Eksportuesit, letër qeverisë: Kërkojnë sërish ndihmë ndaj efekteve të kursit të këmbimit

1 Shtator 2023, 14:30Ekonomia TEMA

Eksportuesit, letër qeverisë: Kërkojnë sërish

Eksportuesit i kanë dërguar një letër zyrtare kryeministrit Edi Rama, ministres së Financave dhe guvernatorit të Bankës së Shqipërisë ku kërkojnë ndihmë për të përballuar efektet e dobësimit të euros.

Ata kërkojnë ngritjen e një grupi ndërinstitucional për të identifikuar dhe zbatuar politika adekuate monetare e fiskale.

Po ashtu për të tejkaluar situatën e krijuar nga dobësimi i euros sygjerohet ristukturim i taksave.

Kjo nënkupton që detyrimet tatimore të periudhës kur monedha kombëtare mbivlerësohet lart dhe euro de-vlerësohet, të spostohen për një periudhë të mëvonshme, por brenda vitit buxhetor.

Gjatë jëvëve të fundit euro ka pësuar një forcim përballë lekut shqiptar duke prekur nivelinmë të lartë të muajve të fundit.Sipas kursit të Bankës së Shqipërisë euro po këmbehet tashmë me 108,42 lekë.

4 Komente

 1. n
  nazmi

  po pra te fitojne ata se behet nami po nuk fituan ata

  1. p
   pjeter

   Te gjithe i kerkojne qeverrise, jemi si Zvicera!!! Qeverria duhet te marri borxhe qe te kenaqe te gjithe! Se kush duhet te paguaj pastaj per ta mbajtur ne kembe kete bina' , nje dreq e di!!

  2. F
   Financieri

   ORE QEKAN KOQE GOMARI KETA EKSPORTUESIT QE KERKOJNE TA MBAJNE TE FRENUAR ME DHUNE TREGUN VALUTOR. ESHTE TREG KONKURUES O TRAPER DHE SE KA NE DORE QEVERIA POR KERKES OFERTA. PAS QARAVITJEVE TUAJA JA BERI HYZMETIN BANKA DUKE E SULMU DHE NUK JA DOLI DOT SE TREGU NDJEK ZHVILLIMIN E VET PA DIKTAT. TRESNI AT DHJAM QI KENI VEN DHE LERINI ANKESAT E UF E BUFET.

   1. M
    Mara emigrante ne Itali

    Letrat tuaja tan dashni ,i ka var ne yzerhane ,e kur shkon ne qenef me dhi , i bie ndermen per zotnin tande .populli te paguaj per ju ?vafshi ne halene e gomereve .

    Lini një Përgjigje