Kujtimet e ish deputetit: Ana tjetër e Azem Hajdarit dhe prapaskenat e udhëtimeve që do trondisnin demokratët e orëve të para

31 Maj 2022, 11:45Dossier Mitro Çela

Kujtimet e ish deputetit: Ana tjetër e Azem Hajdarit dhe prapaskenat e

11.9.2001
AUTOÇENSURË
1.Vajza e Azemit Hajdarit. (Rudina)

Më 10 shtator 1999, shkova në shtëpinë e Azem Hajdarit, së bashku me Besnik Mustafain. Shtëpia është më shumë se një muzeum. Foto. Libra. Kompjuteri. Djali i vogël, që nuk ka mbushur vitin, të kujton më shumë se kushdo babain, sepse edhe emrin e ka Azem. Fatmira kur mendon për shkollën e Kirit në Francë, ëndërron të jetë një Azem i dytë. Po vajza?
Besniku:- Vazhdon të shkruash?
Ajo:- Po.
Besniku:- Kur të mbarosh ndonjë cikël me vjersha, dua t’i lexoj...
Ajo:- Nuk bëj më vjersha. Po shkruaj kujtime për babin...
Ishte një bisedë e thjeshtë, që për një çast më ngacmoi. Por vetëm një çast, sepse duke vështruar disa foto të vjetra, biseda e Besnikut me vajzën e Azemit, më doli nga mendja. Vetëm kur u ktheva në shtëpi truri im u vu në lëvizje.
Si e tha?
Si shkruan?
Çfarë mund të shkruajë një adoleshente!?
Raporti midis vajzës dhe babait...
Eskili... Kompleksi i Edipit... Krimi.
Si e parafytyron një fëmijë ndëshkimin?
Hapa kompjuterin. Nisa të shkruaj me mendjen tek vogëlushja: Ishte një ëngjëll që më nxiti për të ndjellur kujtimet për Azem Hajdarin...

2.Dilema e autorit
Një pjesë të shënimeve i kam botuar, të shpërndara në kronika të ndryshme. Nuk më pëlqyen të shpërndara, ndaj i bashkova. Shto ujë e shto miell, siç thotë populli dhe janë bërë nja 100 faqe.
Po më tej?
Nuk është kaqë e lehtë që ato që shkruan ti botosh në një libër!
Unë do të dëshëroja të “imitoja” librin e Fan Nolit “ Betoveni dhe revolucioni”.
Noli shkruan se Betoveni, më i madhi i muzikantëve që ka nxjerrë bota, ishte i shëmtuar, shurdh, pijanec, qeflli grash, kurnac...
Siç tregon vetë Noli, një kritik i paska thënë:
-Pse duhet të “pikturosh” antiportretin e Betovenit? Ai është gjeni...
Noli i është përgjigjur:
-Po të mos kishte Betoveni “antiportertin si muzikant”, ndoshta botës do ti mungonte Sinfonia numër nëntë!...
Pas Dhjetorit ’90 së bashku me Azemin dhe Filip Çakullin kemi ndënjur ditë e netë të tëra. Kemi shkuar disa herë në Romë dhe Athinë. Jo rrëllë, të tre kemi pirë sa jemi bërë “thumb”!
Pse mund të pijë një Hero si Azemi, mund të më qërtoi një militant?...
Unë, siç dihet, kam dobësi për bjondet edhe pse jam i martuar më një ezmerkë! Kur na kalonte karshi ndonjë bjonde e kolme, mua koka më vinte vërdall si “lule dielli”. Azemi i thoshte Filipit:
-Nuk është pa shije ky skuthi!...
Pse mund të bisedoi për femrat një Hero si Azemi, do të vërë kujen ndonjë demokrat i orëve të para!...
Një burrë i mirë, dy vjet më parë donte të bëntë një libër për Azemin. I thashë se duhet të takonte edhe Arben Imamin, Neritan Cekën, Genc Pollon, Maks Haxhinë a Arben Likën...Ata kanë shumë kujtime të bukura nga jeta e Azemit. “
-Je në vete,- më tha! Ka mundësi një Hero si Azemi të ketë pasur miqësi me “tradhëtarë” të tillë të PD-së! Më vjen shumë keq për këshillën tënde, zoti Mitro!...
Po unë pse nuk e botoj librin? Fatkeqësia qëndron brenda meje: Pena ime nuk mund të “matet” me kollosin e letrave shqiptare, me Nolin e madh, që të “guxoj” ta përshkruaj Azemin si student i ardhur nga një provincë e largët, si politikan, si tribun, si qytetar, si njeri i zakoshëm, si hero' si sevdalli...! Ndaj edhe një pjesë e mirë e shënimeve për Azem Hajdarin “flenë” në kompjuter!...
Presin kur të më “dali lepuri nga barku”, kur të “pushkatoj autoçensurën”, dmth. kur lexuesit të kuptojnë se Herojtë e Demokracisë si Azem Hajdari nuk kanë asgjë të përbashkët me herojtë e realizmit socialit: Të bukur, të gjatë, gjithë muskuj, trima, të mënçur, filozofë, të “virgjër” nga çdo ves... si personazhet e librit sovjetik: “Si u kalit Çeliku!”...

3.Në zyrën e Andreotit
10 Qershor 1992.
Ne ishim në Romë Azemi, Filipi dhe unë. Në orën 12 u futëm në zyrën e Andreotit. Na shoqëronte ambasadori, Dash Dervishi.
Andreoti ishte ende Kryeministri më i fuqishëm i Italisë. I kërrusur. Me veshë të mëdhenj. (Mu kujtua një batutë nga një libër i Kadaresë: Djali i kishte veshët aqë të mëdhenj, sa po ta hidhje nga ballkoni, veshët ktheheshin në parashutë!) Të tillë veshë kishte edhe Andreoti - ndoshta i ishin zgjeruar për të dëgjuar më mirë. Ndryshe nuk mund të spjegohet fakti që qëndroi për 45 vjet në pushtet!
Andreoti: - Më kanë folur për ju! Do ta mbani gjatë pushtetin?
Azemi:- Po të kemi miq si ju, ne do të qëndrojmë në pushtet sa politikani më i madh i Italisë: Andreoti!
Andreoti: - Qesh! Ishin kohë të tjera për Andreotin. Tani kanë ndryshuar gjërat. Sistemi kapitalist për gjysmë shekulli, ka mbijetuar me sistemin socialist. Me rënien e Murit të Berlinit, u shemb edhe sistemi socialist. Këtu del problemi i mbijetesës: Në qoftëse sistemi i sotëm kapitalist nuk ndryshon, atëherë ka rrezik që të na marri socializmi me vete.
Azemi: - Lexova në një gazetë një titull të çuditshëm. “Qeveria italiane është qeveri staliniste”! Eshtë kjo propagandë, paradoks apo...?
Andreoti:- Është një fakt real. Në Itali ka shumë ndërmarrje shtetërore. Sipas ligjit, në ekonominë e tregut, si ndërmarrjet private dhe ato shtetërore, duhet të luajnë si të barabartë. Mirëpo jo rrallë, krraba e qeverisë tërheq nga ndërmarjet shtetërore...Këtu nis mentaliteti stalinist. Mos kujto se vdiq Stalini dhe u përmbys ideologjia e tij...
Azemi:- Fjalë me vend. Në Shqipëri ka 10 vjet që ka vdekur Enveri. Por shumë njerëz e kanë Enverin në bark...

27 Komente

 1. P
  Proletari

  Glorifikoni akoma Horrat, Kusaret dhe Spiunet…pastaj qaheni pse eshte akoma Saliu ne Parlament. O Shoku Mitro shkruaj me mire per Frustrimet e tua Seksuale sesa per keta palo Bandilla te Demoktacise.

  1. L
   Lasgushi

   Ore Mitro mashtruesi dhe genjeshtar. Pse nuk I shkruan tamam si e njeh Azem Hajdarin,Filip Cakuli por perdridhesh si hemafrodit,e genjen prej kohesh. Si e njeh Filipi!!?Azemin! Budalla,Avdall, hajdut,zoraxhi etj pa fund. Ke kohe qe ke rjedhur dhe te kane ikur pellumbat.

  2. h
   huri

   Pse krijoni tymnaje kot per ate qe ja bere shkrumb e hi sa ne fund dogji dhe veten brenda

   1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

    Si fillim, shumë interesante. Po për heroin e pavdekshëm?

    1. L
     Lenci bira

     Po te kisha mundesi kriminelit Azem do i shembja bustet ane e mbane ku ka dhe ti djegja cdo gazet qe mban emerin e tij Per cudi shqipetaret u kane thure lavdi krimineleve Kjo me trishton

     1. M
      Mungesa e identifikimit ben lepurin trim.

      Cdo hero eshte i mire per dike, dhe jo i mire per disa te tjere . Mjaft hengert mut gjith diten.

      1. K
       Kerma plak i Vicidolit

       Je "pak" gomar zotrote konetues !

     2. H
      Haka Tekizoti

      Mitro! Je për t'u shpallur hero i shijeve të qelbura, përderisa e ke ndërmend si hero të vërtetë Azemin që ka për të kutërbuar në jetë të jetëve Shqipërinë si lolo i Serbisë e si antishqiptar për llogari të saj. Nëse ke muhabet mirë me Sali Berishën pyete. Po i dhanë keje serbët të jep ai informacion të saktë për heroin tënd, Azemin.

      1. H
       Hekuran

       I paska hy barit Mitro!

       1. P
        Prostituta Kombetare Sali

        Te lexosh Mitron, nuk din robi a te qeshe apo te qaje apo te dyja njeheresh! Azemi eshte Figjure Kombetare, mori pjese aktive ne djegjen e bibliotekave, uzinave e vreshtave . Bashke me Saliun e te Qimin e Pekajve, jane Herojte Kombetare te Shqiperise Moderne. Te mendosh pastaj Fatmiren, Kirin, vajzen e Azemit!

        1. s
         sherifi

         Familje kriminale, prandaj PD ka shkuar per lesh se u be partia e malokerise kriminale.

         1. T
          Tropoja

          Mitruan e lexojme me endje gjithmone se eshte njeri shume inteligjent qe ka lexuar shume nje erudit dhe qesendis me marifet gjitha tregimet apo shkrimet e tija aq me teper kur behet fjale per figura patriotike te nderuara te kombit,Mitro te falenderojme shume,dhe marrç nga ditet e edvin ziut jallah

          1. A
           Aldo

           Kane dge destabilizuesit ndonje matuf te kalbur si Mitro qe iu ushqen shpresat e vdekura. Paci dating e heroit tuaj bastard.

          2. S
           SaHale Breshkani

           Ik more gomar e mos na flit per nje kriminel e hajdut ordiner. Te gjithe ju Pe-Dhistat nje m#t jeni.

           1. S
            Sillo

            KY ish deputetei, eshte nje idiot qe shkruan ca idiotesira qe nuk ka ka kandar t'i peshoje. Cudia eshte si ja boton mero gelbaza I cili. eshte me pak idiot. Si

            1. S
             Sillo

             Cfare interesi ka lexuesi per keto idiotesira qe shkruan KY ish deputetei qe per fat te keq nuk eshte ish idiot por vazhdon te idiot.. Nuk kuptoj si ka mundesi qe M Gelbaza vazhdon te botoje keto zhgarravina te M Celes Frrok mutit etj.

             1. n
              neseba

              Azemi hero! Ishte një njeri i dhunshëm, mbante me vete dhjetra uliganë për të rrahur kundërshtarët, ishte zjarrvënës i Shqipërisë, ishte kontrabandist armësh për të cilën hëngri dhe kokën e vet.

              1. l
               lenci bira

               Te mendosh se cfare familje kriminale dhe hajdutesh jane komenti eshte i tepert Mitro te paskan ik te shkretat kerko ndihme sa nuk do besh budallikun e rradhes Azem krimineli fatmire hajdutes ne gop i ka fut hekurin e ngrohet pastaj i dha detyre saliut te ja heq qafe, pastaj kur flet per rudinen seq me shkon barku, ndersa kirin e kurves dhe azemin leri te merrn me biznesin e droges kjo familje do nje internim ne kaukaz

               1. 1
                19

                Po krahasohet enveri me kte kurv malok we dogji shqiperine mor kokra e gomarit .ty mitro te genjen mendia se ke humor ironik por je nje kar me zile qe nuk qesh njeri me shkrimet e tua as nuk wajne .debil

                1. J
                 Juliano

                 O mitro, ti je kokrra e mitrës tënde që për epshe dhe paga, bën histori ku historit heroin tënd e paraqesin, kumarxhi e kondrabandist. Ky u shpall hero nga personi që ishte gati ta bënte dhe judë, vetëm ta hiqte qafe në pazaret e njëri tjetrit. Mitro, vazhdo me heroin, e lamë ke kondrabanda e naftës dhe e armëve, ke vrasja e ushtarakut më të lartë aso kohe të kosovës, në një nga rrugicat e tiranës. Po, vazhdo mitro, me kërcënimin e pashkos për rrëmbimin e vajzës për prostitucion, po, po të dëgjojmë deri kur të thuash se sa herë ke ndarë para të fëlliqura me heroin tënd. Or bole, ti kujton se me historinë që bën ti, do të besojë ai brez, që jetoi kulmin e kriminalitetit, ore dac, po vrasja e azemit sishte për interesa popullore, por për atë grup nevojtore, ku futesh dhe ti. Sot kujton çensurë, ku harron që digjeshin studio me emër të heroit tënd, rrëmbeheshin njerëz dhe akoma nuk ju gjëndet varri. O mitra, dil e luaj domino tek ndonjë hije kumbulle nga ato që mbolli rama, se do telendisesh si berisha heroi tjeter që ti flet si për belulin. Ik or pallë se je demode.

                 1. T
                  TEMO

                  S.Berisha ka bërë 2 të mira në 32 vite përveç 101 krime: 1.Me marifet nxori në pritë.A.Hajdarin që u eliminua nga F.Haklai i ardhur për S.Berishën që i vrau vëllan-Shkëlqimin.Nëse do ishte A.H Gjallë vëndi do ishte djegur 3 fish.Pasi AH dhe GP të imponuar nga Sb zbatuan terapinë shockë të tokës së djegur duke shkatërruar ekonomin e 45 viteve prej mbi 350 mild.$. 2.Sb President në 1992 dekretoi varjen në litar në FIER të 2 kriminelve që masakruan në Libofshë një familje me 5 veta-1 fëmij të mitur. Në 32 vite Sb ka bërë më shumë masakra se TURKU NË 500 vjet. -AH duhet të hiqet nga borrezat e dëshmorëve,Sikurse A.Zogu nga bulevardi si dhe kryeballisti M.Frashëri nga Rilindasit Frashëri..!

                  1. Aqifi nga Himara

                   O mitro po ke nja nje jave qe shkruan se vdes per bjonde packa se je martiar me zeshkane e te na hiqesh si feminist.Jeni te gjithe te paskrupullt e badakcinj horra e pisevenge qe pasi erdhet nga ana e anes e u trashet me djersen e mundin e shqiptareve tani po kerkon zotrote te gdhendesh ne memorjen tone "bemat "tuaja per heronj qe lepiheshi dyerve te ambasadave per viza gjoja per partine e pastaj i shitnin rrugeve te tiranesos na thartoni trute me ordinere e preversa te tille

                   1. J
                    Juliano

                    TEMO, je shum i saktë në gjykimin tënd, këtu plerat njerëzore përzjerë me kafshë pylli kanë bërë dualitet, ku turpi i shqiptarëve Ahmet Zogu, nderohet në Tiranë me bust, një provokim i hapur për ata që luftuan me italianët është ajo e një tjetër busti, të xheraldinës, një qytetare rrumune pa asnjë lidhje për shqiptarët. Të dyja rastet janë përdhunim i gjakut të atyre që luftuan dhe dhanë jetën. Sot me paturpësinë më të madhe provokohet populli, në përzgjedhjen e presidentit të republikës, dhe atakohet emri i nipit të mbretit që la vëndin në duart e okupatorit. Këta janë plerat që na drejtojnë si majtas dhe djathtas.

                    1. Q
                     Qytetar i zakonshem

                     Ka nje film per Andreotin qe titullohet "IL divo" ("Divi"). Ka nje monolog fantastik te Andreotit ne te cilin parqet se kush eshte filozofia e mbajtjes se pushtetit.

                     1. T
                      Trung shqipe

                      Kërrma albaneze.Popull bastard.

                      1. T
                       Tirona

                       Myhabet katunaresh hajdute me cizma! Aj dru me pre!

                       1. K
                        Kristi

                        Ky Mitrua ka ngelur ashtu sic ka qene..por tani qe se fut njeri ne asnje pjese,..ben letersi,..tregime,..pse jo dhe bejte.. Bajat, Por dhe servil e injorant/ nese pretendon se eshte I sinqerte me ato qe shkruan.... Nuk e pashe qe ne fillim kush ishte auto i shkrimit,...prandaj e lexova kete pacavure....

                        Lini një Përgjigje