Mehmet Shehu mes faktesh historike, Myslym Pasha hedh dritë mbi takimin e parë të Shehut me Enver Hoxhën

7 Korrik 2022, 18:06Dossier TEMA

Mehmet Shehu mes faktesh historike, Myslym Pasha hedh dritë mbi takimin e

Mbi 250 personazhe reale, me emrat e tyre të vërtetë dhe pseudonimet luftarake në truall të Mallakastrës.

Me ëndrrën e tij të përmbysjes klasore, Mehmet Shehu bie në kontakt me Partinë Komuniste Shqiptare teksa kthehej i zhgënjyer nga lufta e Spanjës dhe e krusmës së kampeve të përqëndrimit.

Këtë sfidë letrare të shkrimit të një romani historik mbi jetën e Mehmet Shehut, e mori përsipër shkrimtari me origjinë mallakastriote Myslym Pasha.

Në figurën e Mehmet Shehun, ish-koloneli ka zbuluar tragjiken.

"Kemi të bëjmë me një figurë tragjike dhe tragjikja e tij përfundon në 1981 por unë si shkrimtar në këtë periudhë që kam kapur Mehmet Shehun jam shumë fatlum se ka plot gjëra interesante nga figura e tragjikes që ai bluan në vetëveten e tij."

Pyetjes nëse e vranë, apo u vetëvra, Pasha i jep këtë përgjigje.

"Do preferoja të isha bosh, nuk ka rëndësi nëse e vrau veten apo jo. Mbarimi i jetës së tij ishte tragjike, mbarimi i jetës së tij ishte edhe mbarimi i sistemit."

Gjithashtu ai zbulon detaje nga takimi i parë i Shehut me Enver Hoxhën në Konferencën e Labinotit.

"Ti, i thotë Enver Hoxhës, që fole për proletariatin dhe fshatarësinë nuk e njeh as proletariatin dhe as fshatarsinë. Çfarë janë këto instruksione që na i bëjnë jugosllavët? Këto janë çapa-çule."

Duke e mbyllur librin e tij me “Lufta e Mehmet Shehut sapo kish filluar”, duket se ky libër nuk do të jetë sfida e fundit e Myslym Pashës për jetën dhe kontributin historik të figurës së Shehut.

7 Komente

 1. S
  Shaqo

  Lymi, vellai i Seferit, mbase kane edhe ndonje tjeter, rrace perverse. Njerez teper te ulet e karakter, kameleone te pushtetit. Rrace e felliqur dhe neveritese.

  1. S
   Shaqo

   Mision te veshtire ke marre persiper o Mero,bashke me Bolinon. Nuk zhbehet historia. Memorja popullore eshte e forte, mashtrohet e genjehet per pak kohe, por ujrat e turbullta kthjellohen, ashtu dhe kujtesa historike. Kot e keni te dy, di te deshtoni te zhbeni historine

   1. H
    Hasan Spahiu.

    Na shkrive ,o lymo.Nga i zbulove keto dialogje te Enverit me Mehmet in ne Labinot?Ishe vete presente?Dy fakte qe vertetojne,i vene vulen Mehmetit dhe te shoqes.1-ne kujtimet e tij,dhene ne interviste nje koleg spiunazhi i Mehmetit,ish gjeneral i Ministri se se Brendeshme thote mes te tjerash,se Mehmetit pas luftes se spanjes ishte ne nje kamp perqendrimi englez ne France.Prej aty eshte "lo iruar me nderhyrjen e mbretit te Italise ,Viktor emanuelit."mbreti i italise i preokupuar per nje shqiptar,luftetar ne spanje?Apo ishte agjent sekrete italian qe i interesonte zbulimit Italian.Gjithenje sipas gjeneralit mallakastriot:"Mehmetit erdhi ne shqiperi dhe fillimisht ndenji 3 dite ne shte po' une e Mon Kukaleshit ne tirane,me detyre shef i spiunazhit ne kuesturen e Tiranes.Pse?2-Fiqeretja Ka qene agjente dhe dashnore e Dushan Mugoshes.Ky eshte bere shkesi per lidhjen ne martese te tyre.3-Ish ambasadorit amerikan,ne nje emision televiziv ne tirane pyetjes se a Ka qene Mehmetit agjent amerikan,i eshte pergjigjur:-po,Mehmetit Ka qene Njeriu une.5-Mehmeti nuk mund te pergojonte direktivat e Titos,per dy arsye:se pari titoja ishte i deleguar i Byrose informative per levizjes komuniste ne BALLKAN.Kete e dinin te gjithe,Pra dhe Mehmetit,prane te cilit keshilltar politik ishte...Dushan Mugosha.Te gjitha qendrimet sektare te Mehmetit gjate luftes Jane produkt i direktivave te Dushanit ndaj Mehmetit.Se dyti,si titoja ,Edhe Mehmeti ishin agjente te OOS engleze.

    1. G
     Gent

     @hasan spahiu Asgje cfare komenton ti per Mehmetin nuk eshte e vertete. Nuk ka pasur ambasador amerikan qe ka thene se Mehmeti ishte njeriu i tyre. Ne vitet e pare 50te amerikanet donin ta vrisnin. Lidhjen e Mehmetit me Mon Kukaleshin e ka thene Enver Hoxha. Ai ka shpikur edhe lidhjen Fiqret-Dushan. Dihet se ishin jugosllavet qe hoqen Mehmetin nga shef shtabi i pergjithshem. Ti vazhdo me brockulla perderisa ke mundesi. Shko pas vellezerve Pasha, ata njihet se cfare jane.

     1. H
      Hasan Spahiu.

      Z.genti,lexo me shume.Intervista e ish generalità mallakastriot,denuar Edhe si spiun italian qe paraluftes,eshte dhene ne shtypin shqiptar Jo me shume se dy vjet prepara.Ato i Ka thene Enveri me kohe,por une nuk citova enverin,por ate qe pretendon se eshte miku i Mehmetit.Eshte plotesisht e vertete deklarimi i ish ambasadorit amerikan ne emision televiziv,ne mos gaboj,ne vitin 2001.Dihet ,eshte perfolur Lidhja e Mehmetit me Harri Fulz,por nuk ta permenda,u mjaftova vetem me nje pohim te nje ambasadorit te shba.

      1. D
       Dikur Nxenes ne Diktature

       o Hason:Duke se paske Mbetur KOMUNIST I ENVERIT, dhe Idjotelleqeve qe shkruajti Enveri te "Tablloja sinoptike"::: 1-Ne France Mehmeti nuk ishte ne Kampe Anglez por Kampe Gjerman, sepse Franca u Pushtua nga Gjermania...biles Enveri GENJEN kur thote se Mehmeti u "Rekrutua" nga Gjermanet si Agjente i Gestapos... 2-Kur Mehmeti kthehet ne Shqiperi,kuptohet qe te Kzthyerit nga Lufta ,kalonin neper Duart e OrgANEVE kOMPETENTE SIKUR SE ISHIN simi-Owra-kUESTURA..por kjo nuk do te thote se Mehmeti Ishte "Agjente " i SIMI-t Italjan sikur se Llape-Laver Hoxha... 3-Pastaj na u be "Agjente" Jugosllave kur dime se Ishin Jugosllavet me 1948-ten qe kerkuan Arrestimin e Mehmet Shehut si Antijugosllave , gje qe coj ne Internimin e tije, per disa Kohe ne Fshatin Corrush.. Pastaj na del se Mehmeti u "Rekrutua" Agjente i KGB-s Socjetike...lere pastaj se na del sipas Laver Hoxhes...qe na u "Rekrutua Agjente" edhe nga Harry Fullci, Drejtori Amerikan i Shkolles Teknike...pra sipas Enverit Mehmeti na ishte Poliagjente,i Rekrutuar qe ne Shkolle-dele se ishte 16-te 17-te Vjece...dhe Idjotesira te tilla qe i Hanin vetem Lakenjte e Enverit dhe ata qe Qeverisnin.. Shkurt nje "Poliagjente" neuk "Vetevritet" ne Krevate dhe me Syzet ne Balle...ka nje Plane Shpetimi, dhe nje Plane Rezerve.... sa per Profesor Myslymin ai bene Mire qe shkruan, dhe se Fundi..Gazeta Thote Myslym Pashaj me "Origjine" NGA mALLAKASTRA...kjio eshte GABIM Myslymi eshte Mallakastriot 100% Karatesh dhe i Respektuar..lol

      2. V
       Virusi

       Koloneli ka kaluar sinoret e veta, te gjeodezise. Eshte futur ne teritore te huaja, te historise. Cka e ben te pabesueshem dhe jo kopetent..

       Lini një Përgjigje