuren historike te popullit shqipetar. Ju lumte komentuesve te shumte qe te kane dhene pergjigjen e merituar qe te mos shkoje mendja me ne jeten tende te shkruash paçavure per figurat e ndritura te historis kombetare.

                                                        1. k
                                                         kosovari

                                                         Zoti Ajaz, nga mbiemri më diket se ke konflikt interesi. Të kane pelqyer vetem komentet qe ke dashur. Po të tjeret, pse?!

                                                        2. H
                                                         Homer

                                                         Cfare ka shit ky Toptani ose Zogu, ?kufinjte e Shqiperis i caktoj Perendimi me ne krye Anglin .

                                                         1. C
                                                          Columbo

                                                          Është torturuar në mënyrë ç' njerzore nga autoritetet franceze pas arrestimit.

                                                          1. K
                                                           Kolonjari

                                                           Keta kaprat historiane jane kot fare ama kot fare. Ky eshte si uran butka qe i jati safeti vrau veten ne hale e tani jep e merr me idiotlliqe qe si lexon njeri. Ca gjera historia i ka skalitur ne gur dhe ska top qe i shkul. Prandaj kaprat hane mut po mut ama dhe do vazhdoj e ta hane deri sa te shkojne ne vrime te kurvave qe i kane pjelle.

                                                           1. N
                                                            Nik

                                                            Ketij Kaprit "diplomen per histori" duket qe ja ka dhene mender nje tjeter "historjan" njefare Hasan Bello, historian pazarxhi, qe ben shkrime "historike" me pagese, sipas kerkeses se klientrve per te "korigjuar" historite e paraardhesve te tyre! Ky Bellua dhe nje mi i Arkivave Shqiptare, K. Dervishi te paguar nga pasardhesit e Esat Pashe Toptanit e kane cilesuar Avni Rustemin si "vrases me pagese"! Kaprin kur e degjon duket si nje "historian" memec, ta shpif!

                                                            1. D
                                                             Dhëmbeli

                                                             Avni Rustemin e bëri hero vetë populli dhe i këndoi këngë . Kështu që nuk e ndërroni dot historinë. Tentativa të tilla janë bërë edhe për Skënderbeun , por ai ishte dhe është , e do të mbetet ; Gjergj Kastrioti , frymëzim sombol i kombit tërë .Guri i themelit . Të tjerat janë broçkulla .

                                                             1. S
                                                              Shoqata atdhetare “ Avni Rustemi “ Tirane

                                                              Shoqata Atdhetare “ Avni Rustemi “ ndjene keqardhje e nuk pajtohet me keto emisione ku njerez pa vlera qe hiqen si historiane dalin ne keto emisione per te njollosur figura te ndritura siç eshte dhe ajo e AVNI RUSTEMIT herroit te kombit Shqiptare . Ne historin e popullit shqiptare Avni Rustemi ka mbi 103 vite qe me vepren e madhe qe kreu ne Paris ne eleminimin e njeriut tradhetar siç ishte Esat Pashe Toptani , eshte bere figura me e dashur dhe e respektuar ne historin kombetare e per popullin Shqipetar. Nuk pajtohemi me keto pseudohistoriane qe flasin pa fakte e nuk njohin mire historin e vendit te tyre . Ne mbeshtesim shumicen e komentuesve qe me zemren e tyre vlersojne me shpirte figuren e ndritur qe nuk njolloset nga fjala e atyre njerezve qe hiqen si historian qe flasin e lexojne mbrapeshte per figuren e dashur te AVNI RUSTEMIT Le ta mesojne mire historin e vendit te tyre , vepren e aktivitetin e ndritur te Avni Rustemit keta pseudo historiane para se te flasin . Fjalet e tyre nuk e njollosin dote por e ngrene me larte vepren e Avni Rustemit .

                                                              1. B
                                                               Bureto

                                                               Shoqata atdhetare....!Kur shikoj veprimtarite e shoqatave "Laberia", "Tirana", "Naim Frasheri" etj, ndjej respekt per to. Po kjo shoqata juaj qē i shtoni dhe "atdhetare", valle mos ka e vetme kete monopol?! Çfare jehone ka dhe ku e shtrin kjo veprimtarine e saj? A mos valle i vetmi qellim i saj eshte te mbroje Avni Rustemin, kur dikush ka opinion tjeter?! Po nga cilet ta mbroje? Avni Rustemi eshte personazh historik. Rreth personalitetit dhe aktit te tij, si per kedo te tille historia ka dhe do kete vleresime te ndryshme. Kur ka per Enver Hoxhen (edhe ky eshte 'Hero i Popullit'), dhe meqe ka enveriste a mos jane dhe keta ca te vonuar qe te bejne nje shoqate me emrin e tij?! Po per sa 'Heronj te Popullit' kemi (sa shume), duhet qe te ngrihet ndonje shoqate per secilin?! Ndaj lejeni Avniun aty ku eshte. Atij iu jane bere ndere si askujt, sidomos keto gjate regjimit komunist, iu dha titulli "Hero i Popullit", u vendosen ngado shtatore dhe buste te tij, u emertuan shkolla, sheshe dhe rruge. Atehere nuk kuptohet se ç'mund te beni ju me shoqaten tuaj më shume? Aaa, nëse kerkoni protagonizem vazhdoni, kjo eshte zgjedhja juaj, por ama kjo si e tille, nuk i sherben kujt. As Avniut.

                                                               1. H
                                                                Heroi

                                                                Tradhetaret dhe shitesit e trojeve e deteve shqiptare e kene vendin atje ku shkoi Esad Tradhetari. Shqiperia dhe Kosova kane vite qe nuk kane nxjerre HERONJ te tille. Ne cilin vend te botes tradhetaret nuk ndeshkohen !!! Pra Avniu eshte dhe mbetet HERO.

                                                                1. A
                                                                 Avni Rustemi nuk ben me nena

                                                                 Avni Rustemi ishte dhe mbetet hero i kombit.Keta kermat qe kane shkaterruar cdo krenari kombetare kane frike qe mund ta imitoje ndonje dhe te vere nderin e Shqiperise dhe shqiptareve ne vend.

                                                                 Lini një Përgjigje