Rrëfimi i fundit i motrës: Ja si i vranë Margarita dhe Kristaq Tutulanin!

5 Maj 2023, 17:30Dossier TEMA

Rrëfimi i fundit i motrës: Ja si i vranë Margarita dhe Kristaq

Afërdita kujton me dhimbje ditët e fundit të jetës së motrës dhe vëllait të saj, torturat që kaluar për hir të idealit të tyre, deri në vdekjen tragjike me pushkatim.

Dritare.net e sjell këtë rrëfim, marrë nga libri “Fletorja e Luftës” të gazetares Rudina Xhunga, për të përkujtuar dhe mos harruar, ata që luftuan për lirinë e atdheut, në Ditën e Çlirimit.

Ky shkrim është homazh edhe për vetë motrën e heronjve Tutulani, Afërditën, që i pa e fundit dhe me atë imazh i kujtoi derisa u nda edhe vetë nga jeta.

“Gjyshi im ishte me arsim të lartë, një nga firmëtarët me Ismail Qemalin të Deklaratës së Pavarësisë. Neve na thoshte betohuni, ne betoheshim për Zotin dhe ai thoshte: Jo, betohuni për nder e për flamur!”

Ky ishte betimi që bënim ne. Ai atë frymë na transmetoi ne, familjes, babait tim që ka qenë deputet, ministër i Drejtësisë dhe Financave dhe që e helmoi Zogu.

Kështu që këtë frymë ne e morëm në familje. Shkon brez pas brezi edukimi. Të edukuar më këtë frymë, Kristaqi ishte në Liceun e Korçës e Margarita në shkollën “Nëna Mbretëreshë”. Isha në shkollën e saj këtë periudhë dhe më thoshin se mbanin mend se ka qenë shumë e bukur. Më erdhi inat se, mirë ka qenë e bukur, por ka qenë edhe luftëtare. Ishin ëndrra, e donin jetën, natyrën, e adhuronin Beratin. Kanë qenë njerëz me një botë shpirtërore të jashtëzakonshme, ishin artistë nga shpirti”.

E pyetur nga gazetarja Rudina Xhunga, se si ishte takimi i fundit me Margaritën, Afërdita Tutulani shprehet: “Ata i arrestuan dhe i çuan në burg, ndërkohë kapën mamanë me gjithë tim motër për t’iu bërë presion. Ato ishin nisur të shkonin në kampe t’i kërkonin, në fakt ato ishin në burgun e Beratit. Unë shkoja dhe iu çoja ushqimin. I kishin torturuar, tim vëlla e gjeta me thonj të hequr, të gjakosur. Fillova të qaja, natyrisht. Të keni kujdes dokumentet, më thanë, se kishim shumë dokumente në shtëpi dhe i thuaji mamasë, më tha, se të tërë fëmijët partizanë janë fëmijët e saj.

Duke zbritur, takova Margaritën, se ajo ishte te burgu i grave. Donte një limë që të priste hekurat, po nuk ia arriti; edhe ajo 100 porosi më dha.

Kur vajta herë tjetër, më keq ishin torturuar, ndërsa ditën e tretë burgu ishte i rrethuar. “Do të na çojnë në kampet e përqendrimit, unë do të bëj si Qemal Stafa”, më tha Kristaqi. “Do të flas në gjyq.” Kjo ishte ëndrra e tij. Të mund të mbronte bindjet dhe mendimet e tij. Ky ishte takimi i fundit. Kur u ktheva sërish, ishte shumë vonë”.

Sigurisht që motra e heronjve të popullit ka mall për motrën e vëllain dhe për këtë ka bërë një libër: “Më merr malli shumë për ata. Kam bërë shumë mirë që bëra një libër për ta, sepse kështu flas me ta, edhe politikë bëj me ta. Do ishin politikanë shumë të shquar, të dy, nëse do jetonin”.

Sipas Afërditës, Margarita pavarësisht torturave që ka kaluar, ka rezistuar, por në momentin që kanë qëlluar vëllanë e tyre, rrugës teksa po i dërgonin në kamp përqendrimi, ajo është vërsulur për ta mbrojtur: “Margarita është torturuar, por ka rezistuar. Vetëm në momentin kur kanë qëlluar Kristaqin, është vërsulur dhe i ka përshkruar i njëjti plumb”.

Sa i takon Luftës Nacionalçlirimtare, Afërdita, e cila vetë ishte mësuese historie, u shpreh për Rudina Xhungën: “Kush më prek Luftën do të doja ta kafshoja. E them jo vetëm si motra e Margaritës dhe Kristaqit, por edhe si mësuese historie”.

50 Komente

 1. S
  Simon

  Na rrofsh bolet, kush te prek luften ty. Gjithe margaritat dilnin partizone per te gjujt per kar. Lufte te madhe bene!!! Hahahaha

  1. V
   VFLP

   Kafsh shpellare, dhe panjerzishem e i pa shpirt. Si mund te perqeshet motra e nje heroine, i nje te rene per atdhe. Ne boten tende sa vulgare aq dhe primitive nuk mund ta kuptosh se ka njerez patriote, idealiste qe nuk rrine te bejne sehir nga shtepia po fjalet e himnit te flamurit i jetojne me vepra. Je nje krrunde kokebosh, perfaqesues i nje brezi te papergjegjshem, liber urryes qe s'kupton as ABC-ne e rendesise se rreshtimit te Shqiperis me aleatet kunder aksit. Fatmiresisht ti s'do lesh asnje gjurme mbrapa, emrin tend as ta dine e as kane per ta ditur. Margarita Tutulani eshte e pavdekshme ne sakrificen e saj sublime.

   1. S
    Simon

    O bole fute ne sume ate vflp a t’i shkerdhefsha gjithe robt ku i ke e si i ke

    1. x
     xyz

     Edhe unë të shkërdhefsha gruan, vajzën dhe motrën o kërmë. Enveri disave si puna jote ua bëri shumë mirë. Dhe pak e kishit 45 vjet kënetave. Koha tregoi se e meritonit.

     1. S
      Simon

      Dukesh qe je transvestit se ke xyz mor kurve o te shkerdhefsha brenda e jashte pragut shpise

     2. T
      Taku

      Simon , shumica e partizaneve ishim idealiste Po cfare te kuptosh ti mor Simon si nje zvarranik i peshtire qe je dhe qe shumica si puna jote jane kanceri i atij vendi qe nuk do behet do t asjehere sepse zvarraniket nuk shuhen fatkeqesisht Kalofsh mire aq sa di ti kalosh mire

      1. n
       njëdopiousta

       do ketë kthyer ndo1 gotë, shimpanza, se arsye per te ofenduar pasardhesit e firmetareve te pavaresise të cilët, në moshën e rinisë ishin pervecse te bukur edhe idealiste, nuk ka.

    2. F
     Faiku 2

     Ke emër shënjtori Simon por je djalli vet. Të rënët nderohen kudo në botë. Ti impotent nga koka e madhe dhe e vogël aty e ke mëndjen,tek qejfi që nuk provon dot.

     1. S
      Simon

      Po ti me emrin faruk a te shkerdhefsha cte mban pragu o mbetje osmane

     2. G
      Guerrilas

      Simon moterqiri, Simon bythqiri, po te pati vajt mendja per kar dil ketej nga mali , ose po pertove te vish ne mal, rri aty ku je se ta dergojme me poste, te qifsha racen, si ta kemi and qire keto 78 vjet.

      1. S
       Simon

       T’i sjkerdhej ato robt e shpise o sumeshpuar. Guerrilas thote sumeshpuari po se di ca do me thene

      2. I
       I tille je , sa here qe hap gojen

       Simon , qenke vertet shtaze , antishqiptar i terbuar ! yyyyyt , bajge naziste qe nuk meriton te jetosh ne kete vend .

       1. S
        Simon

        Po pse o robshkerdhyer duhet te jesh vetem komunist e me margen qe te rrish ne kete vend? Kush je ti peder qe na vendos o te qifsha ate gruen e ca ke

       2. I
        Illo

        Simon kerma, mos guxo te ndysh Heronjte!

        1. S
         Simon

         Robt ku ti kesh mor sperme ortodokso kominste e qelbur. Shif prejardhjen tende o morr i kuq

         1. S
          Simon

          Robt ku ti kesh mor sperme ortodokso kominste e qelbur. Shif prejardhjen tende o morr i kuq

         2. M
          Moisi Golemi

          Simon b¥q!ri. Rraca juaj e ballistëve ka ngrënë [email protected] një jetë të tërë. U shkërdhyet me fashistë e nazistë. Pastaj ju shkërdhyen komunistët. E në fund, ua futi Saliu. Por 50 vjet të futur që ju bënë komunistët, nuk harrohen dot. Ju dhemb e do ju dhembë edhe për nja 200 vjetë të tjera.

          1. M
           Maria themelko

           Copa injorantit mos bofsh hajer as ne kete bote as ne tjetren . 28 mije yje u flijuan qe surrati yt i qelbur te jetoje ne token e te pareve !!Thjesht idiot Je !

           1. S
            Simon

            Te gjitha mariet jane kurva e dije kete ti maroshe?! Po kush te ka thene se kane rene 28 mije moj baxhelle, 1400 moj shushke dhe ato dikush ke cezma fshatit, dikush ne hale

            1. A
             Arbër

             Ti Sabahudin Mah-muti, a kujton se të gjitha janë si motra jote? Jo ore jo! Ja, të ra ty për hise të lindesh nga kurva e të kesh edhe motren kurvë, por s'janë të gjitha, o budalla! Hajt qiji vetë pra, sa po ti qijnë të tjerët. Të ndihmoj , patjeter...

             1. A
              Arbër

              Ti Sabahudin Mah-muti, a kujton se të gjitha janë si motra jote? Jo ore jo! Ja, të ra ty për hise të lindesh nga kurva e të kesh edhe motren kurvë, por s'janë të gjitha, o budalla! Hajt qiji vetë pra, sa po ti qijnë të tjerët. Të ndihmoj , patjeter...

              1. A
               Arbër

               Ti Sabahudin Mah-muti, a kujton se të gjitha janë si motra jote? Jo ore jo! Ja, të ra ty për hise të lindesh nga kurva e të kesh edhe motren kurvë, por s'janë të gjitha, o budalla! Hajt qiji vetë pra, sa po ti qijnë të tjerët. Të ndihmoj , patjeter...

             2. M
              Maria

              Idiot me kartele

              1. Q
               Qytetari

               Koment i turpshem

               1. P
                Patrioti

                Ti ore maskara do të të identifikojmë dhe do të varim prej koqesh. Mos kujto se është aq e vështirë, do të gjejmë qelbësirë.

                1. n
                 neseba

                 Je një ndyrësirë

                 1. a
                  aa

                  Simon: I paharruar qofte kujtimi dhe vepra e heronjve te luftes se dyte boterore! Pergjijgen per komentin tend e ke marre nga komentuesit e tjere por une do te te thosha :(jo me fjalorin e ndyre tendin) se sikur ne nje fragment te kohes te mendonin se partizanet benin dashuri atehere: Ju lumte se dashuria pjese e jetes i takon rinise., eshte vete jeta, eshte e ardhmja , eshte shpresa! Dhe per me teper as ti as ne nuk jemi askushi ti gjykojme. Shiko veten me mire se me kete fjalor dhe intelekt qenke per te ardhur keq.

                  1. A
                   Adem.

                   Qenke plehre e vertete. Mbeturine osmane pa pike patriotizmi dhe vlerash. Turp. Shqiperia do te ishte me me mire pa sojin tend.

                  2. G
                   Genti

                   Sot është "5 Maji" Dita e Dëshmove dhe përkujtimi i tyre është detyrim dhe falenderim përveçse obligim i mbarë brezave që duhet të përulen me ndetim para veprës së tyre vetmohuese. Lavdi Dëshmorëve të Atdheut ! I përjetshëm qoftë nderimi dhe respekti për ta.

                   1. L
                    Lala i Lushnjes

                    Ka...loqja çfar thot? Do të "zbbuloi,, ndonjë"dekument,, që i vrau Enveri?

                    1. I
                     Illyria-Shqiperia

                     Lala, si loqe po dukesh ti, perderisa nuk di kush ishin Margarita dhe Kristaq Tutulani, qe dhe ne femijet e lindur ne vitet 80 e kemi mesuar. Ata i vrane ne 1943 fashistet dhe Enveri gjithe kohen e diktatures emrat dhe vepren e tyre e mbajti ne piedestal. Margarita Tutulani ka shtatore tek varrezat e deshmoreve, rruge e shkolla kane pasur emrat e tyre. Zonja nuk po thote qe i vrau Enveri, edhe pse redaktoret e Meros do te donin te ishte ashtu. Behet fjale per kampet e nazismit. Lavdi deshmoreve te Atdheut (perveç Azemit), ne vecanti atyre te LANÇ.

                     1. L
                      Lala i Lushnjes

                      Nuk ke kuptuar gjë fare u o njeri ! Me tallje për ata që deformojnë historinë e kam, si Kaloçi me maskarenj të tjerët. Po mer vesh nga gjuha fjalët i ke në thonjza. Shënim :- Kam mar emrin e xhaxhait dëshmor që u vra në Çukas (rruga Berat-Lushnje) , e aty u plagos edhe daja, ishin shok të ngushtë.

                     2. P
                      Per fat te keq

                      I spiunoi Ramiz fuksi ne kuesture kur e arrestuan, shpetoi vedin e mori ne qaf te tjeret. Fuksat spiunat vrasesit e hajnat bajn prokokopi prej shekush ne ket ven

                     3. V
                      Vranakonti

                      Bravo,shume bukur. Vertete ai qe mohon luften, qofti mallkuar dhe i zent gjynahu i gjakut te Margarites,Kristaq Tutulanit dhe gjithe ata qe derdhen gjakun per atdheun. Mallkuar per jete qoft krimineli Sali Berisha.

                      1. V
                       VISI

                       O SIMON FISQIRI O RRAC E SHKERDHYER KURVASH NUK E PERBALT DOT TI KRIB HALEJE LUFTEN E POPULLIT O SOJI QIR PO DUHET TE JESH FAMILJE DHE FIS I DHJER QE NE ATE KOHE E SHITET BYTHEN TE NAZISTET SE ISHIT NJERZ PA KELLQE

                       1. S
                        Simon

                        O ty t’i shkerdhefsha gjithe robt ku i ke e si ke, ti je vemje komuniste

                        1. A
                         Asd

                         Me kujton nje budalla ne fshat i cili kedo qe sheh e kercenon "qi kuven, qi kuven" Ka ankth se e tallin dhe i shan ai i pari.

                         1. S
                          Shqiptar

                          Simon te qifsha motren,gruan,cupat,nenen,baben e cte permban pragu i kurvave si puna jote…U shkerdheu Enveri per 50 vjet sa ju trimat venit ja conit gruan vete te plotfuqishmit te lagjes dhe kur mbaronte pune i thonit faleminderit e te rroje partia ????Pyete baba kurven qe ke!!!

                        2. I
                         ISH LUFTETAR

                         GJAKUN E MARGARITES, I KRISTAQIT DHE MIJERA HEROJVE TE TJERE E SHKELEN ME TE DY KEMBET PISAT E PISAVE ME NE KRYE ENVERIN, MEHMETIN, RAMIZIN E NEXHMIEN. HEROJT E TE GJITHA KOHEVE MUK VDESIN KURR DHE NDEROHEN PER JET TE JETEVE NGA NJEREZIT DHE PERENDIT.

                         1. D
                          Dobicave qe u linden ne socializem u rrjedh gjak s

                          Paskan filluar rezervimet ketu... per qirjen e motres se Simonit.... Kush eshte i fundit? Apo nuk ka rradhe dhe jemi me formulen bjeri ti biem, se mban ajo?! Simon, mos i shaj komunistat, si ka gjasa qe ti je djali i jashteligjshem o i nje sekretari partie, o i nje brigadieri, o i nje gardiani burgu o i te gjitheve bashke. Se nga menyra si flet dukesh si komunist i devotshem.

                          1. S
                           Simon

                           Robt ku ti kesh mor sperme ortodokso kominste e qelbur. Shif prejardhjen tende o morr i kuq

                           1. S
                            Simon

                            Dobic e bir kurve duket qe je mor t’i shkerdhefsha gjithe robt ku i ke, po vazhdo fol per vete mor robshkerdhyer per prrallat 28 mijeshe, pse ha mut me te tjeret

                            1. M
                             Moisi Golemi

                             Simoni, emrin e vërtetë e ka Mahmut. Është dobiç pederast, nga ata të haleve publike.

                           2. N
                            Ngjarje e jetuar

                            gjyshi ime djale i ri ne 1943-shin, se bashku me disa Bashkefshatare te tjere nga Fieri..ishin nisur per ne Pazarin e Beratit qe behej te Djelen na tregonte.. Por sapo hyne ne Qytet e ndjene se dicka e rende kishte ndodhur,gjithe qyxteti ishte ne Zi, sepse kishin marre veshe se kishin Vrare Margariten dhe Kristaqin.. Ate dite u trishtuam te gjithe tha Gjyshi, dhe askujte nuk i shkoj mendja per Pazare, megjithe se kish njerez qe kishin bere nga 2-dy dite ne kembe per te ardhur... @@@Gjyshi ime Nuk ishte Komuniste, por Luften NACL-re e Ndihmuan te gjithe ata qe donin nje Shqiperi te LIre.. Lavdi atyre qe dhane jeten per Shqiperine...lol

                            1. P
                             Patrioti

                             Qe ketu duket kultura e dobet nga menyra si flet Simoni dhe ka plot si ai te gjithe te Saliut kete menyre te foluri kane te urejne luften dhe te flasin keq per ata luftetare trima qe nuk lindin me na prune ne lirine zhduken analfabetizmin me ne krye Enver Hoxhen nuk mund te mohohet prandaj Saliu shkateroi cdo gje qe ti ktheje ne origjine kete e verteton Simoni.

                             1. a
                              astor

                              aq shume i eshte qire e ema sa dhe emrin ja vuri sifon pas viteve 90 e beri simon

                              1. S
                               Simon

                               A kar me zile e klysh bastard i konunizmit o dobic rus

                              2. j
                               joel shkodra

                               Idealistet si Margarita me Kristaqin nuk do te harrohen asnjehere. Vetem do ta pyesja motren e tyre, Aferditen, qe thote se "do te kishin qene politikane te shquar", a thua do t'i kishte lene gjalle Enveri se ai s'para i honepste njerezit e ditur e guximtare e nuk linte asnje qe te behej "politikan i shquar"?

                               1. T
                                Tirona

                                Cili ka qene roli i babait te Tritan Shehut te PD-se, ne arrestimin dhe ekzekutimin e Margarires dhe Kristaq Tutulanit ???!!!!

                                Lini një Përgjigje